Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
19 ноември 2020
Мислења
721
Поени од реакции
2.355
Aпсолутно треба да се затвори се што не е важно за основна функција на живот, а тоа значи сите освен продавници, аптеки, болници, банки и бензински. И тоа требаше да се направи одма ама нема способни кај нас во државава, се е без концепт и стратегија.
2 месеци минимум само ова да работи. Нити производство , нити ЕВН, нити телекомуникациски оператори...
Само продавници и аптеки додека има што да се купи. Па после ако пак се зголемат бројките пак 2 месеци затварање. Вакцинација нема потреба.
 
Член од
28 јуни 2018
Мислења
125
Поени од реакции
102
Вработените не произведуваат туку овозможуваат уплати и исплати на кладење.

Дали вработените во кината произведуваат нешто па ОК е истите да работаат и за нивното работење никој да не се буни?1. Џабе се вадиш, покуша да го спинуваш сето тоа што го кажав за да излезеш дека си во право.

2. Моабетот е у тоа што ниту еден вработен/а во кладилница или казино не дозволи од неа/него да се создаде кластер, во споредба со болниците (компарација која што ти ја започна btw). "Според тебе испаѓа дека треба сите бизниси, па и болници да дојдат да научат од коцкарници и кладилници како треба да се применуваат мерки за заштита од Ковид... WOW " <-

3. Знам, слободно прати ми линк од било кој весник, или еве слободно кажи ми една кладилница или казино која што е одговорна за заразување или ставање во ризик за заразување на поголема група луѓе.

4. Браво, заработуваш повеќе од мнозинството вработени во тој сектор, еве наместо да земаш цела плата подели ја платата на неколку вработени кои што ќе бидат оштетени од намалување на работното време или целосно затворање. Еве слободно и пиши што работаш и дали тоа го работаш од дома.
Не се вадам, немам за што.

Поентата моја е дека АПСОЛУТНО НЕ СЕ најбитни кафичи кафани и казина во државава. НАПРОТИВ, последни се и нема зошто со било кој сектор да се споредуваат. Никаков придонес нема од нив и треба одма клуч. Штом плаќале мн данок (WTF?), нека им прости државата малку и нека поделат по вработени додека се затворени.

Кафани delivery е ризик според мене зашто СИГУРНО не се носат маски прописно, ама барем има некој придонес од нив...
 
Член од
5 март 2018
Мислења
10.494
Поени од реакции
10.118
Вработените не произведуваат туку овозможуваат уплати и исплати на кладење.

Дали вработените во кината произведуваат нешто па ОК е истите да работаат и за нивното работење никој да не се буни?1. Џабе се вадиш, покуша да го спинуваш сето тоа што го кажав за да излезеш дека си во право.

2. Моабетот е у тоа што ниту еден вработен/а во кладилница или казино не дозволи од неа/него да се создаде кластер, во споредба со болниците (компарација која што ти ја започна btw). "Според тебе испаѓа дека треба сите бизниси, па и болници да дојдат да научат од коцкарници и кладилници како треба да се применуваат мерки за заштита од Ковид... WOW " <-

3. Знам, слободно прати ми линк од било кој весник, или еве слободно кажи ми една кладилница или казино која што е одговорна за заразување или ставање во ризик за заразување на поголема група луѓе.

4. Браво, заработуваш повеќе од мнозинството вработени во тој сектор, еве наместо да земаш цела плата подели ја платата на неколку вработени кои што ќе бидат оштетени од намалување на работното време или целосно затворање. Еве слободно и пиши што работаш и дали тоа го работаш од дома.
Снаата работи во кладилница и можам да ти потврдам дека се направија кластери таму,ние дома од таму закачивме.
Колешка на снаата одела на работа а имала контакт со заразено лице,по неколку дена разви симптоми се тестираа две вработени позитивни, и нивни роднини позитивни. Бог знае колкав кластер се има напраено во тие неколку дена со оглед дека се фаќаат пари,билтени стила итн.

Маските сите под носот.
Одам еднаш да уплатам тикет влегува еден чоек и почнуваат сите да се тргаат, шо е му викам работата, вработениот ми вика абе овај корона има :eek:
Автоматски споено мислење:

Проблемот кај нас знајш кој е, секој својот газ си го гледа.
Оние кои работат угостителство викаат нема корона во кафаните, тие кои работаат во кладилница и казино викаат нема тука корона, ќе испадни короната е илузија и цело време во заблуда уствари сме живееле :)
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
12.664
Поени од реакции
9.858
Вработените не произведуваат туку овозможуваат уплати и исплати на кладење.

Дали вработените во кината произведуваат нешто па ОК е истите да работаат и за нивното работење никој да не се буни?
Vidi ni prodavackata vo malska prodavnica ne proizveduva nisto isto kako i dilerot na heroin. Nikoj ne se buni za prodavackata no odi dilaj heroin pa spodeli impresii. Se prasuvam zosto?
Taka da uste ednas, na so osnov vie generirate prihodi pa da mozete da si dozvolite da plakjate tolku golemi danoci?
 
Член од
28 јуни 2018
Мислења
125
Поени од реакции
102
2 месеци минимум само ова да работи. Нити производство , нити ЕВН, нити телекомуникациски оператори...
Само продавници и аптеки додека има што да се купи. Па после ако пак се зголемат бројките пак 2 месеци затварање. Вакцинација нема потреба.
Критична инфраструктура секако мора да работи, тоа се подразбира, не сме 2ро одделение. Вакцинација исто мора да е приоритет. Антиваксери кривично да одговараат.
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
721
Поени од реакции
2.355
Критична инфраструктура секако мора да работи, тоа се подразбира. Вакцинација исто мора да е приоритет. Антиваксери кривично да одговараат.
Можеш без телефон да живееш. Па и без струја. Плус можеш и дома да произведуваш храна, најзагрозени се касиерките , а се последни на листата за вакцинација со другата раја.
 

joli1

contrarian
Член од
3 јули 2019
Мислења
213
Поени од реакции
853
Снаата работи во кладилница и можам да ти потврдам дека се направија кластери таму,ние дома од таму закачивме.
Колешка на снаата одела на работа а имала контакт со заразено лице,по неколку дена разви симптоми се тестираа две вработени позитивни, и нивни роднини позитивни. Бог знае колкав кластер се има напраено во тие неколку дена со оглед дека се фаќаат пари,билтени стила итн.

Маските сите под носот.
Одам еднаш да уплатам тикет влегува еден чоек и почнуваат сите да се тргаат, шо е му викам работата, вработениот ми вика абе овај корона има :eek:
Жал ми е што сте поминувале низ тоа.

Во градов кај што живеам има сигурно преку 20тина казина и уште неколку пати повеќе кладилници и нема избиено никаков кластер.

Болдираното, тоа е пропуст на вработените и надлежните, едните што не го пријавуваат и што се доведуваат самите себе како и клиентите во опасност, а другите поради тоа што не го контролираат тој кој што е тестиран позитивен дали излегува или не.

Vidi ni prodavackata vo malska prodavnica ne proizveduva nisto isto kako i dilerot na heroin. Nikoj ne se buni za prodavackata no odi dilaj heroin pa spodeli impresii. Se prasuvam zosto?
Taka da uste ednas, na so osnov vie generirate prihodi pa da mozete da si dozvolite da plakjate tolku golemi danoci?
Дали споредуваш кладење со користење на тежок опијат каков што е хероинот?

Генерираме приходи на тој начин што примаме уплати и вршиме исплати на кладење. Тебе никој лично не те приморува да влезеш и уплатиш тикет или изиграш апарати, ниту пак објектот или вработените ти ја одредуваат сумата која што мораш да ја потрошиш.

На кој начин тогаш генерираат приходи најголемите сендвичари во Македонија?

Пошто осеќам дека нешто сакаш да кажеш, слободно пиши го директно наместо да го вртиш одоколу.
 
Член од
28 јуни 2018
Мислења
125
Поени од реакции
102
Можеш без телефон да живееш. Па и без струја. Плус можеш и дома да произведуваш храна, најзагрозени се касиерките , а се последни на листата за вакцинација со другата раја.
се согласувам дека на каси треба вакцинација. ризично е стварно. но, вакцина под услов да ја носеле правилно маската, а не под нос :D
 
Член од
5 март 2018
Мислења
10.494
Поени од реакции
10.118
Можеш без телефон да живееш. Па и без струја. Плус можеш и дома да произведуваш храна, најзагрозени се касиерките , а се последни на листата за вакцинација со другата раја.
Касиерки, магационери, дистрибутери, хигиеничари, ама кутрите никој не ги есапи,а реално се раскинаа од работа цела година башка нон стоп во контакт со луѓе.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
12.664
Поени од реакции
9.858
Дали споредуваш кладење со користење на тежок опијат каков што е хероинот?
Da, i dvete se baziraat na zavisnost. Jas nemam drugo objasnuvanje zosto nekoj bednik bi gi ostavil poslednite pari sto gi ima na masina ili uste poloso da zemi pari od lihvar za istite da gi ostavi vo kazino. Patem receno koj bil primoran da zemi heroin prviot pat? Koj dobrovolno stanal zavisnik?
 
Член од
5 април 2021
Мислења
10
Поени од реакции
38
Epa toa e celta na merkite... Da sprecat "да разгледам нешто по бутик да купам алишта"
Види вака, гледам тука си пишал се живо да се затвори... или физички си тука со телото а ментално си во њу јорк шо викаше една ороспија на фејсбук, или појма немаш како функционира економијата. Не знам дали си од овие 59 владини ботови шо паразитираат на грб на работното население, али друг пат мисли шо ќе пишиш.
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
721
Поени од реакции
2.355
Касиерки, магационери, дистрибутери, хигиеничари, ама кутрите никој не ги есапи,а реално се раскинаа од работа цела година башка нон стоп во контакт со луѓе.
Шала на страна јас сеуште не сретнав некој да каже се заразив во кафана. Претежно е во затворен простор каде си подолго време, најчесто на работа. Е сега оние што велат незнам каде се заразив најверојатно тие се од кафаните и кафичите. Задоцнета мерка која требаше да биде порано, веќе е ептен раширено сепак колку толку ќе ги натера луѓето да бидат повеќе дома или на отворено. Финансиски ќе страдаат вработените али тоа е тоа. Очигледно во земјава е free for all за обичната раја и кој како се снајде.

Предлозите за тотално затварање е веќе доцна. Секако сме веќе пропаднати во секоја смисла. Уште тотално затварање без притоа да имаш на лагер 2 милиони вакцини е лоша стратегија.
Моментално со вакцините избива фиромштината и се фаќаат врски, се вакцинираат млади од 20 и нешто години, прележани, па и неме чуди мејлот за составуање партиски список да е вистински.
 

Scirea

Старата Дама
Член од
4 август 2010
Мислења
22.021
Поени од реакции
60.407
Видете што е пропаднат ПР, им извадија партиски соопштенија на СДС дека ќе го вакцинираат нивното членство, по што веста беше демантирана пред 3 дена од Вистинометар, порталот кој со сигурност е воден од Бихачка...

IMG_20210406_235648.jpg


Вечерва Венко Филипче вади ваков твит со 4 слики :pos: IMG_20210406_235705.jpg

Сликите

20210406_235614.jpg

20210406_235615.jpg

20210406_235618.jpg

20210406_235619.jpg

Самоубиство од заседа :pos::pos::pos:
 

joli1

contrarian
Член од
3 јули 2019
Мислења
213
Поени од реакции
853
Da, i dvete se baziraat na zavisnost. Jas nemam drugo objasnuvanje zosto nekoj bednik bi gi ostavil poslednite pari sto gi ima na masina ili uste poloso da zemi pari od lihvar za istite da gi ostavi vo kazino. Patem receno koj bil primoran da zemi heroin prviot pat? Koj dobrovolno stanal zavisnik?
Хероинот како опијат предизвикува психичка и тешка физичка зависност, со екстремни болки при апстиненција. Најголема дезинформација е тоа што многу луѓе мислат дека секој кој што пробал хероин станал зависник, постојат и луѓе кои што имаат пробано и имаат користено одреден период, но не се зависници.

Во врска со коцката, коцката не предизвикува никаква физичка зависност, но во екстремни случаеви може да предизвика психичка зависност која може да се излечи. Не сите што влегуваат во кладилница се екстремни коцкари, мнозинството на кладионичари се луѓе кои што тикетите и апаратите ги сметаат за забава, а кладилниците за место за социјализација и за гледање утакмици.

Кога веќе сме кај зависноста, државната видеолотарија дури има и сопствени броеви за помош за одвикнување од коцка и промовира одговорно играње ЗА ЗАБАВА.


Што е решението според тебе? Потполно затворање на кладилниците за потоа истите да се појават на црно по подруми, да не плаќаат никакви даноци и газдата да дава пари под лихва?
 
Член од
5 април 2021
Мислења
10
Поени од реакции
38
Видете што е пропаднат ПР, им извадија партиски соопштенија на СДС дека ќе го вакцинираат нивното членство, по што веста беше демантирана пред 3 дена од Вистинометар, порталот кој со сигурност е воден од Бихачка...

Прегледај го приврзокот 291126


Вечерва Венко Филипче вади ваков твит со 4 слики :pos: Прегледај го приврзокот 291127

Сликите

Прегледај го приврзокот 291128

Прегледај го приврзокот 291129

Прегледај го приврзокот 291130

Прегледај го приврзокот 291132

Самоубиство од заседа :pos::pos::pos:
Јас не знам зошто воопшто ги плаќаат ботовиве, кога една макро скрипта напишана од солиден програмер ќе го сработи истово. Али овај шо пишал дека имал чуство дека е во Швајцарија :pos:, ќе му ја исполни желбата кметот за една 5-6 месеци.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom