Коронавирус (COVID-19)

Член од
7 септември 2016
Мислења
243
Поени од реакции
413
Ја прочитав дека е пуштен од Кина за да паднат акциите и да ги купат, бидејќи нели богати се многу сега.
Богами кај нив веќе скоро е под контрола вирусот, ќе проработи и индустријата во полн ефект додека еу и сад поради големата слобода која ја имаат што туку ќе ги осетат економските последици.
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.316
Поени од реакции
81.966
Еднаш опомени Фрос, теории на заговор за тоа зошто е пуштен вирусот и кој колку ќе заработи од него во друга тема. Да не биде после „што сум кревал рака“, баталете ја таа тема.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
13.394
Поени од реакции
11.513
Мене едно ме буни, зошто после толку случаеви не се јасно дефинирани последиците од вирусот.
Значит го добиваш вака, лежиш така и ако умираш умираш на тој начин.


На толку умрени не знаеме какви компликации имале од вирусот што умреле.
Pa vidi ja smrtnosta i starosnata granica.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.054
Поени од реакции
26.487
Не сакам да ширам паника ниту тоа ми е намера, но бидете свесни дека :
1. Веќе е касно за било какви мерки.
2. Денес оние што шернуваат статуси за одговорност и само изолација вчера завчера се вратија од шетање по грчки, франции, италии, германии итн
3, Глупи сме како народ нација што и да е.
4. Ова ќе биде многу полошо од шпанскиот грип затоа што и покрај целата модерна медицина се шири премногу лесни и премногу брзо.
5. Освен ако не се наоѓате на некое изолирано место далеку од секаков физички контакт со луѓе не ви бега заразата, ма и што и да правите и на трепки да стоите не е ова од денес не е од вчера се шири истиов веќе подолг период.
6. Карантини трбаше оддамна да се воведат а не инфлуенсери ко џиков гомнарот и јаќоски куропушачот да ни објаснуваат дека за карантини требало хангари изолации па економски било не исокатливо и нехумано, за да истите почнат да споделуваат сега на фб и инстаграм упаства како да се заштитите.
7. Идете уште еднаш шернете нечиј статус на фб дека треба да има колективна одговорност итн можда ќе помогне.
8. Единствено нешто што ќе има некој бенефит држава од само изолација е што луѓево ќе умираат по дома и ќе се прележува по дома вирусов па кој ќе го прележи ќе тера понатака.
9. Заебано е и подмукло копилево уште во инкубација се шири на сите страни, и мн брзо што е зачудувачки.
10. Можда единствено добро нешто ѓто ќе испадне од вирусов е што ќе мора да има опшествено престројување пошто вака не иде, а и неминовно е таквото престројување ќе следи период како во средновековна европа после плебоничната чума нова распределба првенствено на земјата после на капиталот, ако мене ме слушате баталете брашно баталете лекови купувајте СОЛ сега за сега е ефтина и ја има доволно но за брзо ќе ја снема, запомнете без месо, леб, овошје и зеленчук можете без СОЛ не можете, корења да јадете со сол ќе ги проголтате.
11. Смешни се обидите за само изолација од проста причина што премногу касно сериозно се сфати вирусов, не само овде туку и на глобално ниво, шансите дома да имате некој носител се 95% работа училишта градинки кафани кафичи, пакувања од храна итн.

Премногу е килава и комфорна генерацијава од гол профит и желба за комфорен лесен живот ништо не се гледа подалеку затоа ќе биде заебано до даске!
До сега се штитеше капиталот и ништо друго,од сега натаму...
Може ли да се договориме вака, кога нема да се деси ни едно од овие 3-4 крајно нереални сценарија, да си се самобанираш некако?
 
Член од
10 август 2011
Мислења
1.769
Поени од реакции
6.913
Економска катастрофа се случува во Еврозоната, УК и САД во моментов. Рекордни падови на берзанските индекси во Европа, а САД има нов, уште еден "црн понеделник" во низата. CAC 40, DAX и FTSE 100 отидоа во провалија. Што и да преземаат европските држави, кои уште не стигнале до состојбата на Италија, нема да го спречат трендот. Проблемот не е само состојбата на пазарите на капитал и разни сектори на реалната економија во моментов, туку тоа што монетарната и фискалната политика на земјите на Запад има многу мал простор за маневар, скоро никаков. Тоа може да има ланчан ефект низ целата глобална економија, кој никоја земја нема да може сама да го менаџира и да го ублажи.
Државите од Северна Европа се неодговорни со нивниот "lax" пристап, ако некој ме прашува мене, никаква математика не е во прашање. Ако имаат масовна епидемија како во Италија, ресурсите кои ќе мораат да ги мобилизираат за борба со епидемијата, штетата врз човечкиот капитал и производствениот процес, како резултат на карантинот на голем број на работната сила и рестриктивните мерки кои ќе мораат да ги воведат некогаш за популацијата и бизнисите, ако епидемијата се влоши, ќе резултираат со многу поголем трошок од било какви мерки кои би ги вовеле во моментов.
Можеби следат некаков протокол за справување со епидемија, па бидејќи немаат таков притисок врз јавното здравство, како Италија, уште не воведуваат порестриктивни мерки. Ама тоа може да биде многу ризична стратегија, ако се земе искуството на Италија како бенчмарк.
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.316
Поени од реакции
81.966
Океј
@loophole 5 дена бан од тема.
Ќе си играме кратци и полицајци, ќе се казнуваме како мали деца.
 
Член од
16 април 2014
Мислења
5.880
Поени од реакции
8.054
Океј
@loophole 5 дена бан од тема.
Ќе си играме кратци и полицајци, ќе се казнуваме како мали деца.
Живо ме интересира што би се пишувало на темава ако лупхол ги прекрши правилата?
Ќе испадне дека треба темава да биде како некролог, оти веќе сите знаеме при што треб да се придржуваме.
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.316
Поени од реакции
81.966
Живо ме интересира што би се пишувало на темава ако лупхол ги прекрши правилата?
Ќе испадне дека треба темава да биде како некролог, оти веќе сите знаеме при што треб да се придржуваме.
Жити се'? Сериозно те интересира во подфорум ЗДРАВЈЕ и тема за ВИРУС што треба да се пишува?

На пример, новости поврзани со наведениот вирус, превенција, статус на решавање, новости поврзани, нови случаеви, излечени пациенти.

Секако дека не треба да разглабаме економска криза, кој колку акции купил и кое пристаниште го земале кинезите.
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
16.989
Поени од реакции
14.732
Океј
@loophole 5 дена бан од тема.
Ќе си играме кратци и полицајци, ќе се казнуваме како мали деца.
Тоа што го пиша лупхол не е теорија на заговор, туку реална состојба моментално и последица на вирусот.
Темава е во здравје, ама за жал има и друг импакт освен здравјето на луѓето.
Не знам што очекувате да се пишува, ставете правила у прв пост на крај краева и ќе бидеме ко жени пред чешма на сред село, едно исто овер енд овер.

пс краДци
 
Член од
13 февруари 2010
Мислења
119
Поени од реакции
151
Океј
@loophole 5 дена бан од тема.
Ќе си играме кратци и полицајци, ќе се казнуваме како мали деца.
Баниран за последниот пост или од други причини?

Ако е за последниот не гледам ништо спорно од тоа што е наведено, факт е дека крахира светска економија, од Њујорк до Лондон и Токио па и крипто светот денес доживеа сличен крах после прогласување на пандемија од страна на СЗО.
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.316
Поени од реакции
81.966
@ShroOM @beneamata
барање од модераторот на подфорумот кој во моментов не може да постигне е темата да се придржува до правилата на подфорумот и дискусијата да биде во правец на здравје а не светска економија. Јас се слагам дека целата ситуација повлекува дискусија во повеќе гранки на општеството (меѓу кои и економија). Доколку @AlternativeF каже дека ќе дозволи дискусијата да оди во други правци, веднаш ќе го тргнам банот и ќе се извинам воедно. До тогаш, се придржувам до нејзини правила затоа што таа побара помош од нас во редакција (не е навикната на толкава френквентност).
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
16.989
Поени од реакции
14.732
Овз никој не го пренесе :
Министерството за здравство информира дека попладнево на коронавирус се тестирани 4-те лица од Струмица - поврзани со првата пациентка. Нивните тестови се негативни на вирусот. Претпладнево беа тестирани и други 8 сопатници од Скопје на истата пациентка и нивните резултати беа негативни на коронавирустот.

Практично, сите сопатници од комбето на прво заболената кои во изминатите две недели беа во домашна изолација се негативни на вирусот.
Попладнево на коронавирус беа тестирани уште 7 лица со индикации и нивните тестови се негативни.
Во моментов на Клиниката за инфективни болести фебрилни состојби се хоспитализирани 9 пациенти, од кои 8 се позитивни на вирусот, а по вториот контролен тест, првозаболената е негативна на вирусот, што значи дека таа не е повеќе инфективна, но останува на болничко лекување до нејзиното целосно закрепнување.

Сеа Кано може мирно да спие, потрошени се уште 19 теста.
 
Член од
13 февруари 2010
Мислења
119
Поени од реакции
151
@ShroOM @beneamata
барање од модераторот на подфорумот кој во моментов не може да постигне е темата да се придржува до правилата на подфорумот и дискусијата да биде во правец на здравје а не светска економија. Јас се слагам дека целата ситуација повлекува дискусија во повеќе гранки на општеството (меѓу кои и економија). Доколку @AlternativeF каже дека ќе дозволи дискусијата да оди во други правци, веднаш ќе го тргнам банот и ќе се извинам воедно. До тогаш, се придржувам до нејзини правила затоа што таа побара помош од нас во редакција (не е навикната на толкава френквентност).
Разбирам, ама ова испадна 20 души вршат тешка кражба, 21-от го крка стапот за сите заради погрешен паркинг.
 
Последно уредено:
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.316
Поени од реакции
81.966
Разбирам, ама ова испадна 20 души се караат, 21-от го крка стапот за сите.
Види, јас нема ништо лично против Лупхол ама два-три поста пред неговиот пишав да се баталат темите за светски економии, не е тука место (според модераторот). Час или два пред тоа и Фрос истото го има пишано. Ќе повторам, доколку модераторот каже дека банот треба да се тргне, веднаш ќе го направам тоа и ќе се извинам.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
7.577
Поени од реакции
13.570
Океј
@loophole 5 дена бан од тема.
Ќе си играме кратци и полицајци, ќе се казнуваме како мали деца.
Прашање е дали прочитала на време пред да го сподели мислењето на темава инаку во право сте за ова ако се почне да се пишува за теории околу вирусот темава скроз ќе забега и ќе изгуби смисла, вака е корисна шо се споделуваат информации од наши луѓе од дијаспората а и општо за вирусот и случувањата кај нас со заразени и мерките кои се превземаат.

20200313_012036.jpg


Еве ако на некој му е корисна оваа информација нека стој и на темава, ако некој ја споделил пред мене избришете ја.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom