Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Сега кој да го вервам :unsure: ваљда оваа студија не ја правеле Петко и Трајко туку научници.
Автоматски споено мислење:

Тоа што има пациенти кои се заразиле по втор пат од вирусот ја потврдува оваа теза.
Во Битола познавам човек кој два пати го префати вирусот.
Е сега дали биле грешни тестовите или шо ти јас знам ама човекот два пати испадна позитивен.
Сега ради една студија ке треба да се исплукаме на цела наука која до сега била официјална, а студијава можеш да јаа гледаш и од друг агол, дка не баш сите се заразиле а биле позитивни со сумњиви тестови... исто така вакви студии можам и од шведска да ти најдама кои викаат дека 40 посто од насаеление има антитеела.
 
C

CoolIris

Гостин
Што е бе работа со вас хипохондрици не ми е јасно, пак ке повторам што има да се филозофира 5 одделение биолгија, да не зборуваме за медицинските лица кои се искусни и треба да знаат дека секој со прележан вирус има антитела... сега цела наука треба да изгазиме зошто на тебе и на оној првиот што ме цитираше не им се свиѓа телото природно да создава антитела.
Зошто ни се нас медицински лица, па вие со 5то одделение биологија се си знаете. Еве, кај вас може да се лечиме.
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Зошто ни се нас медицински лица, па вие со 5то одделение биологија се си знаете. Еве, кај вас може да се лечиме.
Ако ширите паника како ширите боље пасошите во рака и келнеришите по немачка од колку да лечите луѓе, аи сами незнаете како.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Ако ширите паника како ширите боље пасошите во рака и келнеришите по немачка од колку да лечите луѓе, аи сами незнаете како.
Абе тие може ќе келнеришат во Германија (врска нема ова само ајде) ама тебе за едно десетина години во Македонија ќе те лечи втор братучед на Бујар Османи завршен во Мала Речица.
Какви се, такви се, некои од нив здравјето си го зедоа со вирусот и мајката им се еба, вакви коментари воопшто не се на место.
 
C

CoolIris

Гостин
Ако ширите паника како ширите боље пасошите во рака и келнеришите по немачка од колку да лечите луѓе, аи сами незнаете како.
Реално, подобро да идам да келнеришам во немачка, повеќе ќе биде имачка, отколку тука со свезналици да се расправам :D
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.698
Поени од реакции
27.625
57 годишниот Сашо го победи ковид-19. Тој првично ги игнорирал симптомите и како што вели првпат во животот морал да помине две недели во болнички кревет поради овој непредвидлив вирус. Сашо целиот живот се занимавал со скијање и досега немал никаков здравствен проблем. Неговиот совет е секој што ќе почувствува барем некаков симптом, веднаш да реагира кај матичниот лекар.

„Во болница увидов дека секој организам различно се бори и тоа е најголемата битка за секој поединец. Кај мене тоа беше интензивно кашлање, едвај дишев. Првите два дена немав потреба од кислород. Сатурацијата во крвта ми беше 94-97, сè што е над 93 е добро. Но третиот ден сатурацијата ми падна на 85 и итно реакцијата на докторите беше да ми дадат кислодорна поддршка, со тоа што по потреба ја користев, некои ја користеја цело време многу, така што помина период 3-4 дена. Дури по првите седум дена во болница ми беше подобро, откако добив кислород, антибиотици и витамини. Најголема пофалба изразувам до комплетниот персонал во ГОБ „8 Септември“, благодарен сум комплетно што сторија за мене и за многу други пациенти околу мене. Таква пожртвуваност од сестри и доктори во тешки услови досега немам видено. Послаби симптоми се појавија и кај сопругата Маре. Таа беше под контрола на младите матични доктори Горан Манојлоски, Илчо Ефкоски од Тетово, како и во консулатации со пулмологот Трајче Нешковски и д-р Владимир Аврамовски. Сите тие лекари постојано ја следеа нејзината состојба со редовна комуникација по телефон. Голем совет до сите е секој што ќе почувствува барем некаков симптом, веднаш да реагира кај матичен лекар“, потенцира Сашо.
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Абе тие може ќе келнеришат во Германија (врска нема ова само ајде) ама тебе за едно десетина години во Македонија ќе те лечи втор братучед на Бујар Османи завршен во Мала Речица.
Какви се, такви се, некои од нив здравјето си го зедоа со вирусот и мајката им се еба, вакви коментари воопшто не се на место.
Мене тоа и ме плаши што и денеска се ко братучедите наравно со чест на ксклучоците, али ова со паникава после медиумите они ја создадоа, која ни малку не помага.
Автоматски споено мислење:

Реално, подобро да идам да келнеришам во немачка, повеќе ќе биде имачка, отколку тука со свезналици да се расправам :D
Ок
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.405
Поени од реакции
29.797
Колку примитивен народ сме....посебно детево во позадина што вика "парти корона" и тие такви како него што глумат лудило и мислат интересни се.
Без мозок, ако ти си млад и не ти е гајле за вирусов...можеби ќе поминеш лесно..но не размислуваш што се можеш да поебеш што е повозрасно, хронично болно и се останато од високо ризична група....после смеј се и викај парти корона, сељачиште просто.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
279
Поени од реакции
442
Колку примитивен народ сме....посебно детево во позадина што вика "парти корона" и тие такви како него што глумат лудило и мислат интересни се.
Без мозок, ако ти си млад и не ти е гајле за вирусов...можеби ќе поминеш лесно..но не размислуваш што се можеш да поебеш што е повозрасно, хронично болно и се останато од високо ризична група....после смеј се и викај парти корона, сељачиште просто.
Воа па улавово со комбе полно тинејџери и он им се начукал....
 
Член од
5 март 2018
Мислења
14.905
Поени од реакции
16.214
Ми кажаа дека починал млад пациент од Битола, да ги почекаме вестите па ќе ви кажам подетално
Едит Веќе објавија, станува збор за детето шо се зарази прво во кафичот шо праевме тука муабет, келнерче.
На 12 годишна возраст боледувал од леукемија, излечен го познавам дечкото лично, па најверојатно вирусот бил голем удар за него.
Сега некој ќе се улета тука да пиши дека ама тој леукемија имал, имал, имал пред 15 години, да не го закачел вирусот ќе си живееше без проблем.
Штета голема, сега прашањето е зошто не бил ослободен од работа, нели под ризична група шо се седат дома и фирмата треба да му исплаќа плата, најверојатно не бил ни осигуран па на своја одговорност си одел на работа.
 
Последно уредено:

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.501
Поени од реакции
80.590
Колку примитивен народ сме....посебно детево во позадина што вика "парти корона" и тие такви како него што глумат лудило и мислат интересни се.
Без мозок, ако ти си млад и не ти е гајле за вирусов...можеби ќе поминеш лесно..но не размислуваш што се можеш да поебеш што е повозрасно, хронично болно и се останато од високо ризична група....после смеј се и викај парти корона, сељачиште просто.
Што друго може да се очекува кога Алекс Силјан ти е совозач... :facepalm:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom