Коронавирус (COVID-19)

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.192
Поени од реакции
195.466
Не верувам и јас дека сакале да сокријат нешто, со тоа што пишале срцев удар или како што членот пиша, срцево затајување.
Мене како некој кој не се разбира во медицина, по описот на фамилијава, ми делува ко срцев удар, од тоа што сум имал прилика да видам по нет.
Поентата ми е дека за да искочат на прес и кажат дека жената починала од Корона, треба да се 100% сигурни во тоа. Се друго е стварање паника, по мене. За денешниот смртен случај, верувам дека е поради вирусот. И кај него имало нагло волошување на состојбата, но тоа не е во секунда, туку во неколку саати. Кај женава смртта настапила во таа минута кога и се слошило, а предходно се било добро зошто најнормално комуницрала со фамилијата. Тоа е тоа што мене ме буни.
Te сфаќам скроз и добра поента имаш. Баш ќе прашам по дома ама по мое мислење (значи нагаѓам) брисот не е земен како што треба кај жената штом тестовите биле негативни, тие се свесни ваљда ако некој неписмен го земал брисот, се погодило баш тој пост мортем тестот да е позитивен и затоа ја бројат жената во ставка починати а заразени со корона. Барем по некоја логика, само анте мортем детектиран заразен со коронавирус треба да се вбројува во статистика.

Ај некој постручен нека објасни и мене ме копка :D :D
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.507
Поени од реакции
18.079
Поентата ми е дека за да искочат на прес и кажат дека жената починала од Корона, треба да се 100% сигурни во тоа. Се друго е стварање паника, по мене. За денешниот смртен случај, верувам дека е поради вирусот. И кај него имало нагло волошување на состојбата, но тоа не е во секунда, туку во неколку саати. Кај женава смртта настапила во таа минута кога и се слошило, а предходно се било добро зошто најнормално комуницрала со фамилијата. Тоа е тоа што мене ме буни.
Апсолутно не се согласувам. Кога си умрел со дијагноза си умрел од корона, дали си бил повеќе подложен на морталитет заради хроничните заболување не е битно, затоа што ако НЕ си се заразил, со огромна веројатност немало да умреш, многу едноставно. Сем ако немате статистика за луѓе кои умирале од грип и кај нив се правеле анализи/обдукции кои доведувале до јасна клиничка слика, и таа се разликува од оваа сега немате право да шпекулирате дека луѓето умираат заради други болести.
 

Annik Honoré

In Floyd I trust!
Член од
29 септември 2014
Мислења
529
Поени од реакции
1.452
Не верувам и јас дека сакале да сокријат нешто, со тоа што пишале срцев удар или како што членот пиша, срцево затајување.
Мене како некој кој не се разбира во медицина, по описот на фамилијава, ми делува ко срцев удар, од тоа што сум имал прилика да видам по нет.
Поентата ми е дека за да искочат на прес и кажат дека жената починала од Корона, треба да се 100% сигурни во тоа. Се друго е стварање паника, по мене. За денешниот смртен случај, верувам дека е поради вирусот. И кај него имало нагло волошување на состојбата, но тоа не е во секунда, туку во неколку саати. Кај женава смртта настапила во таа минута кога и се слошило, а предходно се било добро зошто најнормално комуницрала со фамилијата. Тоа е тоа што мене ме буни.
Вирусот точно и предизвикува cardiac arrest. Пнеумонијата е лоша, и не лекувана и лекувана може да доведе до Белодробен Фаилур, или кардиак арест.
 
Член од
9 октомври 2012
Мислења
2.686
Поени од реакции
1.253
Цели Филипини се у лок даун до 15 Април. Метро Манила ти е метропола поголема од цела Југославија заедно. Давао, Себу и уште 5-6 града има што се поголеми од Скопје. Ако се сака се може.
Путангина
 
Член од
23 август 2010
Мислења
34.901
Поени од реакции
93.142
Предобра емисија има направено Ефтов за коронава, ви препорачувам да ја погледнете оти нема да зажалите.

Партал ги направи нашите олигарси, а и со право, еден до сега нема ни денар донирано, срамота. Па жртвувајте се 2-3 месеци пичка ви матер себична, нема да пропаднете и да ви отидат милионите. Ова со платите на администрацијата е океј, кратат од сектор кој што нема да пропадне и нема да има отпуштања, ама и во право е Ефтов, зошто пак од граѓаните да се зема и да се прават рестрикции? Што не дадат богатите нешто? Милиони стекнати со криминал и валкани работи, за сега да се неми посматрачи во ек на светска пандемија.

Многу јака емисија, погледнете ја.

Инаку денес имаше повеќе работа од цела прошла недела заедно, џабе се и мерки и вируси и се, народот не е дисциплиниран, јебига. Па и снег вееше денес, ни тоа не ги спречи, абе хаос мајке ми. :D
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
6.787
Поени од реакции
5.471
Во услови на целосен колапс на одредени гранки како угостителството и туризмот кои во целост се згаснати со сите овие мерки на изолација, карантини, полициски часови и илјадници работници од овие приватни сектори/гранки веќе две недели седат дома, а ваквата состојба ќе потрае уште неколку месеци сигурно, ако не и цела оваа 2020 година, нормално е дека треба и мора да се кратат и платите на административците, незнам од каде толку ука бука и фрлање со дрва и камења кон владата, па криза е бе народе, економска криза која е предизвикана од одреден вид на катастрофа, земјотрес, поплава, пожар, војна, епидемија и.т.н. Потребни се низа мерки, како и време додека општеството пак да се опорави !
А најдебилни се обидите на најголемата македонска опозициска партија и нејзиниот лидер ХМ како и нивните медиуми (да не ги споменувам) на целата оваа невоља да извлечат по некое политичко поенче на дневна основа ... владата е крива за евентуалното кратење на платите на администрацијата следниве неколку месеци, владата е крива за заразените граѓани со вирусов, владата е крива и за смртните случаи, владата е крива што прогласила полициски час, па во време на епидемија што сакате да се остави народот односно помладата популација да скита во групи по улици цела ноќ до сабајле, нормално дека баш во тие најкритични часови ќе важи полицискиот час !
 
Член од
5 јули 2014
Мислења
16
Поени од реакции
40
Мислам дека во голем дел јавното мислење што се формира на оваа ветка од форумот на Кајгана влиаеше на реакцијата на власта.
Така, кога на форумот се појави идејата за Дебар и Центар Жупа да се стават во карантин, власта во многу краток рок реагираше позитивно на тоа барање.
И не само во Македонија туку и во други земји Корона вирус допринесе да се формира јавното мислење кое ја контролираше, преку борба, власта.
Пример: Меркел (како олицетворение на власта во Германија), која во почетокот на кризта спокојно изјави дека 60-70 % од Германците ке се заразат без да гледа проблем во тоа, подоцна самата пред телевизија призна дека капитулира пред јавниото мислење со тоа што прифати да има карантини (логори), против што се борела цел живот и на што и се засновала нејзината кариерата, и дека тоа е најстрашното што ја има зафатено Германија после 1945 год.
Борбата помеѓу јавното мислење и власта допринесува за квалитетот на животот.
Свест, самопочит, разбирање за другите ... не постои самостојно и трајно. Не може да се купи (кило свест?!?) а не е и потребно - и да го имаш што ќе правиш со него.
Кога се употребуват овие изрази всушност се мисли на јавно мислење кое се формира и менува во тек на време и се употребува за контрола на власта и борбата против неа.
Предлагам, оперативците, модераторите и др. лица што го држат форумот, да се дистанцират од учествувањето на фирмирањето на јавното мислење за вирусот, а да се посветат како професионалци, на создавање, да го наречам, опративен систем за формирање на јавното мислење за вирусот. МНогу важно е тој оперативен систем (кој треба да биде со отворен код) сам да ја одстранува лагата искажана од било кој учесник.
Да тргнам од мене.
Јас сум индивидуалист. Секој учесник кој во своето мислење, коментар... ќе наведе “народот вака, онака“... “народот мисли или не мисли“... “народот е таков или онаков“”, оперативниот систем да го измени на видлив начин така што наместо зборчето “народот“, ќе стои ”народот, со исклучок на novumsr“ и на тој учесникот, зарди изнесената лага, ќе му стави негативен поен за секоја таква измена. После извесно време учесниците со најмногу негативни поени оперативниот систем да ги банира со што, поради искажана лага, не ќе можат да учествуват во форумот и во формирањето на јавното мислење, а тоа ќе станува се подоследно и подоследно.
Ваквата опција: “неширење лага” е различна од опцијата сега што ја има на форумот: “игнорирање на учесник“ - сакам да знам што мисли учесникот но нескам тоа да е лага.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
17.536
Поени од реакции
12.668
Од збор до збор е точно! Преку ден вакви случаи слушам дома, татко ми се смее и им вика, абе луѓе ако знаевте што ви треба, што доаѓате на доктор...
ама и доктор да си врвен, ако немаш печат за Рецепт, пак зависиш од тој докторот што има..
има во УСА луѓе што одат купуваат лекови од Мексико и ги препродаваат во УСА на луѓе што немаат пари да си платат доктор а знаат што му треба... а имаше и емисија тој што носеше дузина болни од УСА во Куба..
Личен пример имав пред 25г, дека мора да знаеш и ти како пациент дури и во болница што ти треба, оти може да настрадаш од тоа што е како по шема....
 

Hello Kitty

Soft Kitty, Warm Kitty
Член од
14 август 2006
Мислења
38.286
Поени од реакции
62.679
Мислам дека во голем дел јавното мислење што се формира на оваа ветка од форумот на Кајгана влиаеше на реакцијата на власта.
Така, кога на форумот се појави идејата за Дебар и Центар Жупа да се стават во карантин, власта во многу краток рок реагираше позитивно на тоа барање.
Ja мислам дека ова не може да биде подалеку од вистината.
 
Член од
14 февруари 2013
Мислења
1.520
Поени од реакции
1.696
Докторите се дилери да ти средат доза,да немаат рецепт ќе немаат ни работа.
У реду е дечко, гурај гумата ајде ;)
Светски заговори, се знаете вие, писари биле вакви такви онакви..
Ако се дилери, што куроф им викате браво на оние од клиника? Ебате простиот народ... Тоа е ко не знаете доволно да цените квалитет и глеате да се прогурате преку ред.
И успут, не оди со генерализација следен пат, тоа те ебе ;)
 
Член од
25 февруари 2020
Мислења
143
Поени од реакции
128
Изгледајте ја емисијава од вчера на Васко Ефтов. Од прва до последна минута, се кажано на место. Посебно вие што мислите дека треба да се удри по патите на тие у администрација, кои најголем дел се сиромашни, а не по олигарсите кои ја опљачкаа државата, олигарси кои прават милијарди на сметка на напатениот и осиромашен народ, давајќи им минимални плати, третираќи ги ко робови. Али ако народот смета дека наместо по олигарсите треба да се удри по народот и не заслужува ништо подобро од ова што 30 години ни се дешава.
Бајка муабет,удри по олигарсите ок а тие правеле и прават пари врз народов со помош на власта
 
Член од
5 март 2018
Мислења
11.779
Поени од реакции
11.909
Осеќам се разболувам, али кивавицава и течењето на носот ме прават троа посмирен во моментов :coffee:
Кажав и претходно имало случаеви и со вакви симптоми, ретки се многу , ама ги има :)
 

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.184
Поени од реакции
12.810
Има и бетер од Цаца.
Главниот епидемиолог од Ставропольски крај (област у Русија,голем колку Чешка) денес е позитивен на корона.
На 12 се вратила од ЕУ,и место у карантин да седи,си шетала,идела на работа,на предавања.
Автоматски е лишена од секакви должности,и звања.И послем болница иде 7 години затвор.
Исто така и тие со кој се договарала да не седи у карантин.Они по 2 години.
Словенските племиња се најклети!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom