Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

C

CoolIris

Гостин
Три минути молк за тие што седеа дома 4 дена у карантин за Велигден, а на Бајрам можеа слободно да одат на татлије и назлифатме.
И затоа бројките моментално се такви какви што се и не може да мрднете подалеку од Охрид. Уствари пардон може, у Албанија.
Ае еден сат молк за цела Македоња.
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.140
Поени од реакции
15.885
Тоа е веќе друга тема, ама ајде и за нив нека има молк, не три туку пет :)
Уопште не е друга тема, бројките на заразени се зголемуваат од тој Бајрам, колку сакате може да негирате.
Ако се одиграше поинаку тогаш сега друг муабет ќе се тераше.
Автоматски споено мислење:

Ае еден сат молк за цела Македоња.
Пресмешно.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
14.892
Поени од реакции
16.203
Уопште не е друга тема, бројките на заразени се зголемуваат од тој Бајрам, колку сакате може да негирате.
Ако се одиграше поинаку тогаш сега друг муабет ќе се тераше.
Автоматски споено мислење:


Пресмешно.
Затоа пишав наназад од нив почна ние ќе докусуриме.
Ама пред неколку дена некои членови тука го спомнуваа овој бајрам, курбан, како потенцијална бомба а заборавија дека Илинден се ближи и хаос ќе биди Охрид тоа сакав да кажам.
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.140
Поени од реакции
15.885
Затоа пишав наназад од нив почна ние ќе докусуриме.
Ама пред неколку дена некои членови тука го спомнуваа овој бајрам, курбан, како потенцијална бомба а заборавија дека Илинден се ближи и хаос ќе биди Охрид тоа сакав да кажам.
Ова што се дешава у Охрид сега е резултат на глупава владина мерка, дадоа ваучери за користење и шуто и рогато замина таму. Место да ограничат движење они го поттикнаа, па сеа Филипче ќе пишува статуси на фејсбук.

Инаку овој Бајрам не го слават исто ко претходниот и плус еден ден им трае само.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
Минута молк за тие кои спамаа деноноќно за како курбан бајрам ќе не покоси сите, а уствари сами си се покосивме за нашиот празник. :icon_lol:
... не си во право, тие членови, не спама, еве ти тврдам дека вистина беше и Е, ниту си информирана колку има болни и колку има починато и „тајно“ закопани како последица од муслиманскиот празник тебе не те покосија, ама си знаат тие во нивната фамилија што последици имале ама си ќутат, така сакала судбината да биде, зарем не ги гледаш бројките на инфицирани во која средина највише се, не знам зашто ама некако ти ја чувствувам слабоста кон ифтарите, не е важно која си вера, важно да ја гледаш вистината, а ти некако не ја гледаш...

...христијаните седеа 4 дена во карантин, ама не важеше исто за муслиманите, тие си го направија верскиот обред со допир на лице со поздрав, сите блиски дојдени од странство таман да си пренесат, бранот е точно од нивното слободно честитање и празнување, тоа е факт и затоа немаше ниеден случај што се лаеше тука дека ќе има последица од литургијата во Струга,ама од ифтарите богами... са душ!
...присутните на видеото, ако немало некои од посебна група граѓани, може да нема никакви последици ова журкање што можело било 5 минутна еуфорија на некоја песна, а можеби ќе има зависи кој присуствувал таму,
...не знам дали сте ги гледале ТВ коментарите од туристите на плажа, една жена како кажува дека дошле со комбе од Куманово носеле маски, ама на плажа не носеле, што мислите нема опасност во овој случај од кумановски крај цело комбе?
...и да, Берик е тука, можеби е баниран на темава подолго (и ние неколкуте бевме) и мислам дека и ти си дел од кривица зошто е баниран, а тука индиректно се подсмеваш, ене го во здравје темата постира во тема„коронавирус КОВИД19“ што не коментирате малку таму ако веќе го спомнувате?
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.125
Поени од реакции
25.516
https://kajgana.com/szo-vo-momentov-nema-konechno-reshenie-za-koronavirusot-mozhebi-nema-ni-da-ima

Џабе се надевате на магично решение. Животот кад тад ќе си продолжи понатака. Кој идел на журки претходно нормално дека ќе сака да го праи тоа пак. Кој нејкел журки и гужви ќе си седи дома како и до сега.
Се надевам дека досега не биле во потрага по конечно решение. :D
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.405
Поени од реакции
29.797
Затоа пишав наназад од нив почна ние ќе докусуриме.
Ама пред неколку дена некои членови тука го спомнуваа овој бајрам, курбан, како потенцијална бомба а заборавија дека Илинден се ближи и хаос ќе биди Охрид тоа сакав да кажам.
Полека.....што мислиш дека Курбан Бајрам ќе помине без последици по здравјето?
Имаат 4 дена прослава, 31-ви јули им беше прв ден кога колеа овци.....после масовно одење по гости, заеднички ручеци, џамии, гробишта и што ти не знам што....постојано групирани.....не еден ден, полни четри дена.
Немој ни да помислиш дека овој нивни празник нема да предизвика силна штета врз општото здравје.
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Инаку овој Бајрам не го слават исто ко претходниот и плус еден ден им трае само.
Од каде па сега еден ден?
Намерно пласираш неточни работи само за да му дадеш тежина и покритие на она што претходно го пишуваше.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
14.892
Поени од реакции
16.203
... не си во право, тие членови, не спама, еве ти тврдам дека вистина беше и Е, ниту си информирана колку има болни и колку има починато и „тајно“ закопани како последица од муслиманскиот празник тебе не те покосија, ама си знаат тие во нивната фамилија што последици имале ама си ќутат, така сакала судбината да биде, зарем не ги гледаш бројките на инфицирани во која средина највише се, не знам зашто ама некако ти ја чувствувам слабоста кон ифтарите, не е важно која си вера, важно да ја гледаш вистината, а ти некако не ја гледаш...

...христијаните седеа 4 дена во карантин, ама не важеше исто за муслиманите, тие си го направија верскиот обред со допир на лице со поздрав, сите блиски дојдени од странство таман да си пренесат, бранот е точно од нивното слободно честитање и празнување, тоа е факт и затоа немаше ниеден случај што се лаеше тука дека ќе има последица од литургијата во Струга,ама од ифтарите богами... са душ!
...присутните на видеото, ако немало некои од посебна група граѓани, може да нема никакви последици ова журкање што можело било 5 минутна еуфорија на некоја песна, а можеби ќе има зависи кој присуствувал таму,
...не знам дали сте ги гледале ТВ коментарите од туристите на плажа, една жена како кажува дека дошле со комбе од Куманово носеле маски, ама на плажа не носеле, што мислите нема опасност во овој случај од кумановски крај цело комбе?
...и да, Берик е тука, можеби е баниран на темава подолго (и ние неколкуте бевме) и мислам дека и ти си дел од кривица зошто е баниран, а тука индиректно се подсмеваш, ене го во здравје темата постира во тема„коронавирус КОВИД19“ што не коментирате малку таму ако веќе го спомнувате?
Јас Берик не го ни спомнав, ниту пак на него се однесуваше мојот пост, затоа што Берик беше баниран, други беа тие кои пишуваа за курбан бајрам.

Не сум наклонета кон нивната вера од прв до последен ден јас ги обвинувам нив за сето ова што ни се случува, си стојат постовите, ама тука има членови кои цело време ја фрлаат топката кај нив а нашите проблеми ги заобиколуваат.
Викаа дека курбан бајрам е потенцијална бомба, точно, никој не го негира тоа, ама не видов некој од тие членови да напиши дека Илинден е потенцијална бомба, а знаеме сите дека на тој празник игла нема кај да се фрли Охрид.
Она што се случува во Охрид е исто како ифтарите, ние наместо да земеме пример од нив како не треба да се понашаме ние обратно, удри бригу на весеље.
Автоматски споено мислење:

... не реков тоа, ете јас одам таму и коментирам токму затоа што постира таму, а не може ваму, а не баш по негова кривица е баниран тука, ама тој мушки си го поминува банот!
Затоа што во таа тема ни дадоа до знаење јасно и гласно модераторите дека нема да се толерираат никакви чамче муабети,таа тема е оставена само за здравје, да не се полни и таа со се и свашта, оваа е за дискусија, не дека му се уплашив јас на Берик или на било кој, ниту пак имам нешто против чоекот
Автоматски споено мислење:

Од каде па сега еден ден?
Намерно пласираш неточни работи само за да му дадеш тежина и покритие на она што претходно го пишуваше.
Па така имаа напишано тука мислам, Дени имаше спомнато
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.070
Поени од реакции
22.103
Не велам дека не се, ама @kano се изнајаде гомна за карантини и полициски часови во Македонија. Диктатура на Филипче и Заев :D

А сега со исти мерки во Австралија ја спречуваат Короната.
Koj se tie isti merki? Ovde od vcera vo EDEN grad vo CELA DRZAVA ima policiski cas od 8 vecer od 5 sabajle. Ne e so denovi kako MKD za veligden nitu pak se stvori nekoja "panika" pa sekoj da trca po samoposlugi pred zatvaranje itn... Ne ja donesoa odlukata na mal broj zaboleni nego koga veke imavme 700+ dnevno na 35 000 testovi i odkako imase 40+ sto nemozea da identifikuvaat kako go zakacile virusot. Vo grad od 5 mil ziteli vcera imalo 30 prekrsiteli koj se kazneti po $10 000 odnosno $300 000 vo kazni. Vo SK tolku imas na dizonska...

Razlikata e ovde narodot gi poddrzuva merkite i merkite za razlika od MKD se sosema razumni i ne se probelem da se izdrzat. Za razlika od MKD ovde ne se delat turisticki vauceri nego se deli po $5000 pomos za sekoj biznis sto ke bide zatvoren periodov, se deli job keeper $3000 mesecna pomos za da se zadrzat vrabotenite itn...

Ima ogromna razlika, i ne voopsto ne se istite merki, nitu pak ke bidat istite rezultati.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
14.892
Поени од реакции
16.203
Од каде па сега еден ден?
Намерно пласираш неточни работи само за да му дадеш тежина и покритие на она што претходно го пишуваше.
Оти не можам овој пост мој да го најдам, нешто нова шема бркате со едитирање на постови или шо е работата
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
Она што се случува во Охрид е исто како ифтарите, ние наместо да земеме пример од нив како не треба да се понашаме ние обратно, удри бригу на весеље.
... знаеш колку пати дадовме примери и секогаш бевме колатерална штета како треба да се биде и да се постапува, а после „тие“ ќе ни се усерат на тие примери во име на „нешто измислено“ во нивни интерес и оправдување?
...празникот Велигден 4 дена дома 85ч карантин со 68 случави само со коронавирус, Духовден-Задушница пак карантин дома, за кого тоа даваме ние примери? за да после ни се усерат дека не важи за нив, „ете гледајте како се слави Курбан Бајрам и како малцинството ве дупи во здрав мозок со помош на дел од мнозинство“?
тој истиот што денса во Горица барем од ќеф ќе се зарази, а да не денса пак ако дојде во контакт со овие другиве што не почитува мерки пак ќе се зарази седејќи дома!
не е исто? :toe:
треба да биде за сите исто и карантин и мерките безусловно, ако не почитува некој нешто веднаш ограничи му го движењето да не настрада другиот кој почитува, опколи го со мрежа цела населба нема мрдање... во населбата прави што сакаш.... е тоа значи секој си одговара за своите постапки, а вака што?
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Оти не можам овој пост мој да го најдам, нешто нова шема бркате со едитирање на постови или шо е работата
Работата е во тоа што постот е избришан. А да го избрише може само авторот или некој модератор. Јас сигурно не можам.

И немој да ми речеш дека не се сеќаваш дека имаш напишано нешто вакво. Пред еден час беше, не пред еден месец.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.637
Поени од реакции
27.836
 
Член од
5 март 2018
Мислења
14.892
Поени од реакции
16.203
Работата е во тоа што постот е избришан. А да го избрише може само авторот или некој модератор. Јас сигурно не можам.

И немој да ми речеш дека не се сеќаваш дека имаш напишано нешто вакво. Пред еден час беше, не пред еден месец.
Затоа што Ивица го напиша тој пост а не јас, цитирај го него не мене
 

Kajgana Shop

На врв Bottom