Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

C

CoolIris

Гостин
Ако не копчаш и абецеда не ти помага.
Заборави и притисок да му мериш.
Се по ред! Од глава до петици. И ректално туше ако има потреба.
Во медицината нема силење другар. Гледај, анализирај, заклучувај, дејствувај.
 
Член од
13 август 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
2.036
Се по ред! Од глава до петици. И ректално туше ако има потреба.
Во медицината нема силење другар. Гледај, анализирај, заклучувај, дејствувај.
Тоа повеќе ко на берза да работиш.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.866
Поени од реакции
7.254
Ние во моментот немаме втор бран. Затоа што да имаш требаше да заврши првиот. Ние имаме состојба на вештачко продолжување на првиот бран баш како резултат на подолгите и поригорозни мерки кои ги имавме. Премногу време поминавме во препукувања, во полициски час овој викенд па нареден не за први мај не па повторно враќање итн... Најпрвите мерки кои дури ете и СЗО ги предлоѓи се само затварање на училиштата и спречување јавни собири со носење на заштитна маска во затворен простор при подолг престој и со многу луѓе. Ние отидовме со сите мерки од старт и додавме т.н. карантински мерки. Оваа болест не е карантинска. Понатаму како што поминуваше време се олабавуваа некои мерки па се отстрани полицискиот час итн. Со самото тоа ние покажавме дека не знаеме зошто ги носиме првични мерки па сега одиме со поблаги итн... Затварањето на училиштата и спречувањето на јавни собири беа сосема доволни. Носењето маска да во затворен простор итн.. Ние уште на старт имавме паника, па се носеа ракавици а гледам сега поради овие митинзиве на слики шо ми искачаат на фб на говорница држи говор небитно кој е и што има ракавици. Зошто ќе му се? А не носи маска. 99% вирусот се шири неконтролирано во затворен простор со многу луѓе по гости, по слави итн. Вируслентноста на овој вирус е опадната во целиот свет во моментот. Степенот на контагиозност му е мал. Од 100 души во затворена просторија во времетраење од 15 минути да речеме 1 ќе се разболи. Враќање на повторни ригорозни мерки по мене е небулозно и нема логика. Да ние ќе спречиме ширење и можевме уште на старт кога почнавме ама прашање е до кога можеше така да оди работава. Ќе седиме во карантин цело лето. Замислете уште да имаше полициски час. Но поентата ми е ако тоа го сакавме да спречиме ширење нема проблем но под услов да вирусот природно се повлече. Што гледаме дека не е случај уште еден голем парадокс со оглед на тоа што епизодите со САРС И МЕРС траеја 3 ипол месеци. ПОнатаму ако чекаме на вакцина тоа е нереално значи мерките претходни наши ни за оваа опција не беа реални. Вакцина за вирус не се произведува за една година. Имаме мутација на безопасен вирус. Предизвик е за цела наука за цела медицина. Кај нас бројката на случаи кои секојдневно се објавува не само кај нас туку во цел свет е нереална. Ниту тие се заболени можеби позитивни да ниту пак умрени зборувам за бројката. Тука се веројатно додадени и случаите со грип, обични настинки итн.. Понатаму кога вирусот очигледно не се повлекува а вакцина нема ниту е реално да ја очукуваш во скоро време, тогаш со такви предолги и престроги мерки во поглед на пешачење на планина, излегување на сонце итн баш поради тоа држење и седење дома седи дома слоган ние покажавме дека немаме јасна стратегија што сакаме да постигнеме. Целосно искоренување на вирусот гледаме дека неможе или дека ќе си се повлече ама во иднина а не како што мислевме со доаѓањето на летото високите температури климаткис услови итн...Во тој случај повторното враќање на вакви строги карантиснки мерки е опасно. Имаше последици а далекупосериозни ќе бидат доколку се врати. Што е со останатите болести, останатите медициннски услуги тотално заборавени изминатите месеци,што е со преоптоварениот здравствен систем, економија итн... Едно е јасно одамна требаше да се укинат карантиснките мерки и да се продолѓи со животот со почитување на мерките кои сега секојдневно ни се повтараат односно со кои веќе живееме. Мора да се почне да се живее со оваа болест како што живеем и со сите останати. Понатаму колку сака нека има позивитни и асимтоматски случаи битно е бројот на заболени да се намалува. Кај нас не се прави таква селекција впрочем секаде во светот не се прави не се користат серолошките тестови туку ПЦР тестови кои неможат да детектираат инфекција. Тоа и сето останато наметнато медиумски отвори фб инста насекаде корона бизнис ресурс итн...слогани седи дома, спаси живот ја наметнаа паниката а над сето тоа уште и политиката која никако да ги тргне прстите и да остави науката даго реши проблемот кој е предизик за медицината. Лажната пандемија од 2009 беше нешто слично само што сега имаме тродупло повеќе информации повеќе паника повее експерти за се и сешто итн... СЗО беше туѓена 2009 година од германски доктори ми се чини. Тоа манипулирање тогаш го прават и сега со бројки со се и сешто. Најавување на втор бран, на трет. Па до тоа дека сеуште не е достигнат пикот. Па немање цврст јасен став да излезат да се обратат на светот што навистина се случува. А они... Кавасаки синдром, хлорокин, па дексаметазон дека помагал сега не знам до кај што е на егал...Тоа за мене не веќе СЗО одамна и престана да биде. Користат погрешен модел на вирус. Ги користат искуствата од грип пандемиите и епидемиите. Не завземаа став зошто не за серолошките тестови. Многупати беа и самите кон себеси контрадиторни итн. Пофалби до Шведсиот модел потоа се обратно плукање така речено. За носењет на маски дека се штетни потоа задолжително носење итн... Несфатливо досека масовно распростанување на вирус низ цела планета со присутни строги мерки и затварање на светот во секое пооле невидено нешто досега. Не е видено ни во средниот век каде имало чума итн...Моменталните мерки се доволни за регулирање на состојбата. Било какво затегнување на мерките веќе нема смисла затоа што нема да покаже резултати. До кога така ќе се оди која е најновата стратегија зошто би се воведувало повторно итн.. Сетоа тоа бара посматрање што вели сега СЗО до каде се нивните ставови помина предолг период и да немаме валлидни информации од етиопатогенетски аспект за вирусот итн...Така да такви повторни карантински мерки се нелогични. Во иднина со оглед на тоа дека најверојатно ќе стане сезонска болест. Таму каде што има случаи таму да се оди со построги мерки. Изолирање на позитивни и третирање на болните. Јас не знам што друго да споменам едноставно се осеќам како Чернобил кога беше па тогаш светот а поготово советскиот сојуз беше и те како изморен и целата ситуација а сега не да сме преморени преинфомирани итн..Ова е актуелното и како да не постои ништо друго не само од медицински аспект не посоти сега глобалното затоплување каде се тие програми тие начела промовирање итн.. Ене ја Грета жалосното девојче сега стана експерт за корона. Така мислам се викаше. Забегав малку се одјавувам.
По мене, не само што не забега, туку солидно и искрено напишано (и претходниот пост), благодарам за одвоеното време :ајнапиво: , а уште ако имаш диплома од медицина, не прашувам веќе на темава, (чак-пат ќе ги репостирам твоите 2поста) оти најверојатно ништо нема да се смени, освен што поопасен ќе стане Бетмен :D
 
Член од
29 јуни 2020
Мислења
50
Поени од реакции
73
По мене, не само што не забега, туку солидно и искрено напишано (и претходниот пост), благодарам за одвоеното време :ајнапиво: , а уште ако имаш диплома од медицина, не прашувам веќе на темава, (чак-пат ќе ги репостирам твоите 2поста) оти најверојатно ништо нема да се смени, освен што поопасен ќе стане Бетмен :D
Доктор сум по дентална медицина и не сум соодветен да коментирам на ситуацијата со која се справуваме ама ете така чисто се произнесев.
 

Mr.Deni

Животна грешка си ми ти...
Член од
4 мај 2007
Мислења
3.498
Поени од реакции
2.622
А да, кога ме прегледа матичниот ми рече дека вака клинички немам наод дека имам корона, ама малце го загрижи кога ми ја измери сатурацијата на кислород во крвните садови која ми беше 84, а требало да биде минимум 95, а за млади како мене и до 98 и затоа ми рече и јас да се тестирам, покрај брат ми нели. Ова стручниве термини ваљда ги погодив, не ми се смејте ако сум измешал нешто.
Убаво би било овака извини на израз заболените од Корона што се на форумот ако знаат барем да издвојат некоја случка или период како и кога мислите дека сте се заразиле....Муабетот ми е дали знаете од кого сте се заразиле,дали сте биле во долг респираторен контакт без маски,дали сте биле на отворен или затворен простор итн итн...Барем малце подетално да знаеме...Не за друго поентата ми е зошто овака од заболените како тебе и некој член друг кој максимално се чуваат и на крај пак го фаќаат вирусот.Дали е супер пренослив ако веќе си имал некаков контакт со заразен.Зошто има многу случаи што и брачни партнери или мајка со дете да испаднат дека едниот е позитивен а другиот негативен.

Не знам кој горе имаше пишано епидемиологот го прашал само за контакти со кој комуницирал повеќе од 15 мин и тоа на затворен простор?Дали тоа значи дека контактите кој се прават надвор и се сведуваат на здраво или обичен муабет од 2 или 3 минути се да се каже безопасни иако нели никад не си 100 посто сигурен.Премногу прашалници има кога станува збор за пренесувањето на заразата од еден на друг.
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Убаво би било овака извини на израз заболените од Корона што се на форумот ако знаат барем да издвојат некоја случка или период како и кога мислите дека сте се заразиле....Муабетот ми е дали знаете од кого сте се заразиле,дали сте биле во долг респираторен контакт без маски,дали сте биле на отворен или затворен простор итн итн...Барем малце подетално да знаеме...Не за друго поентата ми е зошто овака од заболените како тебе и некој член друг кој максимално се чуваат и на крај пак го фаќаат вирусот.Дали е супер пренослив ако веќе си имал некаков контакт со заразен.Зошто има многу случаи што и брачни партнери или мајка со дете да испаднат дека едниот е позитивен а другиот негативен.

Не знам кој горе имаше пишано епидемиологот го прашал само за контакти со кој комуницирал повеќе од 15 мин и тоа на затворен простор?Дали тоа значи дека контактите кој се прават надвор и се сведуваат на здраво или обичен муабет од 2 или 3 минути се да се каже безопасни иако нели никад не си 100 посто сигурен.Премногу прашалници има кога станува збор за пренесувањето на заразата од еден на друг.
Мене епидимиологот ме ограничи на тие контакти, инаку јас сум бил во контакт со заразена во кола куманово- маврово и назад, но тој контакт ми е на 14 јуни, прв симптом на 29 јуни, дечкото што возеше негативен, така да многу нејасно.
 

Mr.Deni

Животна грешка си ми ти...
Член од
4 мај 2007
Мислења
3.498
Поени од реакции
2.622
Мене епидимиологот ме ограничи на тие контакти, инаку јас сум бил во контакт со заразена во кола куманово- маврово и назад, но тој контакт ми е на 14 јуни, прв симптом на 29 јуни, дечкото што возеше негативен, така да многу нејасно.
Замисли кај тебе се јавиле симптоми чак после 2 недели од инкубацијата што е далеку повеќе од просечните 5 до 6 дена.Плус тоа сте биле во кола значи и шоферот таму со вас.Дали контактот меѓу тебе и заразената бил поизразит и подиректен а он бил како пасивен таму.

И извини ако сум наметлив али дали ти беше причина некој друг после тебе да се зарази зошто времето на инкубација ти било долго и гарант во тие две недели и ти си имал доста контакти ако не со други барем со домашните.И ако веќе некој се заразил дали знаеш кој биле моментите кога ти си пренел на некој друг?
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.137
Поени од реакции
107.439
Убаво би било овака извини на израз заболените од Корона што се на форумот ако знаат барем да издвојат некоја случка или период како и кога мислите дека сте се заразиле....Муабетот ми е дали знаете од кого сте се заразиле,дали сте биле во долг респираторен контакт без маски,дали сте биле на отворен или затворен простор итн итн...Барем малце подетално да знаеме...Не за друго поентата ми е зошто овака од заболените како тебе и некој член друг кој максимално се чуваат и на крај пак го фаќаат вирусот.Дали е супер пренослив ако веќе си имал некаков контакт со заразен.Зошто има многу случаи што и брачни партнери или мајка со дете да испаднат дека едниот е позитивен а другиот негативен.

Не знам кој горе имаше пишано епидемиологот го прашал само за контакти со кој комуницирал повеќе од 15 мин и тоа на затворен простор?Дали тоа значи дека контактите кој се прават надвор и се сведуваат на здраво или обичен муабет од 2 или 3 минути се да се каже безопасни иако нели никад не си 100 посто сигурен.Премногу прашалници има кога станува збор за пренесувањето на заразата од еден на друг.
Еве сега стигна резултатот за брат ми, позитивен е и он. 388383837373% од него го имам фатено, впрочем он и прв разви симптоми, а он не знае од кај го фатил. Џабе е сега и да му се лутам и да му викам кога веќе бидна бељата, инаку најлабаво од сите нас дома го сфаќаше вирусот.

Ете јас работам со клиенти, што се вика изложен сум секој ден максимално, и ништо немав до сега зашо се штитев прописно, али ете дома кога ќе ти го донесе некој свој јебеш га... Така да не се плаши ако си почитуваш мерки, и колку што можеш имај влијание врз твоите најблиски и тие да почитуваат мерки.
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Замисли кај тебе се јавиле симптоми чак после 2 недели од инкубацијата што е далеку повеќе од просечните 5 до 6 дена.Плус тоа сте биле во кола значи и шоферот таму со вас.Дали контактот меѓу тебе и заразената бил поизразит и подиректен а он бил како пасивен таму.

И извини ако сум наметлив али дали ти беше причина некој друг после тебе да се зарази зошто времето на инкубација ти било долго и гарант во тие две недели и ти си имал доста контакти ако не со други барем со домашните.И ако веќе некој се заразил дали знаеш кој биле моментите кога ти си пренел на некој друг?
Она со шоферот седеше напред јас сл девојками позади, шоферот е негативен јас позитивен, сите четворица правевме нормално муабет... дали сум заразил некој појма немам до сега никој се нема пожалено на симптоми или пак да сјм слушнал нешто некој да е заразен а јас да сум кмал контакт, инаку бев во движење цело време пиев кафе со колеги, бев на судења, имав состаноци со странки...
 

JB00F

DDoS
Член од
21 јануари 2014
Мислења
3.406
Поени од реакции
2.747
Еве сега стигна резултатот за брат ми, позитивен е и он. 388383837373% од него го имам фатено, впрочем он и прв разви симптоми, а он не знае од кај го фатил. Џабе е сега и да му се лутам и да му викам кога веќе бидна бељата, инаку најлабаво од сите нас дома го сфаќаше вирусот.

Ете јас работам со клиенти, што се вика изложен сум секој ден максимално, и ништо немав до сега зашо се штитев прописно, али ете дома кога ќе ти го донесе некој свој јебеш га... Така да не се плаши ако си почитуваш мерки, и колку што можеш имај влијание врз твоите најблиски и тие да почитуваат мерки.
Ви посакувам брзо оздравување, се надевам што полесно ќе поминете :(.

Не сакам да ме сфатиш погрешно или било што но ако може секак доколку знаеш, накратко за посетувани типови на места, чести/ретки контакти со други имал немал со без маска... Бидејќи верувам сите тоа ги интересира ,ако почнат огромен дел да незнаат од каде се заразени, дефинитивно ќе мора мерки барем некој период...
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
накратко за посетувани типови на места, чести/ретки контакти со други имал немал со без маска...
Као на пример ако одел во Тренд и Фитнес Хаус, пазарел стриктно во КАМ, и 2 пати бил на бербер во Лептокарија, нема да идеш таму или?
Што ќе ти смени одговорот ако носел или не носел маска?
Ако не носел „е па тоа е проблемот, јас си носам маска безбеден сум, супер“, а ако носел ќе се испаничиш уште повеќе.
 

Mr.Deni

Животна грешка си ми ти...
Член од
4 мај 2007
Мислења
3.498
Поени од реакции
2.622
Она со шоферот седеше напред јас сл девојками позади, шоферот е негативен јас позитивен, сите четворица правевме нормално муабет... дали сум заразил некој појма немам до сега никој се нема пожалено на симптоми или пак да сјм слушнал нешто некој да е заразен а јас да сум кмал контакт, инаку бев во движење цело време пиев кафе со колеги, бев на судења, имав состаноци со странки...
Уште ако кажеш дека девојка ти е негативна или дека не се тестирала со оглед дека може нема симптоми а гарант во тие 2 недели пред да ти се појават симптоми нормално си имал контакт со нејзе е тогаш у пм нека идат и доктори и епидемиолози и се зошто крајот нема да му се најде на ова.Иначе не дека е некоја утеха или причина за помала внимателност али сепак чим никој од колегите и други контакти не пројавиле симптоми или се негативни ако веќе некој се тестирал даваат еден позитивен знак дека сепак не е толку силно пренослив како што некој кажуваат.

Фала ти брат за искрените одговори и колку што може полесно да го поминеш овој период и побрзо оздравување :)
Автоматски споено мислење:

Као на пример ако одел во Тренд и Фитнес Хаус, пазарел стриктно во КАМ, и 2 пати бил на бербер во Лептокарија, нема да идеш таму или?
Што ќе ти смени одговорот ако носел или не носел маска?
Ако не носел „е па тоа е проблемот, јас си носам маска безбеден сум, супер“, а ако носел ќе се испаничиш уште повеќе.
Јас ден денес се чудам како ама за никој од продавачките во КАМ не кажаа ниту барем јас знам (барем кај мене во Чаир) дека се разболел имајки го во предвид фактот дека уште од почетокот пред 4 месеци работат со илјадници луѓе на ден со дотраени маски со никакви ракавици со толку кеш на рака (сега плус и климите пуштени да дуваат).А некој со минимален контакт некаде ке го изеде.
 
Последно уредено:
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.952
Поени од реакции
14.703
Od Kicevo trojca se odneseni na klinikite ma aparati...dvajca rodeni braķa i eden što raboti kako monter vo kablovska

Zaednicko za site trojca e što se debeli
 

Kajgana Shop

На врв Bottom