Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
25 февруари 2020
Мислења
100
Поени од реакции
61
China admits its jab rolled out in Chile is not very effective - which may explain why the nation is being battered by another surge despite having one of the world's best vaccine drives


 

Igorcemk

Cogito ergo sum
Член од
17 јануари 2008
Мислења
11.264
Поени од реакции
14.572
China admits its jab rolled out in Chile is not very effective - which may explain why the nation is being battered by another surge despite having one of the world's best vaccine drives


Mi izgleda logicno. Kineskava e so deaktiviran virus ali virusot mutiral vekje. Drugive vakcini deluvaat na Spike proteinot koj kolku tolku i kaj mutaciite e slicen/ist.
 
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.012
Поени од реакции
6.337
Mi izgleda logicno. Kineskava e so deaktiviran virus ali virusot mutiral vekje. Drugive vakcini deluvaat na Spike proteinot koj kolku tolku i kaj mutaciite e slicen/ist.
Не баш. Чиле ја користи Синовак вакцината за која од старт се знаеше дека има ефикасност од ~50%. Исто е и во Бразил.

Башка што втора доза имаат примено само 4 000 000 од 19 000 000 популација. Нема некакво изненадување во ситуацијава.
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
2.200
Поени од реакции
14.035
Која мизерија......Српски државјани кои транзитирале од Деве Баир према Табановце......не биле пропуштени да излезат од Македонија поради.......полицискиот час. Патниците биле принудени......цела ноќ да ја поминат во своите возила.....се до 5 часот. Срамота!
Друга информација од лице блиско до власта.....се надевам дека изворот му е грешен.
Викенд карантин за Велигден.....односно бидејќи се поклопува со 1-ви мај.....плановите им биле следни.....
почеток петок(30.04) или сабота (01.05).....крај понеделник (03.05) или вторник (04.05)
Исто дека сегашниве мерки (пол. час 20-05 часот, затворени угостителски објекти....итн).....ќе биле продолжени до Велигден
Истото инфо.....ми го даде уште еден близок до власта.....со што ми се створи револт уште од сабајле.
Се надевам нема да се случи тоа........се надевам!
Друга реалност......од утре (13.04) започнува ИФТАР........сите знаеме како поминавме лани.......додека Муслиманското население слободно уживаше на богатите трпези за време на полициски час.
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
34.784
Поени од реакции
53.023
Дупло славје им се фати оваа година. Почетокот на ифтарот со Смилковско.
Автоматски споено мислење:

Научниците од Универзитетот во Тел Авив заклучиле дека вакцината е недоволна во борбата против јужноафриканскиот вид. Истражувачите објавија голема студија во која проучувале 400 испитаници со позитивен тест на коронавирус најмалку 14 дена по вакцинирањето со една или со две дози и 400 невакцинирани лица.

Заклучокот е дека јужноафриканскиот сој бил осум пати позастапен кај оние кои ги примиле двете дози на вакцината, отколку кај оние кои не биле вакцинирани.
 
Последно уредено:
Член од
13 јули 2006
Мислења
9.876
Поени од реакции
10.227
Научниците од Универзитетот во Тел Авив заклучиле дека вакцината е недоволна во борбата против јужноафриканскиот вид. Истражувачите објавија голема студија во која проучувале 400 испитаници со позитивен тест на коронавирус најмалку 14 дена по вакцинирањето со една или со две дози и 400 невакцинирани лица.

Заклучокот е дека јужноафриканскиот сој бил осум пати позастапен кај оние кои ги примиле двете дози на вакцината, отколку кај оние кои не биле вакцинирани.
Кизнај што тестирале Израелциве, во Јужна Африка, Фајзер баш има добри резултати.
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
34.784
Поени од реакции
53.023

:lolzz: ифтарски шеги
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
1.548
Поени од реакции
1.779
@Ron Burgundy , абе оти овие сребриња вака кажуваат, нели ти тврдеше нешто друго врска мутациите... :toe:
Научниците од Универзитетот во Тел Авив заклучиле дека вакцината е недоволна во борбата против јужноафриканскиот вид. Истражувачите објавија голема студија во која проучувале 400 испитаници со позитивен тест на коронавирус најмалку 14 дена по вакцинирањето со една или со две дози и 400 невакцинирани лица.

Заклучокот е дека јужноафриканскиот сој бил осум пати позастапен кај оние кои ги примиле двете дози на вакцината, отколку кај оние кои не биле вакцинирани.
А и овој министеров сребре излезе:
-Меѓутоа, ако ја вакцинирате целата популација и потоа добиете нова варијанта што може да ја ‘прелаже’ вакцината, ќе се вратите на стартната позиција, како пред вакцинацијата, изјави министерот за здравство на Велика Британија Мет Ханкок.
Ронче на крај ќе излезе ти си бил сребре, завиткано во целофан :)

Кизнај што тестирале Израелциве, во Јужна Африка, Фајзер баш има добри резултати.
Прво Швеѓаните ги фалевте, па пљукавте по нив. Израелците ги величевте, сега и они глупи.

Нашиот Филипче изјави

Ставот е дека и само антителата не се доказ дека телото има имунитет против вирусот. Некогаш останува таканаречениот клеточен имунитет, а тоа значи дека веднаш кога ќе дојде повторно во контакт организмот ќе почне да лачи антитела кои во даден момент можеби се немерливи“, одговори министерот на новинарско прашање за тоа кога може оздравените од ковид-19 да се вакцинираат.
А Израелецов
“What we learn is that when there are antibodies, they protect against illness,” he said.
:toe:

Какви ролеркостери прават, секоја чест, битно народ да се вози.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
9.876
Поени од реакции
10.227
@Ron Burgundy , абе оти овие сребриња вака кажуваат, нели ти тврдеше нешто друго врска мутациите... :toe:


А и овој министеров сребре излезе:


Ронче на крај ќе излезе ти си бил сребре, завиткано во целофан :)Прво Швеѓаните ги фалевте, па пљукавте по нив. Израелците ги величевте, сега и они глупи.

Нашиот Филипче изјавиА Израелецов

:toe:

Какви ролеркостери прават, секоја чест, битно народ да се вози.
Абе тој што има мозок ќе си извлечи заклучок што е глупо, што е паметно.

Па секој со умот.

Мислам да и веруваш на студија направена во Израел на мал број на луѓе, која што не ни имала за цел да го истражува тоа, спрема употреба на вакцина во цела држава од кај што потекнува тој сој, треба да ти фали нешто.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
5.847
Поени од реакции
8.912
Mi izgleda logicno. Kineskava e so deaktiviran virus ali virusot mutiral vekje. Drugive vakcini deluvaat na Spike proteinot koj kolku tolku i kaj mutaciite e slicen/ist.
Нема рска мутавијата, толку им е ефикасноста уште во првичната студија. Дејли мејлс стандард со клик бејт наслови, а во текстот кажува дека кинезот се жалел дека лошо го сватиле. Вакцината штити 80 посто од средни случаи и блиску до 100 од смрт, што е пак океј. Само ко што сватив за разлика од другите првата вакцина не штити воопшто, ти требаат двете и треба време.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
10.530
Поени од реакции
10.144
Владиката Петар го хиспитализирале во Систина, позитивен бил.
Прашањето ми е од кога е Систина храм Божји оти според дотичниот храмовите биле најголеми болници :icon_lol:
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
13.129
Поени од реакции
16.867
@Ron Burgundy , абе оти овие сребриња вака кажуваат, нели ти тврдеше нешто друго врска мутациите... :toe:


А и овој министеров сребре излезе:


Ронче на крај ќе излезе ти си бил сребре, завиткано во целофан :)Прво Швеѓаните ги фалевте, па пљукавте по нив. Израелците ги величевте, сега и они глупи.

Нашиот Филипче изјавиА Израелецов

:toe:

Какви ролеркостери прават, секоја чест, битно народ да се вози.
Бафре готово ме убеди, нема да се вакцинирам. Еве ти за вчера статистика од држави како Израел што веруваат во имунизација, 122 нови 4 починати, Обединето Кралство 1730 и 7 починати. Додека ние цареви 687 и 48 мртви, удри ја малце главата, држави со десетици милиони имаат помалце од 10 мртви на ден, а ние поснопица од нецели 2 милиони народ. И сеа ти ќе ми глумиш просветлен иди бегај таму.
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
9.720
Поени од реакции
12.156
Владиката Петар го хиспитализирале во Систина, позитивен бил.
Прашањето ми е од кога е Систина храм Божји оти според дотичниот храмовите биле најголеми болници :icon_lol:
Од литијата на Крчин се заразил.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
10.530
Поени од реакции
10.144
Од литијата на Крчин се заразил.
Не знам јас кај к се заразил ама за него нема зима, ќе си лежи Систина ќе го ококорат, за сиротињи како мене и тебе ќе нема место ни во државна а за Систина ќе продаваме коли и куќи за са не лечат таму. :toe:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom