Коронавирус (COVID-19)

Член од
3 мај 2019
Мислења
17.784
Поени од реакции
9.561
... дури сама се избори со други двајца членови да ја „отворат“, по блокирање на истата, си заборавила!
Браво душо, нема место,нема тема што не ја знаеш....имаш меморија...браво.
Ништо не ти промакнува...Е ТОА Е ПРАВ ФОРУМЏИЈА...:backa:
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.671
Поени од реакции
34.896
Браво душо, нема место,нема тема што не ја знаеш....имаш меморија...браво.
Ништо не ти промакнува...Е ТОА Е ПРАВ ФОРУМЏИЈА...:backa:
...ај сега гледај со брзина на светлината како ќе добиеш 30 дислајка што си напишала вака :lolzz:, ќе ти „паѓа“ контото на реакции, ако имаш лајк добиваш еден поен, ако имаш дислајк ќе ти се минусира поен, ако ти стават „срце очи“, „тажно муце“, „гнев пипер“ и „зачудена уста отворена“ (емотикони), не ти се регистрира, :sneaky:
па ти сега ако сакаш да имаш лош рејтинг пишувај вака за мене далеку ќе стигнеш! :vozbud:
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.784
Поени од реакции
9.561
...ај сега гледај со брзина на светлината како ќе добиеш 30 дислајка што си напишала вака :lolzz:, ќе ти „паѓа“ контото на реакции, ако имаш лајк добиваш еден поен, ако имаш дислајк ќе ти се минусира поен, ако ти стават „срце очи“, „тажно муце“, „гнев пипер“ и „зачудена уста отворена“ (емотикони), не ти се регистрира, :sneaky:
па ти сега ако сакаш да имаш лош рејтинг пишувај вака за мене далеку ќе стигнеш! :vozbud:
Тоа се душманите душо, не прифаќаат вистина.
Барем и температура да паѓа поред контото
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
Пост ковид што се испитува ? РТГ на бели дробови и што друго е препорачливо да се испита ?
 
Член од
24 декември 2008
Мислења
394
Поени од реакции
222
Дали некој има болки во грбот (горен лев дел) при долго пешачење, после месец од ковид?
 

Mr.Deni

Животна грешка си ми ти...
Член од
4 мај 2007
Мислења
3.498
Поени од реакции
2.622
Дали некој има болки во грбот (горен лев дел) при долго пешачење, после месец од ковид?
Јас еве 20 дена сум со корона и во последните 10 дена укочен сум од половина надоле кај опашката и тоа ни пешачење ни ништо.Јас знам дека ми е од ишијасот ми се активирал пак сега и нервите се укочени.Може и кај тебе некој нерв се пореметил.

Ова долго пешачење не е препорачливо после толку кратко време.
 
Член од
24 декември 2008
Мислења
394
Поени од реакции
222
Јас еве 20 дена сум со корона и во последните 10 дена укочен сум од половина надоле кај опашката и тоа ни пешачење ни ништо.Јас знам дека ми е од ишијасот ми се активирал пак сега и нервите се укочени.Може и кај тебе некој нерв се пореметил.

Ова долго пешачење не е препорачливо после толку кратко време.
Освен шо немав мирис 4,5 дена, друго ништо не осекав , освен последната недела ова нова болка
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.886
Поени од реакции
14.377
Пост ковид што се испитува ? РТГ на бели дробови и што друго е препорачливо да се испита ?
Мислам дека зависи за каков пациент се работи и како поминал. Јас поминав полесно и испитав само д-димери и хемостаза, по препорака на матичен, „за секој случај“. Не бев на рендген.
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.136
Поени од реакции
18.135
Пост ковид што се испитува ? РТГ на бели дробови и што друго е препорачливо да се испита ?
Не знам за препорачливо , мене ме пуштија уште еднаш на РТГ "за секој случај" за споредба со првата снимка и после 15-20 дена од последните таблети нова крвна слика (да се исчистело од антибиотици, наводно со месеци останувале мали количини во организмот).
Автоматски споено мислење:

Дали некој има болки во грбот (горен лев дел) при долго пешачење, после месец од ковид?
Ваква болка имав дури беше активно, па и сега при малку поголема основна физичка активност (пешачење, качување по скали итн.) на моменти пак се појавуваше, ама со тек на време намалено.
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.930
Поени од реакции
12.422
Пишав сношти во Дежурна ординација бидејќи имав проблеми со крајникот. ( мм понеделникот доби позитивен резултат ).Вчера се јавив на доктор, со моменталната слика што ја имав имав зелено светло да посетам клиника, бидејќи ме болеа и ушите и крајниците при голтање. Ама беше веќе касно да одам и реков ајде денес.
Вчера цел ден бев со температура од 37,3 - 37,7 , она најлошата што ти го дроби организмот. Пред спиење ми се качи на 38,3 , направив гаргара, се напив витамин ц и си легнав, му реков на мм пред спиење да ме провери ако имам повисока тт да ме разбуди да се напијам парацетамол. Среќа не кренав, спиев 12 саати рамно и сабајлево станав и се осеќав многу подобра, немав толку голема болка во грлото и температурата ми беше 36,9 . Арно ама со оваа слика не се квалификувам за посета на доктор. Сега грлото не ми е толку проблем како вчера, немам толку голема болка, температура 37,2 , ама се осеќам ко камион да ме поминал. Секој дел од телото ме боли, посебно нозете, се осеќам поспана ама најфрустрирачки ми е што не можам да заспијам. Ме заморува и кога гледам тв, осеќам дека ми се спие ама како да не ми дава телото да заспијам. Немам болки во гради, немам кашлица, само болка во грло и оваа изнемоштеност.
Пошо мм има позитивен тест препорака е јас да не се тестирам туку да претпоставам дека сум заболена. Тој помина многу лесно, имаше само недостаток на мирис/вкус и изнемоштеност два три дена, температура мислам 37,3 најмногу. Земам вит. ц, д и цинк, пијам течности и супи, некоја препорака за овој глуп замор или барем нешто да ми помогне да заспијам?
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.653
Поени од реакции
13.129
Пишав сношти во Дежурна ординација бидејќи имав проблеми со крајникот. ( мм понеделникот доби позитивен резултат ).Вчера се јавив на доктор, со моменталната слика што ја имав имав зелено светло да посетам клиника, бидејќи ме болеа и ушите и крајниците при голтање. Ама беше веќе касно да одам и реков ајде денес.
Вчера цел ден бев со температура од 37,3 - 37,7 , она најлошата што ти го дроби организмот. Пред спиење ми се качи на 38,3 , направив гаргара, се напив витамин ц и си легнав, му реков на мм пред спиење да ме провери ако имам повисока тт да ме разбуди да се напијам парацетамол. Среќа не кренав, спиев 12 саати рамно и сабајлево станав и се осеќав многу подобра, немав толку голема болка во грлото и температурата ми беше 36,9 . Арно ама со оваа слика не се квалификувам за посета на доктор. Сега грлото не ми е толку проблем како вчера, немам толку голема болка, температура 37,2 , ама се осеќам ко камион да ме поминал. Секој дел од телото ме боли, посебно нозете, се осеќам поспана ама најфрустрирачки ми е што не можам да заспијам. Ме заморува и кога гледам тв, осеќам дека ми се спие ама како да не ми дава телото да заспијам. Немам болки во гради, немам кашлица, само болка во грло и оваа изнемоштеност.
Пошо мм има позитивен тест препорака е јас да не се тестирам туку да претпоставам дека сум заболена. Тој помина многу лесно, имаше само недостаток на мирис/вкус и изнемоштеност два три дена, температура мислам 37,3 најмногу. Земам вит. ц, д и цинк, пијам течности и супи, некоја препорака за овој глуп замор или барем нешто да ми помогне да заспијам?
Тестирај се приватно ако можеш и со резултатот правац на матичен секојдневно да те контролира. Нема тука играње со претпоставки.
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.930
Поени од реакции
12.422
Тестирај се приватно ако можеш и со резултатот правац на матичен секојдневно да те контролира. Нема тука играње со претпоставки.
Не сум во МК, не можам да се тестирам така.
 

Mr.Deni

Животна грешка си ми ти...
Член од
4 мај 2007
Мислења
3.498
Поени од реакции
2.622
Тестирај се приватно ако можеш и со резултатот правац на матичен секојдневно да те контролира. Нема тука играње со претпоставки.
А бе се утепа матичната контролирајќи ме.Се јавува сестрата еднаш неделно (дали имам температура) и тоа е.Пијте витамини ова она.А јас што кашлам 10дена и осеќам дека имам нешто на груди (одговор:тоа ти се пост коронашки последици)

А бе на син ми ке го терам да бега од оваа држава само ради овакви работи.Тотално неодговорни
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.187
Поени од реакции
18.002
Пишав сношти во Дежурна ординација бидејќи имав проблеми со крајникот. ( мм понеделникот доби позитивен резултат ).Вчера се јавив на доктор, со моменталната слика што ја имав имав зелено светло да посетам клиника, бидејќи ме болеа и ушите и крајниците при голтање. Ама беше веќе касно да одам и реков ајде денес.
Вчера цел ден бев со температура од 37,3 - 37,7 , она најлошата што ти го дроби организмот. Пред спиење ми се качи на 38,3 , направив гаргара, се напив витамин ц и си легнав, му реков на мм пред спиење да ме провери ако имам повисока тт да ме разбуди да се напијам парацетамол. Среќа не кренав, спиев 12 саати рамно и сабајлево станав и се осеќав многу подобра, немав толку голема болка во грлото и температурата ми беше 36,9 . Арно ама со оваа слика не се квалификувам за посета на доктор. Сега грлото не ми е толку проблем како вчера, немам толку голема болка, температура 37,2 , ама се осеќам ко камион да ме поминал. Секој дел од телото ме боли, посебно нозете, се осеќам поспана ама најфрустрирачки ми е што не можам да заспијам. Ме заморува и кога гледам тв, осеќам дека ми се спие ама како да не ми дава телото да заспијам. Немам болки во гради, немам кашлица, само болка во грло и оваа изнемоштеност.
Пошо мм има позитивен тест препорака е јас да не се тестирам туку да претпоставам дека сум заболена. Тој помина многу лесно, имаше само недостаток на мирис/вкус и изнемоштеност два три дена, температура мислам 37,3 најмногу. Земам вит. ц, д и цинк, пијам течности и супи, некоја препорака за овој глуп замор или барем нешто да ми помогне да заспијам?
На пријател мој жената беше многу поспана и уморна. Долго и траеше, ама таа пиеше и антибиотици и имаше некој наод на градите.
Мислам дека е се во ред кај тебе, единствени ако можиш рентген да му побараш на матичниот или инфектолог ако те води, за секој случај.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom