Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.299
Зошто неприменлив? Луѓето во Шведска се подеднакво изложени на опасност од вирусот како и луѓето во Македонија. Во што е разликата?
Зошто швеѓанец не си бил на гости кај бабата од женска страна па речи никад. Зошто неговите кај него идат на еднаш годишно.
Роџендани,слави,имиња... непознат поим за нив.
Оти си тераат посао/кучи/посао!
Оти се е мртво после 19ч!
Оти децата после школо идат право дома,испаѓања тек у средно!
културно си се дистанцаираат и во продавници и во кафиќи! Гужви таму никогаш нема да видиш
И ова пред вирусот да дојде!
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.288
Поени од реакции
18.114
Научна прогноза на CDC за коронава во бројки од 10 септември. Се базира на 5 можни сценарија за Ro.

The CDC has changed the IFR values of Covid-19 into age-specific estimates, which are now very low at 0.003% for 0–19 years, 0.02% for 20–49 years, 0.5% for 50–69 years, and 5.4% for 70+ years.


1602453215616.png
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
12.060
Поени од реакции
36.568
Зошто швеѓанец не си бил на гости кај бабата од женска страна па речи никад. Зошто неговите кај него идат на еднаш годишно.
Роџендани,слави,имиња... непознат поим за нив.
Оти си тераат посао/кучи/посао!
Оти се е мртво после 19ч!
Оти децата после школо идат право дома,испаѓања тек у средно!
културно си се дистанцаираат и во продавници и во кафиќи! Гужви таму никогаш нема да видиш
И ова пред вирусот да дојде!
АААААааа ХАХАХХАХАХАХАХХАХАХАХАХАХХАХАХАХА :pos: :pos: :pos: :pos: :pos:
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.703
Поени од реакции
27.659
Научна прогноза на CDC за коронава во бројки од 10 септември. Се базира на 5 можни сценарија за Ro.

The CDC has changed the IFR values of Covid-19 into age-specific estimates, which are now very low at 0.003% for 0–19 years, 0.02% for 20–49 years, 0.5% for 50–69 years, and 5.4% for 70+ years.


Прегледај го приврзокот 270226
Како сеа ова па нели е doomsday?
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.145
Поени од реакции
18.172
Според мене, ова е фантастично глупо.

Прекини го/одложи го првенството боље.
Тренирале со дистанца:pos:
Изгледа само седмерци тренирале...
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.932
Поени од реакции
15.952
o
Јако, доколку си убеден во нешто такво, те жалам, доказ си колку пропагандната машина работи на обичната маса и колку лесно ствара погрешна перцепција.
Вирусот е еден фрагмент од РНК или ДНК и може да го има во милијарда комбинации и кој е толку специфичен колку што е еден отпечаток на прст.Разликата меѓу еден и друг вирус од иста фамилија може да биде само еден најмал дел од целата низа но тоа го прави различен од другите. Адекватно на тоа, антителата се исто толку специфични за одреден вирус колку што е и тој различен од другите.
Ако антителата се толку неспецифични односно специфични за цела фамилија вируси, нема секој година да се прави нова вакцина за грип, кога во основа е значи вирус од иста фамилија.
ако антителата се специфични за Ковид 19, зошто се прави поскапиот тест со Брис ???
б.т.в., летоска Црна Гора даде можност за влегување или позитивен тест на антитела или негативен на брис...
Автоматски споено мислење:

Тренирале со дистанца:pos:
Изгледа само седмерци тренирале...
нека пробат со зголемани головите и казнен простор, па само шутирање од далеку, како во баскет Тројки, без физички контакт :cool:
 
Член од
28 април 2020
Мислења
75
Поени од реакции
106
Neznam ovie sto insistiraat na karantin sto ne si sedat doma so maski, rakavici sve.Imalo nemalo karantin virusot ne isceznuva.Ama.ke se namalele, brojki,sedi doma i brojkite isti ke ti se sto se zmaras.Koe javno zdravje ,toa nikogo u vlada ne inttesira, saml dekalarativno verglaat, zainteresirani se za javnite pari, za zdavjeto moe tvoe bas gi zabole
 
Член од
12 април 2020
Мислења
469
Поени од реакции
876
Страв в коски треба за оваа работа. Се додека лажат по телевизии со вакви мерки со онакви мерки, вакцини, дрн дрн ништо не правиме. Остави тука се без мерки три месеци, нека галопира до 5000 на ден бројката да се посерат од страв и младо и старо да имаат сите по некој млад пријател што умрел. Е тогаш ќе видиш како ќе вардат сите. Од страв!
Исто ко и за други болести. Пример што е најдобра превенција за дрога. Коа сите го гледаат маалскиот клошар наркоман и тоа како ќе си ги вардиш децата од дрога. Е така и за ковид. Само средновековни методи ништо друго.
Тешко е да учиш деца да не чепкаат по жешки рингли.Ама дете ќе го научиш. Возрасен само инает ќе ти тера. Затоа остави таму нека цркава стока па после уживај коа ќе носат сами маски како во Кореја. Бубачина умни ќе бидат. САмо добар ќотек треба.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.299
Цинично у срце да го мавне
Ма ич не се секирај :D мене ако ме мавало срце од форумов требало стопати да умрам до сега:angel:
Затоа шо ја тресна една од најголемите глупости на темава, а пуна е со глупости.
Тројца сте на темава што сте против мерки! Си се тешам со вас... оти кога ги гледам Трамп-истине во САД знам дека и бетер има ;)
 

Strictly

word is bond
Член од
9 јуни 2019
Мислења
486
Поени од реакции
1.645
Батковци јас не ја пратев баш расправијата немојте да ми се наљутите и мене :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom