Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
25 февруари 2020
Мислења
196
Поени од реакции
174
China admits its jab rolled out in Chile is not very effective - which may explain why the nation is being battered by another surge despite having one of the world's best vaccine drives


 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.148
Поени од реакции
21.197
China admits its jab rolled out in Chile is not very effective - which may explain why the nation is being battered by another surge despite having one of the world's best vaccine drives


Mi izgleda logicno. Kineskava e so deaktiviran virus ali virusot mutiral vekje. Drugive vakcini deluvaat na Spike proteinot koj kolku tolku i kaj mutaciite e slicen/ist.
 

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.733
Поени од реакции
7.545
Mi izgleda logicno. Kineskava e so deaktiviran virus ali virusot mutiral vekje. Drugive vakcini deluvaat na Spike proteinot koj kolku tolku i kaj mutaciite e slicen/ist.
Не баш. Чиле ја користи Синовак вакцината за која од старт се знаеше дека има ефикасност од ~50%. Исто е и во Бразил.

Башка што втора доза имаат примено само 4 000 000 од 19 000 000 популација. Нема некакво изненадување во ситуацијава.
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.405
Поени од реакции
29.797
Која мизерија......Српски државјани кои транзитирале од Деве Баир према Табановце......не биле пропуштени да излезат од Македонија поради.......полицискиот час. Патниците биле принудени......цела ноќ да ја поминат во своите возила.....се до 5 часот. Срамота!
Друга информација од лице блиско до власта.....се надевам дека изворот му е грешен.
Викенд карантин за Велигден.....односно бидејќи се поклопува со 1-ви мај.....плановите им биле следни.....
почеток петок(30.04) или сабота (01.05).....крај понеделник (03.05) или вторник (04.05)
Исто дека сегашниве мерки (пол. час 20-05 часот, затворени угостителски објекти....итн).....ќе биле продолжени до Велигден
Истото инфо.....ми го даде уште еден близок до власта.....со што ми се створи револт уште од сабајле.
Се надевам нема да се случи тоа........се надевам!
Друга реалност......од утре (13.04) започнува ИФТАР........сите знаеме како поминавме лани.......додека Муслиманското население слободно уживаше на богатите трпези за време на полициски час.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.273
Дупло славје им се фати оваа година. Почетокот на ифтарот со Смилковско.
Автоматски споено мислење:

Научниците од Универзитетот во Тел Авив заклучиле дека вакцината е недоволна во борбата против јужноафриканскиот вид. Истражувачите објавија голема студија во која проучувале 400 испитаници со позитивен тест на коронавирус најмалку 14 дена по вакцинирањето со една или со две дози и 400 невакцинирани лица.

Заклучокот е дека јужноафриканскиот сој бил осум пати позастапен кај оние кои ги примиле двете дози на вакцината, отколку кај оние кои не биле вакцинирани.
 
Последно уредено:
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.124
Поени од реакции
17.913
Научниците од Универзитетот во Тел Авив заклучиле дека вакцината е недоволна во борбата против јужноафриканскиот вид. Истражувачите објавија голема студија во која проучувале 400 испитаници со позитивен тест на коронавирус најмалку 14 дена по вакцинирањето со една или со две дози и 400 невакцинирани лица.

Заклучокот е дека јужноафриканскиот сој бил осум пати позастапен кај оние кои ги примиле двете дози на вакцината, отколку кај оние кои не биле вакцинирани.
Кизнај што тестирале Израелциве, во Јужна Африка, Фајзер баш има добри резултати.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.273

:lolzz: ифтарски шеги
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.807
Поени од реакции
7.185
@Ron Burgundy , абе оти овие сребриња вака кажуваат, нели ти тврдеше нешто друго врска мутациите... :toe:
Научниците од Универзитетот во Тел Авив заклучиле дека вакцината е недоволна во борбата против јужноафриканскиот вид. Истражувачите објавија голема студија во која проучувале 400 испитаници со позитивен тест на коронавирус најмалку 14 дена по вакцинирањето со една или со две дози и 400 невакцинирани лица.

Заклучокот е дека јужноафриканскиот сој бил осум пати позастапен кај оние кои ги примиле двете дози на вакцината, отколку кај оние кои не биле вакцинирани.
А и овој министеров сребре излезе:
-Меѓутоа, ако ја вакцинирате целата популација и потоа добиете нова варијанта што може да ја ‘прелаже’ вакцината, ќе се вратите на стартната позиција, како пред вакцинацијата, изјави министерот за здравство на Велика Британија Мет Ханкок.
Ронче на крај ќе излезе ти си бил сребре, завиткано во целофан :)

Кизнај што тестирале Израелциве, во Јужна Африка, Фајзер баш има добри резултати.
Прво Швеѓаните ги фалевте, па пљукавте по нив. Израелците ги величевте, сега и они глупи.

Нашиот Филипче изјави

Ставот е дека и само антителата не се доказ дека телото има имунитет против вирусот. Некогаш останува таканаречениот клеточен имунитет, а тоа значи дека веднаш кога ќе дојде повторно во контакт организмот ќе почне да лачи антитела кои во даден момент можеби се немерливи“, одговори министерот на новинарско прашање за тоа кога може оздравените од ковид-19 да се вакцинираат.
А Израелецов
“What we learn is that when there are antibodies, they protect against illness,” he said.
:toe:

Какви ролеркостери прават, секоја чест, битно народ да се вози.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.124
Поени од реакции
17.913
@Ron Burgundy , абе оти овие сребриња вака кажуваат, нели ти тврдеше нешто друго врска мутациите... :toe:


А и овој министеров сребре излезе:


Ронче на крај ќе излезе ти си бил сребре, завиткано во целофан :)



Прво Швеѓаните ги фалевте, па пљукавте по нив. Израелците ги величевте, сега и они глупи.

Нашиот Филипче изјави



А Израелецов

:toe:

Какви ролеркостери прават, секоја чест, битно народ да се вози.
Абе тој што има мозок ќе си извлечи заклучок што е глупо, што е паметно.

Па секој со умот.

Мислам да и веруваш на студија направена во Израел на мал број на луѓе, која што не ни имала за цел да го истражува тоа, спрема употреба на вакцина во цела држава од кај што потекнува тој сој, треба да ти фали нешто.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.714
Поени од реакции
17.376
Mi izgleda logicno. Kineskava e so deaktiviran virus ali virusot mutiral vekje. Drugive vakcini deluvaat na Spike proteinot koj kolku tolku i kaj mutaciite e slicen/ist.
Нема рска мутавијата, толку им е ефикасноста уште во првичната студија. Дејли мејлс стандард со клик бејт наслови, а во текстот кажува дека кинезот се жалел дека лошо го сватиле. Вакцината штити 80 посто од средни случаи и блиску до 100 од смрт, што е пак океј. Само ко што сватив за разлика од другите првата вакцина не штити воопшто, ти требаат двете и треба време.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
14.886
Поени од реакции
16.200
Владиката Петар го хиспитализирале во Систина, позитивен бил.
Прашањето ми е од кога е Систина храм Божји оти според дотичниот храмовите биле најголеми болници :icon_lol:
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.361
Поени од реакции
38.335
@Ron Burgundy , абе оти овие сребриња вака кажуваат, нели ти тврдеше нешто друго врска мутациите... :toe:


А и овој министеров сребре излезе:


Ронче на крај ќе излезе ти си бил сребре, завиткано во целофан :)



Прво Швеѓаните ги фалевте, па пљукавте по нив. Израелците ги величевте, сега и они глупи.

Нашиот Филипче изјави



А Израелецов

:toe:

Какви ролеркостери прават, секоја чест, битно народ да се вози.
Бафре готово ме убеди, нема да се вакцинирам. Еве ти за вчера статистика од држави како Израел што веруваат во имунизација, 122 нови 4 починати, Обединето Кралство 1730 и 7 починати. Додека ние цареви 687 и 48 мртви, удри ја малце главата, држави со десетици милиони имаат помалце од 10 мртви на ден, а ние поснопица од нецели 2 милиони народ. И сеа ти ќе ми глумиш просветлен иди бегај таму.
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.140
Поени од реакции
15.885
Владиката Петар го хиспитализирале во Систина, позитивен бил.
Прашањето ми е од кога е Систина храм Божји оти според дотичниот храмовите биле најголеми болници :icon_lol:
Од литијата на Крчин се заразил.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
14.886
Поени од реакции
16.200
Од литијата на Крчин се заразил.
Не знам јас кај к се заразил ама за него нема зима, ќе си лежи Систина ќе го ококорат, за сиротињи како мене и тебе ќе нема место ни во државна а за Систина ќе продаваме коли и куќи за са не лечат таму. :toe:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom