Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
5 март 2018
Мислења
14.900
Поени од реакции
16.213
сега на ТВ слушнав, ама заборавив кој град...46годишен, еднаш поминал без проблеми, атипичен, негативни тестови...сега мислам по 2 месеца кажаа, се разболел пак ама типично, во тешка состојба е...
Наградно прашање, ако атипичното преболување толку кратко дава имунитет на К19, што ќе напраи Вакцината ???
Од Штип бил пациентот, сега прочитав
 
Член од
13 август 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
2.036
Не требаше да премолчиш една работа.
За мај 2020 податоците се НЕКОМПЛЕТНИ!
Дефинирај НЕКОМПЛЕТНИ
Државен завод за статистика ова го објавува, не јас
Месечен статистички извештај , 07.2020 кој е всушност за месец 5
Датум на издавање:31.07.2020
Извештај кој е направен после цели 2 месеци, за месец мај имаш извештај на 31 јули.

Податоците во Месечниот статистички извештај претставуваат претходни податоци и според тоа можни се мали грешки и отстапувања што постепено се исправаат во наредните броеви.

Досега за првите 4 месеци годинава бројките што беа објавени останаа буквално исти, или треба да чекаме до следната година ова време да бидат комплетни.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: A__
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.818
Поени од реакции
7.187
Наместо да ме критикуваш, отвори го линкот и прочитај. Ама убаво, па ќе видиш дека се некомплетни. Тоа не го измислив јас. За колку се работи ниту знам ниту ме интересира. Кога ќе напишат дека податоците се комплетни, ќе ја знаеме вистинската бројка, па макар била истата.

Мислам дека те боли тоа што пред извесно време ти посочив дека тресеш податоци од ракав (1100, 1300 месечно), па затоа сега ова. Податоците се тие, какви се, такви се. Ама во јануари процентот на смртност во однос на петгодишниот просек беше околу 85%, во февруари и март околу 93%, во април над 100%, во мај со нецелосни податоци е околу 99%.
Не можеш да го занемаруваш фактот дека смртноста рапидно се зголемува.
Затоа те прашав, колку очекуваш да има починати, а не се пријавени/ евидентирани, 100,300,1.000 ... Доколку навистина се работи за таков опасен вирус, бројката на починати за март-април-мај, треба да биде по ц.ц. 2.000, ако претходни години биле по ц.ц. 1.800. За среќа наша, не се работи за такво нешто.

Зашто би ме болело, кога јас бројки не вадам, туку ги споделувам од ТВ или од луѓе вработени во државните институции. Плус никаков фактор не си ми во животов, па да ме болат твоите мислења. Од друга страна ти плачеш на форумов дека нема ни лек ни контрола да ти се направи, па види тебе да не те боли ...:toe:.
За жал, такви ве има многу и требаше први да се буните против ова сценарио, а ти: а где је печат.

Тоа дека се зголемува број на заболени и смртноста, до јуни не беше така. Но бидејќи не те интересира, па може не си приметил, системот воведе неосновани и контрапродуктивни мерки, базирани на прогнози од Петко и Трале. Поради тие мерки, дефинитивно бројката на заболени во иднина ќе биде драстично поголема. Народ ги подржуваше тие мерки, бара уште построги, а и нови мерки да вовел системот. :popce:

Некаде во средина. Знам дека вирусот постои, знам дека не е за потценување, ама не кревам паника.
Е средина мало морген, и јаре, и паре. Не е работата дали креваш паника, туку дали реално се соочуваме со тоа што ни го сервираат. А бидејќи си воздржан, продолжи исто, не дигај паника што нема лекови и не функционира здравството, сепак за опасен вирус се работи и имај разбирање мајку му. Иако со децении имаш плаќано здравствено, стрпи се, ќе го снема бетменчо, кај да е.
 
D

Deleted member 12196

Гостин
сега на ТВ слушнав, ама заборавив кој град...46годишен, еднаш поминал без проблеми, атипичен, негативни тестови...сега мислам по 2 месеца кажаа, се разболел пак ама типично, во тешка состојба е...
Наградно прашање, ако атипичното преболување толку кратко дава имунитет на К19, што ќе напраи Вакцината ???
Колку се сигурни тестовите се поставува прашање дали првиот пат бил заразен или резултатот е неточен.
Дефинирај НЕКОМПЛЕТНИ
Државен завод за статистика ова го објавува, не јас
Месечен статистички извештај , 07.2020 кој е всушност за месец 5
Датум на издавање:31.07.2020
Извештај кој е направен после цели 2 месеци, за месец мај имаш извештај на 31 јули.

Податоците во Месечниот статистички извештај претставуваат претходни податоци и според тоа можни се мали грешки и отстапувања што постепено се исправаат во наредните броеви.

Досега за првите 4 месеци годинава бројките што беа објавени останаа буквално исти, или треба да чекаме до следната година ова време да бидат комплетни.
Прочитај убаво, истиот извор вели дека податоците се некомплетни.
Затоа те прашав, колку очекуваш да има починати, а не се пријавени/ евидентирани, 100,300,1.000 ... Доколку навистина се работи за таков опасен вирус, бројката на починати за март-април-мај, треба да биде по ц.ц. 2.000, ако претходни години биле по ц.ц. 1.800. За среќа наша, не се работи за такво нешто.

Зашто би ме болело, кога јас бројки не вадам, туку ги споделувам од ТВ или од луѓе вработени во државните институции. Плус никаков фактор не си ми во животов, па да ме болат твоите мислења. Од друга страна ти плачеш на форумов дека нема ни лек ни контрола да ти се направи, па види тебе да не те боли ...:toe:.
За жал, такви ве има многу и требаше први да се буните против ова сценарио, а ти: а где је печат.

Тоа дека се зголемува број на заболени и смртноста, до јуни не беше така. Но бидејќи не те интересира, па може не си приметил, системот воведе неосновани и контрапродуктивни мерки, базирани на прогнози од Петко и Трале. Поради тие мерки, дефинитивно бројката на заболени во иднина ќе биде драстично поголема. Народ ги подржуваше тие мерки, бара уште построги, а и нови мерки да вовел системот. :popce:



Е средина мало морген, и јаре, и паре. Не е работата дали креваш паника, туку дали реално се соочуваме со тоа што ни го сервираат. А бидејќи си воздржан, продолжи исто, не дигај паника што нема лекови и не функционира здравството, сепак за опасен вирус се работи и имај разбирање мајку му. Иако со децении имаш плаќано здравствено, стрпи се, ќе го снема бетменчо, кај да е.
Ти споделуваш неточни бројки, без разлика дали си ги слушнал од телевизија или од луѓе вработени во државните институции. Мислам дека за март изјавуваше дека починале само 1100. Значи, далеку од вистината.
Тоа што системот воведе контрапродуктивни мерки и јас го критикував. Немој сега да ми припишуваш дека сум го оправдувал карантинот. Против бев.

Да, тебе те болат погрешните информации кои се обиде да ги протуркаш како веродостојни.
 
Член од
12 декември 2007
Мислења
4.724
Поени од реакции
9.759
Am häufigsten wurde für den Zeitraum der Kalenderwochen 28 bis 31 das Kosovo genannt (608 Fälle, KW 27 bis 30 noch 303), an zweiter Stelle steht Serbien (227 Fälle, zuvor 242).

Dahinter findet sich – mit jeweils deutlich weniger Fällen als das Kosovo und Serbien – der Großteil der übrigen Balkanländer: Bosnien und Herzegowina (105 Fälle, zuvor 67), Bulgarien (72 Fälle, zuvor 27), Rumänien (68 Fälle, zuvor 36), Kroatien (66 Fälle, zuvor 29), Mazedonien (47, zuvor 24) und Albanien (47 Fälle, zuvor 23).

Им тргна на Косоварите со експортот, машала. Последниве недели 608 коронаши од Косово во Германија. Ако не видат Приштина не се важи летово. Скоро 3 пати повеќе од Србија, а овие утакмици и протести имаа. Косово 3 имунитети на стадо има до сега сигурно, 102% заразени :icon_lol:
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Излезен е официјален податок за мај од државен завод за статистика

Како и претходните месеци има намалување на смртните случаи
мај 2019 - 1736
мај 2020 - 1602
Само за мај оваа година има 134 случаи помалку.
Претходните 4 месеци оваа година имаше 761 помалку од првите 4 месеци лани.

Вкупно оваа година има 895 помалку од лани, или во апсолутни бројки
2020 година 01.01-31.05 починати 8334
2019 година 01.01-31.05 починати 9229
Сега ке ти улета тенџере и остали стручњаци како појма немаш и си неодговорен што шириш вкави информацији, со аргумент дека ако сме билее дисциплинирали овие 500 заведени умрени од корона нема да биле умрени...
 
Член од
13 август 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
2.036
Сега ке ти улета тенџере и остали стручњаци како појма немаш и си неодговорен што шириш вкави информацији, со аргумент дека ако сме билее дисциплинирали овие 500 заведени умрени од корона нема да биле умрени...
Искрено, и јас сум изненаден од толку намалена смртност. Не заради короната, туку од нефункционирање на здравството. Брзата помош не си ја врши работата за која постои. Луѓе со срцеви, мозочни удари, шеќераши со хипер или хипогликемија,и разни други ситуации, не добиваат никакво внимание, никаква помош повеќе. Ги враќаат дома да умрат, наместо барем да добијат кревет во болница и една инфузија, колку да се намали стресот. Брзата помош служи само за развозување за посета на позитивни, земање на брисови по потреба од некој некаде, се поврзано со корона. Се друго е стенд-бај. Да не дојдеш до ситуација да се пресечеш и да треба антитетанус да примиш, вистинска драма, треба тестови да правиш, температура да мериш. 10 врати да отвориш-затвориш за една мочана инекција. Патешествие. Здравството е катастрофа, освен што работат матичните се друго е отидено у пм.
 
Член од
2 септември 2013
Мислења
255
Поени од реакции
237
Воден од мое искуство здравството регуларно сиработи, не знам порано како било, бидејќи сум немал потреба да се мавтам по ходници, ама еве деновиве ми се појави потреба да одам до стара градска и се уверив се си работи редовно, гужви као и секогаш ама битно примаат пациенти. Па зошто таа врева дека не примаат пациенти.
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
Воден од мое искуство здравството регуларно сиработи, не знам порано како било, бидејќи сум немал потреба да се мавтам по ходници, ама еве деновиве ми се појави потреба да одам до стара градска и се уверив се си работи редовно, гужви као и секогаш ама битно примаат пациенти. Па зошто таа врева дека не примаат пациенти.
NE MI SE DOPAGA.................treba da ima i vakov izbor za lajk....(ne ti umrel nikoj od familija ovie meseci zatoa nisto ne znaes za sostojbata vo zdravstvoto)
 

Skylake

proseCUTE
Член од
7 јули 2016
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.711
Им тргна на Косоварите со експортот, машала. Последниве недели 608 коронаши од Косово во Германија. Ако не видат Приштина не се важи летово. Скоро 3 пати повеќе од Србија, а овие утакмици и протести имаа. Косово 3 имунитети на стадо има до сега сигурно, 102% заразени :icon_lol:
Меркел уште ли не им дојде да ги гушка да ги бацува?
 
Член од
27 декември 2008
Мислења
1.507
Поени од реакции
679
Некој од присутниве на форумов сакам да споделат информација ,во земјите на ЕУ лица кои се позитивни на корана вирусот со лесни симптоми односно со домашно лекување колку време се во домашна само изолација и дали како кај нас после 14 ден им се врши тестирање каде што треба два последователни теста да се негативни ?
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.405
Поени од реакции
29.797
Има една работа која што не можам да ја разберам.....Македонци кои летуваат во Албанија во време на ковид, каде што истата држава во просек брои над 25% позитивни од тестираните.
Јас и онака воопшто не престојувам во муслиманско доминанти држави....но тоа е мој личен став.
Од друга страна многу мои пријатели/познаници се жалат зошто никаде не не примаат.....заборавајки која е причината за тоа......заборавајки на 100 метарските маси и богатите ифтарски софри за време на полициски час секоја вечер, цел месец.....заборавајќи на изјавите на Реџепи и заканите на Османи.
Експоненцијалниот раст на кривата на новозаразени започна крајот на мај односно почетокот на јуни и од тогаш не сопре.
Тоа е едноставно за секој да го разбере, како и причината зошто сме затворени од сите страни. Некои велат тоа помина, зошто не сопира? Просто е дека кога ќе се излее канализацијата од тие средини, поплавува и контаминира се околу себе.....потоа е доцна за се.
Наместо како сите нормални држави да здивневме еден период од заразава......и да чекавме есенски бран, ние постојано сме во бран.
Така да сите кои плачат зошто сме бетонирани од сите страни......нека им се заблагодарат на Албанците.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom