Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
12 март 2009
Мислења
19.814
Поени од реакции
15.737
Ве молам вие шо сте од Скопје НЕ ДОАЃАЈТЕ викендов во Охрид. Остајте ги викендиците и становите ке има други денови за одмор. Вистина овде е мирно и е одлична прилика за бегство од настанатиот хаос , но мислите малце на сите нас. Сепак сите сме Македонци и треба да пазиме.
Не го пишувам ова од инает ниту од некој комплекс, едноставно многу изгубивме ние Охриѓани, не сте свени дека цели бизниси пропаднаја, не само на мали фирми, туку и еден куп апартмани што ги работаме 5 месеци за да живееме цела година, исто уште милион причини ради коронава пола од угостителите што отворија немаат да ги исплатат вработените, кредити тониме и што уште не.
БИДЕТЕ ОДГОВОРНИ СЕДЕТЕ ДОМА КЕ ИМА ДЕНОВИ ДА СЕ РАДУВАМЕ СИТЕ. (некогаш во иднина.......) :)
па и во Скопје Короната ја донесуваат од другде, а цела Македонија има станови во Скопје...
Патем, па и кај вас ќе имате полицајски час од 16 до 05ч...
 
Член од
16 декември 2011
Мислења
86
Поени од реакции
175
Шо е работава, @Бачето и @Aleksandar MKD ги нема последниве неколку дена, не се појавуваат оти имаат исти стаФ за План демијава со овие од Сарај :pos:
Како сум поласкан вака кога сум прозван :love:
На фармата за тролови слабо не хранат...

Инаку, тука сум, само избројаното време без полициски час го искористувам и за некои други работи, кажувам што имам да соопштам (и прашам!) обично во подолги текстови, а не сум фан на advanced level хумор, како она кога "став" ќе се напише со Ф и ќе си се навлегува во самопредизвикан трип како леле еј види ме, многу сум паметен.

Исто така, коментирам од еден друг аспект кој тешко може да биде разбран од некои групи на луѓе, особено од одредени возрасни групи, а исто така и од одредени етноцентрирани, гетоизирани, необразовани, примитивни етнички групи, со кои ти жално ме поистоветуваш, пошто трипинг нели...


Инаку, тие фамозни мерки веќе и не постојат во пракса во Западна Европа, имаш паркови и плажи што крцаат од луѓе освен во толку споменуваната Шведска и во Данска, и во Британија и сл.
Имаш бран на протести ширум САД, но исто така и низ многу држави низ Европа, особено во Франција во знак на поддршка каде нема Р од растојание.
Имаш такви гета во сите овие земји, 100 пати понастрани од Дижонска во најдобрите денови, каде сигурен сум во голема мера не се почитувале мерките.
Балканов каде си знаеме каков менталитет има народот си има по околу 0 случаи, Србија отвара дискотеки, а ќе си го одржи и Егзит (ако си воопшто свесен колкава маса на луѓе ќе продефилира таму).
Една Италија има помалку или повеќе ист број на сличаи со нас и планира и публика на фудбалските натпревари во јули...
Норвешката премиерка вели дека претерале со мерките и нема да има вакви рестрикции доколку има втор бран, но секако тоа тука не се објави, а се објави извадена од контекст изјава на шведски епидемиолог каде вели дека погрешиле во менаџирањето на болеста кај СТАРИТЕ лица...
Па и ние шетаме, се гледаме со луѓе, особено во последниов период па никому ништо, новозаразени од нас речиси и да нема.

Сето ова е жив доказ дека вирулентноста не е воопшто голема и е можно вирусот толку да слабее што ќе го снема сам од себе (што и беше теза на голем број епидемиолози низ светов).

Ширењето на страв и паника од корона се префрли на ширење страв и паника од Џорџ Флојд расни немири, и колку и да е лицемерно (а е доста многу), сепак искрено ми се допаѓа што не сме дел од таа приказна.


Поентата ми е, мерките се помалку се почитуваат и воопшто, се помалку постојат, а бројките одат надолу. Она што се случува кај нас е, во најмала рака феномен, излага ко ако некој од братучедиве кашлал, намерно да им се искашлувал онака жустро на сите околу него за да влезат во екстаза како се заштитени со Рамазан (што е и доста реална опција, за жал)...
 
Последно уредено:

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.085
Поени од реакции
19.940
Тоа шо го постираа дека непослушни ќе бидат, тој со кечето на гла.
Не се сеќавам кој го постира, Стефан мислам.
Како мислиш монтирано, во која смисла? Сметаш дека е фејк тоа видео?
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Кај и да е и во другите држави кои се отворија, ќе почне зголемување на бројот на заразени.
Затоа што не ме цитираше а глеам уклучен си, повторно да прашам, најде разлика меѓу куроболие на етничка група и жени приморани да одат на работа по цена да изгубат работа (финансиски прилив за да хранат семејство)?

П.С. Зголемената бројка не е поради олабавените мерки.
 

Spo_Dex_Coquvaporte

Психолог со извод од банка
Член од
2 декември 2015
Мислења
94
Поени од реакции
41
Вообичаено не сакам да се контрирам али треба да се направи разлика помеѓу вера и нација....Муслимани имаш насекаде низ Македонија и светот каде што бројот на заразени не е покачен чак и е намален.Така да оваа ситуација со повеќето заболени што се Албанци не би ја поврзувал со верата..Ке рече некој ама се собирале за ифтари и за Бајрам.Да тоа е точно али тоа е една од многуте причини поради кој не почитувале мерки поголемиот број заразени.Јас знам случаи што и кога не беше Рамазан за време на полициски час се собираа по дворови маала итн итн.Овде за жал се погоди месецот на постот многу повеќе да ги зголеми шансите вирусот да направи лом а иначе и без Бајрам истото ке се случеше поради куртони кој се собираа заради што мислат дека Корона не постои и слично.
Најголем проблем беше и што пуштија џамиите да се отворат...Не дека многу се собираат таму со оглед дека многу се муслимани на хартија само туку тоа беше уште еден голем повод еве нема ништо и само лажат нема корона.
Олеснувањето на мерките беше капак на се ова.До менталитетот е не е до верата...Јас сум голем верник али си практикувам со душа и срце и во џамија за време на кризата не сум стапнал.Едноставно си почитувам мерки без ни малку тоа да ја намали мојата верба...Другиве куртони што ке ги видиш и во џамија ке ги видиш и по европски бордели или кај МТВ кај нас.Да не се повторувам значи не е до верата до менталитетот утепан е.
Не да ги викаш куртони тие што одат во ова време кризно во џамија,не се доволно едуцирани,читаат се и сешто на интернет..
Основно нели е чувај се себе за да те чувам јас?
Тука работата нема вирус,Господ Аллах ме чува итд итд.
Сега кога голем број видоа дека има заразени и критични верувам дека ќе падне бројката,ќеима социјално дистанцирање,ќе се донесе ред меѓу народот а и помеѓу државниот врв и јавните институции и сл.
Кој си почитува и не штети на другите-здравје да има,а ова другите каква им е судбината..таква.


Ве молам вие шо сте од Скопје НЕ ДОАЃАЈТЕ викендов во Охрид. Остајте ги викендиците и становите ке има други денови за одмор. Вистина овде е мирно и е одлична прилика за бегство од настанатиот хаос , но мислите малце на сите нас. Сепак сите сме Македонци и треба да пазиме.
Не го пишувам ова од инает ниту од некој комплекс, едноставно многу изгубивме ние Охриѓани, не сте свени дека цели бизниси пропаднаја, не само на мали фирми, туку и еден куп апартмани што ги работаме 5 месеци за да живееме цела година, исто уште милион причини ради коронава пола од угостителите што отворија немаат да ги исплатат вработените, кредити тониме и што уште не.
БИДЕТЕ ОДГОВОРНИ СЕДЕТЕ ДОМА КЕ ИМА ДЕНОВИ ДА СЕ РАДУВАМЕ СИТЕ. (некогаш во иднина.......) :)
Да ќе те послушат,и гајле им е за твојот или мојот бизнис,нема ред тука и секој си прави како сака...седи си дома и така нема бизнис во полициски час,кој кај сака нека се стационира привремено и да гледаме што уште ќе не лажат на тв.Па да видиме до каде ќе истера работава,како дојде време,падна цена на државата хахахах сега никој не не сака.


Нашиот народ се води по принципот ку* ми е двор ми е. Како прво во сообраќајот нема никаква култура на однесување, ниту пешаците ги почитуваат сообраќајните правила, а истото важи и за грото од возачите. Кој каде ќе му текне си претрчува преку улица, маалските улици и паркинзи па се претворени во игралишта за дечурлаана, а тротоарите се полни со измет од кучињата скитници. Да не говорам за лошата хигиена односно лошите навики џиткање отпадоци на кого каде ќе му прдне, од тераса, од кола, одејќи по улица и.т.н. Маска никој не носи, дистанца јок, полни паркови луѓе еден врз друг, за време на полициски час исто така голем број паметњаковци си се шетаат по улици и си одат по комшии на муабет и уште се фалат дека нив гајле им било за полицискиот час, нигде немало полиција, никој немало да ги види и фати како се шетаат. Ајде да ги спомнеме и оние дешавки орото во Гевгелија, Струшката литија, одењето по џамии и собирањето по ифтари... и после црни Филипче бил крив !
Сега правење страница на фб и за време на полициски час кој ќе мрдне одма ставање на фб слика време,податоци основни каде е сликано итд и бунт да се прави да сите рамноправно бидат казнети.
А не за време на полициски час заебации,ништо да не се верува на никого додека не видиш со свои очи,жив шљам е целава ситуација...
Поубаво дома да се скапа 3дена
Него да се шири вирусот и 3000дена да скапаме во државата наша до јакиот систем хахаха
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.814
Поени од реакции
15.737
Прашања кои ме мачат:

Прибидејки полицискиот час стапува од утре вечер, дали полицијата и владата имаат план да ги затворат горе наведените градови т.е. да не дозволат нивно напуштање? Или утре поручек цело Скопје, Куманово, Тетово, Штип ќе бидат напуштени и ќе се распрснат сите по Охрид, Струга, Преспа, Дојран, Маврово, Берово.... Мислам која е поентата на 24 часа полициски час ако претходно им дозволиш на луѓето да излезат ?????
Па не се сите Скопјени заразени... ај спореди % колку има случаи со Струга, да не кажувам Тетово и Куманово....
Работата е да НЕМА СОЦИЈАЛИЗАЦИЈА, т.е. Да се Помножат со НУЛА за подолг период Собиранки, тукаспаѓаат и свадби и крштевки и помени и утакмици, па и Надвор НА ДИСТАНЦА...
Се разјадоа гебелсовите гомнари против опозициониот лидер, а пази сега, КАМО одговорност за Зекири што одел на Ифтар и се заразил и себе и цела фамилија ???????????
Уште НЕМА кривична Санкција за кожната докторка што зарази 200+ луѓе, а не па да зборувам за најновиот случај, директорката на УЈП, па поради нејзе деновиве цело УЈП НЕ работи !!!!
 

Bitcoin

Член од
24 мај 2005
Мислења
5.530
Поени од реакции
13.903
Епа тоа е проблемот бе Нукола, еве го Деспот вчера го постави прашањето ама толку брукастично се справуваат со ситуацијата одговорните, што веќе ништо не не' изненадува, напротив.
Се справуваат? Тоа е епитет веќе... што не го заслужуваат.

Па можам слободно кажам дека тотално одлепија во обид да створат атмосфера за избори што е дно дна...

Креваме раце и нит очекувам некаква долгорочна стратегија, нит некакви превентивни мерки... Со други зборови, анарихистички и егоистички да си гледаме за своето здравје, без слушање и гледање вести и (дез)информации што ќе ги пласира власта и министерството за здравство.

Сега баш пред 20тина мин се слушнав со тетками и уште еден другар, тие иако имаат над 30 апартмани за издавање - и двајцата ми потврдија дека за жива глава нема да работат со овие шо моментално бегет од скопје, а посебно не со цитирам "муслимани"... па не знам и колку пари да им понуделе.

Ама тоа се само двајца што на големо издаваат соби и апартмани и кои јас ги познавам... а што правиме со остатокот кој едвај чека ваков момент за да го смести стадото по подруми и било каде - за да надомести за изгубениве викенди и сезони?

Значи нема чаре, џабе е све... нема саглам лидер што ќе пресече и ќе ја регулира ситуацијава БЕЗ БИЛО КАКОВ ДРУГ ИНТЕРЕС - освен јавното здравје.

Тоа е тоа, за жал.
 
Последно уредено:

Македонеро

Домаќин
Член од
15 декември 2008
Мислења
3.451
Поени од реакции
1.791
Ве молам вие шо сте од Скопје НЕ ДОАЃАЈТЕ викендов во Охрид. Остајте ги викендиците и становите ке има други денови за одмор. Вистина овде е мирно и е одлична прилика за бегство од настанатиот хаос , но мислите малце на сите нас. Сепак сите сме Македонци и треба да пазиме.
Не го пишувам ова од инает ниту од некој комплекс, едноставно многу изгубивме ние Охриѓани, не сте свени дека цели бизниси пропаднаја, не само на мали фирми, туку и еден куп апартмани што ги работаме 5 месеци за да живееме цела година, исто уште милион причини ради коронава пола од угостителите што отворија немаат да ги исплатат вработените, кредити тониме и што уште не.
БИДЕТЕ ОДГОВОРНИ СЕДЕТЕ ДОМА КЕ ИМА ДЕНОВИ ДА СЕ РАДУВАМЕ СИТЕ. (некогаш во иднина.......) :)
Ова бидете одговорни и седете дома го мислеше и за Охриѓани кои живеат и работат во Скопје,така?
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.196
Поени од реакции
21.347
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.560
Поени од реакции
17.592
Нашиот народ се води по принципот ку* ми е двор ми е. Како прво во сообраќајот нема никаква култура на однесување, ниту пешаците ги почитуваат сообраќајните правила, а истото важи и за грото од возачите. Кој каде ќе му текне си претрчува преку улица, маалските улици па се претворени во игралишта за дечурлаана, а тротоарите се полни со измет од кучињата скитници. Да не говорам за лошата хигиена односно лошите навики џиткање отпадоци на кого каде ќе му прдне, од тераса, од кола, одејќи по улица и.т.н. Маска никој не носи, дистанца јок, полни паркови луѓе еден врз друг, за време на полициски час исто така голем број паметњаковци си се шетаат по улици и си одат по комшии на муабет и уште се фалат дека нив гајле им било за полицискиот час, нигде немало полиција, никој немало да ги види и фати како се шетаат. Ајде да ги спомнеме и оние дешавки орото во Гевгелија, Струшката литија, одењето по џамии и собирањето по ифтари... и после црни Филипче бил крив !
Кој е крив ако не институциите? Баба ми да не е?
Имаш поддршка од 90% од јавноста, ЕУ, НАТО, амбасадори и што ти јас знам. Имаш влада со претставници од сите поголеми партии и имаш државен апарат и ресурси. И не се обидувајте да протнете дека сите граѓани се исти к*рац. Се гледа дека албанците далеку помалку почитувале мерки. Но прашањето е зошто?
Едноставно, да казнеа 10-20 албанци и да го исприкажеа тоа по сите албански ТВ-канали и да се поддржеше ова од ДУИ 100%, к*рац дека ќе имаше олкав бран. Ама политика! Знаат во ДУИ што најмногу пали кај албанците. А тоа е мочање на македонците и нивните правила. Затоа ДУИ си береше поени со тоа дека албанците нема да одговараат за разлика од македонците за непочитувањето на мерки и ќе слават Бајрам, за разлика од македонците Велигден.
Потоа, да не застанеа на пола пат експертите од Комисијата за здравствени болести и да ги омасовуваа тестирањата ден за ден досега ќе беше барем колку толку слична ситуацијата како во секоја друга балканска земја. Но што направија овие велелпни експерти? Го сменија алгоритмот и почнаа да тестираат по 50 души, па објавуваа дека се намалувале бројките. Не треба да бидеш врвен експерт од струката за да заклучиш дека што повеќе тестирања, толку побрз излез од кризата. Зошто беше направено тоа? Заради партиски интерес и брзи избори.
Во МВР повторно политика. Наместо казни, закани и опомени исто така се калкулираше. Да не го налутиме народов, избори следат ќе гласаат за другиве. Лидерот на опозицијата секој ден со различни изјави излегуваше, те појако требало да се пристапи, те да се укинеле мерките, па потоа го видовме во теретана, па во кафана.
Љупчо и Бранко за оваа багра која излезе после нив се Меркел.
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.665
После многу карантини, ќе осамне ден во кој вакцината ќе дојде и во Македонија. Секако, дел од преживеаната популација составена од албански и други антивакцери, како и од лица со фолијашка определба, ќе се спротивставува на каков било контакт со шприц во кој наместо разновидни дроги ќе има вакцина. Веројатно ќе бидат формирани шинтерски групи задолжени за привремено успивање и вакцинација на овие особи. Исто како во оние документарците на анимал планет.
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.130
Поени од реакции
4.823
Затоа што не ме цитираше а глеам уклучен си, повторно да прашам, најде разлика меѓу куроболие на етничка група и жени приморани да одат на работа по цена да изгубат работа (финансиски прилив за да хранат семејство)?

П.С. Зголемената бројка не е поради олабавените мерки.
Не е исто, така е.

Но маските и хигиената на рацете треба да се држат.

Исто така полиција и инспекција треба да се на терен, да се погрижат за тие : 5г мрежа, бил гејтс, 5000 евра за умрен...

Делумно кај македонците, а особено кај албанците е застапено верувањето дека тие што одат на инфективна докторите ги убиваат.

Сега слушам дека некои не одат ни на тестирање, а имаат симптоми.
 
Последно уредено:
Член од
29 септември 2013
Мислења
790
Поени од реакции
1.581
Шо се дешава по маркети? Имате некое инфо?
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.145
Поени од реакции
16.658
Како мислиш монтирано, во која смисла? Сметаш дека е фејк тоа видео?
Не знам од кај е видеото и дали е снимено кај нас ама гласот беше додаван на видеото.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom