Коронавирус (COVID-19)

MARCELLO

Модератор
Член од
15 јули 2007
Мислења
11.186
Поени од реакции
5.244
Ај ако сакаш дај препорака за магнезиумот,цинкот и селенот?

Јас си пијам редовно едни Магневитал од Зегин али ако има нешто подобро пиши слободно :)
Јас пиев тие Магнетранс што се прашак, Цинк пијам oд Sinergy, Селен пијам Immune forte Direct прашак што има и цинк, селен и витамин Ц во нив.
Автоматски споено мислење:

Од матичната за сега само совет за витамини и минерали (C, B6, D3, цинк, селен, магнезиум) и Аспирин протект 100.

Препорака за D3, има и од 1000 и 4000 IU.
Прегледај го приврзокот 275943
И јас овие ги пијам. Прво пиев од друга фирма од 100 по две ѕа да биде 200 и ги потрошив па преминав на овие.
 

Acid

Администратор
Член од
22 јануари 2005
Мислења
34.160
Поени од реакции
30.713
Се исто пиеме значи, освен јас и некој liposomal Vitamin C, демек најдобро се абсорбирал :)) Абе, се е пласебо од витаминиве, ама ај.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
9.673
Поени од реакции
12.881

Acid

Администратор
Член од
22 јануари 2005
Мислења
34.160
Поени од реакции
30.713

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
9.673
Поени од реакции
12.881
Имам тт и не ми работи баш мозокот, боље беше да пишеш и толкување за да не се напрегам :pos:
nmi-9-2016-025f2 (1).jpg
Плацебо 1 мг, липосомален 3 и обичниот 2 мг/децилитар после пиење, значи има разлика :)
На горната слика има и интравенски...има случаи каде е пробано на канцер со дози од 30 г интравенски и има колку што знам некои резултати. Коза произведува по 20 г кога е под стрес мислам :)
Човекот не може сам да го синтетизира.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
6.677
Поени од реакции
17.369
Витамин ц само во прав,или ако не можете со таков да се снабдите пиперка по една на ден.Magnesium Malate строго
 

Mr.Deni

Животна грешка си ми ти...
Член од
4 мај 2007
Мислења
3.277
Поени од реакции
2.254
После 3 дена со температура денес за среќа немам али гледам сетилото за мирис ми е скоро изгубено :(
Автоматски споено мислење:

Другар со лесно да ви помине на сите....
За решение за изолација мора да ги гњавиш во ДСЗИ, од искуство на многу пријатели и блиски знам.
Јави им се на контакт броевите
истовремено и маил прати им на infodszi@zdravstvo.gov.mk како атачмент прикачи го тестот и наведи им податоци од сите вас.
Фала ти друже...Утре здравје ке ги побарам да видам што ке кажат.

Сега и друго прашање имам..Ако жената од вчера е позитивна и изолацијата важи од денот на добивање на резултатот.Дали ако јас се тестирам државно во Четврток и испаднам после господ знае колку дена ке ми кажат резултат позитивен дали пак ке треба од денот на добивање и тој резултат да сум во изолација.Зошто јас знам со сигурност дека сум позитивен.

И така сум во изолација од неделата со жената и синот дома.
 

MARCELLO

Модератор
Член од
15 јули 2007
Мислења
11.186
Поени од реакции
5.244
Повеќето пишуваат како губеле мирис и вкус па ме интересира има некој на кој јадењата му биле премногу солени? Татко ми се жалеше на тоа а исто и јас на моменти тоа и го осетив некој вкусови ми беа доста истакнати а на некој не се осетува до толку вкусот. Истото го приметував и во мирисот.

Денес татко ми после недела дена пауза од кафе пиеше Нескафе еспресо и вика дека вкусот на кафето не му е исти како пред да има Ковид.
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.140
Поени од реакции
11.428
Повеќето пишуваат како губеле мирис и вкус па ме интересира има некој на кој јадењата му биле премногу солени? Татко ми се жалеше на тоа а исто и јас на моменти тоа и го осетив некој вкусови ми беа доста истакнати а на некој не се осетува до толку вкусот. Истото го приметував и во мирисот.

Денес татко ми после недела дена пауза од кафе пиеше Нескафе еспресо и вика дека вкусот на кафето не му е исти како пред да има Ковид.
Да за соленото.
За кафето, дај му повеќе време да се привикнеш. Поготово ако си ептен тазе рековалесцент.
 

Acid

Администратор
Член од
22 јануари 2005
Мислења
34.160
Поени од реакции
30.713
Јас буквално само солено, благо и кисело чувствувам, никаков вкус. Парфемот ако го напикам во нос ќе осетам само дека има некаков благ мирис и толку. Сите јадења ми се како крпа да јадам, ама мора да се бута :)
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
8.102
Поени од реакции
12.714
Повеќето пишуваат како губеле мирис и вкус па ме интересира има некој на кој јадењата му биле премногу солени? Татко ми се жалеше на тоа а исто и јас на моменти тоа и го осетив некој вкусови ми беа доста истакнати а на некој не се осетува до толку вкусот. Истото го приметував и во мирисот.

Денес татко ми после недела дена пауза од кафе пиеше Нескафе еспресо и вика дека вкусот на кафето не му е исти како пред да има Ковид.
ice_screenshot_20201124-210903.jpeg

Dysosmia како квалитативно нарушување на перцепција на мирис, зависно може да биде- anosmia, phantosmia, hyposmia, parosmia кој каде ќе се пронајде,
 
Член од
13 април 2019
Мислења
1.506
Поени од реакции
4.712
Да ама со изразен дефицит си била ти. Мене ме интересира ако ти е се ок со нивото дали 4,000 е премногу. Во секој случај фала што го сподели искуството.
Точно е дека за време на пандемијата излегоа многу трудови кои укажуваат дека најголем број од болните со тешка клиничка слика имаат значаен недостаток на витамин Д во крвта, но тоа не значи дека треба да се претерува. Се што е претерано може да ве убие. Секој лек е отров, ако не е правилно земен.

Главна последица од премногу витамин Д е таложење на калциум во крвта, односно хиперкалцемија, што пак од своја страна може доведе до создавање на калциумови камења кои што се таложат во бубрезите, проблеми со коските, аритмии итн.

Друго, природното секогаш ќе има предност пред вештачкото. Живееме во Македонија, земја во која има околу 280 сончеви денови во една календарска година и сметам дека тоа е доволно добар аргумент за да демантира изразита витамин Д дефициенција кај нашето население. Витамин Д има и во лосос, конзервирана туна или сардини, млеко, јајца, житарки, печурки, свинско месо итн.

Секако дека е тоа индивидуално, па не само ексоозицијата на сонцето туку во предвид се земаат и возраста, полот, евентуални коморбидитети итн.
Затоа, не треба да се суплементира без претходно да се одреди нивото на витаминот во крвта, особено кај пациенти со прекумерна телесна тежина, замастен црн дроб, дијабетичари итн.
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
246
Поени од реакции
621
Јас буквално само солено, благо и кисело чувствувам, никаков вкус. Парфемот ако го напикам во нос ќе осетам само дека има некаков благ мирис и толку. Сите јадења ми се како крпа да јадам, ама мора да се бута :)
Понекогаш и некој нерв реагира :)

Мене кога веќе сфатив што имам и ме фати паника моите не ми веруваа дека сум изгубил мирис туку дека ми се причинува, ми принесоа од тие ракиите татко ми што ги пече и ги вади 55 степени :pos:
Ништо не осетив на мирис.После 3 дена со температура денес за среќа немам али гледам сетилото за мирис ми е скоро изгубено :(

Сега и друго прашање имам..Ако жената од вчера е позитивна и изолацијата важи од денот на добивање на резултатот.Дали ако јас се тестирам државно во Четврток и испаднам после господ знае колку дена ке ми кажат резултат позитивен дали пак ке треба од денот на добивање и тој резултат да сум во изолација.Зошто јас знам со сигурност дека сум позитивен.

И така сум во изолација од неделата со жената и синот дома.
Изолацијата ти се смета од денот на тестирање, не од денот кога го добиваш резултатот. За совет незнам дали да одиш да се тестираш. Од една страна од ова што го пишуваш 99.99% си позитивен и дали има потреба и зашто 20 дена да седиш од четврток изолација кога веќе сигурно имаш решение од 14 дена изолација од вчера, а и од претходно ги имаш симптомите. Од друга страна па незнам недај боже да треба да одиш до болница да не те малтретират за тест, ама со оглед што веќе ја нема температурата и ако немаш кашлица од мое искуство за 3-4 дена ќе ти се врати мирис и тоа е тоа.
 

Mr.Deni

Животна грешка си ми ти...
Член од
4 мај 2007
Мислења
3.277
Поени од реакции
2.254
Понекогаш и некој нерв реагира :)

Мене кога веќе сфатив што имам и ме фати паника моите не ми веруваа дека сум изгубил мирис туку дека ми се причинува, ми принесоа од тие ракиите татко ми што ги пече и ги вади 55 степени :pos:
Ништо не осетив на мирис.
Изолацијата ти се смета од денот на тестирање, не од денот кога го добиваш резултатот. За совет незнам дали да одиш да се тестираш. Од една страна од ова што го пишуваш 99.99% си позитивен и дали има потреба и зашто 20 дена да седиш од четврток изолација кога веќе сигурно имаш решение од 14 дена изолација од вчера, а и од претходно ги имаш симптомите. Од друга страна па незнам недај боже да треба да одиш до болница да не те малтретират за тест, ама со оглед што веќе ја нема температурата и ако немаш кашлица од мое искуство за 3-4 дена ќе ти се врати мирис и тоа е тоа.
Па тоа викам и јас.Ке се заглавиме и јас и жената со синот уште повеќе ако идам да се тестирам задутре а симптоми имам јас од сабота а жената и пред тоа.Да не беше тестиран никој или јас да бев без симптоми ајде ајде ама овака жената е позитивна и јас со неа сто посто мислам дека доволни би биле 2 недели изолација и време за опоравување.Температура немам,исто и мирис и вкусот е цел пореметен а кашлица многу ретка како да имам нешто во грло да поткашлам еднаш на пола саат.
 
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.051
Поени од реакции
658
Една општа поука до сите позитивни на ковид. Направете крвна слика што е можно побргу, сатурацијата е исто многу битна. Доколку имате кашлица и температура, а матичната не сака да ве наслуша, направете РТГ снимка. Овие три анализи се многу битни за понатамошниот тек на болеста. Клиничката слика нагло може да се влоши посебно кај хроничните болни. Не оставајте само на тоа дека сте изгубиле мирис и вкус или температурата "не е висока" (37-38 ).
Повеќе од половина што биле позитивни или не тестирани од фамилија се со перибронховаскуларни промени на бели дробови кој подоцна се развиваат до некој вид на пневмонии.
 
На врв Bottom