Коронавирус (COVID-19)

Член од
4 март 2017
Мислења
1.117
Поени од реакции
2.410
Ситуацијата е крш, мене ми е 9-ти ден од кога се тестирав и добив позитивен тест, но сеуште немам добиено решение за изолација. Никој ме нема контактирано до сега. Иста е ситуацијата и со другите две личности кои живеат со мене, немаат ни они добиено решенија, а имаат позитивни тестови. Комплетен хаос е, не се знае кој пие, кој плаќа.
 
Член од
5 август 2020
Мислења
84
Поени од реакции
99
Ситуацијата е крш, мене ми е 9-ти ден од кога се тестирав и добив позитивен тест, но сеуште немам добиено решение за изолација. Никој ме нема контактирано до сега. Иста е ситуацијата и со другите две личности кои живеат со мене, немаат ни они добиено решенија, а имаат позитивни тестови. Комплетен хаос е, не се знае кој пие, кој плаќа.
Нема ни да те контактираат ако не им се јавиш, буквално ги молевме решенијата да ни ги дадат бидејќи требаше да почнеме на работа затоа што имавме отворено боледување. Лудило
 

Mr.Deni

Животна грешка си ми ти...
Член од
4 мај 2007
Мислења
3.285
Поени од реакции
2.264
Нема ни да те контактираат ако не им се јавиш, буквално ги молевме решенијата да ни ги дадат бидејќи требаше да почнеме на работа затоа што имавме отворено боледување. Лудило
Кај да им се јавиме друже ако имаш број контакт?
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
6.760
Поени од реакции
18.020
За жал ми се остварија и кај мене прогнозите.Се тестираше жена ми денес приватно во Авицена и резултатот и е ПОЗИТИВЕН.Да не се разболев и јас со температура може и немаше да даде толку внимание на тоа со оглед дека само мирис и вкус нема.Синот засега е добар.Јас сум еве 3 ден со температура иако помала денес максимум 37,7 а стандард се движи накај 37,3.Сега не знам како иде процедура.Ке не побара некој за решение за изолација или ке треба ние да вртиме броеви некаде.Витамини пиеме и течности е сега не знам утре матичната дали треба да ни даде сумамед и такви глупости или не треба?
Со лесно нека е,да сте живи и здрави
 

Acid

Администратор
Член од
22 јануари 2005
Мислења
34.226
Поени од реакции
30.852
Од матичната за сега само совет за витамини и минерали (C, B6, D3, цинк, селен, магнезиум) и Аспирин протект 100.

Препорака за D3, има и од 1000 и 4000 IU.
20201124_135143.jpg
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.154
Поени од реакции
11.494
Од матичната за сега само совет за витамини и минерали (C, B6, D3, цинк, селен, магнезиум) и Аспирин протект 100.

Препорака за D3, има и од 1000 и 4000 IU.
Прегледај го приврзокот 275943
2000ката ја пиев преку еден ден ради тоа што викаат лекариве не е препорачливо да се „труеш“ со овој витамин. Ц1000 Магнезиум Цинк и Б6 секојдневно по една таблета. Рачунај за некој ден ако работата недај боже отиде нагоре да ти пишат Сумамед.
 

Mr.Deni

Животна грешка си ми ти...
Член од
4 мај 2007
Мислења
3.285
Поени од реакции
2.264
Од матичната за сега само совет за витамини и минерали (C, B6, D3, цинк, селен, магнезиум) и Аспирин протект 100.

Препорака за D3, има и од 1000 и 4000 IU.
Прегледај го приврзокот 275943
Ај ако сакаш дај препорака за магнезиумот,цинкот и селенот?

Јас си пијам редовно едни Магневитал од Зегин али ако има нешто подобро пиши слободно :)
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.340
Поени од реакции
844
Имав симптоми на ковид изгубив осет за мирис и вкус па после 10 дена ми се вратија осетот за мирис и вкус. Исто така имав температура 37/5 цела недела и почнав да кашлам. Денес ми е 16 ден и немам температура ама уште поткашлувам. Пиев антибиотик и витамини. Прашањето ми е дали треба да се проверат Д димери? Докторката ми вели немало потреба и са незнам шо да прам.
 

Hurin

Pokerface bastard
Член од
3 јуни 2009
Мислења
8.078
Поени од реакции
13.460
Имав симптоми на ковид изгубив осет за мирис и вкус па после 10 дена ми се вратија осетот за мирис и вкус. Исто така имав температура 37/5 цела недела и почнав да кашлам. Денес ми е 16 ден и немам температура ама уште поткашлувам. Пиев антибиотик и витамини. Прашањето ми е дали треба да се проверат Д димери? Докторката ми вели немало потреба и са незнам шо да прам.
Искрено ако си во години претежно ги тераат да проверат, ако си млад нема да ти речат да проверуваш.
Кога бевме ние, мајка ми и провери ја а мене ми рекоја немаш потреба.
По 2 и пол недели кога правев тест за Антитела ми проверија и Д димери.
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.340
Поени од реакции
844
Искрено ако си во години претежно ги тераат да проверат, ако си млад нема да ти речат да проверуваш.
Кога бевме ние, мајка ми и провери ја а мене ми рекоја немаш потреба.
По 2 и пол недели кога правев тест за Антитела ми проверија и Д димери.
29години имам и кога ја прашав некни матичната и таја ми рече немало потреба. Досега немам напраено никаков тест.
 
Член од
21 април 2006
Мислења
7.091
Поени од реакции
2.780
Член од
7 септември 2016
Мислења
8.623
Поени од реакции
13.787
Не мислиш дека е малку излишно да прашуваш со кој тест и да ги убедуваш дека е грипче кога во доба на пандемија луѓето кажуваат дека се тестирале и се позитивни на ковид?
Некој од мерак ќе пише овде дека е позитивен и ќе прашува кај да се јави за да се самоизолира? Од пуста желба да биде поинтересен на форум ќе си ги сподели стравовите дека не знае што да очекува? Од радост ќе опишува аносмија што трае со денови и е еден од најјасните симптоми на ковид ако има “обична настинка”?
Како наводен доктор (иако со секој нов ден со сè поголема резерва го пишувам ова), би требало да знаеш за опортунистички бактериски и габични инфекции кои доаѓаат заедно со вирусните и улогата на антибиотиците (понекогаш и антимикотоците) во превенција на истите.
Обично се трудам да ти го толерирам “докторството” ама веќе хипертензираш со прашањава.
Трк сега гуглај што значи ова и брзо брзо одговори ми со 15 сликички во 83 пасуса.
...тоа што си модератор на темата „ Здравје“, не ти дава за право да бидеш безобразна, контролирај се како се однесуваш и имај ниво на однесување, ова е форум, никаде не даваме податоци што сме и како сме, упорно ме негираш, а упорно ми се обраќаш со титула, ако ти пречи да постирам тука кажи го јавно, ем не си присутна на форумов ем покажуваш сила кон членови што го одржува овој подфорум,
ај да ставиме клуч, па кога ќе се логираш еднаш месечно отклучи го за коментари,
со ништо не ги прекршувам правилата на форумов, чувствуваш сум ти конкуренција во нешто, пошто така ме доживуваш изгледа!
 
Последно уредено:

MARCELLO

Модератор
Член од
15 јули 2007
Мислења
11.330
Поени од реакции
5.333
Се рачуна од денот на земање на брисот. Позитивните се во изолација 20 дена, контактите 14. Е сеа некој ден плус што ќе почекаш за решение, рачунај вкупно 21-22 дена.
Meне денес ми се јави инспектор да му кажам од кој ден е решението за изолација. Му кажувам јас и тој ми вика немој многу да излагаш а јас не сум мрднал од дома само што бев да земам упат од матичниот лекар и во болница. Каде да идам кога сум позитивен на Ковид?:icon_lol:

Туку глупо ми е што кога има некој позитивен на другиве што живеат заедно со тој позитивниот на Ковид им викаат да се изолираат да не се многу заедно. Каде тоа да се изолираат ако се во мал стан?
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
33.340
Поени од реакции
49.867
За жал ми се остварија и кај мене прогнозите.Се тестираше жена ми денес приватно во Авицена и резултатот и е ПОЗИТИВЕН.Да не се разболев и јас со температура може и немаше да даде толку внимание на тоа со оглед дека само мирис и вкус нема.Синот засега е добар.Јас сум еве 3 ден со температура иако помала денес максимум 37,7 а стандард се движи накај 37,3.Сега не знам како иде процедура.Ке не побара некој за решение за изолација или ке треба ние да вртиме броеви некаде.Витамини пиеме и течности е сега не знам утре матичната дали треба да ни даде сумамед и такви глупости или не треба?
е јебига...
со лесно!
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
1.886
Поени од реакции
10.783
Кај да им се јавиме друже ако имаш број контакт?
Другар со лесно да ви помине на сите....
За решение за изолација мора да ги гњавиш во ДСЗИ, од искуство на многу пријатели и блиски знам.
Јави им се на контакт броевите
истовремено и маил прати им на infodszi@zdravstvo.gov.mk како атачмент прикачи го тестот и наведи им податоци од сите вас.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom