Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
5 март 2018
Мислења
10.560
Поени од реакции
10.182
Братко кај мене у маало овие 2 дена паркчето никогаш не било по пуно. Едниот ден буквално 14 души имаа формирано глутница и пиеа пиво џган еден до друг.

Полиција немаше ни за лек а обично секој ден шетаат фул. Така да некако ко да некој сака обратно да постигне.
Just saying...
Полицијата само за казни на отворено знат да пишат. Треба да ги растураат тие големи групирања.
 
Член од
25 февруари 2020
Мислења
100
Поени од реакции
61
Fresh blow for AstraZeneca as vaccine is linked to another
dangerous blood condition in Europe -
while regulators review four cases of brain clots linked to Johnson and Johnson's single-dose jab that UK has bought 30million doses of


 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
1.372
Поени од реакции
1.398
Полицијата/државата да не беше селективна со пишувањето на казните и спроведувањето на мерките, одамна ќе беше поминат пикот, и ќе беше веќе средена ситуацијата. Сега еве затворија, летоска пак ќе биде гунгула по кафичи и кафани, во Охрид ќе нема игла кај да падне, и пак по старо све.

Иначе, кој е ставот претежно за вакцните? Со многу што зборев пред месец дена, не сакаа да се вакцинираат ради нус-појави и глупости, за сега истите тие да едвај чекаат да се вакцинираат.

До кога мислите дека ќе трае вакцинирањето кај нас?
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
7.389
Поени од реакции
22.542
Fresh blow for AstraZeneca as vaccine is linked to another
dangerous blood condition in Europe -
while regulators review four cases of brain clots linked to Johnson and Johnson's single-dose jab that UK has bought 30million doses of


wow три случаи на 20 милиони. Би сакал да го видам тоа научно докажување на причинско-последична врска во овој случај.
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.551
Поени од реакции
17.485
Полицијата/државата да не беше селективна со пишувањето на казните и спроведувањето на мерките, одамна ќе беше поминат пикот, и ќе беше веќе средена ситуацијата. Сега еве затворија, летоска пак ќе биде гунгула по кафичи и кафани, во Охрид ќе нема игла кај да падне, и пак по старо све.

Иначе, кој е ставот претежно за вакцните? Со многу што зборев пред месец дена, не сакаа да се вакцинираат ради нус-појави и глупости, за сега истите тие да едвај чекаат да се вакцинираат.

До кога мислите дека ќе трае вакцинирањето кај нас?
Зависи кога ќе почне и колку ќе биде успешна кампањата за вакцинација. Засега имаат кажано дека имале капацитет за 7.000 дневно да вакцинираат. Доколку имаат вакцини и заинтересираност сигурно можат да го дуплираат или барем да стигнат до 10.000 дневно. Со што за месец- два би ги извакцинирале потребните 450.000 народ за да имаме колективен имунитет.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
8.366
Поени од реакции
11.677
Ја забораваш ревакцинацијата. За 3-4 месеци можеме.
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.551
Поени од реакции
17.485
Ја забораваш ревакцинацијата. За 3-4 месеци можеме.
Ако имаме доволно вакцини може и побрзо, но и за 3-4 месеци отсега да вакцинираат 450.000 луѓе ќе биде голем успех и ако штитат вакцините од нови соеви и во исто време прележаните имаат имунитет ќе биде многу подобра ситуацијата. Но, гледано што се случува моментално како во поглед на заинтересираноста за вакцинирање, така и во неспособноста на властите да обезбедат вакцини не сум оптимист.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
13.161
Поени од реакции
16.928
Многу го тупат и со вакцинирањево, ја да вакцинирам сам 500 души на ден ќе ги пројдам ко ништо. Вака ако вакцинираат они ќе ни треба две години да помине цело население.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
8.366
Поени од реакции
11.677
Ако имаме доволно вакцини може и побрзо, но и за 3-4 месеци отсега да вакцинираат 450.000 луѓе ќе биде голем успех и ако штитат вакцините од нови соеви и во исто време прележаните имаат имунитет ќе биде многу подобра ситуацијата. Но, гледано што се случува моментално како во поглед на заинтересираноста за вакцинирање, така и во неспособноста на властите да обезбедат вакцини не сум оптимист.
140.000 пријавени и 21.000 вакцинирани. Дааалеку сме од 450.000.

Битно е да се имунизираат загрозените групи граѓани до есен, веројатно ќе биде со оглед на тоа дека сите имаат предност пред нив, а тука е и тегнењето на работата со АЗ! Ни јас не сум оптимист.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
5.860
Поени од реакции
8.941
140.000 пријавени и 21.000 вакцинирани. Дааалеку сме од 450.000.

Битно е да се имунизираат загрозените групи граѓани до есен, веројатно ќе биде со оглед на тоа дека сите имаат предност пред нив, а тука е и тегнењето на работата со АЗ! Ни јас не сум оптимист.
Може рачунаат дека некој од загрозените ќе умре наскоро, па да не трошат вакцини за џабе.
Инаку проблемот е вакцините, кога ќе дојдат може и побрзо да иде вакцинацијата. Србија вакцинираше 76000 во еден ден. А и мислам дека кога голем број ќе бидат вакцинирани полесно ќе се натераат и останатите.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
8.366
Поени од реакции
11.677
Може рачунаат дека некој од загрозените ќе умре наскоро, па да не трошат вакцини за џабе.
Инаку проблемот е вакцините, кога ќе дојдат може и побрзо да иде вакцинацијата. Србија вакцинираше 76000 во еден ден. А и мислам дека кога голем број ќе бидат вакцинирани полесно ќе се натераат и останатите.
Ќе го земат Рон, еве он сам може 500. Барем уште 10тина да имаше ко него.

Прво беше "нека дојдат вакцините и луѓето ќе се пријавуваат", а сега е "нека тргне, па ќе посакаат". Чисто се сомневам. Имаш 10.000 (претпоставка е) дека се вакцинирале во Србија и 21.000 кај нас од 140.000 пријавени! Ако 33% пред пикот веќе го имале прележано, значи ни требаат уште 33%. :D
 
Член од
17 август 2011
Мислења
5.860
Поени од реакции
8.941
Ќе го земат Рон, еве он сам може 500. Барем уште 10тина да имаше ко него.

Прво беше "нека дојдат вакцините и луѓето ќе се пријавуваат", а сега е "нека тргне, па ќе посакаат". Чисто се сомневам. Имаш 10.000 (претпоставка е) дека се вакцинирале во Србија и 21.000 кај нас од 140.000 пријавени! Ако 33% пред пикот веќе го имале прележано, значи ни требаат уште 33%. :D
Само гледам што се случува во други држави. Секаде беа скептични луѓето напочеток. А за пријавувањево што фајде од тоа, ете се пријавивме. И пак си прават некој нивни списоци и приоритети.
 

Lenor*

Laik
Член од
4 август 2018
Мислења
101
Поени од реакции
168
Ќе го земат Рон, еве он сам може 500.
Моментално правам слика/визија пред мене у 3Д-е како би изгледало сето тоа на негов начин одработено...ми изби пот у вид на роса на челото,се покакав од виденото и прекинав истиот момент...сега ќе ме кине анксиозност а и така немав мирен сон...
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
8.366
Поени од реакции
11.677
Само гледам што се случува во други држави. Секаде беа скептични луѓето напочеток. А за пријавувањево што фајде од тоа, ете се пријавивме. И пак си прават некој нивни списоци и приоритети.
Приоритети мора да има, а списоци нека се прават за де футуро. Барем со списоците ќе има организираност, само да не се наруши редот на приоритетните листи.

Мерките ќе останат најмалку уште една година, небитно од процентот на имунизација.

Не се работи само за скептичност, туку и за отсуство на интерес. Тргам од себе. :coffee:
Автоматски споено мислење:

Моментално правам слика/визија пред мене у 3Д-е како би изгледало сето тоа на негов начин одработено...ми изби пот у вид на роса на челото,се покакав од виденото и прекинав истиот момент...сега ќе ме кине анксиозност а и така немав мирен сон...
Сака да ме боцне, вака ми се набацува. :(
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
13.161
Поени од реакции
16.928
Моментално правам слика/визија пред мене у 3Д-е како би изгледало сето тоа на негов начин одработено...ми изби пот у вид на роса на челото,се покакав од виденото и прекинав истиот момент...сега ќе ме кине анксиозност а и така немав мирен сон...
за сребриња како тебе и дамблдор една утилница гратис со вакцината
 

Kajgana Shop

На врв Bottom