Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.451
Поени од реакции
68.695
Јас само да проверам дали сме испоумреле како што се очекуваше?

Инаку,денеска одам во една лабараторија да направам крвна слика и ми вели дечко маска стави и јас културноја вадам од рака ија ставам на фаца и што ѓавол ме тераше да им кажувам дека сум го поминал вирусот, кога ги фати паника одма маски, визири, ракавици, ми кажа да седам во друга просторија како лепрозен да сум, тритте сестри прават муавет како да го изведат земањето на крв јас седам и се крстам... па матер му ебем медицински лица сте работите во здравствена установа треба да знаете дека некој ако прележи вирус има антитела мислам во 5 одделение по биологија се учи, на што ова им го кажувам вика абе да дечко ама кој го знае, искрено смешни ми беа.
Муабетот ми е, паника што прави кога здравстевни работници незнаат што прават, замисли како ли се однесувале оние во почетокот кога ке им дојде некој да им се накашла.
Една ми вели маска обавезно ради тебе, сега имунитетот ти е паднат може обична настинка да те бутне, викам уреду е.
За човек што не се плаши, некако многу загрижен изгледаш, сто испитувања направи откако прележа.

Ало Миливоје, србендо кумановска, не сфаќам како не можеш да сфатиш со таа глава дека луѓе умираат. Не знаеш какво здравје имаат тие вработени, дали живеат со стари родители, дали имаат мали деца, нормално е да се испаничат кога некој што тазе прележал вирус им влегол со маска на рака.
Едно е да мислиш дека вирусот е како сезонски грип, друго е да им се пресмеваш на други луѓе дека се испаничиле во дадената ситуација. Луѓе умираат од вирусот, оние возрасни бројки кои ги гледаме секој ден се години на нечии мажи, жени, мајки, татковци, деца итн. Да, шансата е мала, но постои и возраста на починатите е застрашувачка во споредба со другите држави.

@santelli @Ilumious мислам дека е најдобро уште една тема да се отвори, за теории на заговор, антиваксери, негатори, џаболебари што си вртат интересни филмчиња со реплики и слична багра. Ја отруја темава човече, при очи слепи ќе не прават. Едно е да кроиме теории на заговор дали некој го пуштил вирусот со некаква намера, друго е да се правиме слепи дека не умираат луѓе, дека ништо не функционира во ниедна држава и седиме со затворени граници.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.159
Поени од реакции
25.649
Едно е да кроиме теории на заговор дали некој го пуштил вирусот со некаква намера, друго е да се правиме слепи дека не умираат луѓе, дека ништо не функционира во ниедна држава и седиме со затворени граници.
Во Македонија секоја година умираат по 20.000 луѓе. Вирусов создаде толку општа шизофренија, економски и социјални последици, што прашањето колку ќе се зголеми таа бројка од 20.000 е сосема легитимно.
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.451
Поени од реакции
68.695
Во Македонија секоја година умираат по 20.000 луѓе. Вирусов создаде толку општа шизофренија, економски и социјални последици, што прашањето колку ќе се зголеми таа бројка од 20.000 е сосема легитимно.
Бар ти ги знаеш работите тука, знаеш дека во Македонија неспособните од Статистика не знаат со дигитрон да работат, не можат една ебана статистика да извадат и доцнат со месеци со извештаите, не па да дадат некакви бројки за починати од грип низ годиниве.
Да, луѓе умираат секој ден, може утре ќе ми падне камен на кола додека одам на продолжен викенд, за влакно не ме собра кола додека возев точак на Водно, може ќе ме згази кола додека возам тротинет ко дечкото од Битола, да закачам рак, се е можно. И покрај тоа, не значи дека треба да се смеам на луѓе што реагирале внимателно, ниту пак со неодговорноста да допринесам да колабрира цел систем (а на работ на таква насока сме) и уште повеќе да го загрозам здравјето на најблиските кои се во години и со пропратни болести.

Едноставно е, сметам дека вирусот не е опасен, не замарам да убедувам други луѓе со глупи муабети како ги пишувале луѓето дека умреле од корона за пари, 600 поста напиша да каже дека ТОЈ го поминал добро вирусот (океј сфативме, мило ни е, продужи даље, фала на информации). Не паничат за џабе луѓето, во гомна сме, како на здравствен, така и на економски план.
ФАКТ е дека никогаш не се случило толку луѓе да одат на респиратори, толку луѓе да бидат хоспитализирани во сериозна состојба со огромни респираторни проблеми. Факт е дека докторите се соочуваат со промени во здравјето на пациентите какви што не виделе досега. Таа е статистиката која во моментот многу повеќе ми значи од било која друга.
И за 5 луѓе да се работи, ако со поодговорно однесување ќе спасевме еден од нив, ќе ми значеше.
 
Последно уредено:
Член од
17 август 2011
Мислења
9.767
Поени од реакции
17.482
mislam seriozni se ?elektranite bile vo zaguba zaradi virusot ?! pa udri pak po dzebot na narodot
7.4 % pokacuvanje na strujata , a plati i penzii da pokacea?
vo ovoj period pokacuvaat struja? i nikako ne razbiram od kade i kako tokmu elektranite se vo zaguba ?
Едвај чекаат плати да ти покачат при празен буџет. Електраните се државна фирма која остварува профит од продажба на вишокот струја. Сега не направиле профит. Да е обична година државата ќе го покрие некако тоа, меѓутоа ова е корона-година во која 3 месеци седевме дома и буџетот е празен. А во животот нема ништо бесплатно :)
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
За човек што не се плаши, некако многу загрижен изгледаш, сто испитувања направи откако прележа.

Ало Миливоје, србендо кумановска, не сфаќам како не можеш да сфатиш со таа глава дека луѓе умираат. Не знаеш какво здравје имаат тие вработени, дали живеат со стари родители, дали имаат мали деца, нормално е да се испаничат кога некој што тазе прележал вирус им влегол со маска на рака.
Едно е да мислиш дека вирусот е како сезонски грип, друго е да им се пресмеваш на други луѓе дека се испаничиле во дадената ситуација. Луѓе умираат од вирусот, оние возрасни бројки кои ги гледаме секој ден се години на нечии мажи, жени, мајки, татковци, деца итн. Да, шансата е мала, но постои и возраста на починатите е застрашувачка во споредба со другите држави.

@santelli @Ilumious мислам дека е најдобро уште една тема да се отвори, за теории на заговор, антиваксери, негатори, џаболебари што си вртат интересни филмчиња со реплики и слична багра. Ја отруја темава човече, при очи слепи ќе не прават. Едно е да кроиме теории на заговор дали некој го пуштил вирусот со некаква намера, друго е да се правиме слепи дека не умираат луѓе, дека ништо не функционира во ниедна држава и седиме со затворени граници.
5 одделение биологија кажува дека на прележан вирус телото создава антитела, односно вакцината е вештачки изнудено решение за создавање антитела на некој вирус...
Ти не ме чудиш толку ти сече секирата, ме чуди медицинските лица што не размислуваат со глава, а за тоа учеле, туку инстиктивно делуваат како резултат на паника.

инаку имам проблем со триглицериди уште пред да се појави вирусот,али ти си навикнат секој што оди на контроли дамислиш дека е ради корона.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.144
Поени од реакции
16.658
5 одделение биологија кажува дека на прележан вирус телото создава антитела, односно вакцината е вештачки изнудено решение за создавање антитела на некој вирус...
Ти не ме чудиш толку ти сече секирата, ме чуди медицинските лица што не размислуваат со глава, а за тоа учеле, туку инстиктивно делуваат како резултат на паника.

инаку имам проблем со триглицериди уште пред да се појави вирусот,али ти си навикнат секој што оди на контроли дамислиш дека е ради корона.
Не сите имаат антитела кои што го прележале вирусот.
Во Шпанија само 5 % имале антитела од заразените, така да ...
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Не сите имаат антитела кои што го прележале вирусот.
Во Шпанија само 5 % имале антитела од заразените, така да ...
Кој кажа тоа... дај бе се што прочитате на интернет да не сфаќате здраво за готово...
Вирусот треба да мутира за да антителата не гл регистрираат, нешто како грип што е секоја сезона, а Караџовски кажа дека висурост е ист од фебруари, плус никој релевантен не излезе да потврди да каже дека истиот мутирал на полоши или подобро, плус на сето тоа се тражи крвна плазма или како к да се викаше од излечените, малку мозок да се вклучува не е на одмет.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.144
Поени од реакции
16.658
Кој кажа тоа... дај бе се што прочитате на интернет да не сфаќате здраво за готово...
Вирусот треба да мутира за да антителата не гл регистрираат, нешто како грип што е секоја сезона, а Караџовски кажа дека висурост е ист од фебруари, плус никој релевантен не излезе да потврди да каже дека истиот мутирал на полоши или подобро, плус на сето тоа се тражи крвна плазма или како к да се викаше од излечените, малку мозок да се вклучува не е на одмет.
Како кој го кажа, па не читаш дека на сите тестови ти пиши и дали имаш антитела равиено.
Ете нека кажат тука имаме медицински лица.
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Како кој го кажа, па не читаш дека на сите тестови ти пиши и дали имаш антитела равиено.
Ете нека кажат тука имаме медицински лица.
Што е бе работа со вас хипохондрици не ми е јасно, пак ке повторам што има да се филозофира 5 одделение биолгија, да не зборуваме за медицинските лица кои се искусни и треба да знаат дека секој со прележан вирус има антитела... сега цела наука треба да изгазиме зошто на тебе и на оној првиот што ме цитираше не им се свиѓа телото природно да создава антитела.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.144
Поени од реакции
16.658
Што е бе работа со вас хипохондрици не ми е јасно, пак ке повторам што има да се филозофира 5 одделение биолгија, да не зборуваме за медицинските лица кои се искусни и треба да знаат дека секој со прележан вирус има антитела... сега цела наука треба да изгазиме зошто на тебе и на оној првиот што ме цитираше не им се свиѓа телото природно да создава антитела.
Полека не се возбудвај, никој не испаничи, јас само ти пишам тоа шо го читам и слушам.
Некои викаат дека антителата не се задржуваат подолго од три месеци во телото, конкретно за овој вирус.
Ниту јас ниту пак ти сме стручни за да тврдиме кое е точно.
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Полека не се возбудвај, никој не испаничи, јас само ти пишам тоа шо го читам и слушам.
Некои викаат дека антителата не се задржуваат подолго од три месеци во телото, конкретно за овој вирус.
Ниту јас ниту пак ти сме стручни за да тврдиме кое е точно.
Уопште не се возбудувам, ссмо ти кажувам да немпипуваш се што слушаш и читаш, туку да се ограничиш на медицинската наука, толку.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.144
Поени од реакции
16.658
Уопште не се возбудувам, ссмо ти кажувам да немпипуваш се што слушаш и читаш, туку да се ограничиш на медицинската наука, толку.
Сега кој да го вервам :unsure: ваљда оваа студија не ја правеле Петко и Трајко туку научници.
Автоматски споено мислење:

Тоа што има пациенти кои се заразиле по втор пат од вирусот ја потврдува оваа теза.
Во Битола познавам човек кој два пати го префати вирусот.
Е сега дали биле грешни тестовите или шо ти јас знам ама човекот два пати испадна позитивен.
 
Последно уредено:

Munze

Dr. Oetker
Член од
21 јули 2020
Мислења
203
Поени од реакции
195
За човек што не се плаши, некако многу загрижен изгледаш, сто испитувања направи откако прележа.

Ало Миливоје, србендо кумановска, не сфаќам како не можеш да сфатиш со таа глава дека луѓе умираат. Не знаеш какво здравје имаат тие вработени, дали живеат со стари родители, дали имаат мали деца, нормално е да се испаничат кога некој што тазе прележал вирус им влегол со маска на рака.
Едно е да мислиш дека вирусот е како сезонски грип, друго е да им се пресмеваш на други луѓе дека се испаничиле во дадената ситуација. Луѓе умираат од вирусот, оние возрасни бројки кои ги гледаме секој ден се години на нечии мажи, жени, мајки, татковци, деца итн. Да, шансата е мала, но постои и возраста на починатите е застрашувачка во споредба со другите држави.

@santelli @Ilumious мислам дека е најдобро уште една тема да се отвори, за теории на заговор, антиваксери, негатори, џаболебари што си вртат интересни филмчиња со реплики и слична багра. Ја отруја темава човече, при очи слепи ќе не прават. Едно е да кроиме теории на заговор дали некој го пуштил вирусот со некаква намера, друго е да се правиме слепи дека не умираат луѓе, дека ништо не функционира во ниедна држава и седиме со затворени граници.
IMG_20200801_015744.jpg
Hmmm e ajde de otvorete nova tema tamu da trueme. Plandemija. Toa teorii na zagovor ostavi go. Lugeto se svesni svetot znae sto se slucuva. Za vas ke ostanat teorii na zagovor ko ovde ke si gi replicirate. Realnata slika ka svetot i se sto se slucuva nema da ja znaete. Aj za nekoja god ke diskutirame za novata pandemija koja pak vo kina ke se pojavi. Sho se sekiras.
 
Член од
28 октомври 2019
Мислења
71
Поени од реакции
52
Едвај чекаат плати да ти покачат при празен буџет. Електраните се државна фирма која остварува профит од продажба на вишокот струја. Сега не направиле профит. Да е обична година државата ќе го покрие некако тоа, меѓутоа ова е корона-година во која 3 месеци седевме дома и буџетот е празен. А во животот нема ништо бесплатно :)
i segaudri po narodot koj e na rabot i edvaj poveketo prezivuvaat, luget veke za hrana nemaat no bitno e da ostvarat elektranite profit i polnat budzetot neli?
pa da ne kradat tolku tie od vlasta i neka polnat budzetot
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.767
Поени од реакции
17.482
i segaudri po narodot koj e na rabot i edvaj poveketo prezivuvaat, luget veke za hrana nemaat no bitno e da ostvarat elektranite profit i polnat budzetot neli?
pa da ne kradat tolku tie od vlasta i neka polnat budzetot
На кратко, ако не ја поскапат струјата, луѓето во администрација нема да земат плата.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom