Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Кога веќе немаме среќа да цркне некој погребник од овие 30 години што не водат, барем се надевам вирусов оставил некој ожиљак на белите дробови, па со наредниот потежок грип да биде повесело.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.186
Поени од реакции
18.000
Овие па овие, за шо протестираат дека маска во затворена просторија треба да носат и во јавниот превоз,се си функционира нормално во Германија ама колку да се речи ете излеговме, ццц шо народ ја гази земјата бе, короната е ништо во споредба со тоа шо заслужуваме да ни се случи.
Автоматски споено мислење:

Во Австралија ги креваат рестриктивните мерки поради зголемување на новозаразени
State of Disaster
  • Victoria will enter a State of Disaster from 6pm on 2 August until Sunday 13 September. This will give police additional powers to make sure people are complying with public health directions.
  • Melbourne will move to stage 4 restrictions from 6pm on 2 August 2020.
  • A curfew will be implemented across Melbourne from 8pm to 5am. The only reason to leave home during these times will be work, medical care and caregiving.
  • New duration, distance and gathering limits will apply to shopping and exercise. Exercise will be limited to one hour a day within a five-kilometre radius of your home. Group size will be limited to two, regardless of if you are in the same household or not.
  • Shopping for essentials will be limited to one person per household per day. A five-kilometre limit will apply.
  • Regional Victoria will move to stage 3 restrictions from 11.59pm Wednesday 5 August 2020. There will only be four reasons to leave home; for food and supplies, medical care and caregiving, exercise and work or study, if you can’t work or study from home.
  • Mitchell Shire will remain at stage 3 restrictions.
  • All Victorian students will move to remote learning from Wednesday 5 August.
  • From 11:59pm on Sunday 2 August 2020 all Victorian’s must wear a face covering when leaving home.
На @kano му опнаја полициски час :pos:
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.762
Поени од реакции
9.559
Како нема ковид....што мајка барал на Инфективна, ако имал пневмонија предизвикана од икс друга работа ќе лежел на Пулмологија.
Гледај му ги соплеменците како се облечени, како мечки во скафандери....зошто нема ковид нели
Прегледај го приврзокот 261425
А да не праиме муабет дека Чаир гори после изборните фешти, само што не се јавуваат на доктор и по автоматизам не се ни тестирани....дома сами се лечат, после во 5 до 12 трчаат во болница ако ептен им се влоши состојбата.
Не бранам никого, само несакам грев на душа да си ставам...на инфективна клиника, како и во другите болници каде што има пациенти заразени со ковид, пневмонии и др.заразни болести, персоналот е така облечен 24 часа.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.630
Поени од реакции
34.822
Ама човекот нема ковид Бјонси, не е опасен ако се придржува кон мерките, ако носи маска и сите таму присутни ако носат исто така маски на лице.
Па зарем вработениве мед.персонал што работат директно со ковид заболени пациенти треба да се изолираат, да не одат дома, да не излегуваат по продавници???
... ти веруваш, ама ете јас не верувам или подобро кажано, не ме убедиле, да има пневмонија и да лежи колку време? и сеа се чувствува „добро“ и ајт на собраниска седница??! мене не ми штима тука нешто и јас не би присуствувала на тој настан! :toe:

bujar-osmani-talat-dzaferi.jpg

... на пример, некој пациент со проверено два пати тест за SARS-CoV-2 , како негативен тест, да престојува на место каде е ударно со КОВИД19 и тоа со компликација од пневмонија среде лето, а негови колеги да го посетат облечени како астронаути и тоа во последниот ден на болнички престој, што ќе речеме и за другите пациенти што ете можеби имаат посета, а лежат во болница поради други здравствени проблеми вака ги посетуваат маскирани?
...лисиц, бе, не му верувам јас! :D
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.762
Поени од реакции
9.559
... ти веруваш, ама ете јас не верувам или подобро кажано, не ме убедиле, да има пневмонија и да лежи колку време? и сеа се чувствува „добро“ и ајт на собраниска седница??! мене не ми штима тука нешто и јас не би присуствувала на тој настан! :toe:

Прегледај го приврзокот 261426

... на пример, некој пациент со проверено два пати тест за SARS-CoV-2 , како негативен тест, да престојува на место каде е ударно со КОВИД19 и тоа со компликација од пневмонија среде лето, а негови колеги да го посетат облечени како астронаути и тоа во последниот ден на болнички престој, што ќе речеме и за другите пациенти што ете можеби имаат посета, а лежат во болница поради други здравствени проблеми вака ги посетуваат маскирани?
...лисиц, бе, не му верувам јас! :D
Знаеш убаво дека посети се забранети, а и види го каков прч е, плус не е будала ако има корона да ризикува наместо дома да седи и да се лечи, да не фати од некој друг некоја болест или корона, он ќе оди у собрание.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.630
Поени од реакции
34.822
персоналот е така облечен 24 часа.
... така де, на своето работно место, ама не така да шетаат низ цела болница, влегуваат во инфективна излегуваат, пак влегуваат а вака?
Османи и Јакупи не работаат на инфективна, Јакупи е д-р на хирургија, вака ајдеее гледајте не.... каде е тука зона на стерилизација и дезинфекција или ај гледајте не и чудете се имаме заштитна опрема, а каде и КАКО се применува појма немаат, според ова што го гледам, нели пациентот нема КОВИД19!
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.630
Поени од реакции
34.822
Знаеш убаво дека посети се забранети, а и види го каков прч е, плус не е будала ако има корона да ризикува наместо дома да седи и да се лечи, да не фати од некој друг некоја болест или корона, он ќе оди у собрание.
...забранети се точно, ама да ги редам тука примерите на придружникот на болниот што го посетил болниот и пренел или добил коронавирус ете ги има на Нет линкови!

аааааааа ми кажуваш дали претседателот има совест дали ќе зарази некој? :cenzura:и ти знаеш дека не веруваат во коронавирусот, а и да се случи нешто помирени се, од Алах е тоа!
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.145
Поени од реакции
16.658
Минута молк за тие кои спамаа деноноќно за како курбан бајрам ќе не покоси сите, а уствари сами си се покосивме за нашиот празник.
Автоматски споено мислење:

И Македонците не биле цвеќе за мирисање...
Немој сеа кога ќе ти улета некој пуфка ќе не напрат двете :icon_lol:
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.145
Поени од реакции
16.658
На @kano му опнаја полициски час :pos:
Абе сега читав дека се е под клуч, ама не се за жалење, таму и дома ќе седат и пари ке земаат, нема зима за нив.
На пријатели мои имале позитивен случај во зградата кај шо живеат, цела зграда ја ставија во карантин, ја дезинфицираа зградата, сите комплет ги тестираа и дури беа во самоизолација храна до дома им носеа.
Далеку сме ние од нив, светлосни години
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.172
Поени од реакции
15.982
Минута молк за тие кои спамаа деноноќно за како курбан бајрам ќе не покоси сите, а уствари сами си се покосивме за нашиот празник.
Автоматски споено мислење:


Немој сеа кога ќе ти улета некој пуфка ќе не напрат двете :icon_lol:
Три минути молк за тие што седеа дома 4 дена у карантин за Велигден, а на Бајрам можеа слободно да одат на татлије и назлифатме.
И затоа бројките моментално се такви какви што се и не може да мрднете подалеку од Охрид. Уствари пардон може, у Албанија.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.186
Поени од реакции
18.000
Абе сега читав дека се е под клуч, ама не се за жалење, таму и дома ќе седат и пари ке земаат, нема зима за нив.
На пријатели мои имале позитивен случај во зградата кај шо живеат, цела зграда ја ставија во карантин, ја дезинфицираа зградата, сите комплет ги тестираа и дури беа во самоизолација храна до дома им носеа.
Далеку сме ние од нив, светлосни години
Не велам дека не се, ама @kano се изнајаде гомна за карантини и полициски часови во Македонија. Диктатура на Филипче и Заев :D

А сега со исти мерки во Австралија ја спречуваат Короната.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.145
Поени од реакции
16.658
Три минути молк за тие што седеа дома 4 дена у карантин за Велигден, а на Бајрам можеа слободно да одат на татлије и назлифатме.
И затоа бројките моментално се такви какви што се и не може да мрднете подалеку од Охрид. Уствари пардон може, у Албанија.
Тоа е веќе друга тема, ама ајде и за нив нека има молк, не три туку пет :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom