Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
4 ноември 2017
Мислења
270
Поени од реакции
190
Баш напротив, со доктор што правев муабет ми вика исто како грип, ако закачи некој со хронични болести тој ке наебе, младите сите што биле позитивни кај него сите го поминале на нога.
Автоматски споено мислење:


Брате знам луѓе не излегуваат од дома, они се уверени дека на улица може да се заразат.
Браво за коментаров брате имало некој како мене што мисли,и јас ова го зборувам претходниве постови ама кој да разбере..
Се знајт дека овој е многу опасен за хроничните болни само како и ко секој вирус... Младите немаат гајле освен ако и тие имаат некоја болест како што испадна со младата девојка... Сзо целта им е сега паника да се напрајт човек со човек да се мрази.. А со тоа после доаѓаат протести нормално каде што знајме како завршуваат подоцна.
Поздрав
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.879
Поени од реакции
21.333
Затоа и потенцирам дека од мое искуство кажувам, инаку тоа дека од еднаш почнаа млади да умираат во исто време и во Србија и овде не ми е многу за верба.
Pixa kako ispadna muabetot, poarno da umrese za da ne im krsis film. Vaka nisto si go prelezal od noga. Dajte drugo dete rabotata.
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Pixa kako ispadna muabetot, poarno da umrese za da ne im krsis film. Vaka nisto si go prelezal od noga. Dajte drugo dete rabotata.
И тие умрени од Куманово за троица знам кои се сумњиви, првата од срцев удар корона пишана, родилката сепса се испостави дека имала, свекорот нејзин исто срцев удар по кажување од син му од преголем стрес, сите пишани од корона.
Автоматски споено мислење:

Браво за коментаров брате имало некој како мене што мисли,и јас ова го зборувам претходниве постови ама кој да разбере..
Се знајт дека овој е многу опасен за хроничните болни само како и ко секој вирус... Младите немаат гајле освен ако и тие имаат некоја болест како што испадна со младата девојка... Сзо целта им е сега паника да се напрајт човек со човек да се мрази.. А со тоа после доаѓаат протести нормално каде што знајме како завршуваат подоцна.
Поздрав
Опасен е и грип за хорнично болни и стари лица.
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.497
Поени од реакции
69.107
И тие умрени од Куманово за троица знам кои се сумњиви, првата од срцев удар корона пишана, родилката сепса се испостави дека имала, свекорот нејзин исто срцев удар по кажување од син му од преголем стрес, сите пишани од корона.
Да, да, секако е полесно да се верува на вакви рекла казала муабети.
Сигурно сите тие од амбулантата што се разболеа после првиот случај, намерно седеле дома еден месец, глумеле болни. Едната докторка ја ставиле на интензивна за да изгледа поубедливо дека првата жена умрела од срце. Сигурно поделиле по 2000 евра што им ги дале од СЗО за да ја пишат дека била болна од корона.

И луѓево во светот глумат и амбулантниве коли празни си возат низ градов и болнициве празни зјаат. Сигурно на лекариве им дојде преку кур, па рекоа ај ќе глумиме дека има корона и нема веќе да прегледуваме пациенти дојдени со друга мака, ниту ќе правиме операции.

Некој локален доктор од факинг Куманово врз основа на примерок од 3-4 болни пациенти донел заклучок за штетните последици од вирусот.

Вчера почина кумата на братучед ми на 60 и нешто годишна возраст. Без претходни заболувања, колку може да се потврди тоа за човек во тие години. Мажот и е исто во критична состојба.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.879
Поени од реакции
21.333
Да, да, секако е полесно да се верува на вакви рекла казала муабети.
Сигурно сите тие од амбулантата што се разболеа после првиот случај, намерно седеле дома еден месец, глумеле болни. Едната докторка ја ставиле на интензивна за да изгледа поубедливо дека првата жена умрела од срце. Сигурно поделиле по 2000 евра што им ги дале од СЗО за да ја пишат дека била болна од корона.

И луѓево во светот глумат и амбулантниве коли празни си возат низ градов и болнициве празни зјаат. Сигурно на лекариве им дојде преку кур, па рекоа ај ќе глумиме дека има корона и нема веќе да прегледуваме пациенти дојдени со друга мака, ниту ќе правиме операции.

Некој локален доктор од факинг Куманово врз основа на примерок од 3-4 болни пациенти донел заклучок за штетните последици од вирусот.
Dobro de ete ko si zapnal.
Ako se zarazis ke umris.
Zadovolen?
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Да, да, секако е полесно да се верува на вакви рекла казала муабети.
Сигурно сите тие од амбулантата што се разболеа после првиот случај, намерно седеле дома еден месец, глумеле болни. Едната докторка ја ставиле на интензивна за да изгледа поубедливо дека првата жена умрела од срце. Сигурно поделиле по 2000 евра што им ги дале од СЗО за да ја пишат дека била болна од корона.

И луѓево во светот глумат и амбулантниве коли празни си возат низ градов и болнициве празни зјаат. Сигурно на лекариве им дојде преку кур, па рекоа ај ќе глумиме дека има корона и нема веќе да прегледуваме пациенти дојдени со друга мака, ниту ќе правиме операции.

Некој локален доктор од факинг Куманово врз основа на примерок од 3-4 болни пациенти донел заклучок за штетните последици од вирусот.

Вчера почина кумата на братучед ми на 60 и нешто годишна возраст. Без претходни заболувања, колку може да се потврди тоа за човек во тие години. Мажот и е исто во критична состојба.
Па со оглед на тоа дека Караџовски сам кажа дека секој што е позитивен го пишуваат последица од смрт корона, со оглед на тоа дека и во Енглеска ке ги ревидираат смртни случаи, бидејќи секој што умрел после 3-4 месеци од било која причина а бил позитивен на корона пишан од корона, некако повеќе ми се за верба рекла казала муабети, отколку официјалните извештаи.
 
Член од
16 мај 2010
Мислења
6.160
Поени од реакции
5.317
Се организираат веридби, свадби, крштевки, родендени и што ти уште не. Никаков протокол нема! Ако ништо друго, тој полициски час (од 22 до 05ч) би спречил вакви церемонии навечер, дискотеките не би работеле (600 луѓе во еден локал, па тоа е бетер од свадба!)
Конечно се сложувам за нешто со тебе, за ова си у право. Со ова размислување ми е океј со оглед на тоа што се дешава сеа, ама со умисла дека тоа е решение за ширење на зараза тогаш нема врска, вака со цел да не се иде по дискотеки и да не се прават прослави океј може, АМАА пак знаеме дека у Тетово пример не само што ќе има прослави него и цел град ќе иде на нив и покрај полицискиот
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.497
Поени од реакции
69.107
Па со оглед на тоа дека Караџовски сам кажа дека секој што е позитивен го пишуваат последица од смрт корона, со оглед на тоа дека и во Енглеска ке ги ревидираат смртни случаи, бидејќи секој што умрел после 3-4 месеци од било која причина а бил позитивен на корона пишан од корона, некако повеќе ми се за верба рекла казала муабети, отколку официјалните извештаи.
Еве јас ти кажувам за случаи кои лично ги познавам.
Жената што почина вчера била здрава и права. Мажот и имал пропратни болести и само одела да пазари и да оди во банка, дека децата не им живеат во Скопје. На крај она се заразува и умира прва, мажот се заразува од неа.
Претходно почина братот на мажот на братучетка ми. Се заразија и цела нејзина фамилија, еден месец ги лечеа за да оздрават.
Еден од директорите во фирмата во која работам го вратија од респиратори, но во странска држава.
По некоја случајност, ја знам најдобрата другарка на младиот дечко што почина. Ти гарантирам дека немал други болести претходно.

Само јас лично познавам двајца кои починале и имам инфо од прва рака за случајот кој не потресе на почетокот.
Да, луѓе секако умираат, ама никогап немало толку ризично болни летно време.
Нема да умрат сите, ќе умрат мал процент, од нив уште помал процент ќе бидат млади лица, но споредбата со обичен грип само затоа што некогаш многу потешко си се излечил од сезонски грип, воопшто не е на место.
 
Член од
16 мај 2010
Мислења
6.160
Поени од реакции
5.317
Да се надеваме дека вакциниве во најава ќе бидат успешни.Се друго е промашена работа.Кој е тој кој во Чаир или Кондово ќе спроведе полициски час после 22.00?Едно се покажа,на ниво на целиов свет јапонциве и општо жолтата раса се покажаа најдициплинирани и најсвесни во секој поглед.Од друга страна на големо фалениот запад и неговите долго опевувани западни вредности тотално потфрлија.
Па не би кажал за сиот свет на жолтата раса, зашто баш од кај нив потекна хаваријава и обидот Кина да го заташка случајот. Јапонија и Јужна Кореа се едни од почистите нации, останатите азијати не баш. Кој студирал на страна или имал контакт со нив знае. Овие две држави се справија добро затоа што се први на удар у вакви ситуации и имале еден куп дешавки ради близината до Кина и слични држави кај што нон стоп пука некоја зараза. Уигран им е моделот и системот и нормално дека немаат гајле.

Споредбата ти е како да кажеш Тетовка знае да прави подобар грав од некоја Холанѓанка.
 

Munze

Dr. Oetker
Член од
21 јули 2020
Мислења
203
Поени од реакции
195
Ама тоа е твоето искуство, што правме со оние што умираат и особено оние млади што умираат без никакви хронични болести???
Toa e nevalidna i netocna brojka deka se rakovodat kako umreni od kovid nema pravilna selekcija. A sto da pravime so lugeto koi sekojdnevno umiraat od razni drugi sostojbi a niv gi analizirame se bavime so toa. Ne. Fakt e deka virusot ne e bezopasen a fakt e deka se krena i pregolema panika. Gripot e druga patologija i def poopasen kako sakas gledaj. Brojkite niz celiot svet se netocni jas toa sto pati go kazav. Bolesti ima i ke ima. I mnogu poopasni koi nikako ne smeeme da gi zaboravame i mora zivotot da prodolzi.
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Еве јас ти кажувам за случаи кои лично ги познавам.
Жената што почина вчера била здрава и права. Мажот и имал пропратни болести и само одела да пазари и да оди во банка, дека децата не им живеат во Скопје. На крај она се заразува и умира прва, мажот се заразува од неа.
Претходно почина братот на мажот на братучетка ми. Се заразија и цела нејзина фамилија, еден месец ги лечеа за да оздрават.
Еден од директорите во фирмата во која работам го вратија од респиратори, но во странска држава.
По некоја случајност, ја знам најдобрата другарка на младиот дечко што почина. Ти гарантирам дека немал други болести претходно.

Само јас лично познавам двајца кои починале и имам инфо од прва рака за случајот кој не потресе на почетокот.
Да, луѓе секако умираат, ама никогап немало толку ризично болни летно време.
Нема да умрат сите, ќе умрат мал процент, од нив уште помал процент ќе бидат млади лица, но споредбата со обичен грип само затоа што некогаш многу потешко си се излечил од сезонски грип, воопшто не е на место.
Како ти се деси од тој мал процент што умираат ти 100 посто да ги знаеш, чудна работа.
 
C

CoolIris

Гостин
Конечно се сложувам за нешто со тебе, за ова си у право. Со ова размислување ми е океј со оглед на тоа што се дешава сеа, ама со умисла дека тоа е решение за ширење на зараза тогаш нема врска, вака со цел да не се иде по дискотеки и да не се прават прослави океј може, АМАА пак знаеме дека у Тетово пример не само што ќе има прослави него и цел град ќе иде на нив и покрај полицискиот
Зошто бе кончено?! Толку не се сложуваме ? :(
 
Член од
17 јануари 2019
Мислења
3.318
Поени од реакции
7.453
Де бе, некое дете од 20 години на форумов го дрви дека вирусот не бил страшен пошто го прележал, до пред два дена бил дете и телото не му го ни лачело протеинот што се спојува со вирусот ама ете на сите ви докажа дека бил пичкин дим.

Прво, кога си млад и физички активен големи се шансите да го поминеш од нога, знам и 35 годишни пушачи што го имаат поминато без да лежат во болница ама вака курчење како тука немало.

Второ, може да закачиш некоја полесна варијанта пошто има катаљарда варијации, има и како стомачен вирус.

Трето, грипот не убива толку лесно луѓе со хронични болести како што убива вирусот.

Четврто, не знам за ова дали лаже, ама ако седел со татко му во канцеларија без да носи маска додека бил позитивен ви кажува колку 'размислува' со сопствена глава...

Петто, мислам дека на форумов само се дува пошто е познат анти-маскер и знам дека го има закачено пошто не пазел ич, уште полошо е што кога имал температура се мешал со луѓе кои не ги заразил, ама човекот се возел во кола со нив на планина, да ја спушти темепературата од чистиот воздух. Гарант полошо поминал од тоа тука што го кажува само за да биде во право и откако му кажале дека е позитивен маската ја нема извадено од фаца за да не ги зарази дома.

Шесто, тоа што го пропагира на форумов е опасно, пошто има слични на него што се ќе земат збор за збор и после ќе изгубат некој близок во фамилија, затоа што му верувале на Пикса еден анти-маскер кој довел неколку човечки животи во опасност и горд е на тоа пошто размислувал со сопствена глава и бил во право...
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.196
Поени од реакции
16.135
Како ти се деси од тој мал процент што умираат ти 100 посто да ги знаеш, чудна работа.
Како се деси ти да си у тој мал процент што прележуваат без поголеми компликации, чудна работа.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom