Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
17 јануари 2019
Мислења
3.313
Поени од реакции
7.450
Некој стручен тука да елаборира повеќе ?
After the spike protein binds to the human cell receptor — a protein on the cell surface that serves as a door into the cell — the viral membrane fuses with the human cell membrane, allowing the genome of the virus to enter human cells.

Протеинот од клетките што му ја 'отвара' вратата на корона вирусот го има во помал број кај децата. Ова што сум читал онака лаички...

Знам дека сакаш да бидеш интересен и да тролаш...
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Де бе, некое дете од 20 години на форумов го дрви дека вирусот не бил страшен пошто го прележал, до пред два дена бил дете и телото не му го ни лачело протеинот што се спојува со вирусот ама ете на сите ви докажа дека бил пичкин дим.

Прво, кога си млад и физички активен големи се шансите да го поминеш од нога, знам и 35 годишни пушачи што го имаат поминато без да лежат во болница ама вака курчење како тука немало.

Второ, може да закачиш некоја полесна варијанта пошто има катаљарда варијации, има и како стомачен вирус.

Трето, грипот не убива толку лесно луѓе со хронични болести како што убива вирусот.

Четврто, не знам за ова дали лаже, ама ако седел со татко му во канцеларија без да носи маска додека бил позитивен ви кажува колку 'размислува' со сопствена глава...

Петто, мислам дека на форумов само се дува пошто е познат анти-маскер и знам дека го има закачено пошто не пазел ич, уште полошо е што кога имал температура се мешал со луѓе кои не ги заразил, ама човекот се возел во кола со нив на планина, да ја спушти темепературата од чистиот воздух. Гарант полошо поминал од тоа тука што го кажува само за да биде во право и откако му кажале дека е позитивен маската ја нема извадено од фаца за да не ги зарази дома.

Шесто, тоа што го пропагира на форумов е опасно, пошто има слични на него што се ќе земат збор за збор и после ќе изгубат некој близок во фамилија, затоа што му верувале на Пикса еден анти-маскер кој довел неколку човечки животи во опасност и горд е на тоа пошто размислувал со сопствена глава и бил во право...
Седмо, дали ја зборуваа вистината дека се заразил или измислува...
 
Последно уредено од модератор:
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.889
Поени од реакции
7.268
Dobro de ete ko si zapnal.
Ako se zarazis ke umris.
Zadovolen?
Претходни години во жабокречинава умирале по 100-200 новороденчиња, никому ништо. Сега по медиуми почнаа да зборат за смрт и тоа претежно се возрасни и изнемоштени лица, па сите исплашени, изгледа претходно не знаеле дека луѓето умираат.

Од партиските собиранки до сега требаше болниците да се полнат, ама изгледа виша сила ги штити, како кај литијата во Струга.
Туку Караџо се фалеше за успешната и масовна вакцинација од морбили и нејзиниот ефект, а Филипче или некој друг беше, во една изјава имаше дека со вториов бран есенва очекуваат и бран од морбили. Сигурно и за ова Бетмен ќе е виновен :toe:.

Ама како бе вакви неодговорни луѓе постојат
два пати се видов со другарка ми и тоа на отворено, немавме близок контакт
Ти затоа си многу одговорна личност, при толкав ризик, излегуваш, си се гледаш со другари.
Фрлаат со дрва и камења по други, а самите обратно прават :свиркам:
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.154
Поени од реакции
16.686
Претходни години во жабокречинава умирале по 100-200 новороденчиња, никому ништо. Сега по медиуми почнаа да зборат за смрт и тоа претежно се возрасни и изнемоштени лица, па сите исплашени, изгледа претходно не знаеле дека луѓето умираат.

Од партиските собиранки до сега требаше болниците да се полнат, ама изгледа виша сила ги штити, како кај литијата во Струга.
Туку Караџо се фалеше за успешната и масовна вакцинација од морбили и нејзиниот ефект, а Филипче или некој друг беше, во една изјава имаше дека со вториов бран есенва очекуваат и бран од морбили. Сигурно и за ова Бетмен ќе е виновен :toe:.





Ти затоа си многу одговорна личност, при толкав ризик, излегуваш, си се гледаш со другари.
Фрлаат со дрва и камења по други, а самите обратно прават :свиркам:
Очекувано беше ваква реплика, од кај знајш јас поради која причина се видов со неа ? Можи колешки сме, можи комшивки сме и на поминување се видовме, плус не знаев дека треба дома во подрум да седиме затворени, јас колку шо знам мерките се растојание и маски :toe:
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.405
Поени од реакции
29.797
Мое мислење е дека овие бројки (денес 129 од 1535, вчера 123 од 1312...итн) се тешка манипулација од страна на МЗ......приказни за мали деца, со цел да се прикрие вистинскиот број што е резултат на предизборните, изборните и постизборните настани и прослави (особено во албанскиот блок).
Или работава искача дека кластер избори не смее да има
 

Marquess

Ербап
Член од
20 јули 2009
Мислења
6.059
Поени од реакции
12.560
Мое мислење е дека овие бројки (денес 129 од 1535, вчера 123 од 1312...итн) се тешка манипулација од страна на МЗ......приказни за мали деца, со цел да се прикрие вистинскиот број што е резултат на предизборните, изборните и постизборните настани и прослави (особено во албанскиот блок).
И ја мислам така.Илјадници има,кријат,не кажуваат ради избори.
Цел ден сум низ град,на секој чекор паднат човек,се тресе,неможат да го однесат до болница.
Пазете се луѓееее!!!
 
Член од
7 јануари 2015
Мислења
916
Поени од реакции
594
Мое мислење е дека овие бројки (денес 129 од 1535, вчера 123 од 1312...итн) се тешка манипулација од страна на МЗ......приказни за мали деца, со цел да се прикрие вистинскиот број што е резултат на предизборните, изборните и постизборните настани и прослави (особено во албанскиот блок).
И мене така ми личи. И бројов на починати ми е сомнителен

Sent from my YAL-L21 using Tapatalk
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.154
Поени од реакции
16.686
Мое мислење е дека овие бројки (денес 129 од 1535, вчера 123 од 1312...итн) се тешка манипулација од страна на МЗ......приказни за мали деца, со цел да се прикрие вистинскиот број што е резултат на предизборните, изборните и постизборните настани и прослави (особено во албанскиот блок).
Или работава искача дека кластер избори не смее да има
Пред избори кога ќе излезеа со мала бројка викавте дека манипулираат за да не се плаши народот да гласа, после тоа викавте дека после избори ќе излезат бројките на виделина. Никако не ви се погаѓа,ако се ниски манипулираат, ако се високи не знаат да се справат со вирусот.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.701
Поени од реакции
27.628
After the spike protein binds to the human cell receptor — a protein on the cell surface that serves as a door into the cell — the viral membrane fuses with the human cell membrane, allowing the genome of the virus to enter human cells.

Протеинот од клетките што му ја 'отвара' вратата на корона вирусот го има во помал број кај децата. Ова што сум читал онака лаички...

Знам дека сакаш да бидеш интересен и да тролаш...
А тој протеин е специфичен и е забележан дека игра улога само кај овој вирус?
Не се приклучувај на вагонот дека сите мои мислења се за да бидам интересен и да тролам и да бидам саркастичен, жити се.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Пред избори кога ќе излезеа со мала бројка викавте дека манипулираат за да не се плаши народот да гласа, после тоа викавте дека после избори ќе излезат бројките на виделина. Никако не ви се погаѓа,ако се ниски манипулираат, ако се високи не знаат да се справат со вирусот.
Види, ако од оваа бројка 129 у старт имаш 3 високи функционери (Адеми, Бектеши и Талат) дали навистина е реална бројка на 9 новозаболени во Тетово? Дека само на говорница фатило а не и во и околу штабовите?
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.154
Поени од реакции
16.686
Види, ако од оваа бројка 129 у старт имаш 3 високи функционери (Адеми, Бектеши и Талат) дали навистина е реална бројка на 9 новозаболени во Тетово? Дека само на говорница фатило а не и во и околу штабовите?
Таљат нели е негативен ?
Ваљда ќе се тестираат допрва, не гледам која е поентата сега после избори да кријат бројки. Да е пред избори да разберам ама вака ...
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.781
Поени од реакции
17.499
Еве јас ти кажувам за случаи кои лично ги познавам.
Жената што почина вчера била здрава и права. Мажот и имал пропратни болести и само одела да пазари и да оди во банка, дека децата не им живеат во Скопје. На крај она се заразува и умира прва, мажот се заразува од неа.
Претходно почина братот на мажот на братучетка ми. Се заразија и цела нејзина фамилија, еден месец ги лечеа за да оздрават.
Еден од директорите во фирмата во која работам го вратија од респиратори, но во странска држава.
По некоја случајност, ја знам најдобрата другарка на младиот дечко што почина. Ти гарантирам дека немал други болести претходно.

Само јас лично познавам двајца кои починале и имам инфо од прва рака за случајот кој не потресе на почетокот.
Да, луѓе секако умираат, ама никогап немало толку ризично болни летно време.
Нема да умрат сите, ќе умрат мал процент, од нив уште помал процент ќе бидат млади лица, но споредбата со обичен грип само затоа што некогаш многу потешко си се излечил од сезонски грип, воопшто не е на место.
Една моја роднина е матична и до сега има 40 пациенти, ниеден не е починат. Не знам како баш 5 смртни случаи во опкружување кај тебе се нашле. Му викаш на човек што прележал да не кажува рекла казала муабети, а ова твоево што е?
 
Член од
17 јануари 2019
Мислења
3.313
Поени од реакции
7.450
А тој протеин е специфичен и е забележан дека игра улога само кај овој вирус?
Не се приклучувај на вагонот дека сите мои мислења се за да бидам интересен и да тролам и да бидам саркастичен, жити се.
Па цитатот што ти го пуштив е од статијата за ковид, еве прочитај https://www.livescience.com/why-coronavirus-attaches-stronger-human-cells.html
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.457
Поени од реакции
68.742
Една моја роднина е матична и до сега има 40 пациенти, ниеден не е починат. Не знам како баш 5 смртни случаи во опкружување кај тебе се нашле. Му викаш на човек што прележал да не кажува рекла казала муабети, а ова твоево што е?
Вас ви треба сериозно лечење ако мислите дека ќе лажам за смрт на луѓе кои сум ги познавал.
Убаво објаснив, два смртни (2 од 450+ смртни случаи, не е ниту 0,5% од случаите, ама гледам правник бил, па не му замерувам што не знае математика) случаи ги знам лично и детално ви објаснив како се заболеле и починале. Двата случаи се луѓе над 60 години, но со дотогаш здравје на ниво. Во првиот случај, бидејќи заразата се прошири од еден претходен погреб, моите уште поблиски роднини, поврзани со жртвата заглавија месец дена со болеста. Не беа хоспитализирани, ама не поминаа ниту лесно. Едната ми е внука, на возраст од 31 година.

За случајот со младиот дечко, се погоди да бил најдобар другар со девојче кое го знам. Споделуваше на ФБ и се распрашав подетално, затоа што ме интересираше.
Знам уште 10-тина други случаи на помлади луѓе од мое опкружување кои беа позитивни, ниту еден од нив не беше целосно без симптоми, ама никој од нив немаше некои позначајни проблеми освен температура и губење на осет за мирис и вкус.

ОН ВИКА ГРИПОТ БИЛ ПОСЕРИОЗЕН ОД КОРОНАТА, само му објаснувам зошто не е во право.
А тоа лупањето глупости како намерно ги пишувале првите случаи од Куманово како да умреле од друго, а цели клиники ги затворија ради нив (докторите ги имаше на сите телевизии, донираа и крвна плазма, па не знам што повеќе сакате како доказ), само збори дека дечкото е тежок пациент, кој од почеток драпаше мадиња на темава како не се плашпи, ама кога кренал температура за секунда истрчал да се тестира. Па среќа поминал добро, па кажува гачки тука.

П.с. излезе ли некаде или уште на другарите им е страв и седите само пред зграда, па глумите јаки на форум?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom