Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.924
Поени од реакции
39.426
Согледувајќи ја ситуацијата во САД и Израел со школската година, може да се каже дека макс 2-3 недели ќе има настава со физичко присуство.
2-3 недели е оптимистично дури, уште од понеделник натака ќе се покачат бројките. Не знам ни зошто уопште пробуваат овие глупости. Држи ги онлајн и готово.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.735
Поени од реакции
35.268
Мислам дека бев повеќе од јасен:

Праша за системот, си доби одговор.

Ама изгледа тебе ти гори под нозе, и за карантините, и за границите, а не мене. Така ти си тој кој треба да убедува бабички да се вакцинираат, а не јас. ;)
Ако сакаат да поживеат треба и фала да ми кажат ;)
Немам гајле со нашите тука за карантините ;)
Инаку лабаво и во трговски и во меана деновиве, да е таков Филипче до пролет да не ве пушта па да поуживаме малку :D
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.889
Поени од реакции
7.268
Го прашав @Bafra, ама не ми одговори.
Дали ти можеш да гарантираш за тие под 50 години дека нема да имаат сериозни последици доколку заболат од корона?
Можам да ти гарантирам дека цела популација има негативни последици од мерките.
Можам да ти гарантирам дека шансата да преживеат тие под 50г е 99,99%.
Ти што можеш да гарантираш од мерките кои се носат....
Можеш ли да гарантираш дека лице под 50г, со примени две вакцини со коморбидитети, дека нема да има сериозни последици .... гарантиравте додуша дека 100% штити од смрт од корона, ама кога излегоа бројките, наеднаш ви проработи логиката, дека може да се умре и СО корона, а не само од корона.
Уствари што тоа можеш да гарантираш, кога научници вирулози ти кажуваат дека не е се до имунитетот ...
Се фаќаш за случајни смртни случаеви, а до пред некоја година имавме најголема стапка на смртност на новороденчиња, па никаде ве немаше "загрижените".

Кој ја презема одговорноста кај Англичаните што потврдија дека ПОРАДИ МЕРКИТЕ, има многу повеќе заболени и смртни случаеви него ли претходно. Кој презема одговорност што илјадници луѓе неколку месеци не можеа да користат здравството и да направат рана дијагноза за проблемите.... кој ќе одговара што таткото на членот на форумов морале да му ја исечат цела нога, бидејќи морало да се чека 10дена... да имале врски за еден ден се ќе завршеле.

Многу некако лаички и општо нафрлаш.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.240
Поени од реакции
18.057
Ако сакаат да поживеат треба и фала да ми кажат ;)
Немам гајле со нашите тука за карантините ;)
Инаку лабаво и во трговски и во меана деновиве, да е таков Филипче до пролет да не ве пушта па да поуживаме малку :D
Стварно да е таков и да ги држи меркиве уште некое време, до нова година ќе нема кај да одиш.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.924
Поени од реакции
39.426
Можам да ти гарантирам дека цела популација има негативни последици од мерките.
Можам да ти гарантирам дека шансата да преживеат тие под 50г е 99,99%.
Ти што можеш да гарантираш од мерките кои се носат....
Можеш ли да гарантираш дека лице под 50г, со примени две вакцини со коморбидитети, дека нема да има сериозни последици .... гарантиравте додуша дека 100% штити од смрт од корона, ама кога излегоа бројките, наеднаш ви проработи логиката, дека може да се умре и СО корона, а не само од корона.
Уствари што тоа можеш да гарантираш, кога научници вирулози ти кажуваат дека не е се до имунитетот ...
Се фаќаш за случајни смртни случаеви, а до пред некоја година имавме најголема стапка на смртност на новороденчиња, па никаде ве немаше "загрижените".

Кој ја презема одговорноста кај Англичаните што потврдија дека ПОРАДИ МЕРКИТЕ, има многу повеќе заболени и смртни случаеви него ли претходно. Кој презема одговорност што илјадници луѓе неколку месеци не можеа да користат здравството и да направат рана дијагноза за проблемите.... кој ќе одговара што таткото на членот на форумов морале да му ја исечат цела нога, бидејќи морало да се чека 10дена... да имале врски за еден ден се ќе завршеле.

Многу некако лаички и општо нафрлаш.
Тебе мерките ти се проблем, а не сфаќаш дека кога би немало мерки ситуацијата би била бар 10 пати полоша. Не сфаќаш дека мерките помагаат колку толку да се регулира ситуацијата. Да немаше мерки ќе беше егзодус, сигурно повеќе од 20,000 умрени ќе имаше и многу осакатени навек зошто не можеле да дојдат до боца кислород. Чукни си ја малце главата бафре.
 
Член од
24 јуни 2009
Мислења
177
Поени од реакции
345
Моите се имунизирани, дел од помладите не. Ако сакаат нека се вакцинираат, никој не им брани.

Да бидам искрен, не сме некои паничари, не ја ни осетивме нешто посебно кризава. Кога ставија карантин, го напуштивме Скопје, потоа се вративме. Таму се одморив за наредните 5 години. Нека стават пак, иста тактика. :D

Статистиките си ги доби, лицата над 50 год имаа 95% од хоспитализациите. Значи ете кој ти го кочи системот, а не јас. А тоа што секоја држава мора до пролет да има 70% имунизирано население, па нашите се во паника, не е мој проблем.

Ќе повторам, со рестрикциите само ми го олеснија изборот. ;)
Znaci vaka, ne komentiram cesto ama moram da se nadovrzam.Inace sum od tie ramnozemjashite,5g mrezi, t.e antivakser, sto do sega site vakcini gi imam primeno. Znaci vaka, da razgranicime jas sum korona antivakser.
Samo me interesira sega otkako ke zavrsi popisot, a gledam tuka se rasfrlate so brojki, i ispadne deka vo ovaa drzava lica so postojano mesto na ziveenje se nekade okolu 1.900000 ziteli, a do togash se vakcinirale, ajde da stavime 1.500000 ziteli, toa doagja nekade okolu 80% na vakcinirano naselenie, i seuste stojat zabrani, policiski casovi i.t.n dali seushte ke bidete molcelivi kako do sega.Moe mislenje e deka da.
Dali, kako sto gledam, mislam moe mislenje e toa, deka nasite vodici namerno sakaat da ja urnat ekonomijata na ovaa drzava i utre nema pari za plati vo javnata administracija i penzii, ke bidete molcelivi, sekako deka ne, prvi ke izleete na protesti i ke ja dignete drzavata vo vozduh.
Koj so saka neka se vakcinira, koj ne ne, so kur me ubeduvate t.e ni nalozuvate cunki jas od Kocani ke vi go ispratam virusot kaj tebe vo vakciniranoto poshtensko sandace i ke te zarazam.
Fashisti ste, beter sekta ste vie vakciniranite.
 
Член од
30 август 2021
Мислења
1.243
Поени од реакции
2.625
Моите се имунизирани, дел од помладите не. Ако сакаат нека се вакцинираат, никој не им брани.

Да бидам искрен, не сме некои паничари, не ја ни осетивме нешто посебно кризава. Кога ставија карантин, го напуштивме Скопје, потоа се вративме. Таму се одморив за наредните 5 години. Нека стават пак, иста тактика. :D

Статистиките си ги доби, лицата над 50 год имаа 95% од хоспитализациите. Значи ете кој ти го кочи системот, а не јас. А тоа што секоја држава мора до пролет да има 70% имунизирано население, па нашите се во паника, не е мој проблем.

Ќе повторам, со рестрикциите само ми го олеснија изборот. ;)
И моите се исто, и немам против кој како сака да прави, возрасни луѓе, но имам проблем кога некој сака да ме присили на нешто со изговор дека тоа е за мое добро, а го заболе него за мене.
Влез во кафеана/ресторан/трговски е клучен проблем, не е себичност
Гале ми е за кафана и трговски, ја сум у природа. Инаку еве и ја да бидам искрен, мене бизнисот ми цветаше у локдаун, римоут на лаптопче у дворче. И сега има ама тогаш екстра. Но се адаптирам, пробај адаптирај се и ти, не вака на моја штета.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.991
Znaci vaka, ne komentiram cesto ama moram da se nadovrzam.Inace sum od tie ramnozemjashite,5g mrezi, t.e antivakser, sto do sega site vakcini gi imam primeno. Znaci vaka, da razgranicime jas sum korona antivakser.
Samo me interesira sega otkako ke zavrsi popisot, a gledam tuka se rasfrlate so brojki, i ispadne deka vo ovaa drzava lica so postojano mesto na ziveenje se nekade okolu 1.900000 ziteli, a do togash se vakcinirale, ajde da stavime 1.500000 ziteli, toa doagja nekade okolu 80% na vakcinirano naselenie, i seuste stojat zabrani, policiski casovi i.t.n dali seushte ke bidete molcelivi kako do sega.Moe mislenje e deka da.
Dali, kako sto gledam, mislam moe mislenje e toa, deka nasite vodici namerno sakaat da ja urnat ekonomijata na ovaa drzava i utre nema pari za plati vo javnata administracija i penzii, ke bidete molcelivi, sekako deka ne, prvi ke izleete na protesti i ke ja dignete drzavata vo vozduh.
Koj so saka neka se vakcinira, koj ne ne, so kur me ubeduvate t.e ne nalozuvate cunki jas od Kocani ke vi go ispratam virusot kaj tebe vo vakciniranoto poshtensko sandace i ke te zarazam.
Fashisti ste, beter sekta ste vie vakciniranite.
Чекај, мене ме цитираш дека убедувам некој да се вакцинира!? И дека сум вакциниран! Кај ме најде!? :D

Ај барај ги моите слики од протестите 50тина страници наназад.
 

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.823
Поени од реакции
6.346

Овие "дознале" дека имала 111 килограми. Ако е точно ова, 15 годишно девојче со 111 килограми? Кај отиде светот човече...
Такви се голем дел од младите денес. Не само младите, всушност сите. Еве дури лично да пробам на рака или две можам да ги избројам личности над 35 години што имаат нормален БМИ индекс и тоа нема да се смени набрзо. Барем не уште со генерации поради достапноста на храната,а особено брзата храна, природата наша за стрвност и во последно време и дебилното глорифицирање на дебели моделки како тоа да е сосем океј (од еден екстрем каде што глорифицираа костури отидоа во друг).

Сепак, тоа ни кажува дека и младите се доста ранливи на овој вирус. Не е нормално па макар и 111 кила да има девојче од 15 години и да умре, а да не е во прашање канцер или нереќен случај. И секој ден или секој втор ден имаме по 1 таков починат од како е пандемијата во периодите кога имаме по 1000+ случаи. Имаме во овие година и половина стотици, ако не и илјадници луѓе кои во услови без Ковид би имале децении живот пред себе.

Можам да ти гарантирам дека шансата да преживеат тие под 50г е 99,99%.
Не можеш. Кога сите во Македонија под 50 години би оболеле од Ковид со стапка на преживување од 99.99% би имале веројатно помалку од 100 умрени луѓе на возраст под 50 години. Само во изминатата недела имаме 23 починати помлади од 50 години и уште 2-3ца на возраст од 50 години.
 
Последно уредено:
Член од
24 јуни 2009
Мислења
177
Поени од реакции
345
Чекај, мене ме цитираш дека убедувам некој да се вакцинира!? И дека сум вакциниран! Кај ме најде!? :D

Ај барај ги моите слики од протестите 50тина страници наназад.
Po greska brat, izvini ja mislev pisuvav nov post
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.815
Поени од реакции
17.616
Не додавај зборови за да ја оправдаш глупоста на докторката.
Значи сепак не знаеш најдобро, значи сепак треба да се консултираш со доктор, и дечкото на кој му рекле да не се вакцинира не видов дека политичарот му збрцал шприц.
И консултирањето со лекар е консултирање, не е дека ќе си ја дознаеш состојбата со 2 реда муабет.
Не му збрцале шприц, ама ќе те избркаат од работа. Елегантно оправдување би рекол.
И да има разлика од препорака од тоа друг да одлучува за тебе. За тебе лично ти си знаеш подобро од некој што не те знае ни кој си ни што си, не знам што ти е тешко да го разбереш тоа.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.735
Поени од реакции
35.268
Стварно да е таков и да ги држи меркиве уште некое време, до нова година ќе нема кај да одиш.
Секако сум тука до Март, чекам и во теретаните да не ве пуштаат и догодина да се спремнам за на мр олимпија ;)
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.815
Поени од реакции
17.616
Такви се голем дел од младите денес. Не само младите, всушност сите. Еве дури лично да пробам на рака или две можам да ги избројам личности над 35 години што имаат нормален БМИ индекс и тоа нема да се смени набрзо. Барем не уште со генерации поради достапноста на храната,а особено брзата храна, природата наша за стрвност и во последно време и дебилното глорифицирање на дебели моделки како тоа да е сосем океј (од еден екстрем каде што глорифицираа костури отидоа во друг).

Сепак, тоа ни кажува дека и младите се доста ранливи на овој вирус. Не е нормално па макар и 111 кила да има девојќе од 15 години и да умре, а да не е во прашање канцер или нереќен случај. И секој ден или секој втор ден имаме по 1 таков починат од како е пандемијата во периодите кога имаме по 1000+ случаи. Имаме во овие година и половина стотици, ако не и илјадници луѓе кои во услови без Ковид би имале децении живот пред себе.
Затоа ја викам, покрај задолжителната вакцинација, треба и задолжително слабеење. Никој со БМИ над 30 да не остане. Мислат се заебавам :icon_lol:
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.735
Поени од реакции
35.268
Можам да ти гарантирам дека цела популација има негативни последици од мерките.
Можам да ти гарантирам дека шансата да преживеат тие под 50г е 99,99%.
Ти што можеш да гарантираш од мерките кои се носат....
Можеш ли да гарантираш дека лице под 50г, со примени две вакцини со коморбидитети, дека нема да има сериозни последици .... гарантиравте додуша дека 100% штити од смрт од корона, ама кога излегоа бројките, наеднаш ви проработи логиката, дека може да се умре и СО корона, а не само од корона.
Уствари што тоа можеш да гарантираш, кога научници вирулози ти кажуваат дека не е се до имунитетот ...
Се фаќаш за случајни смртни случаеви, а до пред некоја година имавме најголема стапка на смртност на новороденчиња, па никаде ве немаше "загрижените".

Кој ја презема одговорноста кај Англичаните што потврдија дека ПОРАДИ МЕРКИТЕ, има многу повеќе заболени и смртни случаеви него ли претходно. Кој презема одговорност што илјадници луѓе неколку месеци не можеа да користат здравството и да направат рана дијагноза за проблемите.... кој ќе одговара што таткото на членот на форумов морале да му ја исечат цела нога, бидејќи морало да се чека 10дена... да имале врски за еден ден се ќе завршеле.

Многу некако лаички и општо нафрлаш.
Не треба јас да ти гарантирам, види ја статистиката ќе видиш колку вакцинирани се на апарати и колку се умрени. Спореди ги после со невакцинирани и ќе правиме муабет.

Не можеше оти сите беа невакцинирани, а нема да може и сега ако не се зголеми процентот. Ѕирни статистика и врати се да ми кажеш колку проценти од вакцинираните лежат на болница, а колку од невакцинираните.
 

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.823
Поени од реакции
6.346
Тебе мерките ти се проблем, а не сфаќаш дека кога би немало мерки ситуацијата би била бар 10 пати полоша. Не сфаќаш дека мерките помагаат колку толку да се регулира ситуацијата. Да немаше мерки ќе беше егзодус, сигурно повеќе од 20,000 умрени ќе имаше и многу осакатени навек зошто не можеле да дојдат до боца кислород. Чукни си ја малце главата бафре.
Зависи кои мерки.

Мерките на краток рок се океј, но долгорочно самите можат да убијат повеќе луѓе отколку самиот вирус што би убил. Да не зборуваме за економските последици и стресови кои би бутнале илјадници луѓе во долгови, да изгубат домови, растурени семејства итн. итн. Животот вака или така мора да се врати во некаква нормала и затоа и сум толку про-ваксер затоа што друг начин да не го преплавиме системот и да не умираат луѓе како муви од Ковид без мерките е да се вакцинира што поголем дел од народот.

Тоа е тоа, ако на почетокот цел свет затвореше како што треба, ако партијските ботови на КПК не ја криеа состојбата и ако не се будалеа некои земји на самиот почеток со скоор 0 заразени да градат колективен имунитет по природен пат тогаш ќе имаа смисла мерките.
Сега е веќе отидено прекасно, па дури ни вакцинацијата нема да го истреби вирусот, но дефинитивно има докази и назнаки дека вакцинацијата ја намалува смртноста и дека има улога во тоа да го олабави здравствениот систем во услови на виск број на случаи.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom