Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
13 август 2013
Мислења
812
Поени од реакции
1.347
Sekoj so svojot um...po moe ili ke se vakciniraš ili ke se zaraziš...treto nema. Ova ke trae dosta dolgo, taka da nekogo da ne go zakaci se mali šansite

Jas se vakcinirav...pa eve živ sum
Убаво, доколку те прави среќен, боцни се. Само ќе мора пак да носиш маска, пошто немаш никаква гаранција за ништо, дали си имун, дали си преносител, дали ќе се заразиш,дали ќе заразиш друг итн, имаш само некаква надеж дадена од производителот дека нема тешко да оболиш и да умреш, ништо поразлично од останатите невакцинирани.
 
Член од
2 септември 2013
Мислења
238
Поени од реакции
211
Убаво, доколку те прави среќен, боцни се. Само ќе мора пак да носиш маска, пошто немаш никаква гаранција за ништо, дали си имун, дали си преносител, дали ќе се заразиш,дали ќе заразиш друг итн, имаш само некаква надеж дадена од производителот дека нема тешко да оболиш и да умреш, ништо поразлично од останатите невакцинирани.

Не ми е работава да летувам во Грција или да се ослободам од маската, еве ти медицинско лице, барем знаеш како е да се избориш со пандемија, (јас не спаѓам во таа група, зборувам од тоа што следам читам) која како што гледаме и нема крај веќе една година.. Многумима познаници, роднини, пријатели починаа, дилемата дека не е опасна е решена, моментално познавам луѓе кои се позитивни со благи симптоми, кој може да гарантира дека после 6 месеци коронава(дали навистина има имунитет) нема да постои, па нема пак да закачи ама вториот пат нема да заврши во болница.. не е работава прележав други нека ја мислат или па досега нема да ме фати, така ќе продолжам..
 
Член од
17 август 2011
Мислења
5.867
Поени од реакции
8.955
Убаво, доколку те прави среќен, боцни се. Само ќе мора пак да носиш маска, пошто немаш никаква гаранција за ништо, дали си имун, дали си преносител, дали ќе се заразиш,дали ќе заразиш друг итн, имаш само некаква надеж дадена од производителот дека нема тешко да оболиш и да умреш, ништо поразлично од останатите невакцинирани.
Да расчистиме со некој работи, иако тешко дека некој ќе смени мислење. Вакцината те штити од 50 до 95 од зараза во зависност од производител. И горе доле 99 посто од тешки компликации кај сите. Тоа се докажани факти, а и 50 и 99 посто се подобри од 0. Е сеа некој и тие 1 посто им се многу, и ќе продолжат да носат маски и тн.
За преносливост сеуште немаш докази дали спречува, исто е и за мутациите и дали ќе треба да се вакцинираш повторно. Сега за сега вестите се позитивни, ама ете може и да се смени работата. Ако се случи тоа, тогаш да, нема никаква логика присилна вакцинација. Ќе си се вакцинираат ранливите( тие што се осеќаат така) секоја година како за грипот и тоа е тоа.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
13.196
Поени од реакции
17.040
Убаво, доколку те прави среќен, боцни се. Само ќе мора пак да носиш маска, пошто немаш никаква гаранција за ништо, дали си имун, дали си преносител, дали ќе се заразиш,дали ќе заразиш друг итн, имаш само некаква надеж дадена од производителот дека нема тешко да оболиш и да умреш, ништо поразлично од останатите невакцинирани.
Ништо поразлично од овие 50 души што умираат на ден, и ти си бил зубар, сигурно и рацете не си ги миеш кога ти доаѓа нов пациент, пошто исти курац.
 

borso

Робсо
Член од
7 ноември 2020
Мислења
65
Поени од реакции
112
Имав многу црна визија. Како јаглен од РЕК по повластена цена.

Ќе дојде нова мутација, ќе цркнат сите дечишта, ќе дојдат милфки ужалени со пичишта нажарени!
Популација да обновиме секоја од нив ќе сака, во пични сокови да се удавиме ќе речат треба така.

За многу години нека ни е празников, амин и чувајте се
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.008
Поени од реакции
7.253
Сега има и нова мутација на вирусов овој пат Бразилска.Многу позаебана и посмртоносна од другиве мутации.По се изгледа како човештво многу и згрешивме на природата па реши малку да не научи на памет.Или на некој вработен во лабараторија жена му со развод му го собрала сиот имот па решил да си ги излечи фрустрациите.:cautious:Во секој случај ситуацијава не е добра а и здравствово е тотално блокирано.Па не постои само ковид бе мајката има и други заебани болести.Шо е со канцери,срцеви болести љуѓе не можат да си ги направат своите редовни контроли.
 
Член од
9 април 2007
Мислења
854
Поени од реакции
377
Сега има и нова мутација на вирусов овој пат Бразилска.Многу позаебана и посмртоносна од другиве мутации.По се изгледа како човештво многу и згрешивме на природата па реши малку да не научи на памет.Или на некој вработен во лабараторија жена му со развод му го собрала сиот имот па решил да си ги излечи фрустрациите.:cautious:Во секој случај ситуацијава не е добра а и здравствово е тотално блокирано.Па не постои само ковид бе мајката има и други заебани болести.Шо е со канцери,срцеви болести љуѓе не можат да си ги направат своите редовни контроли.
1618171527559.png
 
Член од
31 март 2019
Мислења
34
Поени од реакции
44
Вакцината те штити од 50 до 95 од зараза во зависност од производител. И горе доле 99 посто од тешки компликации кај сите. Тоа се докажани факти,
Мај прешас. Тоа е само сува информација сервирана на нас како "докажани факти"
Како ги испитаа тие факти? На кои луѓе, колку луѓе? Колку време ги тестираа? Шест месеци? И така дознаа дека вакцините се опд толку до толку % ефикасни. Ништо не е испитано ни дознато. Ништо суштински. Само на мал број доброволци. Како што вакцинираните се осеќаат сигурно исто така и побожните се осеќаат сигурно. А уствари ништо не е сигурно.
Единствено сигурно е дека треба да се пазиме и да внимаваме. А можеби има вистина во тоа што кажа @stratUs, дека природата решила да на науќи на памет.
Како и да е мај прешас. Добра работа е дистанцата и не ракувањето. Уи љајк ит прешас.
 
Член од
16 мај 2010
Мислења
5.018
Поени од реакции
3.056
Со оглед на тоа колку животи "закопаа" со нивната неспособност и компир-дипломатија при (не)набавка на вакцини, покрај Министер за смрт, го личи и како Министер за земјоделство.

Ќе пишев нешто ама не е место за црн хумор
 
Член од
17 август 2011
Мислења
5.867
Поени од реакции
8.955
Мај прешас. Тоа е само сува информација сервирана на нас како "докажани факти"
Како ги испитаа тие факти? На кои луѓе, колку луѓе? Колку време ги тестираа? Шест месеци? И така дознаа дека вакцините се опд толку до толку % ефикасни. Ништо не е испитано ни дознато. Ништо суштински. Само на мал број доброволци. Како што вакцинираните се осеќаат сигурно исто така и побожните се осеќаат сигурно. А уствари ништо не е сигурно.
Единствено сигурно е дека треба да се пазиме и да внимаваме. А можеби има вистина во тоа што кажа @stratUs, дека природата решила да на науќи на памет.
Како и да е мај прешас. Добра работа е дистанцата и не ракувањето. Уи љајк ит прешас.
Можеш сите овие прашања да си ги одговориш и сам со два клика, и како ги тестирале, и на колку луѓе, и како ја мерат ефикасноста. Како и да е тие се резултатите, пазел не пазел ќе го фатиш кад тад освен ако не си некој аутист што не излага од дома.
 
Член од
16 мај 2010
Мислења
5.018
Поени од реакции
3.056
Како бе вака, значи битни се животите само на вакцинираните ?!?!
Која хипокритија владее во светов тоа е страшно
A што ако сум вакциниран ама сум во тие 5% кај што не реагира вакцината?
 

Igorcemk

Cogito ergo sum
Член од
17 јануари 2008
Мислења
11.322
Поени од реакции
14.679
Дај стварно, дали ти или некој друг, небитно, елаборирај зошто би се вакцинирал.
Досега потврдено околу вакцините
- не штити од инфекција, затоа се препорачува да се продолжи со носење маски
- не спречува пренесување на други, затоа повторно носење маски и дистанца
- не се знае за кој сој уопште делува, пошто има многу мутации нели
- не трае долго, максимално 6 месеци некојси имунитет, ќе се ревакцинираш ли постојано на секој 6 месеци
- ризик од несакани дејства, краткоточни и долгорочни
- употреба на вакцини без долготрајни и целосни клинички испитувања, со единствено образложение дека е “вонредна состојба“, која всушност мора и да трае се додека тече вакцинирањето на масите, инаку се паѓа у вода.
- дистанцирање на сите производители од можни несакани дејства па дури и смрт итн.

Замисли ситуација, тебе те боли глава и ти приоѓа некој, ти дава некое плаво-розово апче и ти вика пиј сине, од ова има да си како нов. Одма ќе одмавнеш со глава.
Е сега замисли ти иде некој со шприц у рака и ти вика, боди се сине, ова е лек за се.
- Штити од инфекција, не 100% ама близу 90% ама штити 100% од смрт и тешко заболување со трајни последици.
- Спречува пренос на други 80-90% и ако пренесеш со помала количина што може да биде клучно при зараза не незаштитен.
- Делува и на мутации не со иста јачина како првиот вирус ама сепак доволно. А и штити од тешки заболувања и кај мутации.
- Минимум трае 8 месеци значи исто толку, колку со имунитет стекнат од зараза. Може и подолго. Ќе се потврди со повеќе поминато време.
- Несакани дејства како ден-два настинка да имаш. Со мал ризик тромбоза и смрт, некаде 1:100.000 и со тоа далеку помалце ризик него да се заразиш.
- Вакцините ги поминаа сите фази пред пуштање барем тие во ЕУ што се пуштени се уредно пуштени, не по брза постапка.
- Мене на пример не ми побараа да потпишам нешто да ги ослободам од одговорност. Ама тоа на пример не би било поразлично од пиење лекови или пред операција што подпишуваш.

Замисли, има пандемија и има ефикасна вакцина. Се одлучуваш сепак да не примаш што е твое право со ризик, да се инфицираш, пренесеш, да имаш трајни последици од вирусот и во најлош случај смрт. Изборот и ризикот е индивидуален секој за себе знае. Ме нервира само што вакцинирањето се направи некој мистичка акт како да е крштевка или не знам што. Демек ете ги боцнатите. Да ти кажам искрено, ист човек сум и боцнат само што еден ризик помалце имам во оваа пандемија.
 
Член од
2 септември 2013
Мислења
238
Поени од реакции
211
Помина тоа време од доброволци, испитаници тест триалс, сега имаме држави, население тестирано и се доаѓа до претпоставениот резултат ама вакви антивакцајн луѓе прби ќе се вакцинираат при прва прилика, се бламираат а нанесуваат штета ..
Автоматски споено мислење:

Да бе сите економии во светот им светна дека можат да профитираат на тестови, а ќе баталат други гранки, индустрии, изи кеш работава.. а настрана колку ѓи чини воведените карантини, лекувањето на народот..
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom