Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Наќо Скопски

Lancia Delta HF integrale
Член од
3 април 2017
Мислења
6.447
Поени од реакции
16.403

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
4.088
Поени од реакции
13.236
Летни корона журки субвенционирани со ваучери од Владата. :D

Во ситуација кога државава е изолирана од светот и никој не може да мрдне надвор, ние делиме ваучери за журкање во Охрид, за да се стимулира да појде и тој што не планирал да оди на одмор летово, да има што е можно поголема концентрација на луѓе на мал простор.

Генијално.

Ех да знае Netfllix каков материјал за серија лежи во оваа карикатура од држава.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
7.800
Поени од реакции
6.865
Летни корона журки субвенционирани со ваучери од Владата. :D

Во ситуација кога државава е изолирана од светот и никој не може да мрдне надвор, ние делиме ваучери за журкање во Охрид, за да се стимулира да појде и тој што не планирал да оди на одмор летово, да има што е можно поголема концентрација на луѓе на мал простор.

Генијално.

Ех да знае Netfllix каков материјал за серија лежи во оваа карикатура од држава.
Ваучерите си беа таман, е сега народот е стока и за тоа владата требаше да земи во предвид со кој си има работа.
Ама и да не беа ваучерите истото ќе беше, еден ваучер ни три дена не покрива во Охрид.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
6.636
Поени од реакции
2.690
Полека.....што мислиш дека Курбан Бајрам ќе помине без последици по здравјето?
Имаат 4 дена прослава, 31-ви јули им беше прв ден кога колеа овци.....после масовно одење по гости, заеднички ручеци, џамии, гробишта и што ти не знам што....постојано групирани.....не еден ден, полни четри дена.
Немој ни да помислиш дека овој нивни празник нема да предизвика силна штета врз општото здравје.
Ги заборавии оргиите на петиот ден.
 
Член од
6 април 2010
Мислења
1.151
Поени од реакции
7.938
Ваучерите си беа таман, е сега народот е стока и за тоа владата требаше да земи во предвид со кој си има работа.
Ама и да не беа ваучерите истото ќе беше, еден ваучер ни три дена не покрива во Охрид.
Не, ваучерите не си беа таман. Ваучерите беа типичен предизборен популизам и поткуп. Имаше мал милион други начини на кои што можеше да му се помогне на народот и фирмите, од даночни олеснувања до помали сметки за струја рецимо, пуштање целодневна ефтина тарифа и.т.н.
Но, ниту една од овие мерки не е физички опиплива како дебитна картичка, т.е пари на рака. Психолошкиот импакт кај народот е сосема подруг, затоа и ваучерите, кои што ќе ни ги извадат низ нос, се разбира.
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
1.327
Поени од реакции
6.757
Ги заборавии оргиите на петиот ден.
Оргиите од петиот ден велат.....
 
Член од
5 март 2018
Мислења
7.800
Поени од реакции
6.865
И шо сега, ќе имало кривични за угостителските објекти во Градиште, ахам, да.
Остај шо нема да има а и да ги казнат по свадба тапани џабе е.
Од старт не смееа да дозволат вакви собири, нека одат на плажа ама журки и концерти не, тоа можеше лесно да се спречи, сега е касно.
Се надевам само нема да произлезат многу кластери од овие настани, и да се помини со најлесно.
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
4.088
Поени од реакции
13.236
Ваучерите си беа таман, е сега народот е стока и за тоа владата требаше да земи во предвид со кој си има работа.
Ама и да не беа ваучерите истото ќе беше, еден ваучер ни три дена не покрива во Охрид.
Ете, ти објаснија погоре. Ваучерите беа исклучително дебилен потег и класичен предизборен поткуп. Буквално давање пари на рака на граѓаните, неколку дена пред избори.

Имаше мал милион начини преку кои можеше да се помогне на граѓаните ако се сака, а да не се поттикнат нови корона кластери.

Треба да си или морбидно глуп и неспособен, или ептен злобен, за да субвенционираш одмори и журки за време на пандемија со 200 новозаболени дневно, во ситуација кога државата е изолирана од цел свет и не може да се појде на одмор надвор од границиве.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
7.800
Поени од реакции
6.865
Ете, ти објаснија погоре. Ваучерите беа исклучително дебилен потег и класичен предизборен поткуп. Буквално давање пари на рака на граѓаните, неколку дена пред избори.

Имаше мал милион начини преку кои можеше да се помогне на граѓаните ако се сака, а да не се поттикнат нови корона кластери во ситуација кога државата е изолирана од цел свет и не може да се појде на одмор надвор од границиве.

Треба да си или морбидно глуп и неспособен, или ептен злобен, за да субвенционираш одмори и журки за време на пандемија со 200 новозаболени дневно.
Добро има смисла муабетот, ама има фамилии кои зедоа ваучери и ќе си одат како луѓе на одмор, нема сите градиште да одат на журки.
Тие ваучери беа за да им се помогни на тие кои се бават со туризам, е сега тоа што сме невоспитана багра е друг муабет.
Да се прашвам јас не би им дала ваучери.
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
2.585
Поени од реакции
1.874
Озбилно мислите дека видеата од дивеење и журки во Охрид се поради ваучерите? Прво ваучерите беа за да се помогне на туристичкиот сектор односно домашните сместувачки капацитети, тоа не можеш да го направиш ако намалиш сметки за струја :ROFLMAO:

Второ, јас лично сум во Охрид секое лето во овој период од годината, и секое лето Охрид буквално врие од народ. Ова лето не е ништо поразлично од претходните кога немало никакви ваучери.
Трето, најмногу беља со пијанчења и журки прават тинејџери под 20 години - тоа може да се види и од сликите и од видеата. Само во мојава зграда имаше 2 стана со дечурлана друштва дојдени под кирија. А ваучер за да земеш треба да си вработен. Така да толку од вашите теории.

Не ја коментирам мерката како мерка дали била дебилна, оправдана, поткуп или што уште не. Само кажувам дека не може да се најде никакво оправдување за ниската свест на народот.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
8.134
Поени од реакции
4.866
Ете, ти објаснија погоре. Ваучерите беа исклучително дебилен потег и класичен предизборен поткуп. Буквално давање пари на рака на граѓаните, неколку дена пред избори.

Имаше мал милион начини преку кои можеше да се помогне на граѓаните ако се сака, а да не се поттикнат нови корона кластери.

Треба да си или морбидно глуп и неспособен, или ептен злобен, за да субвенционираш одмори и журки за време на пандемија со 200 новозаболени дневно, во ситуација кога државата е изолирана од цел свет и не може да се појде на одмор надвор од границиве.
Znaci vaucerite se krivi, subvenciite se vinovni, verskite praznici se krivi....site se vinovni samo mladive koi se zabavuvaat kako od pesteri izlezeni, izdrogirani I pijani, ete tie se za zalenje!??
Kako be duso Ednas vinata ne si ja pobarate vo sebe?
Koronava ubavo ni gi otvori ocite za da vidime kolku sme unazadeni so kulturata, vospituvanje, odnos,....no badijala...PRI oci pak ste slepi:(
Mladive so vauceri I bez vauceri se isti.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
14.652
Поени од реакции
9.437
Те корегирав.....не се работи само за туристи од Скопје....ги имате од цела Македонија (зошто нигде не не примаат).
Надвор од тема......секогаш ме револтирало што кога ќе се спомне скопјани во Охрид....сите не ставате во ист кош......една од причините е таа што го избегнувам Охрид иако е прекрасен град.
Не е исто јас возрасен човек со фамилија да ви дојдам, културно.....или некој копиљаци.
Само таблица кога ќе видите СК во Охрид одма одите со предрасуди.

едит
Истиве туристи од цела Македонија што сега се во Охрид и го шират вирусов меѓу себе, ќе си го однесат назад од каде што дошле, односно кај своите најблиски....е тоа е главниот проблем.
денес во ПАРК околу 15:30 дојде една голема група странци, чопоративно влегоа во езеро со се пантолани а девојките со фустани, па играа со топка за РАГБИ... не верувам дека беа од Албанија, ми личеа на ЕУ цитизен...какви маски, какви бакрачи...направија гужва, луѓе што платиле по 200мкд лежачли не можеа нормално да ги користат....Добро да ти се плукнам на надлежниве, што ке ни се овакви туристи кој ем ништо не трошат а само гужва прават ???Башка што може и имаат корона..До кога сами ќе се потценуваме, ајде веќе еднаш за ЕУ цитизен РЕЦИПРОЦИТЕТ !!! а всушност и што бараат кај нас ако НИЕ сме корона ризична држава:mad:
 
На врв Bottom