Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
8 февруари 2020
Мислења
1.156
Поени од реакции
1.075
Не требаше да премолчиш една работа.
За мај 2020 податоците се НЕКОМПЛЕТНИ!
Од државен завод за статистика не ти се релевантни податоците, од управата за водење на матичните книги (книга на умрените) исто не ти е релевантен извор, може ли да кажеш од која институција сакаш да добиеш бројка на починати во државава ?
Ова твоево некомплетни, за колкава бројка се работи, колку очекуваш починати да има, а да не се заведени... сигурно 100ци починати ги немаат пријавени :toe: .

Луда работа, наместо да бараат одговор зашто некој дал толку погрешни прогнози, манипулирал, намерно се уништува светската цивилизација, они си бараат разни оправдувања/изговори. :brlav:
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
2.932
Поени од реакции
1.367
Од државен завод за статистика не ти се релевантни податоците, од управата за водење на матичните книги (книга на умрените) исто не ти е релевантен извор, може ли да кажеш од која институција сакаш да добиеш бројка на починати во државава ?
Ова твоево некомплетни, за колкава бројка се работи, колку очекуваш починати да има, а да не се заведени... сигурно 100ци починати ги немаат пријавени :toe: .

Луда работа, наместо да бараат одговор зашто некој дал толку погрешни прогнози, манипулирал, намерно се уништува светската цивилизација, они си бараат разни оправдувања/изговори. :brlav:
Во право е, мора да се потенцира дека се нецелосни, нрмално е да нема повеќе од 100 непријавени, ама штом се нецелосни може да се зголеми бројката за неколку 10-тици.

И не го карај него, туку карај го заводот за статистика шо му треба 2 месеци за да извади нецелосна статистика, да напоменам дека уште ги нема комплетирано и за март и април податоците.
 

Паланчански

ГрЕбач
Член од
12 јануари 2008
Мислења
2.658
Поени од реакции
4.202
Од државен завод за статистика не ти се релевантни податоците, од управата за водење на матичните книги (книга на умрените) исто не ти е релевантен извор, може ли да кажеш од која институција сакаш да добиеш бројка на починати во државава ?
Ова твоево некомплетни, за колкава бројка се работи, колку очекуваш починати да има, а да не се заведени... сигурно 100ци починати ги немаат пријавени :toe: .

Луда работа, наместо да бараат одговор зашто некој дал толку погрешни прогнози, манипулирал, намерно се уништува светската цивилизација, они си бараат разни оправдувања/изговори. :brlav:
Наместо да ме критикуваш, отвори го линкот и прочитај. Ама убаво, па ќе видиш дека се некомплетни. Тоа не го измислив јас. За колку се работи ниту знам ниту ме интересира. Кога ќе напишат дека податоците се комплетни, ќе ја знаеме вистинската бројка, па макар била истата.

Мислам дека те боли тоа што пред извесно време ти посочив дека тресеш податоци од ракав (1100, 1300 месечно), па затоа сега ова. Податоците се тие, какви се, такви се. Ама во јануари процентот на смртност во однос на петгодишниот просек беше околу 85%, во февруари и март околу 93%, во април над 100%, во мај со нецелосни податоци е околу 99%.
Не можеш да го занемаруваш фактот дека смртноста рапидно се зголемува.
 
Член од
4 ноември 2017
Мислења
137
Поени од реакции
96
@wot како си сакаш ти остани си две години дома само до продавница оди си... И после вакцинава на пролет ќе е слично кога ќе се вакцинираат одреден процент 10-20 посто од населениево.
Незнам што толку се плашиш?
Ако имаш постари родители не се мешај со нив колку толку понастрана да си...
За тебе слободно излагај си само не се мешај во гужва колку толку...
Поздрав
 
Последно уредено:
  • Хаха
Reactions: wot
Член од
5 март 2018
Мислења
7.343
Поени од реакции
6.481
А вие мислите дека истите шо коментираат тука за вирусот седат затворени дома ? Свака ви част :)

Убо рече еден, само на форумот постои паника, во јаве ни п од паника нема.
Не гледате и дека намали темата, порано во еден ден имаше стотици мислења, сега евентуално ако се закачкаме меѓусебе оф топик, и тоа е тоа.
 

Наќо Скопски

Lancia Delta HF integrale
Член од
3 април 2017
Мислења
6.118
Поени од реакции
15.431
Штo е сo тoј пo втoр пут штo зaбoлел a пред месец денa се излечил?Вaквo нештo oд приликa преескa нa рaдиo у кoлa слушнaв.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
7.343
Поени од реакции
6.481
Јас имам слушнато за еден Битолчанец дека два пати се заразил ама тоа беше пред месец дена, сега се излечени најверојатно оти ги видов со сопругата низ град.
Сеа ајде дежурци пишете, " лажиш ти појма немаш, како можи два пати да се зарази " :icon_lol: :kuracc:
 
Член од
29 јуни 2018
Мислења
968
Поени од реакции
1.240
Јас имам слушнато за еден Битолчанец дека два пати се заразил ама тоа беше пред месец дена, сега се излечени најверојатно оти ги видов со сопругата низ град.
Сеа ајде дежурци пишете, " лажиш ти појма немаш, како можи два пати да се зарази " :icon_lol: :kuracc:
Со оглед на тоа какви тестови имаме ние ништо не треба да не чуди.
 

Munze

Dr. Oetker
Член од
21 јули 2020
Мислења
205
Поени од реакции
180
јавна тајна е тоа дека Кина ја има најголемата одговорност со доцното реагирање и пробување да скрие воопшто дека има нов вирус кој лесно се шири, докторот шо прв предупреди одма го затворија и си умре чоекот...
Nema vrska ako taka gi postavime rabotite ova e protiv Kina. A se znae od koga doaga od najgolemoto zlo na ovoj svet SAD zaedno so nejzinite kopartneri mala britanija i zapadna evropa.Kina e zemja so tradicija i uste dolgo voda moze da im nosat site pod red
 

Паланчански

ГрЕбач
Член од
12 јануари 2008
Мислења
2.658
Поени од реакции
4.202
А вие мислите дека истите шо коментираат тука за вирусот седат затворени дома ? Свака ви част :)

Убо рече еден, само на форумот постои паника, во јаве ни п од паника нема.
Не гледате и дека намали темата, порано во еден ден имаше стотици мислења, сега евентуално ако се закачкаме меѓусебе оф топик, и тоа е тоа.
На темата нема што повеќе да се пишува. Има една група што упорно убедува дека вирусот воопшто не е опасен, друга група која тврди дека вирусот е многу опасен, ја испукаа својата муниција и сега и едните и другите се забарикадирани во своите ровови и ни чекор не отстапуваат.
Прашањето е дали сите припадници на овие две групи навистина го мислат и практикуваат тоа или едно пишуваат, друго мислат, трето работат? Можеби некои од нив само ги возат останатите жедни преку вода.
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
6.220
Поени од реакции
4.215
На темата нема што повеќе да се пишува. Има една група што упорно убедува дека вирусот воопшто не е опасен, друга група која тврди дека вирусот е многу опасен, ја испукаа својата муниција и сега и едните и другите се забарикадирани во своите ровови и ни чекор не отстапуваат.
Прашањето е дали сите припадници на овие две групи навистина го мислат и практикуваат тоа или едно пишуваат, друго мислат, трето работат? Можеби некои од нив само ги возат останатите жедни преку вода.
ти во која група си?
 

Паланчански

ГрЕбач
Член од
12 јануари 2008
Мислења
2.658
Поени од реакции
4.202
ти во која група си?
Некаде во средина. Знам дека вирусот постои, знам дека не е за потценување, ама не кревам паника. Непотребно не се изложувам на потенцијална зараза, користам маска во ситуации кога сум во гужва и животот тече нормално.
Инаку од две страни сум во ризична група.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
14.388
Поени од реакции
9.046
Јас имам слушнато за еден Битолчанец дека два пати се заразил ама тоа беше пред месец дена, сега се излечени најверојатно оти ги видов со сопругата низ град.
Сеа ајде дежурци пишете, " лажиш ти појма немаш, како можи два пати да се зарази " :icon_lol: :kuracc:
сега на ТВ слушнав, ама заборавив кој град...46годишен, еднаш поминал без проблеми, атипичен, негативни тестови...сега мислам по 2 месеца кажаа, се разболел пак ама типично, во тешка состојба е...
Наградно прашање, ако атипичното преболување толку кратко дава имунитет на К19, што ќе напраи Вакцината ???
 
На врв Bottom