Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.119
Поени од реакции
8.909

Народов секаде е за чудење...
toa e covecka priroda, average joe kaj englezite/amerite.

realno, vo anglija i se od germanija nagore, kako so e 10 meseci oblacno i vrnezlivo vo godina,
virus ili ne, nikoj ne zadrzuvas doma, ni so kazni ni so nisto zivo.

po eden mesec lockdown se gledase po socijalni mrezi koi gluposti se pravat, da teraa pola godina ili povekje taka,
kje otkacea site nacisto.

kje bide tesko leto, za site.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.144
Поени од реакции
16.658
Една од најголемите грешки им е шо отворија граници без тест и карантин.
Инаку сегде во светот ќе има зголемување на бројките од кога ќе се олабават мерките, луѓето се опуштаат и забораваат на вирусот, не се пазат доволно.
Отвораат сега се и сешто сега и на есен кога ќе има сезонски грип пак се ќе затворат, до тогаш барем некои ќе го имаат прележано.
 

Marquess

Ербап
Член од
20 јули 2009
Мислења
6.057
Поени од реакции
12.542
Една од најголемите грешки им е шо отворија граници без тест и карантин.
Инаку сегде во светот ќе има зголемување на бројките од кога ќе се олабават мерките, луѓето се опуштаат и забораваат на вирусот, не се пазат доволно.
Отвораат сега се и сешто сега и на есен кога ќе има сезонски грип пак се ќе затворат, до тогаш барем некои ќе го имаат прележано.
Ќе затворат ама и така државава е веќе до грклан заглавена и тешко дека ќе има по 14500 да им дава на луѓето.
Валда уплашен да не умре за јадење ќе излезе народ и ќе ја запали и влада и собрание и се у пм.Ќе видат и корона и свински и пилешки грип тек тогаш!

Ова нормално зборам за обичните луѓе,ти како и повеќето на темава сте добро ситуирани и немате гајле

Sent from my SM-G975U using Tapatalk
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.144
Поени од реакции
16.658
Ќе затворат ама и така државава е веќе до грклан заглавена и тешко дека ќе има по 14500 да им дава на луѓето.
Валда уплашен да не умре за јадење ќе излезе народ и ќе ја запали и влада и собрание и се у пм.Ќе видат и корона и свински и пилешки грип тек тогаш!

Ова нормално зборам за обичните луѓе,ти како и повеќето на темава сте добро ситуирани и немате гајле

Sent from my SM-G975U using Tapatalk
Јасно ми е, ама сакаат нејќат кога ќе почнат да се заразуваат по фабрики ќе мора да не затворат.
Можеби нема во тотален карантин да сме ама ќе мора да има рестриктивни мерки.
 

Marquess

Ербап
Член од
20 јули 2009
Мислења
6.057
Поени од реакции
12.542
Јасно ми е, ама сакаат нејќат кога ќе почнат да се заразуваат по фабрики ќе мора да не затворат.
Можеби нема во тотален карантин да сме ама ќе мора да има рестриктивни мерки.
Нема ќар од затварање.
Еве и пак 3 месеца да затворат,првите 2 недели по олабавувањето иста песна ќе биде.
Ако има некој муслимански празник и во сред локдаунот може да букне

Sent from my SM-G975U using Tapatalk
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Нема ќар од затварање.
Еве и пак 3 месеца да затворат,првите 2 недели по олабавувањето иста песна ќе биде.
Ако има некој муслимански празник и во сред локдаунот може да букне

Sent from my SM-G975U using Tapatalk
Во моментов има ќар од некакви рестриктивни мерки. За почеток можеа бар температура да мерат на тие што влегуваат во државава. Избрзуваат со отворање на затворени делови од кафани, на пример...
 
Член од
17 август 2009
Мислења
3.619
Поени од реакции
5.134
Нема да има ново затварање од Септември, ќе си тераат и школи и факултети и бизниси. Пошто инаку неодржливо е
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
ZA VISTINATA ZA NASETO ZDRAVSTVO od prva raka
Vcera na zetmi mu se slosilo na rabota i padnal.Viknale brza pomos ili takva ekipa tamu i go DONESLE_ODNELE DOMA,dali bil prethodno vo bolnica neznam?
Sostojbata togasna. Ne zborel ,ne bil pri svest,ne mrdal,ne kontaktibilen i sl.
Toj e na vozrast od 40 godini a raboti vo blizina na G.O.B. ..8 septemvri.(pa neli trebalo prvo da go odnesat nekade na snimanje-pregled i sl. ne znam sugurno no mislam deka vaka postapile.
Doma od kako go donesle mu stavile infuzija i si zaminale.Kerkami ja viknale od rabota, imat dve deca .
Sega zetmi lezi doma vo sostojba KOMA,ne sum po taa struka i da kazam sto mu e,samo lezi bez nikakvi znaci.
Denes dojdoa ednas brza pomos da mu smenat infuzija i ostavia nekoe kese... no potoa kerkami mi napisa na livce da odam da kupam nesto od apteka.
Sega ke odam da baram pamuk-gazi i ona kako se vika za bockanje na infuzijata (dole mi e vo kola livceto) izgleda sami ke treba da mu stavame toa.
E I OVA E VAZNO.... prasuvame sto mu (nie mislime deka e mozocen udar,tolku se razbirame) a tie na nas ni velat KORONA E.
---------------------
neznam kako ponatamu ke se odviva situacijata no sekoj den ke ve obavestuvam za spremnosta na ekipata na Filipce vo vreme na pandemija.
 
Последно уредено:
Член од
5 март 2018
Мислења
15.144
Поени од реакции
16.658
Се слушнав со брачед ми, на аеродром работи во Мелбурн, вика дека можно е до јули до 2021 да е аеродромот затворен за редовни линии.
Пред малце им соопштија дека нема да смеат да ја напуштат Австралија до крајот на 2020, поради тоа што имало пораст на новозаболени, пази 150 случаи дневно а милионска држава.
Ама добро не можиме да се споредуваме економски со тие земји, ама сепак не мораше да се отвора се наеднаш кај нас како да не постои утре.
Сегде одат претпазливо, по фази, по региони, во зависност од ситуацијата и бројките, секоја држава има стратегија и плански отвораат, кај нас на карти на гатачка си гледаат дали да отворат или не :)
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.649
Поени од реакции
27.981
Oвa е дoгoвoренo зa дa биде рaзрешениoт херoј вo oчите нa Албaнците и зa глaсoви зa ДУИ нa избoри,пoштo вaкви рaбoти леснo пoминувaaт кaј прoстите мaси.Инaку е внук нa кaндидaтoт зa премиер aлбaнец,aкo ме рaбирaш штo сaкaм дa ти кaжaм
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom