Коронавирус (COVID-19)

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.578
Поени од реакции
7.572
Пред некој ден искочи информација во Њу Јорк Тајмс дека преку 3500 смртни случаи се препишани на вирусов иако не биле тестирани туку имале симптоми.

Иначе, ај некој што подетално прати ситуација во светот, секаде вака варираат бројките или само кај нас? Денес 36 нови случаи. Некако многу варираат бројкиве секој ден.
Не, туку само се сомневале дека имале корона! Од потврдени 6000 случаи, властите во Њу Јорк „од око„ додале уште 4000 бидејќи имало сомнеж :icon_lol:

Ова не е фејк њуз, во Њу Јорк Тајмс беше со потврда од тамошните власти

И после паника и пандемија :icon_lol:
 

DimceY

Jimmy
Член од
20 ноември 2007
Мислења
5.705
Поени од реакции
5.336
Затоа што вирусот го носи организамот во колапс, објаснето е на темава и од медицински лица. Затоа и нема операции по болнициве, освен хитни случаи.
апсолутно, за сериозноста на вирусот никој ништо не спори... операции нема зашо немаат услови, а дел и превентивно и тоа е јасно... ама не е фер и не може секој починат во овој период да се пише дека е од тоа починат, а мислам дека баш тоа и го прават, не само кај нас туку насекаде, веројатно по насоки од СЗО.... не е фер зашо како прво се ствара страшна паника помеѓу совесниот дел од народот во глобала, дека станува збор за ептен смртоносен вирус, а како второ се ствара страшна паника помеѓу членовите на потесното семејство на жртвата...

Sent from my SM-G960F using Tapatalk
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
апсолутно, за сериозноста на вирусот никој ништо не спори... операции нема зашо немаат услови, а дел и превентивно и тоа е јасно... ама не е фер и не може секој починат во овој период да се пише дека е од тоа починат, а мислам дека баш тоа и го прават, не само кај нас туку насекаде, веројатно по насоки од СЗО.... не е фер зашо како прво се ствара страшна паника помеѓу совесниот дел од народот во глобала, дека станува збор за ептен смртоносен вирус, а како второ се ствара страшна паника помеѓу членовите на потесното семејство на жртвата...

Sent from my SM-G960F using Tapatalk
Ако лежиш на клиника опериран од декомпензирано срце и фатиш МРСА (смртноста е огромна), како мислиш а и е логично дека ќе те пишат дека си умрел, од декомпензирано срце или од компликации настанати поради МРСА?

Не е ова од вчера во медицината и не можеме да го менуваме само за корона и само за да немало паника.

Не сум дома инаку ќе ја сликав посмртницата на баба ми, лежеше во болница поради тромб, имаше мозочен удар третиот ден и почина. Причина за смрт накратко стои мозочен удар (нели на латински тие изразите од 2 километри).
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Ако лежиш на клиника опериран од декомпензирано срце и фатиш МРСА (смртноста е 99,99%), како мислиш а и е логично дека ќе те пишат дека си умрел, од декомпензирано срце или од компликации настанати поради МРСА?

Не е ова од вчера во медицината и не можеме да го менуваме само за корона и само за да немало паника.
Многу луѓе не го знаат тоа, реално нема ни зошто да го знаат само што сега поради недоволна информација од една страна и премногу нафрлени неточни информации од рака се носат заклучоци како требало да се постапува во дадена ситуација.
 
M

Macedon1um

Гостин
Честито гниење до вторник сабајле.
Освен за припадниците на учкарското племе нели.
Џабе ќе седиме до Вторник дома кога од она што видов денеска ми се слоши, на пазар демек ставиле ред внатре во пазарот ама затоа надвор уби боже се во групи дел ниту маски ни ништо. Друга ситуација некој се вратил пред 3 дена од надвор (возач на камион) му викаат што шеташ, типов мртов ладен е кој ќе ми купи намирници ? Бев и до село и таму ситуацијата очајна се групирале по 7-8 души скари прават мака немаат, ќе речеш ај некој опинци појма немаат од животот ама и полицајци, административци луѓе да кажам мешани во народ. И таман мислиш си видел се, ти се јавуваат роднини на поминување биле да дојдат на кафе :toe:

И така се помирив дека сите ќе се зараземе од коронава кога тогаш оти народов има 0 свест
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Џабе ќе седиме до Вторник дома кога од она што видов денеска ми се слоши, на пазар демек ставиле ред внатре во пазарот ама затоа надвор уби боже се во групи дел ниту маски ни ништо. Друга ситуација некој се вратил пред 3 дена од надвор (возач на камион) му викаат што шеташ, типов мртов ладен е кој ќе ми купи намирници ? Бев и до село и таму ситуацијата очајна се групирале по 7-8 души скари прават мака немаат, ќе речеш ај некој опинци појма немаат од животот ама и полицајци, административци луѓе да кажам мешани во народ. И таман мислиш си видел се, ти се јавуваат роднини на поминување биле да дојдат на кафе :toe:

И така се помирив дека сите ќе се зараземе од коронава кога тогаш оти народов има 0 свест
Знаеш што е јакото со таквите? Што скраја да е ти да си со вирусот асимптоматски и ете не знаеш, па да префатат зш ти биле на гости и почине некој од нивна фамилија, со прст ќе те маркираат цел живот од тебе дека фатиле. Е заради ова ни на тераса не ми се искача :D
 

DimceY

Jimmy
Член од
20 ноември 2007
Мислења
5.705
Поени од реакции
5.336
Ако лежиш на клиника опериран од декомпензирано срце и фатиш МРСА (смртноста е огромна), како мислиш а и е логично дека ќе те пишат дека си умрел, од декомпензирано срце или од компликации настанати поради МРСА?

Не е ова од вчера во медицината и не можеме да го менуваме само за корона и само за да немало паника.

Не сум дома инаку ќе ја сликав посмртницата на баба ми, лежеше во болница поради тромб, имаше мозочен удар третиот ден и почина. Причина за смрт накратко стои мозочен удар (нели на латински тие изразите од 2 километри).
јас убаво прашав, како починал пациентот?? за време на операција?? пост оперативно? кога е утврдено дека е ковид позитивен?? зошто се нафатиле да го оперираат?? зашо три дена после смртта го пријавува матичниот доктор?? или чекаа резултат да излезе дека е позитивен и да го внесат во графата на корона жртви...

друго, мислам дека праиме муабет и темава е за вирус, а не за МРСА или било која друга бактериска инфекција шо знаејќи ги условите во нашите болници секој втор пациент пост оперативно "успешно" би ја закачил.. значи бактерија е едно, вирус е друго..

Sent from my SM-G960F using Tapatalk
 
Член од
18 јули 2018
Мислења
1.068
Поени од реакции
4.260
Просветли не', те молам. Јас бев мртов сериозен дека не начекав ниту еден коментар кои би биле мерки кои би биле подобри од ова (земени во предвид неинтелегенцијата, неартикулираноста и неписменоќата на нашето население и да додадеме срамниот здравствен капацитет).
Ниту сакам да просветувам некого, ниту да наметнувам ставови и да се докажувам, ама еве, штом си толку упорен, да ве просветлам (кои и да сте тие што влегувате во ве):
Требаше затворање на секој град посебно и полициски час од 19. Ресурсите да се насочеа кон контрола на маркетите и забрането групирање на луѓе.
На ова би додал: зачестени линии на градски автобуси, интензивна контрола врз паркови за да нема групирање и некаква сменска работа во погоните каде што има многу вработени. Ќе имавме денеска 10 нови, а не 110 (и тоа официјално само).
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.102
Поени од реакции
16.317
Ако некогаш излези некој ултра брз смртоносен вирус ни се еба мамата на цела МК. :)
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Ниту сакам да просветувам некого, ниту да наметнувам ставови и да се докажувам, ама еве, штом си толку упорен, да ве просветлам (кои и да сте тие што влегувате во ве):
Па има забрането групирање, нели не смее повеќе од 2ца?
Како ќе контролираш секој град посебно? Не е секој град Дебар со еден влез/излез и мала бројка на население.
Како ќе го контролираш Скопје? Битола?
Ако постават полициска блокада на секоја улица, тогаш ќе биде „ововвово живееме во тиранија, не' контролираат“.
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.102
Поени од реакции
16.317
Ниту сакам да просветувам некого, ниту да наметнувам ставови и да се докажувам, ама еве, штом си толку упорен, да ве просветлам (кои и да сте тие што влегувате во ве):
Значи основна мерка од 1.5-2м растојание не почитуваат а камоли нешто друго.

Војската е на улица за да му текни да држат растојание.

А не за вакви контроли и мерки. Дај да не се прајме како да не знајме каков е народот. На нашиот народ се не му чини и секогаш има мана. Оваа е малце треба со стап тепање како во Индија.

Јавниот транспорт треба да се елиминира тотално. Германија повеќе заразени накачи поради возовите.
 
Член од
18 јули 2018
Мислења
1.068
Поени од реакции
4.260
Па има забрането групирање, нели не смее повеќе од 2ца?
Како ќе контролираш секој град посебно? Не е секој град Дебар со еден влез/излез и мала бројка на население.
Како ќе го контролираш Скопје? Битола?
Ако постават полициска блокада на секоја улица, тогаш ќе биде „ововвово живееме во тиранија, не' контролираат“.
Па кој го контролира тоа групирање? Секој ден гледам случаи на Јаја Паша кај што дремат во групи 4-5 луѓе, полиција во нивна непосредна близина и никаква реакција нема, си мавтаат едни со други. Истово го видов и денес во Ново Лисиче и Бутел, групи од по 3-4 луѓе, полицајци на 5 метри од и никому ништо.
За тоа како ќе реагираат ако има полициски патроли на повеќе локации апсолутно не ме интересира, поентата е дека повеќе ќе се почитуваат мерките така и подобро ќе бидат спроведени.
Кажувам какви ситуации постојат и што би можело да се подобри, ми се поставуваш како на празно да критикувам, демек се ви смета и ништо не чини.
Еве и @DeviAngel истото пак, демек не сме го знаеле народот каков е. Па тоа е целата поента, баш дека знаеме каков е, треба да се спроведат мерките, а не да оставаш хаос на сите страни. Јас можам сега на истово да ти кажам, демек не знаеме како функционираат работите кај нас и колку се корумпирани сите.
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.102
Поени од реакции
16.317
Па кој го контролира тоа групирање? Секој ден гледам случаи на Јаја Паша кај што дремат во групи 4-5 луѓе, полиција во нивна непосредна близина и никаква реакција нема, си мавтаат едни со други. Истово го видов и денес во Ново Лисиче и Бутел, групи од по 3-4 луѓе, полицајци на 5 метри од и никому ништо.
За тоа како ќе реагираат ако има полициски патроли на повеќе локации апсолутно не ме интересира, поентата е дека повеќе ќе се почитуваат мерките така и подобро ќе бидат спроведени.
Кажувам какви ситуации постојат и што би можело да се подобри, ми се поставуваш како на празно да критикувам, демек се ви смета и ништо не чини.
Еве и @DeviAngel истото пак, демек не сме го знаеле народот каков е. Па тоа е целата поента, баш дека знаеме каков е, треба да се спроведат мерките, а не да оставаш хаос на сите страни. Јас можам сега на истово да ти кажам, демек не знаеме како функционираат работите кај нас и колку се корумпирани сите.
Не се разбираме џабе ќе пишиме 30 страни.
Секое добро :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom