Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
18 јули 2018
Мислења
1.061
Поени од реакции
4.252
Првичната цел ми беше дека само 5 % од населението имале антитела.
Пикса напиша дека под дифолт ако го прележиш вирусот имаш антитела, јас му пишав дека не мора да значи.
Тука страници наназад се дискутираше дека кај некои тие антитела траеле до 3 месеци.
Тоа ми беше целта.
Не, првично напиша дека само 5% од заразените (ова е многу важно, немаш кажано од населението, туку од заразените, а многу голема и клучна разликата меѓу двете работи). Еве го и конкретниот пост каде го кажуваш истото:
Не сите имаат антитела кои што го прележале вирусот.
Во Шпанија само 5 % имале антитела од заразените, така да ...
Поентата е што е можно поточни и порелевантни информации да се пренесуваат, а со самото тоа истите да се пренесуваат како што треба, а не секој да си влече како што му годи за неговиот наратив и слично. Ти во конкретниов случај ти го правиш второто, а причината не ми е јасна до крај, може едноставно нема задни намери, туку само не си го разбрала како што треба напишаното.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
6.464
Поени од реакции
5.774
Не, првично напиша дека само 5% од заразените (ова е многу важно, немаш кажано од населението, туку од заболените, а многу голема и клучна разликата меѓу двете работи). Еве го и конкретниот пост каде го кажуваш истото:


Поентата е што е можно поточни и порелевантни информации да се пренесуваат, а со самото тоа истите да се пренесуваат како што треба, а не секој да си влече како што му годи за неговиот наратив и слично. Ти во конкретниов случај ти го правиш второто, а причината не ми е јасна до крај, може едноставно нема задни намери, туку само не си го разбрала како што треба напишаното.
Чекај сега моето ширење е лошо а на другар ти кој мисли дека под дифолт имаш антитела и можиш слободно да се шеташ без маска откако си го прележал вирусот не е лошо.
Оти гледам мене ми се обесивте на клепки а не него.
Еден куп глупости овде се пишат на темата, секој втор тука пиши како вурусот е како обичен грип и слично додека млади животи згаснуваат, тоа е во ред.
Земи со нив замарај се разубедувај ги да не пишат глупости истото важи и за паранојата, а не со мене.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
6.840
Поени од реакции
6.776
https://faktor.mk/nishto-od-patuvanje-vo-grcija-granicite-zatvoreni-do-15-avgust

кажувавте ова нема да важело за Зајко и Шугар бејби ама изгледа и за нив важи, Зајко е на одмор на Преспа а нели најавуваше во Грција, затоа и ги брзаше изборите
Zajko se slikase vo Prespa kolku za Tv...i posle go snema

,,Kade,, e nagradno prasanje
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
3.990
Поени од реакции
3.348
И, шо заклучивме на крај, дека населението нема доволно процент на антитела за да стекни колективен имунитет.
Тоа и беше првичната дискусија со пикса.
Првичната дискусија со мене беше дека медицинските лица се понашаат панично на некој што го прелегал вирусот, а познато е дека има создадено антитела, ти ми улетуваш со таа студија дека заболените неразвиле антитела што е надвор од секој разум и научни факти...искрено јас не го ни читав линкот, а всушност да ти бил од цела популација шпанска.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
6.464
Поени од реакции
5.774
Првичната дискусија со мене беше дека медицинските лица се понашаат панично на некој што го прелегал вирусот, а познато е дека има создадено антитела, ти ми улетуваш со таа студија дека заболените неразвиле антитела што е надвор од секој разум и научни факти...искрено јас не го ни читав линкот, а всушност да ти бил од цела популација шпанска.
Според нивните истражувања мислат дека само 5 % од населението има антитела. Кај некои кои имале претходно исчезнале по одреден период.
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
3.990
Поени од реакции
3.348
Според нивните истражувања мислат дека само 5 % од населението има антитела. Кај некои кои имале претходно исчезнале по одреден период.
Ок, немаш среќа па овој цирих ти ја причитал студијата, ти ми улета со клизаќи дека оздравените не создавале антитела, мислам глупости, па згора на тоа и онаа докторка лом ме направи.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
6.464
Поени од реакции
5.774
Ок, немаш среќа па овој цирих ти ја причитал студијата, ти ми улета со клизаќи дека оздравените не создавале антитела, мислам глупости, па згора на тоа и онаа докторка лом ме направи.
Па имаше оздравени кои испаднаа подоцна негативни на антитела
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
6.664
Поени од реакции
9.860
Првичната дискусија со мене беше дека медицинските лица се понашаат панично на некој што го прелегал вирусот, а познато е дека има создадено антитела, ти ми улетуваш со таа студија дека заболените неразвиле антитела што е надвор од секој разум и научни факти...искрено јас не го ни читав линкот, а всушност да ти бил од цела популација шпанска.
... а ти као не паничиш, со тие твои години триглицеридите ти биле проблем, па во гужвите низ болници, ти као да провериш онака чисто да го следиш липидниот статус, а тоа последиците што си го прележал коронавирусот (прашање дали било воопшто SARS-CoV-2) немаш гајле, нема грешка :P
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
3.990
Поени од реакции
3.348
Па имаше оздравени кои испаднаа подоцна негативни на антитела
тоа од рекла казала муабети од студијата што ја постира ти врска нема со маубетот.
Автоматски споено мислење:

... а ти као не паничиш, со тие твои години триглицеридите ти биле проблем, па во гужвите низ болници, ти као да провериш онака чисто да го следиш липидниот статус, а тоа последиците што си го прележал коронавирусот (прашање дали било воопшто SARS-CoV-2) немаш гајле, нема грешка :P
прво беше во ПЗУ не во болница, друго триглицериди имам проблем година-година ипол, а појма немам од што се и зошто ми се скоро па дупло повисоки секој месец правам крвна слика и секој месец исто, така да ако мислиш дека од страв одам по лабаратории да правам крвна слика тешка грешкаа си.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
6.464
Поени од реакции
5.774
тоа од рекла казала муабети од студијата што ја постира ти врска нема со маубетот.
Не се рекла казала муабети
Antibody "loss" was more common in people who had no symptoms (11.0 percent between rounds 1 and 2, with more accurate information) and much less frequent in participants with a positive PCR (0, 5 percent) and in those who described sudden loss of smell or taste (2.6 percent).
Во линкот пишува дека од 60 000 луѓе кои биле тестирани за антитела поголемиот дел од нив имале контакт со заразено лице, живееле заедно или биле со симптоми, најчесто губење на мирис и вкус.
Некои од нив и претходно биле тестирани позитивни на корона.
Грешка моја што мислев дека само позитивните биле тестирани
Ете го линкот
Инаку овие истите и претходно учествувале во испитувањата за антитела.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
4.599
Поени од реакции
6.161
Стока народ сме. Охрид преполн. За оваа стока што живее тука само енормни казни по џебот треба ништо повеќе. Не 100 дневно по 1000 ќе имаме заболени пошто сме стоки.
Никако да дојдат тие 1000 дневно. Глеам бројката на хоспитализирани си е константна, дур има и мал пад.
 
На врв Bottom