Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
5 март 2018
Мислења
15.145
Поени од реакции
16.658
Затоа шо ја тресна една од најголемите глупости на темава, а пуна е со глупости.
Не кажа ништо погрешно :toe:
Не ви ја пратев од почеток дискусијата ама од тоа шо можев набрзина да прочитам тој ти вика дека тој модел не е можно да се спроведе во сите земји нарочито тука на Балканот, начинот на секојдневен живот е небо земја разлика таму и тука, не знам како ти се причини ова како глупост ама во право е чоекот.
 
Последно уредено:

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.648
Поени од реакции
81.690
Пробавме со карантини, видовме дека сме гомно од држава, селективно си го правеа карантинот. Иако јас мислам дека ќе ни удрат уште еден "понежен" карантин (од 21h до 05h), ништо фајде нема да видиме од тоа. Примери за успешни карантини се Нов Зеланд и Кина, првите ради свесноста на населението, вторите ради ќотекот од властите да мора да седат дома. Кај нас градоначалници ослободуваа прекршители на карантини за политички поени:smirce:. Бројките овде се веќе летнати преку небо, и сега одговорноста паѓа на секој човек лично.
Јас почитувам се, носење маска, средство за дезинфекција, и одбегнувам гужви, а фала богу работата не ми е со мешање меѓу луѓе. Но тоа не значи дека целосно сум заштитен од вирусот, бидејќи знаете кај живеам, можете да замислите браќава колку ги почитуваат мерките...
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Точно, плус имаше и протести за време на карантинот. Не знам како ќе ја протнат изменава, гледам серија на прекршувања на Уставот- право на личен и семеен живот, неповредливост на домот (може да се ограничи, ама мора да има кочница. никој не може по своја волја, без налог, а да нема некоја сериозна причина, да упадне во нечив дом!), право на приватност...се уриваат темелните вредности на уставниот поредок. Некаков карантин од 22-06 ч. е во ред, ама ќе има многу дозволи за движење. Не смеат тука пак за засерат работа.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.186
Поени од реакции
18.000
Не ми се верува :)
Нека уживаат до следниот карантин. Реално глупаво е ова, исто како нашево со ифтарите и забавите.

Демонстрација на глупавоста колку сме "успешни", следниот карантин му е "just around the corner", што би рекол нашиов англосаксонец @Anon
 
Последно уредено:
Член од
28 март 2006
Мислења
17.693
Поени од реакции
12.100
Ноќеска бев низ град 1-1.30, скоро да живо пиле немаше. Чат пат 10 души видов се насе и исто толку коли. Нема поента сите кога спијат по 22 часот забрана за движење. Ноќно време се прави во случај на војна или големи непогоди-поплави, заради помалку криминал и кражби. Вака колку да се каже преземаме мерки.
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.405
Поени од реакции
29.797
Поверојатно ми е дека другите нас не не "сакаат" него ли дека Владата го променила мислењето во однос на другите држави.
Важно може во Приштина на кафе, од Приштина во Сити Мол на шопинг и останато......БРАВО!!!!
"но Владата апелира до граѓаните да не патуваат надвор од Македонија доколку немаат неодложна потреба за тоа" :lolzz:
 
Член од
12 декември 2007
Мислења
4.731
Поени од реакции
9.782
Нема земја и Влада што добро се справи со кризава, само различни нивоа на лошо. Би сакал да верувам во некои скриени намери и теории на заговор, ама мислам дека вистината е уште пострашна - едноставно светот и политиката се неспособни да се справат со, да бидеме искрени, не толку страшен вирус. Ова е далеку од doomsday сценарио вирус, да дојде нешто полошо кај ќе ни биде крајот.

На почетокот имав разбирање за сите чекори, мерки, претпазливост. Нов непознат вирус, во Кина се трескаат од земја по видеа, шпекулации, страв. Ок, затворете граници, ќе преживееме некој месец без патувања, ќе откажам 100 летови и хотели и ќе седам дома. Маските биле само за медицински лица, ама не уствари биле за сите...нови информации, нови заклучоци - Ок, не ми пречи маска 20 минути во продавница. Дури и 8 саати во воз иако после се осеќам дека ќе повратам се што сум јадел од 2015та наваму. Подобро да се спречи отколку да се лечи, така?

Поминаа 3 месеци, 6 месеци, бевме забрикадирани дома, плескавме за сестрите и докторите, успеаа да исполитизираат вирус и болест, границите уште затворени (не дека милиони луѓе имаат фамилии, пријатели, партнери во странство...), се задолжи секоја земја 2 милиони %, се отпуштија луѓе, изумреа индустрии, во вукојебини имаме полициски часови и маски на отворено, а ние сеуште немаме План Б. Се крстат на вакцини и толку. Чекаме. Во меѓувреме нови мерки за ограничување на основни човечки слободи и права и се така во недоглед.

Немав и сеуште немам ништо против мали, лични жртви како носење маска или седење дома наместо патувања што не се неопходни. Ама што кога последиците од "контролирањето" на кризава ќе станат поголеми од евентуалните последици од самиот вирус? Градов кајшто живеам нема жртва од месец март или април. Во регионална болница во моментов има 3ца со корона. Мерките требаше да ја исправат кривата за да му помогнат на здравствениот систем да има слободни капацитети. Зошто одеднаш овие работи се небитни а се гледаат само број на заразени?

Ако ова го сметаме за тест за не-дај-Боже вистинско срање во иднина, наебавме. Бил Гејц демони масони типови, хипохондрици, екстреми од едната или другата страна на секој чекор. Политичарите и одговорните наместо да понудат решенија одбираат и тие страни. И така 2 години од животов у курац.
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.405
Поени од реакции
29.797
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.186
Поени од реакции
18.000
То е то, ситуацијата не е алармантна слободно може да си одиме идиме со Косово, затоа нема потреба од радикални мерки.
Нит маска на отворено, нит забрана за гости дома, нит карантини.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.304
Поени од реакции
78.996

која е логиката да не дозволиш без ПЦР во Срб, БиХ, ЦГ, затоа што состојбата во регионот е срање, али Косово може?

Ебати двојните аршини, да ви ебам.

после оние форумскине пизди, ќе ми дојдат и ќе ми јадат гомна за тоа дека немало двојни аршини
 
Член од
28 август 2013
Мислења
3.984
Поени од реакции
11.911
Ова меркиве (што следат) контрадикторни ми се, на отворено ако не носиш маска ќе те казнат, а у прeполна меана у затворен простор може без маска :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom