Коронавирус (COVID-19)

Член од
5 март 2018
Мислења
11.044
Поени од реакции
10.795
Дејлимејл и нивните теории, не се релевантни.
 
Член од
25 февруари 2020
Мислења
142
Поени од реакции
127
Член од
13 јули 2006
Мислења
11.407
Поени од реакции
13.498
@ShroOM @beneamata
барање од модераторот на подфорумот кој во моментов не може да постигне е темата да се придржува до правилата на подфорумот и дискусијата да биде во правец на здравје а не светска економија. Јас се слагам дека целата ситуација повлекува дискусија во повеќе гранки на општеството (меѓу кои и економија). Доколку @AlternativeF каже дека ќе дозволи дискусијата да оди во други правци, веднаш ќе го тргнам банот и ќе се извинам воедно. До тогаш, се придржувам до нејзини правила затоа што таа побара помош од нас во редакција (не е навикната на толкава френквентност).
Глупости

Заразава е пандемија, веројатно once in a life time, економијава колабира, ние овде само за здравство.

Што посебна тема во Економија, последиците од Коронавирусот ?
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.316
Поени од реакции
81.966
Глупости

Заразава е пандемија, веројатно once in a life time, економијава колабира, ние овде само за здравство.

Што посебна тема во Економија, последиците од Коронавирусот ?
Види, не можете да почитувате мочано правило или барање на форумов, виртуелно и после се чудиме како некои не почитуваат мерки на претпазливост во реален живот (во конкретниов случај со вирусот).

Ако имаш нешто да кажеш во врска сп темава, кажи, во спротивно не пишувај.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
11.044
Поени од реакции
10.795
Џабе е се кога народот е поделен во размислувањата, треба некој да рикни за да почнат да сваќаат дека не е мајтап, и да се свестат.
Џабе јас ќе одржавам хигиена и ќе мијам раце на секои 15 минути кога некој до мене не го сваќа тоа и заради неговиот исушен мозок и мене ме загрозува. Оди објасни им на оние кои од телевизија гледаат само Истанбулската невеста и Лила милионер, една пиши статус," мајки навистина е ова со короната бе "?? Како до синоќа да ја држеле во некој подрум заробена и сега не знае на дали е дење или е ноќе, има и такви кои мислат дека сето ова е хајка и ништо не се дешава.
Дури не излези војската надвор да заигра, (ако воопшто ја имаме) ништо не помага тука.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.374
Поени од реакции
17.896
Џабе е се кога народот е поделен во размислувањата, треба некој да рикни за да почнат да сваќаат дека не е мајтап, и да се свестат.
Џабе јас ќе одржавам хигиена и ќе мијам раце на секои 15 минути кога некој до мене не го сваќа тоа и заради неговиот исушен мозок и мене ме загрозува. Оди објасни им на оние кои од телевизија гледаат само Истанбулската невеста и Лила милионер, една пиши статус," мајки навистина е ова со короната бе "?? Како до синоќа да ја држеле во некој подрум заробена и сега не знае на дали е дење или е ноќе, има и такви кои мислат дека сето ова е хајка и ништо не се дешава.
Дури не излези војската надвор да заигра, (ако воопшто ја имаме) ништо не помага тука.
Не релативизираше и ти до пред некој ден?
 
Член од
5 март 2018
Мислења
11.044
Поени од реакции
10.795
Не релативизираше и ти до пред некој ден?
На шо мислиш конкретно ?
Јас уште си стојам на ставот, дека панично пазарење по маркети, ширење теории на заговор за стварање на паника како сајтовите на Иреал се глупост, и сите срања шо се споделуваат на нет како да е крај на свет ме вадат од контакт ама од почеток на сето ова си се држам до некои мерки на претпазливост и имам свест како чоек
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
2.133
Поени од реакции
3.053
Овз никој не го пренесе :
Министерството за здравство информира дека попладнево на коронавирус се тестирани 4-те лица од Струмица - поврзани со првата пациентка. Нивните тестови се негативни на вирусот. Претпладнево беа тестирани и други 8 сопатници од Скопје на истата пациентка и нивните резултати беа негативни на коронавирустот.

Практично, сите сопатници од комбето на прво заболената кои во изминатите две недели беа во домашна изолација се негативни на вирусот.
Попладнево на коронавирус беа тестирани уште 7 лица со индикации и нивните тестови се негативни.
Во моментов на Клиниката за инфективни болести фебрилни состојби се хоспитализирани 9 пациенти, од кои 8 се позитивни на вирусот, а по вториот контролен тест, првозаболената е негативна на вирусот, што значи дека таа не е повеќе инфективна, но останува на болничко лекување до нејзиното целосно закрепнување.

Сеа Кано може мирно да спие, потрошени се уште 19 теста.
Па не е интересно тоа :D

Нели беше многу лесно пренослив вирусов, да те погледнат од блиску одма го добиваш. Овие се возеле заедно со саати, во комбе, зимен период, сигурно немале отворено прозорец, па ниту еден позитивен (фала му на бога).

Можеби во багажник била жената или па цел пат не отворила уста :toe:
 
Член од
17 октомври 2017
Мислења
844
Поени од реакции
1.456
Овз никој не го пренесе :
Министерството за здравство информира дека попладнево на коронавирус се тестирани 4-те лица од Струмица - поврзани со првата пациентка. Нивните тестови се негативни на вирусот. Претпладнево беа тестирани и други 8 сопатници од Скопје на истата пациентка и нивните резултати беа негативни на коронавирустот.

Практично, сите сопатници од комбето на прво заболената кои во изминатите две недели беа во домашна изолација се негативни на вирусот.
Попладнево на коронавирус беа тестирани уште 7 лица со индикации и нивните тестови се негативни.
Во моментов на Клиниката за инфективни болести фебрилни состојби се хоспитализирани 9 пациенти, од кои 8 се позитивни на вирусот, а по вториот контролен тест, првозаболената е негативна на вирусот, што значи дека таа не е повеќе инфективна, но останува на болничко лекување до нејзиното целосно закрепнување.

Сеа Кано може мирно да спие, потрошени се уште 19 теста.
Значи вирусот е екстремно заразен, некои индекси на контагиозност дрн дрн, 10 минути контакт и толку, ама овие 12 саата се клацкале во комбе со заразена особа, и ниеден не го префатил????
Ја не знам, дај кажете што комбе било тоа, фирма модел нешто, па само такви да купуваме.
Или тоа или некој нешто опасно забрљал
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
2.133
Поени од реакции
3.053
Значи вирусот е екстремно заразен, некои индекси на контагиозност дрн дрн, 10 минути контакт и толку, ама овие 12 саата се клацкале во комбе со заразена особа, и ниеден не го префатил????
Ја не знам, дај кажете што комбе било тоа, фирма модел нешто, па само такви да купуваме.
Или тоа или некој нешто опасно забрљал
Мислам ќе не казнат, ќе го квалификуваат ова во теории на заговор. :D

Кина 0,0000056% од популацијата, Италија мислам беше 0,00007 ама нема потреба од вакви бројки, ништо не кажуваат.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
5.809
Поени од реакции
8.338
Овз никој не го пренесе :
Министерството за здравство информира дека попладнево на коронавирус се тестирани 4-те лица од Струмица - поврзани со првата пациентка. Нивните тестови се негативни на вирусот. Претпладнево беа тестирани и други 8 сопатници од Скопје на истата пациентка и нивните резултати беа негативни на коронавирустот.

Практично, сите сопатници од комбето на прво заболената кои во изминатите две недели беа во домашна изолација се негативни на вирусот.
Попладнево на коронавирус беа тестирани уште 7 лица со индикации и нивните тестови се негативни.
Во моментов на Клиниката за инфективни болести фебрилни состојби се хоспитализирани 9 пациенти, од кои 8 се позитивни на вирусот, а по вториот контролен тест, првозаболената е негативна на вирусот, што значи дека таа не е повеќе инфективна, но останува на болничко лекување до нејзиното целосно закрепнување.

Сеа Кано може мирно да спие, потрошени се уште 19 теста.


Добро е што сите се негативни, да беше еден или двајца позитивни сега ќе си игравме брканица со сите други со кој тие биле во контакт пред 2 недели што во овој случај и не е страшно пошто овие се од комбето и брзо беа ставени во изолација така да најверојатно само со домашните имале контакт.

Ќе видиме што со докторката и ако она пренела на некој дали ќе може да ги најдеме и изолираме другите на кој вирусот е пренесен. Значи да тестираа после 5 дена инкубација а не после 2 недели како сега ќе имавме веќе резултати од потенцијално заболените од неа и ќе можеше адекватно да се реагира. Ако немаш нови заболени како во случајот тогаш најверојатно поранивме со мерките, од друга страна ако она заразила 50 души што заразиле уште толку итн, тогаш може порадикални мерки требало да се преземат. Незнам што не ви е јасно, тестовите треба да се користат не само за лекување на пациентот него и за формулирање на стратегија како да се справиш со кризата. Ако со 95% сигурност можеш после 5 дена да тестираш, тестирај... Тестирај повторно после 2 недели и остави ги во изолација ако треба ама тестирај со време и преземи мерки да ги најдеш и другите со кој секој потнецијален заразен бил во контакт.
 
Член од
17 октомври 2017
Мислења
844
Поени од реакции
1.456
Тестовите треба да се готови за најмногу 6 саати. На овие им се малку 6 дена...

Замисли да си сомнителен и те затворат во самица не смееш да одиш ни во ВЦ. И тоа трае и трае...

Ама здравјето пред се’ :cautious:
 

Scirea

Старата Дама
Член од
4 август 2010
Мислења
22.656
Поени од реакции
64.242
Денес температурата ќе достигне 26 степени... одлична можност попладне да се излези на кафенце, и да се испозарази уште некој со небитниов вирус.

Седење дома, читање книги, играње игри и чистење на станот е за пички
:kafence:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom