Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
13 април 2019
Мислења
776
Поени од реакции
2.338
Za sto da bidam ljubomorna!?
Mojata mladost pomina bez korona, bez maska na faca, bez debilana okolu mene, bez zabrani za dvizenje, ...da redam uste?
Твојата младост sex, drugs and rock and roll. Сега младите sex, drugs, corona and rock and roll.

Замисли, да имало маски, немаше да го откачиш дечкото со дупките на лицето :place:.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
12.178
Поени од реакции
16.903
Zavist nema nigde vo mojot post, a gnev I razocaranost, strav od idninata so vakvi ispadi I nekultura, Da, imam.
Како нивната некултура те загрозува тебе? Ти совршено пазиш, се дружиш само со аристократија и немаш проблем со испадите на глупата раја.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
7.684
Поени од реакции
4.516
Како нивната некултура те загрозува тебе? Ти совршено пазиш, се дружиш само со аристократија и немаш проблем со испадите на глупата раја.
Jas vnimavam I se odnesuvam odgovorno kon opstestvoto, a sega poradi nekoja glupa raja Treba da zatvarame skoli, da sedime doma, da toneme ...
 
Член од
6 април 2010
Мислења
1.093
Поени од реакции
7.574
Озбилно мислите дека видеата од дивеење и журки во Охрид се поради ваучерите? Прво ваучерите беа за да се помогне на туристичкиот сектор односно домашните сместувачки капацитети, тоа не можеш да го направиш ако намалиш сметки за струја :ROFLMAO:

Второ, јас лично сум во Охрид секое лето во овој период од годината, и секое лето Охрид буквално врие од народ. Ова лето не е ништо поразлично од претходните кога немало никакви ваучери.
Трето, најмногу беља со пијанчења и журки прават тинејџери под 20 години - тоа може да се види и од сликите и од видеата. Само во мојава зграда имаше 2 стана со дечурлана друштва дојдени под кирија. А ваучер за да земеш треба да си вработен. Така да толку од вашите теории.

Не ја коментирам мерката како мерка дали била дебилна, оправдана, поткуп или што уште не. Само кажувам дека не може да се најде никакво оправдување за ниската свест на народот.
Не, ваучерите беа своевиден повик за дивеење, индиректно одобрение од властите за ова што моментално се случува и тоа по симболична сума во форма на ваучер. Типична контрадикција на сите мерки на кои што се апелира, а не треба да бидат во форма на апел и молба како што прави Филипче деновиве, туку со пристап на терен и санкции. Оти оваа багра не разбира од апели и молби, туку само од стап и глоби.

Помошта кон туристичкиот сектор и угостителите. Ми текнува не толку одамна беше кога истите овие се лигавеа да ги пуштат да работат, ќе почитувале мерки, протоколи, к*р се тресе. Фаст форвард еве ги на дело, нит мерки, нит протоколи нит бутур. Така да газдите не заслужија помош. Вработените да, оти се најизложени на ова лудило.

Друго, цената на помошта која што им е дадена лесно може да се анулира ако ова дивеење прерасне во општ кластер кој што ќе се расее низ целата држава. Тоа ќе предизвика дополнителен притисок врз и онака колабираниот здравствен сектор. Овие идиоти ќе треба некој да ги лечи утре, нивната несовесност ќе повлече и други невини луѓе, потенцијални мети за пренос на вирусот. Зголемување на бројот на заболени повлекува дополнителни ресурси за нивни болнички третман, кадар кој што се финансира од државни пари.

Колку за појаснување. Тутунската индустрија праи милијарди од кои што голем дел се слеваат во државните буџети и голем број луѓе живеат од производството на тутун. Тутунот предизвикува куп заболувања, рак првенствено, чии што третмани државата пример ја чинат (карикирам) ×3 пати повеќе од приносот кој што го добива од производството и обработката на тутун.

Заклучок. Работите не се црно-бели. Од ова не е возможно да се излезе со 0 економски последици. Владата нема појма, народот е стадо, каде оди една овца сите одат по нејзе. Нека рипне една во провалија сите отидоа курбан по нејзе. Аналогија, што ти значи немањето колективна свест. Кога се нема свест доаѓа на сцена системот да ја изнуди, преку ќотек или казна. Кога се нема функционален систем ни се дешава ова, општ дебакл, фијаско.

ПС. Сори за долгото излагање.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
12.178
Поени од реакции
16.903
Isto kako sto vaucerite I subvenciite napravija klaster vo Ohrid....ete taka.
Jas vnimavam I se odnesuvam odgovorno kon opstestvoto, a sega poradi nekoja glupa raja Treba da zatvarame skoli, da sedime doma, da toneme ...
Не треба, ништо од тоа. Треба да намалите хипохондрија и да се помирите дека животот продолжува.
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
2.540
Поени од реакции
1.814
Не, ваучерите беа своевиден повик за дивеење, индиректно одобрение од властите за ова што моментално се случува и тоа по симболична сума во форма на ваучер. Типична контрадикција на сите мерки на кои што се апелира, а не треба да бидат во форма на апел и молба како што прави Филипче деновиве, туку со пристап на терен и санкции. Оти оваа багра не разбира од апели и молби, туку само од стап и глоби.

Помошта кон туристичкиот сектор и угостителите. Ми текнува не толку одамна беше кога истите овие се лигавеа да ги пуштат да работат, ќе почитувале мерки, протоколи, к*р се тресе. Фаст форвард еве ги на дело, нит мерки, нит протоколи нит бутур. Така да газдите не заслужија помош. Вработените да, оти се најизложени на ова лудило.

Друго, цената на помошта која што им е дадена лесно може да се анулира ако ова дивеење прерасне во општ кластер кој што ќе се расее низ целата држава. Тоа ќе предизвика дополнителен притисок врз и онака колабираниот здравствен сектор. Овие идиоти ќе треба некој да ги лечи утре, нивната несовесност ќе повлече и други невини луѓе, потенцијални мети за пренос на вирусот. Зголемување на бројот на заболени повлекува дополнителни ресурси за нивни болнички третман, кадар кој што се финансира од државни пари.

Колку за појаснување. Тутунската индустрија праи милијарди од кои што голем дел се слеваат во државните буџети и голем број луѓе живеат од производството на тутун. Тутунот предизвикува куп заболувања, рак првенствено, чии што третмани државата пример ја чинат (карикирам) ×3 пати повеќе од приносот кој што го добива од производството и обработката на тутун.

Заклучок. Работите не се црно-бели. Од ова не е возможно да се излезе со 0 економски последици. Владата нема појма, народот е стадо, каде оди една овца сите одат по нејзе. Нека рипне една во провалија сите отидоа курбан по нејзе. Аналогија, што ти значи немањето колективна свест. Кога се нема свест доаѓа на сцена системот да ја изнуди, преку ќотек или казна. Кога се нема функционален систем ни се дешава ова, општ дебакл, фијаско.

ПС. Сори за долгото излагање.
Да, во право си, мултифакторијален е проблемот. Контрадикции има многу, камо да беше само оваа. Ама јас стојам на мислењето дека и да не беа ваучерите пак ќе беше исто кога станува збор за дивеењето и гужвите.
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
4.057
Поени од реакции
13.082
Znaci vaucerite se krivi, subvenciite se vinovni, verskite praznici se krivi....site se vinovni samo mladive koi se zabavuvaat kako od pesteri izlezeni, izdrogirani I pijani, ete tie se za zalenje!??
Kako be duso Ednas vinata ne si ja pobarate vo sebe?
Koronava ubavo ni gi otvori ocite za da vidime kolku sme unazadeni so kulturata, vospituvanje, odnos,....no badijala...PRI oci pak ste slepi:(
Mladive so vauceri I bez vauceri se isti.
Види тетке, народов четири месеци беше експериментален глушец. Во ситуација кога имаше по 10-15 новозаболени дневно, четири месеци го држеа затворен дома како џукела од Вардариште и го хранеа со страв и параноја. За Велигден и Задушница четири дена од дома не го пуштија.

Сега, два-три месеци уназад имаме по 200 новозаболени дневно, а сите мерки и рестрикции се укинати. Нема веќе пресови на Венко (поминаа изборите, јебига), нема "карантин за да не се оптовари здравствениот систем", секојдневно нè смируваат дека сè е под контрола, ништо страшно не е, нова реалност, бла бла бла.

Скурчено им е на сите веќе. Особено од тоа што ги прават будали. Народот има менталитет на стадо. Кога ги гледа постапките на авторитетите над него и какви потези влечат тие, како се однесуваат како ништо да не е, како да не постои вирус, по инерција и тој така се однесува. Влече пример од нив.

И на сето тоа кога ќе ги додадеш и тие 250,000 ваучери, за да се стимулира да појде на одмор и тој што не планирал да оди летово, и тоа во ситуација кога државата е изолирана од цел свет и не може да се појде на одмор надвор од границиве, резултатот е тој што го гледате.
 
Член од
6 април 2010
Мислења
1.093
Поени од реакции
7.574
Да, во право си, мултифакторијален е проблемот. Контрадикции има многу, камо да беше само оваа. Ама јас стојам на мислењето дека и да не беа ваучерите пак ќе беше исто кога станува збор за дивеењето и гужвите.
Не мораше да биде исто ако системот го антиципираше ова и спремен го дочекаше. Не беше тешко да се предвиди дека вакво нешто ќе се случи. Ваучерите за туризам се чисто симболика која што повикува народот да се опушти и да ужива летово како да нема ништо. Не дека со 3 илјади денари на оваа скапотија може да се истера одмор. Тие пари беа трошки за народот, дистракција од едно 20-30 милиони евра за да се оправда милијардата заем која што моментално се ситни за плати, пензии и тендери.

Интересна е градацијата на приоритетите во надолна линија.
Прво го спасувавме од колапс здравството со мерки на карантин.
После правевме ифтари, па избори, за сега да финансираме журки на неартикулирани мајмуни, демек во името на социјализацијата. Притоа приоритетот број еден, здравството и спасувањето животи отиде далеку зад сите горенаведени.
Мерките се претворија во апели. Пресовите на ТВ на Филипче во ФБ статуси и.т.н.
 

Наќо Скопски

Lancia Delta HF integrale
Член од
3 април 2017
Мислења
6.118
Поени од реакции
15.431
Скенерај си фискални,лапај ваучери и платежни картици,пензијата тргај на страна за "црни денови" и дреми на форум.И после младите не чинеле.Абе државата ја исцицаа
Автоматски споено мислење:

Има еден месни нарезак од 19 динари уличниве мачки и кучиња што ги хранам,да сум власт макарони од кам од 13 динари и конзерви со пројден рок уместо платежни картици ке давам.И по некое кило брашно ако уопште има некоја што знае пита или зелник да замеси
 
Последно уредено:
Член од
26 јуни 2013
Мислења
2.844
Поени од реакции
13.562
Има еден месни нарезак од 19 динари уличниве мачки и кучиња што ги хранам,да сум власт макарони од кам од 13 динари и конзерви со пројден рок уместо платежни картици ке давам.И по некое кило брашно ако уопште има некоја што знае пита или зелник да замеси
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
7.915
Поени од реакции
7.229
Добро сега кога мислам дека не сите му е јасно колку луѓе има со антитела во Шпанија :D , време е да видиме колку луѓе има со антитела во Италија.
-------------------------------------------

Authorities in Italy have found that only 2.5% of Italians, or 1,482,000 people, have Covid-19 antibodies despite it being one of the countries hardest hit by coronavirus in Europe.

According to the results of a national survey released on Monday, the northern region of Lombardy, the worse-hit by the pandemic, reported the highest number of people with antibodies, 7.5%, while the two main Italian islands, Sicily and Sardinia, had the lowest number of 0.3 % of the population.

“The different results of the survey in the country’s territory are very relevant. This means that the tough and rigorous measure adopted by the central and regionals governments, and the correct behavior of the Italian people avoided a more massive spread of the virus,” Minister of Health Roberto Speranza said during a news conference on Monday.
According to the survey, almost a third of those who tested positive for antibodies were asymptomatic and the most frequent source of infection, in 41.7 % of the cases, is from a relative living in the same house.

The current number of people with antibodies is six times higher than that registered during the pandemic, said Linda Laura Sabbadini, director of the National Institute for Statistics (Istat).

More on the survey: The survey, carried out in collaboration with the Italian Red Cross, between May 25 and July 15, tested blood samples from 64,660 people from 2,000 villages and cities across Italy, split by sex, occupation and age groups. The survey did not include people living in health care facilities.

In May, the government had said the survey would include 150,000 people, but "the health emergency made the survey procedure more complicated,” but still "an incredibly useful source of data," Sabbadini explained during a press conference.
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
2.540
Поени од реакции
1.814
Видеово го гледав пред случувањава во Охрид и се крстев со две раце, ама сега пак кога го гледам некако ми делува сосем нормално :toe:

 
На врв Bottom