Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
17 август 2011
Мислења
9.787
Поени од реакции
17.540
Инаку на толку зборење имаме солиден број на вакцинирани. Би рекол окулу окулу 750 000 ќе има до крај на септември, додајги тука окулу 50-100 к вакцинирани во странство. Би рекол дека повеќе од пола возрасни се вакцинирани, со оглед на тоа дека не знаеме колку жители имаме. За држава толку касно почна со вакцинирање не е лошо.
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.569
Поени од реакции
9.133
Сега е веќе отидено прекасно, па дури ни вакцинацијата нема да го истреби вирусот, но дефинитивно има докази и назнаки дека вакцинацијата ја намалува смртноста и дека има улога во тоа да го олабави здравствениот систем во услови на виск број на случаи.
А вакцинираните кои повторно се разболуваат? И ако ја намалува смртноста не значи дека не може да се умре по вакцинирањето...
 

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.823
Поени од реакции
6.346
Инаку на толку зборење имаме солиден број на вакцинирани. Би рекол окулу окулу 750 000 ќе има до крај на септември, додајги тука окулу 50-100 к вакцинирани во странство. Би рекол дека повеќе од пола возрасни се вакцинирани, со оглед на тоа дека не знаеме колку жители имаме. За држава толку касно почна со вакцинирање не е лошо.
Blessing in disguise ќе ни испадне пред есенски/зимски бран касната вакцинација поради слаеењето на ефектот на вакцината. Филипче и Зајко на крај несфтавени гении е бидат :sick:
 

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.823
Поени од реакции
6.346
А вакцинираните кои повторно се разболуваат? И ако ја намалува смртноста не значи дека не може да се умре по вакцинирањето...
Вакцината ја намалува смртноста и шансата за сериозен исход од вирусот. Подобро да закачиш корона со вакцина и потенцијално така да добиеш доживотен или барем потраен имунитет отколку да ти се случи истото без вакцината.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.889
Поени од реакции
7.268
Не можеш. Кога сите во Македонија под 50 години би оболеле од Ковид со стапка на преживување од 99.99% би имале веројатно помалку од 100 умрени луѓе на возраст под 50 години. Само во изминатата недела имаме 23 починати помлади од 50 години и уште 2-3ца на возраст од 50 години.
Можам, бидејќи тоа го тврдат научниците кои истражувале колкава е стапката на смртност ОД КОВИД. А и претходните бројки тоа го покажаа.
Тоа што твојата свест никако не може да прифати е дека смртноста се должи поради други причини, тоа си е субјективна работа како Џокица го подразбира човечкото здравје.

Значи шансата на тие под 50г да преживеат од ковид е 99,99%. Тоа што во МКД со години не труеле од Дрисла, тоа што во МКД имаме неспособни лекари, фаличен здравствен систем и мерки кои повеќе штета прават него ли корист, никако немој да ги земеш во предвид овие работи, се препиши на Бетмен. Никако немој пошироко да бараш виновници.

Не треба јас да ти гарантирам, види ја статистиката ќе видиш колку вакцинирани се на апарати и колку се умрени. Спореди ги после со невакцинирани и ќе правиме муабет.
Лесно е со статистика да манипулираш.
Го имаш Бетмен за кој веќе е потврдено дека стапка на смртност му е 0.2%, кој само кај одредена ризична група предизвикува смртност. Отако помина година ден, откако изумреа повеќето од таа ризична група, како тоа очекуваш истата смртност да ја имаш ? Немаш цело време ист број на луѓе кои биле во ризичната група.

Со Филипче повторно воведете ги мерките од почетокот на 2020, па ќе видиш како после некој месец ќе рипне и заболени и смртност.
Зашто Филипче не воведе такви мерки кога беше јакиот бран... Зашто не воведе такви мерки уште во август 2021 кога се виде дека пак ќе имаме 4ро цифрени бројки...
 

Лаик

Романтичар
Член од
4 август 2018
Мислења
1.436
Поени од реакции
3.141
И моите се исто, и немам против кој како сака да прави, возрасни луѓе, но имам проблем кога некој сака да ме присили на нешто со изговор дека тоа е за мое добро, а го заболе него за мене.

Гале ми е за кафана и трговски, ја сум у природа. Инаку еве и ја да бидам искрен, мене бизнисот ми цветаше у локдаун, римоут на лаптопче у дворче. И сега има ама тогаш екстра. Но се адаптирам, пробај адаптирај се и ти, не вака на моја штета.
Бац има една "стара народна"-Антихристи се типови во одела со насмевка на лицето а не изманипулирани момци што спијат по гробишта и слушаат Кредл оф филд...
 

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.823
Поени од реакции
6.346
Можам, бидејќи тоа го тврдат научниците кои истражувале колкава е стапката на смртност ОД КОВИД. А и претходните бројки тоа го покажаа.
Тоа што твојата свест никако не може да прифати е дека смртноста се должи поради други причини, тоа си е субјективна работа како Џокица го подразбира човечкото здравје.

Значи шансата на тие под 50г да преживеат од ковид е 99,99%. Тоа што во МКД со години не труеле од Дрисла, тоа што во МКД имаме неспособни лекари, фаличен здравствен систем и мерки кои повеќе штета прават него ли корист, никако немој да ги земеш во предвид овие работи, се препиши на Бетмен. Никако немој пошироко да бараш виновници.
Научниците не го тврдат тоа прво.
Проста математика те демантира како второ каде што веќе твојот 99.99% е на климави нозе за само една недела. И пази и тоа не од заразените, туку јас сметав 99.99% од сите можни луѓе во Македонија што имаат под 50 години под услов да имаме 1.9 милиони жители.
Живееме во Македонија, ситауцијата е таква каква што е и не можеш да гарантираш дека 0.01% под 50 години ќе умрат од корона. Ако си тргнал сега да го реформираш целото општество и здравство со среќа, ние 6 веке наназад сме турска заостаната касаба имаш многу работа пред себе.
 
Последно уредено:

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.682
Поени од реакции
35.016
Можам, бидејќи тоа го тврдат научниците кои истражувале колкава е стапката на смртност ОД КОВИД. А и претходните бројки тоа го покажаа.
Тоа што твојата свест никако не може да прифати е дека смртноста се должи поради други причини, тоа си е субјективна работа како Џокица го подразбира човечкото здравје.

Значи шансата на тие под 50г да преживеат од ковид е 99,99%. Тоа што во МКД со години не труеле од Дрисла, тоа што во МКД имаме неспособни лекари, фаличен здравствен систем и мерки кои повеќе штета прават него ли корист, никако немој да ги земеш во предвид овие работи, се препиши на Бетмен. Никако немој пошироко да бараш виновници.



Лесно е со статистика да манипулираш.
Го имаш Бетмен за кој веќе е потврдено дека стапка на смртност му е 0.2%, кој само кај одредена ризична група предизвикува смртност. Отако помина година ден, откако изумреа повеќето од таа ризична група, како тоа очекуваш истата смртност да ја имаш ? Немаш цело време ист број на луѓе кои биле во ризичната група.

Со Филипче повторно воведете ги мерките од почетокот на 2020, па ќе видиш како после некој месец ќе рипне и заболени и смртност.
Зашто Филипче не воведе такви мерки кога беше јакиот бран... Зашто не воведе такви мерки уште во август 2021 кога се виде дека пак ќе имаме 4ро цифрени бројки...
Така оди ова со болестите, ќе умрат сите и нема кој да умира после :aplauz::aplauz::aplauz::tapp::tapp::tapp::icon_lol::icon_lol::icon_lol::icon_lol::icon_lol::icon_lol::bravobe::bravobe:
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.339
Поени од реакции
79.140
Согледувајќи ја ситуацијата во САД и Израел со школската година, може да се каже дека макс 2-3 недели ќе има настава со физичко присуство.
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.569
Поени од реакции
9.133
А што друго да се очекува од пациенти? Прашањево е реторичко да не се збуните...
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Значи сите што не сме за присилна вакцинација сме ВМРО - овци ...
мммм, ок

Касно палиш. :misticen:
Има уште една ваква:
"Сдсм им ги качи платите на докторите. Дпмне ги нарекуваше докторите убијци."

Пишував дека Заевизмот е пуштен на најсилно баш вчера. :D
 
Последно уредено:

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.823
Поени од реакции
6.346
Касно палиш. :misticen:
Има уште една ваква:
"Сдсм им ги качи платите на докторите. Дпмне ги нарекуваше докторите убијци."

Пишував дека Заевизмот е пуштен на најсилно ваш вчера. :D
Најјако од се, за локални избори е ова :pos:
Баш ме интересира која е врската на дупките кај мене на улица и лошата сигнализација со платите на докторите.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.889
Поени од реакции
7.268
Научниците не го тврдат тоа прво.
Да, заборавив, Фаучи не е научник и институцијата каде работи е = на некоја Македонска, а и тие со него што учествувале во истражувањето. :facepalm:

Живееме во Македонија, ситауцијата е таква каква што е и не можеш да гарантираш дека 0.01% под 50 години ќе умрат од корона.
Значи ОД корона, таа е стапката низ цел свет, а СО корона, тоа веќе си е друга прикаска.
Еве ајде ти објасни за Бугарија, зашто со помал број вакцинирани, а и претходно, помала смртност имаат?

Ако си тргнал сега да го реформираш целото општество и здравство со среќа, ние 6 веке наназад сме турска заостаната касаба имаш многу работа пред себе.
За да го реформираме општеството, треба мнозинството да сака. Кај нас очигледно е дека не сакаме, по можност некој од надвор да дојде и да не среди.
Јасно ми е мене дека живеам во жабокречина систем, но не гаам илузии или да плачам, туку сум научил да се адаптирам на таков систем. Лестер на пример мене ме обвинува зашто давам мито. Ама ја знам дека ако не дадам мито во МКД нема да ми се заврши работата.

На форумов само реагирам, дека не е поради Бетмен, дека се злоупотребува за да се покријат гомнариите од неефикасниот систем. Можеби некои ќе сфатат каде реално лежат причините во големата смртност и зголемен број на случаев со сериозни последици, ќе бараат нешто да се промени, за да не ни се повторува ова секоја година.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom