Коронавирус (COVID-19)

Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.647
Поени од реакции
5.642
Kaj mene se vo Kapki i se mesavima od Vitamin D i K2 a ne D3
Piev po 4 Kapki na den.
A za zdrav covek trebaat 2 Kapki ili 1000 edinici

I ako ne mozis da najdis kapki tigas zemi se sto ti pisuva @ Bodhidharma
I ne pijaj Paracetamol na sekoj 5 min. tuku samo ako imas temperatura preku 38,5!!!!
Temperaturata mu treba na organizmot so nea gi ubiva virusite.


Postdrav
 

Rabrobil

Seduce and Destroy
Член од
1 јули 2010
Мислења
886
Поени од реакции
294
Прележав со благи симптоми, болка у кичма (мускули), еден ден темп полека полека м се накачуваше, максимумот што го измерив беше 38.6, блага (минимална) сува кашлица ден два и толку,првите денови немав апетит, седев скоро 20 дена во изолација, ме уби досада, се лекував со 2 дози сумамед, д3, ц, бета глукан, магнезиум, цинк и течности.
Поминаа скоро 2 месеци одкога се излекував (негативен тест) и пред некој ден добив резултат од тестот за антитела, исходот е 0 НУЛА антитела, иначе имам 25г без никакви претходни здравствени проблеми.
Постов е чисто информативен за сите афектед, Take care
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Прележав со благи симптоми, болка у кичма (мускули), еден ден темп полека полека м се накачуваше, максимумот што го измерив беше 38.6, блага (минимална) сува кашлица ден два и толку,првите денови немав апетит, седев скоро 20 дена во изолација, ме уби досада, се лекував со 2 дози сумамед, д3, ц, бета глукан, магнезиум, цинк и течности.
Поминаа скоро 2 месеци одкога се излекував (негативен тест) и пред некој ден добив резултат од тестот за антитела, исходот е 0 НУЛА антитела, иначе имам 25г без никакви претходни здравствени проблеми.
Постов е чисто информативен за сите афектед, Take care
Негде прочитав само 10% ќе развијат имунитет за стално....јебали само јежа у грб.
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.171
Поени од реакции
34.298
Прележав со благи симптоми, болка у кичма (мускули), еден ден темп полека полека м се накачуваше, максимумот што го измерив беше 38.6, блага (минимална) сува кашлица ден два и толку,првите денови немав апетит, седев скоро 20 дена во изолација, ме уби досада, се лекував со 2 дози сумамед, д3, ц, бета глукан, магнезиум, цинк и течности.
Поминаа скоро 2 месеци одкога се излекував (негативен тест) и пред некој ден добив резултат од тестот за антитела, исходот е 0 НУЛА антитела, иначе имам 25г без никакви претходни здравствени проблеми.
Постов е чисто информативен за сите афектед, Take care
Како го потврдија присуството на вирусот, со PCR тест?
 
Член од
13 август 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
2.036
@Acid еве ќе се обидам да ти објаснам што се дешава доколку си со отворен ум и доколку навистина сакаш да прифатиш нешто што е одамна познато во медицината.
Корона вирусите па и овој новиот ковид се само дел од многу вируси кои ги напаѓаат респираторните системи. Самата теза дека сите заболувања се дело на ковид се смешни. Нема никаква логика во тврдењата дека сега не постојат сите други вируси и постои само овој единствен и доказ за тоа да биде еден ПЦР тест кој прашање е колку е специфичен штом покажува толку големи бројки на позитивни.
Еве една студија од 2006 година која ги опишува 4-те вида на хумани корона вируси кои го напаѓаат човекот од вкупно 7. Другите 3 се САРС,МЕРС и најновиот САРС-2. Сите имаат големи заеднички особини и мали разлики во РНК-та. САРС и МЕРС се сметаат за веќе исчезнати и ги нема во статистики како некои големи причинители.
RESULTS
Results of respiratory virus detection in nasopharyngeal aspirates.
During the 12-month study period, NPAs from 4, age [mean ± standard deviation], 22 ± 30 years) with acute respiratory tract infections for the detection of respiratory virus antigen were identified in two hospitals. Coronavirus infections were detected in 87 (2.1%) of the 4,181 patients, with 13 patients positive for CoV-HKU1, 53 positive for HCoV-OC43, 4 positive for HCoV-229E, and 17 positive for HCoV-NL63 by RT-PCR. During the same period, influenza A virus was detected in 545 (13%) patients, influenza B virus was detected in 120 (2.9%) patients, adenovirus was detected in 210 (5%) patients, human parainfluenza virus 1 was detected in 31 (0.7%) patients, human parainfluenza virus 2 was detected in 8 (0.2%) patients, human parainfluenza virus 3 was detected in 183 (4.4%) patients, respiratory syncytial virus was detected in 420 (10%) patients, and human metapneumovirus was detected in 117 (2.8%) patients. None of the 200 NPAs positive for influenza A and B virus, parainfluenza virus 1 to 3, RSV, or adenovirus antigens were RT-PCR positive for coronaviruses. The PCRs were also specific for the corresponding coronaviruses. CoV-HKU1 and HCoV-OC43 infections mainly occurred in the fall and winter months, whereas HCoV-NL63 infection mainly occurred in the summer and fall

Тестирани се 4181 заболени пациенти, хоспитализирани на клиника, за период од 12 месеци со ПЦР тестови за повеќето вируси кои предизвикуваат респираторни заболувања, корона вируси се откриени само кај 87 или 2% од болните, сите други вируси се со поголеми бројки, а сега веќе не се спомнуваат овие други вируси ко да не постојат.А имаш инфлуенца А, инфлуенца Б, параинфлуенца 1,2,3, ХМП- хуман мета пнеумовирус, РСВ- респираторен синцецијален вирус, аденовируси. Сите се со поголема стапка на застапеност.

Друго што е исто многу битно, секој вирус има своја сезона кога е поактивен и не може да биде толку активен ко што не убедуваат цела година. Што се испитува и докажува цела година....
sezona na virusi.png

Така да дефинитивно не е се јасно и не е баш како што се претставува.
Пцр тестот за ковид го запре светот.
Затоа се и дилемите имал некој или немал развиено антитела, па зошто, па како ,па колку траело, па имал па изгубил, а прележал пред месец-два.
А народот бута сумамед ко смак света да е.
Понатаму е друга дискусијата која не секој сака да ја слушне.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.519
Поени од реакции
34.647
...дека имаш проблем со прифаќањето на веродостојноста на тестовите,
... за ПЦР тестирање велам дека е дискутабилно, не дека јас не ја прифаќам веродостојноста на тестовите, не сум јас проблемот, оти не е мој проблем, туку е глобален проблем,
еве на пример сакам да ги видам тие тестови кој е датумот на производство? и која е таа фирма производител на ПЦР тестови што толку „брзо успеале“ да производат во толкава количина за цел свет ПЦР тестови специфични за SARS-CoV-2 ?
Тука ти е грешката. Серолошкиот тест испитува IgM и IgG антитела. Истите се јавуваат и кај други болести. Затоа и генерално се избегнуваат.
PCR тестовите се базираат на одреден дел од генетскиот код кое е уникатен за SARS-CoV2-2.Некои таргетираат еден ген, некои и до 3. Специфичноста на истите е помеѓѕ 99% и 100%. Лажен позитивен PCR тест тешко да се јави.
... немам јас никаква грешка, тематиката околу имуноглобулините не ми нова,
Не баш. Не може 100% да ти каже која е причината за појавата на антитела. Појава на IgM и IgG се карактеристични за овој вид корона и се корисни за да се утврди од што си бил болен/заразен. Во комбинација со епидемиолошка анкета и клиничка слика може да се дојде до разумен заклучок. (Си бил во непосреден контакт со заболен, си развил симптоми, после 2-3 недели серолошки тест ти прават и ти вика дека ги имаш двете антитела).
... после 2-3 недели серолошки тест во непосреден контакт (читај инфицирање) после развивање на симптомите, не може да ги има двете антители тогаш веќе се смета дека пациентот е оздравен и во крвта е присутна само IgG антитела, а IgM антитела пациентот ја има на почетокот кога се смета дека пацинетот се инфицирал со вирусот и се создава IgM антитела што всушност укажува на акутна инфекција!
Прележав со благи симптоми, болка у кичма (мускули), еден ден темп полека полека м се накачуваше, максимумот што го измерив беше 38.6, блага (минимална) сува кашлица ден два и толку,првите денови немав апетит, седев скоро 20 дена во изолација, ме уби досада, се лекував со 2 дози сумамед, д3, ц, бета глукан, магнезиум, цинк и течности.
Поминаа скоро 2 месеци одкога се излекував (негативен тест) и пред некој ден добив резултат од тестот за антитела, исходот е 0 НУЛА антитела, иначе имам 25г без никакви претходни здравствени проблеми.
Постов е чисто информативен за сите афектед, Take care
...доколку си прележал треба да ја имаш присутна само IgG антитела, доколку си имал потешки симптоми по 20 дена резултатот може да ти се појави IgM антитела ама како негативна и IgG антитела позитивна, не можеш 0 антитела да имаш!
 
Последно уредено:

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.171
Поени од реакции
34.298
Прееска кивнав, 5 минути не можев да се соберам од болка во мускуливе.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.519
Поени од реакции
34.647
Прееска кивнав, 5 минути не можев да се соберам од болка во мускуливе.
... наздравје, инаку јас секој ден по два пати обавезно кивам, така телото со цела „мускулатура“ ќе ги исфрли и исчисти сите непотребни работи од грло и носна празнина! :)
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.698
Поени од реакции
9.537
Прееска кивнав, 5 минути не можев да се соберам од болка во мускуливе.
Isto I mene denes, kivnav I edna bolka me presece KAKO muskulno vlakno da mi se kine, bolka KAKO bubrezive da mi se otkaceni I dijafragma otecena, nemozam da se zavrtam ni levo nitu desno...ne mi lici na bolka od prslen...se nasekirav.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.519
Поени од реакции
34.647
Isto I mene denes, kivnav I edna bolka me presece KAKO muskulno vlakno da mi se kine, bolka KAKO bubrezive da mi se otkaceni I dijafragma otecena, nemozam da se zavrtam ni levo nitu desno...ne mi lici na bolka od prslen...se nasekirav.
...аман што ви е? па нормално е дневно да се кивне до три пати... и тоа може дури и едно по друго...па рефлекси природни се тие...ќе пљукнеш (слевање од синуси), носот ќе се избрише, до 16 пати може човек да кашла во тек на денот, може да неколку пати да прескокне срцето (екстрасистола), може да има човекот една столица помека во тек на денот, може да испушти гасови, може да уздригне, може да му „игра“ окото ... :toe:
...и кога доаѓа нагон за кивање, најчесто сме изненадени па ќе кивневме во моменталната положба што ако не е згодна позиција на телото ќе ги имаме све тоа што опишуваш, ретко можеме да се наместиме за „правилно“ кивање, други дури ќе го затнат носот со прсти да не кивнат ли да не кивнат отворено нанадвор, остануваат повторно сите честици внатре, што е нели, е погрешно,
 

Rabrobil

Seduce and Destroy
Член од
1 јули 2010
Мислења
886
Поени од реакции
294
... за ПЦР тестирање велам дека е дискутабилно, не дека јас не ја прифаќам веродостојноста на тестовите, не сум јас проблемот, оти не е мој проблем, туку е глобален проблем,
еве на пример сакам да ги видам тие тестови кој е датумот на производство? и која е таа фирма производител на ПЦР тестови што толку „брзо успеале“ да производат во толкава количина за цел свет ПЦР тестови специфични за SARS-CoV-2 ?

... немам јас никаква грешка, тематиката околу имуноглобулините не ми нова,

... после 2-3 недели серолошки тест во непосреден контакт (читај инфицирање) после развивање на симптомите, не може да ги има двете антители тогаш веќе се смета дека пациентот е оздравен и во крвта е присутна само IgG антитела, а IgM антитела пациентот ја има на почетокот кога се смета дека пацинетот се инфицирал со вирусот и се создава IgM антитела што всушност укажува на акутна инфекција!

...доколку си прележал треба да ја имаш присутна само IgG антитела, доколку си имал потешки симптоми по 20 дена резултатот може да ти се појави IgM антитела ама како негативна и IgG антитела позитивна, не можеш 0 антитела да имаш!
Ок тогаш ме излажале па ве лажам дека имам 0 антитела ЛОЛ
 
Член од
15 август 2009
Мислења
2.023
Поени од реакции
4.872
Фала, зошто гледам дека организмот може да јави нус појави ако земаш по 4,000 на ден, затоа прашував.
Јас имав дефицит. Ми беше 8 во јануари (>30 нормално). Пиев 7 месеци по 4000 единици за да го донесам до 28. Кога ми дојде до граница продолжив со 2000. Последно мерев пред месец дена и ми беше 36. Рачунај високава доза ја примав и во лето кога доста бев изложена на сонце. Сега се мислам зимава дали да појачам до 4000 пак. Немав нус појави.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Јас имав дефицит. Ми беше 8 во јануари (>30 нормално). Пиев 7 месеци по 4000 единици за да го донесам до 28. Кога ми дојде до граница продолжив со 2000. Последно мерев пред месец дена и ми беше 36. Рачунај високава доза ја примав и во лето кога доста бев изложена на сонце. Сега се мислам зимава дали да појачам до 4000 пак. Немав нус појави.
Да ама со изразен дефицит си била ти. Мене ме интересира ако ти е се ок со нивото дали 4,000 е премногу. Во секој случај фала што го сподели искуството.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.857
Поени од реакции
7.546
Jaс пред некоја недела со симптоми грозница, температура, повраќање, затнат нос, кашлица. Сето тоа траеше два три дена и откако направив лабараториско тестирање, ремдген, и земање брис тестирање за Ковид скоро сите овие симптоми поминаа освен кашлицата до пред некој ден траеше. Позитивен сум на коронавирусот.

Пиев сите потребни антибиотици Панцеф, Сумамед до пред неколку дена и исто така сеуште пијам тие витамините плус пијам и Аспирин протект.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom