Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
11.718
Поени од реакции
17.482
Банките мора да функционираат поради тоа што народот е приморан да зема брутални кредити од страна на банките како би се прехранил, сево ова последица од овие непрактични полициски часови. Да не заборавиме дека прошлата година кога беа тие купи домашно картички, одредени банки беа креатори на најголемите кластери, но никој не се осуди ниту да ги казни, ниту да ги затвори.

На ВЛТ машините можеш да седиш бидејќи седиш сам, не ти седи другарот или другарката во крило додека ги удираш дугмињата.
Владата не е банка .
Ама можеа да им ги достават на домашна адреса картичките или директно на трансакциска парите, како тие 6000 во декември втората тура кои патем ги повлекоа назад од сметките на тие добар број луѓе кои не подигнаа во тие пет (5) дена.
 

joli1

contrarian
Член од
3 јули 2019
Мислења
213
Поени од реакции
858
Сум и повеќе од информирана како работат на тие места. Тоа со стаклата е мачкање на очи, и ги нема во сите казина. Кога еднаш ќе донесат некоја мерка нека ја спроведат како шо треба а не за едни важи законот за едни не. Еднаш затворени ќе бидат па после отворени, шалтер систем драпај си јајцата. Две недели можеа да се стрпат и тие затворени да бидат, вака не е фер и коректно едни према други.
Обложувалниците и казината се едни од неколкуте сектори кои сериозно ги почитуваат мерките поради тоа што за отварање и одржување на кладилница или казино е потребна огромна сума на пари, не постои компанија која што ќе го ризикува казни, губење на лиценци, огромни пари и друго поради непочитување на мерки. Признавам дека постојат одредени казина или кладилници кои што немаат стакла помеѓу апаратите, но гарантирам дека во секоја кладилница помеѓу апаратите има повеќе од доволен простор.

Според тебе испаѓа дека треба сите бизниси, па и болници да дојдат да научат од коцкарници и кладилници како треба да се применуваат мерки за заштита од Ковид... WOW

Според мене треба кључ за се освен продавници, некои банки, аптеки и бензински едно месец дена. Деливери би оставил да работат, ама ризик е зашто вработените тешко веројатно маски дека носат, дури и кога праат храна. Со неразбран народ нема како на друг начин...

Казина и кладилници фала богу дека треба да се затворат, срамота е што и се дискутира на таа тема кога имаме толку лоша состојба
Па одредени болници и можат да научат од кладилниците и казината како се применуваат мерки за заштита од ковид бидејќи ниту една кладилница или казино не направи кластер како што направија одредени вработени во болници на почетокот на кризата.

Треба да си ептен у заблуда ако мислиш дека потполно затворање на се за месец дена ќе среди нешто. Кажи ми, при затворање на се за месец дена, од што ќе живее народот? Не сите работат државно или имаат заштеда од неколку илјади евра или богати родители.

Владата не е банка .
Ама можеа да им ги достават на домашна адреса картичките или директно на трансакциска парите, како тие 6000 во декември втората тура кои патем ги повлекоа назад од сметките на тие добар број луѓе кои не подигнаа во тие пет (5) дена.
Владата не е банка, но одредени банки прошла година кога се издаваа тие картички наместо да ги праќаат по пошта (како што го правеа мнозинството банки), тие направија единствен начин да ја подигнеш картичката да биде лично, во банката. Јас лично знам како прошла година се будев у 5 сабајле за да се запишам со реден број, име и презиме на лист од банката, за потоа да ми биде поделено бројче и да чекам да влезам внатре заедно со околу 50тина луѓе околу мене.
 
Член од
28 јуни 2018
Мислења
125
Поени од реакции
102
Па одредени болници и можат да научат од кладилниците и казината како се применуваат мерки за заштита од ковид бидејќи ниту една кладилница или казино не направи кластер како што направија одредени вработени во болници на почетокот на кризата.
Срамота како само и споредуваш кладилници и болници, па и кој правел кластери...

Согласно твојава логика, да ги затвориме болнициве, да одиме по кладилници и казина и бројките ќе се намалат...
 
Член од
17 август 2011
Мислења
5.841
Поени од реакции
8.890
Член од
12 јануари 2015
Мислења
1.372
Поени од реакции
1.398
Не знам за кои кладилници да зборите, ама у Аеродром, митинг е внатре од дечишта што немаат 18, па и од тие шо имаат, плус и старците со 20 утакмици на ливче, што не ни знаат дали ги има у билтен. Почитување мерки, жими ...
 

joli1

contrarian
Член од
3 јули 2019
Мислења
213
Поени од реакции
858
Срамота како само и споредуваш кладилници и болници, па и кој правел кластери...

Согласно твојава логика, да ги затвориме болнициве, да одиме по кладилници и казина и бројките ќе се намалат...
Ги вртиш зборовите како што ти одговара.

Јас никаде не реков или потенцирав дека отварање на кладилници ќе го намали бројот на заразени. :facepalm:

Одредена докторка прошла година направи кластер на инфективна откако се врати од Италија со симптоми и одби да се изолира и го стави во ризик целиот болнички персонал, пациентите и роднините на пациентите.

Ниту една кладилница или казино, ниту еден вработен на било кое од тие две НЕМА НАПРАВЕНО ТАКОВ КЛАСТЕР.

Сега ми е и јасен целиот твој муабет околу целосно затворање на се што плаќа данок 30тина дена, се кладам дека си млада особа која што не работа и живее од платите на своите родители, поготово после овој обид на спинување.

Не знам за кои кладилници да зборите, ама у Аеродром, митинг е внатре од дечишта што немаат 18, па и од тие шо имаат, плус и старците со 20 утакмици на ливче, што не ни знаат дали ги има у билтен. Почитување мерки, жими ...
Тоа е проблем на ДПИ кој што не си ја врши работата како што треба. Не можеш ти да ги затвориш сите продавници бидејќи одредени продавници продават цигари и алкохол на малолетни лица, нели?

Во сите кладилници каде што сум работел влез на малолетни лица бил забранет и менаџерите секогаш не предупредувале да внимаваме на тоа и да тражиме лични карти на сите што ни се сумљиви, а од кога почна короната не предупредуваа да внимаваме секој од играчите да носи маска, а во случај да одбива да носи или да нема да го остраниме од објектот.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
12.664
Поени од реакции
9.858
Обложувалниците и казината се едни од неколкуте сектори кои сериозно ги почитуваат мерките поради тоа што за отварање и одржување на кладилница или казино е потребна огромна сума на пари, не постои компанија која што ќе го ризикува казни, губење на лиценци, огромни пари и друго поради непочитување на мерки.
Oti na primer otvoranje i odrzuvanje na fabrika e pickin dim. Onaka kolku za sporedba :cautious:.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
12.664
Поени од реакции
9.858
Далеку од тоа, туку моабетот беше во врска со кладилниците и казината.
Nastrana merkite i nivnata korisnost ili opravdanost, ne navleguvam vo toa. No sto korist od vas, pa kao mora da bidite otvoreni koga se drugo zatvoraat? Nesto proizveduvate, ne se mozi bez vas ili? Ako e deka ke ostanite bez rabota, sto ste vie pobitni kako vraboteni od random kelner vo nekoj kafic ili kafana?
 

joli1

contrarian
Член од
3 јули 2019
Мислења
213
Поени од реакции
858
Nastrana merkite i nivnata korisnost ili opravdanost, ne navleguvam vo toa. No sto korist od vas, pa kao mora da bidite otvoreni koga se drugo zatvoraat? Nesto proizveduvate, ne se mozi bez vas ili? Ako e deka ke ostanite bez rabota, sto ste vie pobitni kako vraboteni od random kelner vo nekoj kafic ili kafana?
Користа е тоа што тој сектор вработува огромен број луѓе и ги плаќа едни од најголемите даноци во државата.

Види ми ги и претходните постови, јас ги бранам келнерите и не сум за затворање на кафулињата, кафаните или рестораните.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
12.664
Поени од реакции
9.858
Користа е тоа што тој сектор вработува огромен број луѓе и ги плаќа едни од најголемите даноци во државата.
Bitnoto tuka e kako gi generirate tie prihodi za da gi plakjate najgolemite danoci? Od kade vi se parite? Proizveduvate nesto?
 
Член од
28 јуни 2018
Мислења
125
Поени од реакции
102
Ги вртиш зборовите како што ти одговара.

Јас никаде не реков или потенцирав дека отварање на кладилници ќе го намали бројот на заразени. :facepalm:

Одредена докторка прошла година направи кластер на инфективна откако се врати од Италија со симптоми и одби да се изолира и го стави во ризик целиот болнички персонал, пациентите и роднините на пациентите.

Ниту една кладилница или казино, ниту еден вработен на било кое од тие две НЕМА НАПРАВЕНО ТАКОВ КЛАСТЕР.

Сега ми е и јасен целиот твој муабет околу целосно затворање на се што плаќа данок 30тина дена, се кладам дека си млада особа која што не работа и живее од платите на своите родители, поготово после овој обид на спинување.
"Ги вртиш зборовите како што ти одговара."
Не, туку сакам да ти доловам колку нереална ти е тезата, па ти го екстраполирам твоето размислување за да разбереш.

"Јас никаде не реков или потенцирав дека отварање на кладилници ќе го намали бројот на заразени. :facepalm:"

Не кажа, ама кажа кажа дека казина и кладилници можеле да им бидат пример на болниците за примена на мерки за справување со Ковид...оф мори мајко...Па ајде тогаш да го ставиме некој од вработениве по кладилници во болница да ни каже како треба да се заштитиме, Министер за Здравство да го стаиме да не заштити, нешто као обуки да има: From Casinos to the Hospitals - Sharing the best advices in fighting Covid-19... :ROFLMAO:

"Ниту една кладилница или казино, ниту еден вработен на било кое од тие две НЕМА НАПРАВЕНО ТАКОВ КЛАСТЕР."

Од кај знаеш? Прочита негде по билтени или како? По кладилници ова се муабетите?

"Сега ми е и јасен целиот твој муабет околу целосно затворање на се што плаќа данок 30тина дена, се кладам дека си млада особа која што не работа и живее од платите на своите родители, поготово после овој обид на спинување."

Апсолутно треба да се затвори се што не е важно за основна функција на живот, а тоа значи сите освен продавници, аптеки, болници, банки и бензински. И тоа требаше да се направи одма ама нема способни кај нас во државава, се е без концепт и стратегија.

Ова со кладењево е смешно, но ако веќе се кладиме, се кладам дека заработувам повеќе од пола смена кај вас заедно...
 

joli1

contrarian
Член од
3 јули 2019
Мислења
213
Поени од реакции
858
Bitnoto tuka e kako gi generirate tie prihodi za da gi plakjate najgolemite danoci? Od kade vi se parite? Proizveduvate nesto?
Вработените не произведуваат туку овозможуваат уплати и исплати на кладење.

Дали вработените во кината произведуваат нешто па ОК е истите да работаат и за нивното работење никој да не се буни?

"Ги вртиш зборовите како што ти одговара."
Не, туку сакам да ти доловам колку нереална ти е тезата, па ти го екстраполирам твоето размислување за да разбереш.

"Јас никаде не реков или потенцирав дека отварање на кладилници ќе го намали бројот на заразени. :facepalm:"

Не кажа, ама кажа кажа дека казина и кладилници можеле да им бидат пример на болниците за примена на мерки за справување со Ковид...оф мори мајко...Па ајде тогаш да го ставиме некој од вработениве по кладилници во болница да ни каже како треба да се заштитиме, Министер за Здравство да го стаиме да не заштити, нешто као обуки да има: From Casinos to the Hospitals - Sharing the best advices in fighting Covid-19... :ROFLMAO:

"Ниту една кладилница или казино, ниту еден вработен на било кое од тие две НЕМА НАПРАВЕНО ТАКОВ КЛАСТЕР."

Од кај знаеш? Прочита негде по билтени или како? По кладилници ова се муабетите?

"Сега ми е и јасен целиот твој муабет околу целосно затворање на се што плаќа данок 30тина дена, се кладам дека си млада особа која што не работа и живее од платите на своите родители, поготово после овој обид на спинување."

Апсолутно треба да се затвори се што не е важно за основна функција на живот, а тоа значи сите освен продавници, аптеки, болници, банки и бензински. И тоа требаше да се направи одма ама нема способни кај нас во државава, се е без концепт и стратегија.

Ова со кладењево е смешно, но ако веќе се кладиме, се кладам дека заработувам повеќе од пола смена кај вас заедно...
1. Џабе се вадиш, покуша да го спинуваш сето тоа што го кажав за да излезеш дека си во право.

2. Моабетот е у тоа што ниту еден вработен/а во кладилница или казино не дозволи од неа/него да се создаде кластер, во споредба со болниците (компарација која што ти ја започна btw). "Според тебе испаѓа дека треба сите бизниси, па и болници да дојдат да научат од коцкарници и кладилници како треба да се применуваат мерки за заштита од Ковид... WOW " <-

3. Знам, слободно прати ми линк од било кој весник, или еве слободно кажи ми една кладилница или казино која што е одговорна за заразување или ставање во ризик за заразување на поголема група луѓе.

4. Браво, заработуваш повеќе од мнозинството вработени во тој сектор, еве наместо да земаш цела плата подели ја платата на неколку вработени кои што ќе бидат оштетени од намалување на работното време или целосно затворање. Еве слободно и пиши што работаш и дали тоа го работаш од дома.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom