Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
5 март 2018
Мислења
15.129
Поени од реакции
16.632
Знаеш ли да читаш ти воопшто? Тука пишува дека само 5% од целокупното население има антитела, а не дека само 5% од заразените имаат антитела. Не знам која ти е поентата вака да спинуваш и лажеш, circlejerk некој ли терате со хипохондриските опседнати другарчиња или пак едноставно не знаеш баш најдобро англиски.

Супер е да правиме муабет за статистики, колку е опасно и слично, ама со лажење и извртување факти за некој да си исфорсира своја поента, такво дно не може да помине, секакви луѓе читаат свашта и земаат здраво за готово и само се релативизира целиот проблем.
Кое целокупно население бе арен си ти, од тестираните кои се тестирале за антитела само 5 % имале.
Јас хипохондрик, ти си тој тука најповеќе шо паничеше околу вирусот.
 
Член од
4 ноември 2017
Мислења
270
Поени од реакции
190
Момчето претходно имало многу тешка болест, малигно заболување на крвта
 
Член од
18 јули 2018
Мислења
1.068
Поени од реакции
4.260
Кое целокупно население бе арен си ти, од тестираните кои се тестирале за антитела само 5 % имале.
Јас хипохондрик, ти си тој тука најповеќе шо паничеше околу вирусот.
Ајде објасни ми кај пишува дека само 5% од заболените имаат антитела. Посочи ми точно каде е тоа напишано и не се трескај од земја како ненормална.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.129
Поени од реакции
16.632
Ајде објасни ми кај пишува дека само 5% од заболените имаат антитела. Посочи ми точно каде е тоа напишано и не се трескај од земја како ненормална.
Ти ме читаш мене или ќор си ?
5 % од оние кои се тестирале за антитела, 60 000 луѓе.
Од тие луѓе повеќе се оние кои го имаат прележано вирусот.
Пред еден месец во Шпанија започна тоа тестирање за антитела и ги тестираа оние кои имаат заболено.
 
Член од
26 јануари 2019
Мислења
3.625
Поени од реакции
5.601
Стока народ сме. Охрид преполн. За оваа стока што живее тука само енормни казни по џебот треба ништо повеќе. Не 100 дневно по 1000 ќе имаме заболени пошто сме стоки.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.129
Поени од реакции
16.632
Јас дури сега разбрав дека дечкото имал претходна болест, значи си одеше на работа, спорт, најнормално си живееше детето.
И да имал претходни заболувања тоа било ставено под контрола веќе долг период, да не го закачел вирусот ќе си живееше најнормално.
 
Член од
28 октомври 2019
Мислења
71
Поени од реакции
52
citav deka i da ne stvorat antitela nekoi t-kletki pamtele i stitele
i luge koi porano imale nekoja infekcija od korona virus (ne samo od covid-19 ) potesko se zarazuvaat a i ako se zarazat polesno ke pominat , so lesni simptomi
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.144
Поени од реакции
25.570
Ти ме читаш мене или ќор си ?
5 % од оние кои се тестирале за антитела, 60 000 луѓе.
Од тие луѓе повеќе се оние кои го имаат прележано вирусот.
Пред еден месец во Шпанија започна тоа тестирање за антитела и ги тестираа оние кои имаат заболено.
Зошто некој што знае дека го прележал вирусот би се тестирал за антитела побогу?
 
Член од
18 јули 2018
Мислења
1.068
Поени од реакции
4.260
Ти ме читаш мене или ќор си ?
5 % од оние кои се тестирале за антитела, 60 000 луѓе.
Од тие луѓе повеќе се оние кои го имаат прележано вирусот.
Пред еден месец во Шпанија започна тоа тестирање за антитела и ги тестираа оние кои имаат заболено.
Никаде не е нагласено дека повеќето од овие 60.000 тестирани биле веќе заболени, така што тие муабети можеш да си ги чуваш за пред некоја битолска кооперација.
Тоа што е нагласено во објавата на BBC е дека според спроведеното истражување, се дошло до заклучок дека само 5% од целокупното население во Шпанија (Spanish population тоа значи, ама во кладилница не ве учат англиски, јебига) има антитела, што е премалку за некаков имунитет на стадо, а понатаму кажува дека имунитет на стадо за КОВИД без да се претрпат големи загуби не е можен, па анаголно на тоа, моментално најефективни мерки се одржување растојание и навремено откривање на новите случаи.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.129
Поени од реакции
16.632
Зошто некој што го прележал вирусот би се тестирал за антитела побогу?
Па ваљда дека многу студии покажале дека не сите имаат антитела.
Автоматски споено мислење:

Никаде не е нагласено дека повеќето од овие 60.000 тестирани биле веќе заболени, така што тие муабети можеш да си ги чуваш за пред некоја битолска кооперација.
Тоа што е нагласено во објавата на BBC е дека според спроведеното истражување, се дошло до заклучок дека само 5% од целокупното население во Шпанија (Spanish population тоа значи, ама во кладилница не ве учат англиски, јебига) има антитела, што е премалку за некаков имунитет на стадо, а понатаму кажува дека имунитет на стадо за КОВИД без да се претрпат големи загуби не е можен, па анаголно на тоа, моментално најефективни мерки се одржување растојание и навремено откривање на новите случаи.
Ај сеа ти најди ми кај прочита 5 % од целокупното население и ќе продолжиме до муабетот
Ова шо ти го напиша го напишав и јас дека според истражувањата 5 % имале антитела во Шпанија а ти ми улета дека сум хипохондрик и дека читам се и сешто.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.144
Поени од реакции
25.570
Па ваљда дека многу студии покажале дека не сите имаат антитела.
Може ли да пратиш некој линк со кој ќе го потврдиш тврдењево? Дека луѓе што знаеле дека прележале Ковид, после тоа се тестираат за антитела.
 
Член од
18 јули 2018
Мислења
1.068
Поени од реакции
4.260
Ај сеа ти најди ми кај прочита 5 % од целокупното население и ќе продолжиме до муабетот
Сериозно? Во објавата од линкот кој го имаш ставено пишува дека „around just 5% of the Spanish population has developed antibodies“. Што не ти е јасно од напишаново?
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.129
Поени од реакции
16.632
Сериозно? Во објавата од линкот кој го имаш ставено пишува дека „around just 5% of the Spanish population has developed antibodies“. Што не ти е јасно од напишаново?
Па истото и јас го пишав бе, на пикса му го постирав линкот. Тој викаше дека мора да има во организмот антитела ако го прележиш вирусот затоа му го постирав линкот.
Автоматски споено мислење:

Да провери дали стварно бил болен, да не е теорија на заговор случајно.
Па нели имаше тука еден член @LanciaY мислам беше.
Кажа дека сумлив му бил тестот па сакал да се тестира за антитела, ако се сеќавам добро така беше
 

Kajgana Shop

На врв Bottom