Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
16 мај 2010
Мислења
6.138
Поени од реакции
5.259
Па у Куманово секоја година полинуваат по 300 луѓе од нормалниот грип и никому ништо Just saying ...

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.649
Поени од реакции
27.985
Не сме среден век, па да реагираме така.
Кажи им тоа на тие што не можат колоноскопија да им направат па ке умрат од карцином на дебело црево.Или на тие од слепо црево или прснат чир што ке умрат а поради негрижа
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: A__
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.186
Поени од реакции
18.000
Кажи им тоа на тие што не можат колоноскопија да им направат па ке умрат од карцином на дебело црево.Или на тие од слепо црево или прснат чир што ке умрат а поради негрижа
Безвезните се сите протоколи кои ги воведоа и ги откажаа сите термини. Итните случаеви функционираат колку што функционираа претходно, килаво, ама функционираат.

Само не ти ја разбирам поентата, овие од корона секако ќе умреле од следниот грип, а овие од рак ќе живеаат уште сто години?!

Среди си ги малце тоа мислите.

Ништо нема да функционира нормално барем до јуни 2021, ама барем со што помалце штета да излезиме од ова.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.649
Поени од реакции
27.985
Безвезните се сите протоколи кои ги воведоа и ги откажаа сите термини. Итните случаеви функционираат колку што функционираа претходно, килаво, ама функционираат.

Само не ти ја разбирам поентата, овие од корона секако ќе умреле од следниот грип, а овие од рак ќе живеаат уште сто години?!

Среди си ги малце тоа мислите.

Ништо нема да функционира нормално барем до јуни 2021, ама барем со што помалце штета да излезиме од ова.
Па у рана фаза канцер се лечи,што не ти е јасно? Кога ке разберете за последиците од Ковидот касно ке биде
Автоматски споено мислење:

...И сега Наќо, душо моја, ај да им ја забрзаме болеста за побрзо да одат на оној свет, во рајот а ти во пеколот оти си лош и нејќеш да се придржуваш на мерките :mad:


нејќам никој да го носам на душа а не посебно оние што се со слабо здравје...ај од грип ќе се заштитат, има вакцина, но од корона нема ништо сеуште 100% лек..и што е тешко да се издржи да се носи маска на лице, да се држи растојание, да не се оди на концерти, по слави и родендени, да не се групираме..абе мора да се издржи оваа работа, друго чаре нема..

Толку натегање за толку едноставни мерки.
Кoј збoри зa мaскa нoсење бре,ти читaш ли декa зa лoкдaун се збoри и зa хипoхoндриците?Зa тие егoисти
 
Последно уредено:
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.379
Поени од реакции
20.005
Македонија, преку ЕУ добива пристап до лекот „Ремдесивир“
Македонија, преку Европската Унија добива брз пристап до лекот „Ремдесивир“, откако Европската Комисија потпиша рамковен договор со фармацевтската компанија „Gilead“ за набавка на 500.000 дози од „Veklury“, бренд името на лекот „Ремдесивир“, со можност за дополнително зголемување на количините, информира Министерството за здравство.

СЗО го означи ремдесивир како лек што не е ефикасен против коронавирусот
Антивирусниот лек што нашироко се користеше за лечење на хоспитализираните пациенти не ја намали стапката на смртност, покажа мултинационалното испитување.

„За само шест месеци, најголемото контролно истражување по случаен избор во светот на лековите за ковид-19 даде убедливи докази за ефикасноста на пренаменетите лекови за третман на ковид-19“, соопшти светската организација. „Привремените резултати од Солидарното испитување лекови, координирано од Светската здравствена организација, укажуваат дека примената на ремдесивир, хидроксихлорокин, лопинавир / ритонавир и интерферон имаат мало или воопшто немаат влијание врз 28-дневната смртност или врз болничкиот тек на ковид-19 меѓу хоспитализираните пациенти“.
:sekc:
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
Од тие 45, дури 43 се луѓе постари од 75 години. Имаше и 4-5 случаеви на лица со возраст од 95 и 94.
Ама тие се нечиви баби и дедовци, нечиви родители, браќа и сестри... ако ти не се грижиш за нив, @CoolIris се грижи.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Ама тие се нечиви баби и дедовци, нечиви родители, браќа и сестри... ако ти не се грижиш за нив, @CoolIris се грижи.
Ако имаш свое мислење и аргументи, сподели ги... Ова станува невкусна и лоша иронија.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.145
Поени од реакции
16.658
Имам приметено, тука, а и општо кога станува збор за вирусот сите веруваат во него се додека нивните бизниси не се засегнати од мерките, а нешто не му штима и не му излегва математиката во главата одма викаат, нема корона, жива превара е тоа.
Ах бе јадни едни
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.660
Поени од реакции
34.953
C

CoolIris

Гостин
@CoolIris пошто сум тапа за медицина и ти преставуваш за мене експерт,па би сакал да ти поставам едно прашање,пошто гледам цело време ти и уште 2-3ца ја вртите на сентиментална база,кажи ми овие луѓе што починаа и што ке починат од Ковид19,уште колку ке живееле да не беше Ковидов? Уште месец,пола година или колку? До првиот грип? До прва настинка? До кога лебати?
Автоматски споено мислење:

Јас не можам да раберам,на форумов има луѓе школувани,интелегентни,како уште не сфаќате дека најголем дел од починатите од Ковидов секако ке починеле на прва наредна болештија.И колку животи ке спасат ако воведат полициски час,карантин? Ма немој да не јебете бре
Наќо прво одлучи сам со себе во глава дали ме гледаш мене како експерт или не, после прашувај ме за мислење. Знаеш зошто? Затоа што јас моето мислење кога и да го искажам на темава постојано сум мета на недолични навидум иронично саркастични досетки.

Експертите кажуваат и апелираат, ама секогаш постојат "поголеми експерти" кои со својот негаторски однос паметуваат на експертското мислење.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.762
Поени од реакции
9.559
Па у рана фаза канцер се лечи,што не ти е јасно? Кога ке разберете за последиците од Ковидот касно ке биде
Автоматски споено мислење:


Кoј збoри зa мaскa нoсење бре,ти читaш ли декa зa лoкдaун се збoри и зa хипoхoндриците?Зa тие егoисти
Кога успеа да ме цитираш, а мислењето го избришав...хммм, ај не е битно..сакам само да знам Ти лично во која група се ставаш, во егоисти, хипохондри или...!?
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.145
Поени од реакции
16.658
Кога успеа да ме цитираш, а мислењето го избришав...хммм, ај не е битно..сакам само да знам Ти лично во која група се ставаш, во егоисти, хипохондри или...!?
Во како шо ќе дувни ветрот :)
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.649
Поени од реакции
27.985
Кога успеа да ме цитираш, а мислењето го избришав...хммм, ај не е битно..сакам само да знам Ти лично во која група се ставаш, во егоисти, хипохондри или...!?
Вo групaтa нa нoрмaлните луѓе,oние кoи немaaт дoпирнa тoчкa сo тебе,тoрбешкaтa oд Битoлa штo брoи луѓе oд терaсa и тoрбешoт oд Прилеп штo му се тресaт гaќите кoрoнa кoгa ке се спoмне
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.186
Поени од реакции
18.000
Па у рана фаза канцер се лечи,што не ти е јасно? Кога ке разберете за последиците од Ковидот касно ке биде
Овие од корона ако се почни со лечење во рана фаза што ќе се случи?
Оти прашуваш доктори за мислење кога се си знаеш :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom