Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
7 септември 2016
Мислења
10.220
Поени од реакции
16.415
Го испушти моментот каде што цела претходна година ја поминавме со маски. На отворено и на затворено. 0 починати како резултат на носење маски. 0 разболени како последица од истото. Напротив, лицата кои се алергични на полен поминаа полесно бидејќи носеа маски на отворено.
... тоа онака од ракав ме убедуваш, човекот не роден да му е затната устата и носот со материјал (маска) да ,,диши на шкрги,, и тоа да е без последица поради недостаток на внесениот воздух и задржување на издишениот воздух, посебно кога е на отворено и кога треба да дише со цела плуќа, оправданоста на носење на заштитната маска не смее така стерилно да се брани, затоа што има потреба поради К19, затоа ќе се изгуби искреноста и верувањето кон тој што тоа го тврди,
... не мора некој да ме убеди да при движење на моето тело на улица секојдневно со затната уста и нос со заштитна маска, по извесен период нема да има последица, кога телото ми дава до знаење дека не може да диши правилно и дека му пречи маската,
...Да! носење во затворен простор заштитна маска одреден период додека се избегне блискиот контакт, ама на отворено е чист промашај со опасност за појавување на здравствени проблеми,
...ги читам разните портали, како ја бранат тезата дека дишењето со капацитет на внесен кислород и изнесен СО2 не се разликува кога се носи заштитна маска или не, а при тоа ,,срамежливо,, онака неприметливо како споредно ќе спомнат за можни компликации,
П.С.
...како не се сетиле до сега, алергичните особи да носат заштитна маска и ,,полесно да поминат,, наместо да се оптоварат со ставање капки и пиење лекови?
 
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.148
Поени од реакции
6.643
... тоа онака од ракав ме убедуваш, човекот не роден да му е затната устата и носот со материјал (маска) да ,,диши на шкрги,, и тоа да е без последица поради недостаток на внесениот воздух и задржување на издишениот воздух, посебно кога е на отворено и кога треба да дише со цела плуќа, оправданоста на носење на заштитната маска не смее така стерилно да се брани, затоа што има потреба поради К19, затоа ќе се изгуби искреноста и верувањето кон тој што тоа го тврди,
... не мора некој да ме убеди да при движење на моето тело на улица секојдневно со затната уста и нос со заштитна маска, по извесен период нема да има последица, кога телото ми дава до знаење дека не може да диши правилно и дека му пречи маската,
...Да! носење во затворен простор заштитна маска одреден период додека се избегне блискиот контакт, ама на отворено е чист промашај со опасност за појавување на здравствени проблеми,
...ги читам разните портали, како ја бранат тезата дека дишењето со капацитет на внесен кислород и изнесен СО2 не се разликува кога се носи заштитна маска или не, а при тоа ,,срамежливо,, онака неприметливо како споредно ќе спомнат за можни компликации,
П.С.
...како не се сетиле до сега, алергичните особи да носат заштитна маска и ,,полесно да поминат,, наместо да се оптоварат со ставање капки и пиење лекови?
Недостаток на што во внесениот воздух? Дали ти е јасно дека ефектите од недостаток на воздух, кислород во принцип, прилично брзо се јавуваат. Кај лица кои веќе имаат проблеми е потребна и лекарска интервенција. Колку случаеви на хипоксемија поради носење маски сме имале годинава?

И да, бјонс, се сетиле. Препораката за лица кои имаат алергии за време на сезоната или во периоди на поголемо загадување на воздухот е да се носат маски.
 
Член од
13 август 2013
Мислења
842
Поени од реакции
1.425
Недостаток на што во внесениот воздух? Дали ти е јасно дека ефектите од недостаток на воздух, кислород во принцип, прилично брзо се јавуваат. Кај лица кои веќе имаат проблеми е потребна и лекарска интервенција. Колку случаеви на хипоксемија поради носење маски сме имале годинава?

И да, бјонс, се сетиле. Препораката за лица кои имаат алергии за време на сезоната или во периоди на поголемо загадување на воздухот е да се носат маски.
Очигледно не ти е уште легната проблематиката, пошто бркаш да не речам дркаш поими, хипоксемија и хипоксија се две различни состојби, не бери гајле, ќе научиш се у следните година-две.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
8.041
Поени од реакции
9.627
Izgleda nema da ni trebaat tolku vakcini. Vo zapadniov del od severna, ima otpor kaj muslimanskoto naselenie, a najmnogu kaj turcite/torbeši. Albancite što se po drzavni firmi i socijalno se družat...da, ostanatite ne sakaat da se vakciniraat
 
Член од
13 август 2013
Мислења
842
Поени од реакции
1.425
Izgleda nema da ni trebaat tolku vakcini. Vo zapadniov del od severna, ima otpor kaj muslimanskoto naselenie, a najmnogu kaj turcite/torbeši. Albancite što se po drzavni firmi i socijalno se družat...da, ostanatite ne sakaat da se vakciniraat
Дај стварно, дали ти или некој друг, небитно, елаборирај зошто би се вакцинирал.
Досега потврдено околу вакцините
- не штити од инфекција, затоа се препорачува да се продолжи со носење маски
- не спречува пренесување на други, затоа повторно носење маски и дистанца
- не се знае за кој сој уопште делува, пошто има многу мутации нели
- не трае долго, максимално 6 месеци некојси имунитет, ќе се ревакцинираш ли постојано на секој 6 месеци
- ризик од несакани дејства, краткоточни и долгорочни
- употреба на вакцини без долготрајни и целосни клинички испитувања, со единствено образложение дека е “вонредна состојба“, која всушност мора и да трае се додека тече вакцинирањето на масите, инаку се паѓа у вода.
- дистанцирање на сите производители од можни несакани дејства па дури и смрт итн.

Замисли ситуација, тебе те боли глава и ти приоѓа некој, ти дава некое плаво-розово апче и ти вика пиј сине, од ова има да си како нов. Одма ќе одмавнеш со глава.
Е сега замисли ти иде некој со шприц у рака и ти вика, боди се сине, ова е лек за се.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
10.011
Поени од реакции
10.426
Izgleda nema da ni trebaat tolku vakcini. Vo zapadniov del od severna, ima otpor kaj muslimanskoto naselenie, a najmnogu kaj turcite/torbeši. Albancite što se po drzavni firmi i socijalno se družat...da, ostanatite ne sakaat da se vakciniraat
Ѓоко и кај нашиве има многу што нема да се вакцинираат.

Во Србија, Бугарија, Хрватска исто.
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.551
Поени од реакции
17.490
Будали се Американците кои имаат 20% потполно вакцинирани и 35% кои примиле 1 доза, вие стручњаци знаете со еден твит каде што пишува дека умрел од вакцина дека се лоши вакцините.
Единствен начин за да се вратиме што побргу во нормала, да не умираме како кучиња и да не осиромашиме дополнително е вакцинирање.
Иако, кај нас ако не е задолжителна вакцинацијата од Х возраст вакцинирањето ќе биде делумно успешно. Толку им е лејката на рајава, секој втор ги знае сите белосветски завери. Британците и Американците се вакцинираат, ама некои си таму од Свирипичино кој прочитал на интернет е уверен дека ќе умрел од вакцината. Барем денеска вестите се шират со неверојатна брзина, секој може да објави и да биде чуен. Нема ни 0.000000000001% кои починале од вакцината, а дадени се повеќе од 768 милиони дози. Ама џабе се објаснува на оваа стока тука. Све е попусто. Или ќе е задолжително или ќе пропадне вакцинацијата.
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
4.442
Поени од реакции
15.792
Со оглед на тоа колку животи "закопаа" со нивната неспособност и компир-дипломатија при (не)набавка на вакцини, покрај Министер за смрт, го личи и како Министер за земјоделство.

 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
8.041
Поени од реакции
9.627
Bolsonaro je tako svojevremeno tvrdio da je kovid 19 "samo mali grip". Bio je protiv nacionalnog karantiina jer je smatrao da će siromašne dodatno osiromašiti, a lokalne i regionalne lidere koji su ih zazivali etiketirao je kao "tirane". Osporavao je vakcine protiv kovida ti tvrdio da se neće vakcinisati. Čak je jednom rekao da će ljudi koji dobiju Fajzerovu vakcinu postati krokodili. Propustio je kupiti milione doza vakcina, a potom svojim sugrađanima rekao da prestanu cmizdriti zbog pandemije

https://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2021&mm=04&dd=11&nav_category=78&nav_id=1840691
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
35.343
Поени од реакции
54.492
У Бутан за процес на вакцинирање го прашале советот на монаси. Они им рекле немојте сега да почињате пошто ѕвездите не се ко шо требе моментално, тек за два месеци ќе бидат поволни ѕвездите и тоа прва да прими вакцина жена родена у закот на мајмун.
И океј почекале два месеци и прва била вкацинирана жена родена у знакот на мајмун.
Епилог: - За една недела го вакцинирале цело возрасно население.
 

Lenor*

Laik
Член од
4 август 2018
Мислења
124
Поени од реакции
196
Дај стварно, дали ти или некој друг, небитно, елаборирај зошто би се вакцинирал.
Досега потврдено околу вакцините
- не штити од инфекција, затоа се препорачува да се продолжи со носење маски
- не спречува пренесување на други, затоа повторно носење маски и дистанца
- не се знае за кој сој уопште делува, пошто има многу мутации нели
- не трае долго, максимално 6 месеци некојси имунитет, ќе се ревакцинираш ли постојано на секој 6 месеци
- ризик од несакани дејства, краткоточни и долгорочни
- употреба на вакцини без долготрајни и целосни клинички испитувања, со единствено образложение дека е “вонредна состојба“, која всушност мора и да трае се додека тече вакцинирањето на масите, инаку се паѓа у вода.
- дистанцирање на сите производители од можни несакани дејства па дури и смрт итн.

Замисли ситуација, тебе те боли глава и ти приоѓа некој, ти дава некое плаво-розово апче и ти вика пиј сине, од ова има да си како нов. Одма ќе одмавнеш со глава.
Е сега замисли ти иде некој со шприц у рака и ти вика, боди се сине, ова е лек за се.
Вестите кои ги добиваме about цовид се преку 90% гарбиџ(не дека се немаат или имаат десено него се фура стравот као приоритет и главна вест во истите иако е меѓу редови кажан)...имајќи ја во предвид цензурата и контролата и протокот на информации кое ниво би го опишале као-гушење до ниво на респиратори...Кој ја има сликата направено на време,сега само ги склопува коцките ко Puzzles да млати...Што се однесува до сликата некои ја гледаат низ призма на некој модерен уметник ебиветар кој добијал инспирација слушајќи моронска техно тн.музика а некои низ призма на Микеланџело...
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.551
Поени од реакции
17.490
Кои вести се манипулирани бе? Не се работи за нешто што се случува на далечен исток и во САД, туку пред нос ти е. Колку само луѓе испоумреа, колку луѓе лежат во болници од болеста свесен си воопшто? Зар немаш ниеден познаник кој починал од ова чудо?
Среќа во несреќа е што вложија сериозно во вакцини и ги забрзаа процесите за да излезат. Сега имаме лек, кој го примаат и препорачуваат од фелата, ама ќе дојде некој Твитерџија да шири глупости по социјални мрежи и пола Македончиња ја утврдуваат белосветската превара. Па заради тие мамички од фејзбук пред 2-3 години имаше пандемија од заушки(или од друга болест беше, не се сеќавам).
 
Член од
2 септември 2013
Мислења
241
Поени од реакции
220
Не бе не нашиве се ненормални, одбиваат вакцина а ни самите не знаат зошто, се трујат со секакви апчиња, чаеви за слабеење, аплицираат секакви непроверени алтернативни лекови од фејсбук реклами, ама кога иде ред на вакцина се мислам, се плашам. Што е најлошото овие работи неочекувано доаѓаат од образованиот кадар, сестри, наставнички, новинари.. патем зборувам со другар новинар нејќел да се вакцинира зошто прочитал на интернет дека штетни биле, богзнае какви од какви портали му дстигаст информациите, а патем говориме за луѓе кои кројат јавно мислење.. се на се ваквите антиваксери ни штетат нам кои сакаме да завршиме со пандемијата.. само се пролонгира неизбежното.. шансите се еднакви или вакцина или ковид..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom