Коронавирус (COVID-19)

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.472
Јас сега се вратив од КИТ-ГО, на лимоните немаше цена на гајбата, си ставив во кесата и кога си дојдов дома на фискалната гледам 210 денари за 1кг :eek:

Каде може да ја пратам фискалната да ги протресат?
Бабури, 100г = 200мг витамин ц, лимон 50.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.657
Поени од реакции
28.038
Старците се посебна приказна,сега еден ми покажува наслов воени авиони Мираж слетале на Аеродром,окупација на Македонија и ми вика еве што било работата:facepalm:
 
Член од
16 јули 2013
Мислења
3.867
Поени од реакции
4.377
Колку што приметив и кај нив не се почитуваат мерките баш од пензионерите, на кој начин ќе им забрани баш на тие од 65 години ?
Zatoa ima vojska i policija nadvor vo Srbija,da legitimira i kontrolira.Si ima kazni za tie sto nema da go pocituvaat.
 

комшијаTи

Комшија Ти
Член од
21 ноември 2013
Мислења
6.116
Поени од реакции
5.005
Така е, е сега кој е попаметен ние или тоа невидливото вирусче што си мутира како сака и кога сака ... :toe:



Секако, еве сведоци сме на истово. Само некои викаат не можеле, некои спомнаа немало пари штом САРС го снема, кој знае каде замина маме му тиит.



Тоа е твоја логика, има една друга логика, достапност до храна, чиста вода и други подобри услови за живот.
Тука збориме за здравје не за години. Кога имало поболни деца, сега или пред 30 години, кога имало повеќе луѓе на лекови навлечени.

Женска логика ти е исто како машка тактика. Затоа олабави со логиките, не те бива, а се гледа одма дека губиш, по тоа антиваксер.
Не е битно што сум каков сум и дал сум во подрум во фолија завиткан, држи се до фактите изнесени и реалноста, па на нив давај контрааргументи, ако не можеш, не плачи, само игнорирај ме или како и по обичај, банирајте.
Абе друже колку луѓе умреле од банални болести а нема статистила и податоци затоа што немало медицина, дај престани со глупости и иди пред коперација со овие рекла казала муабети после 3 ракии.
Автоматски споено мислење:

Zatoa ima vojska i policija nadvor vo Srbija,da legitimira i kontrolira.Si ima kazni za tie sto nema da go pocituvaat.
Не верувај све што ќе каже Вучиќ опасен глумец е. Толку голем човек а толку лигаво однесување само за у турски серии е.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.683
Поени од реакции
18.171
Не, сериозно, веројатно поголем дел од пензионерите имаат деца, внуци итн... Не ми е јасна потребата секое сабајле да доминираат, да се буткаат у тебе и да се расправаат по маркети, значи дај помладите нека бидат иницијатори и нека ја вршат таа работа.
 
Член од
1 јули 2012
Мислења
2.314
Поени од реакции
6.814
па ми ја затворивте кооперацијата, како така ме бркаш, сакаш да ги разболам и другиве. :toe:
Како нема статистики.... имаш интернет, барај.
За Италија јас споделив 1% морталитет им е, секоја година од грип им умираат 15.000 луѓе. Ти некоја бројка да споделиш или само дозволено е да се кука на темава.... со @teneke комшии да не сте ...
Ај сеа израчунај со ова темпо, кога за неполн месец им умреа околу 3000 луѓе, колкава би била бројката на годишно ниво.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.889
Поени од реакции
7.268
Ај сеа израчунај со ова темпо, кога за неполн месец им умреа околу 3000 луѓе, колкава би била бројката на годишно ниво.
А така ли се рачунало, така ли се умирало од грип, преку цела година со ист % :aplauz:
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.413
Поени од реакции
5.063
па ми ја затворивте кооперацијата, како така ме бркаш, сакаш да ги разболам и другиве. :toe:
Како нема статистики.... имаш интернет, барај.
За Италија јас споделив 1% морталитет им е, секоја година од грип им умираат 15.000 луѓе. Ти некоја бројка да споделиш или само дозволено е да се кука на темава.... со @teneke комшии да не сте ...
Ми се чини дека споредуваш бројка на починати од грип за цела година со бројка на починати за месец дена од корона. Така изгледа споредбата што ја правиш
 

Annik Honoré

In Floyd I trust!
Член од
29 септември 2014
Мислења
538
Поени од реакции
1.484
Познавам лице кое е позитивно на корона и моментално во терапијата негова постои само парацетамол, и некој аналгетик за смирување на болките во главата, ништо друго, препорачано е и да се пие многуууу вода, многу, да ја регулира температурата и толку, ама вероватно кај секој пациент е различно, овој спаѓа во групата со лесни симптоми, значи кашлица, температура не повеќе од 38 и омалаксаност, мал проблем со дишењето како недостаток на воздух, исто кога си затнат кога си настинат.
Значи за вирус нема лек како за бактериска инфекција.
@Bafra
Ете ти пример погоре од членот. Симптоми лечиш, таа е таа терапија, кортикостероиди, аминофилини, парацетамоли, антиинфламаторни лекови. Да ти ги наведам со име да ја знаеш терапијата. Те клукаат со Витамини, магнезиуми, парацетамоли, пробиотици, антиинфламаторни лекови. И сето тоа зависи од клиничка слика.

Отежната клиничка слика, во случајов пнеумонија ќе даваш кортикостероиди за олеснување на дишење(Синопен, Урбазон, Дексазон), Аминофилин.

Ја стварно не знам колку пати да се објасни дека за вирус нема лек, симптоматологија лечиш.
 
Член од
16 јули 2013
Мислења
3.867
Поени од реакции
4.377
Абе друже колку луѓе умреле од банални болести а нема статистила и податоци затоа што немало медицина, дај престани со глупости и иди пред коперација со овие рекла казала муабети после 3 ракии.
Автоматски споено мислење:


Не верувај све што ќе каже Вучиќ опасен глумец е. Толку голем човек а толку лигаво однесување само за у турски серии е.
Znam sto gomno e,ama vo merkite se soglasuvam pogotovo za penzionerite.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.989
Поени од реакции
34.435
И плус во време на вондредна состојба мандатот на пратениците се продолжува (член 63) што би создало услови за одложување на изборите.
Ама Собранието кај нас е веќе распуштено. Не значи тоа дека нивниот мандат е прекинат?
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.230
Поени од реакции
16.803
Значи за вирус нема лек како за бактериска инфекција.
@Bafra
Ете ти пример погоре од членот. Симптоми лечиш, таа е таа терапија, кортикостероиди, аминофилини, парацетамоли, антиинфламаторни лекови. Да ти ги наведам со име да ја знаеш терапијата. Те клукаат со Витамини, магнезиуми, парацетамоли, пробиотици, антиинфламаторни лекови. И сето тоа зависи од клиничка слика.

Отежната клиничка слика, во случајов пнеумонија ќе даваш кортикостероиди за олеснување на дишење(Синопен, Урбазон, Дексазон), Аминофилин.

Ја стварно не знам колку пати да се објасни дека за вирус нема лек, симптоматологија лечиш.
Па кај виде во мојот пост дека има лек, истото го напишав и ти шо го пишиш сега, дека на дечкото му даваат само парацетамоли, препорачано му е да пие многу течности и така, оти наназад прашано беше каква терапија добиваат заболените.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.657
Поени од реакции
28.038
Прееска се јавиле од Полиција да прашаат дали сум тука :) така кои сте резерва у Полиција очекувајте повик.Е јеби га ако дојде ред униформа да облечам :pos:
 

Annik Honoré

In Floyd I trust!
Член од
29 септември 2014
Мислења
538
Поени од реакции
1.484
Па кај виде во мојот пост дека има лек, истото го напишав и ти шо го пишиш сега, дека на дечкото му даваат само парацетамоли, препорачано му е да пие многу течности и така, оти наназад прашано беше каква терапија добиваат заболените.
Твојот пост друже го искористив на Bafra да му се докаже дека лек за вирус нема. Оти контрадикторен е малце во изнесување на мислењава.



Иначе со твојот пост се согласувам потполно, се што е наведено и во пракса се применува. Тоа е тоа. Тој што го знаеш само со лесно нека врви.
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.343
Поени од реакции
27.932

Kajgana Shop

На врв Bottom