Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

joli1

contrarian
Член од
3 јули 2019
Мислења
213
Поени од реакции
853
Трагикомедија не трагедија
Зошто трагикомедија?

Мислиш ли дека банките, осигурителните компании или било кој сектор кој работи преку шалтер дека е побезбеден од казината и обложувалниците?

Едини луѓе што се про-затворање на кладилници и казина се оние кои што никад не ни имаат влезено во истите или имаат изгубено голема сума на пари па некој друг им е крив.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
10.494
Поени од реакции
10.118
Зошто трагикомедија?

Мислиш ли дека банките, осигурителните компании или било кој сектор кој работи преку шалтер дека е побезбеден од казината и обложувалниците?

Едини луѓе што се про-затворање на кладилници и казина се оние кои што никад не ни имаат влезено во истите или имаат изгубено голема сума на пари па некој друг им е крив.
Да, ама забораваш една ствар а тоа дека маркети и банки мора да работат за да функционира државата а казината и кладилниците не.
Ајде шалтер систем некако се толерира, ама внатре да седат не.
Трагикомедија е да не смејш да се задржуваат внатре во кладилница ама на машините во истата кладилница можиш да седиш, логика ?
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
6.634
Поени од реакции
4.696
Да, ама забораваш една ствар а тоа дека маркети и банки мора да работат за да функционира државата а казината и кладилниците не.
Ајде шалтер систем некако се толерира, ама внатре да седат не.
Трагикомедија е да не смејш да се задржуваат внатре во кладилница ама на машините во истата кладилница можиш да седиш, логика ?
колку пари имаш да седиш со саати на машина :)
 

joli1

contrarian
Член од
3 јули 2019
Мислења
213
Поени од реакции
853
Да, ама забораваш една ствар а тоа дека маркети и банки мора да работат за да функционира државата а казината и кладилниците не.
Ајде шалтер систем некако се толерира, ама внатре да седат не.
Трагикомедија е да не смејш да се задржуваат внатре во кладилница ама на машините во истата кладилница можиш да седиш, логика ?
Банките мора да функционираат поради тоа што народот е приморан да зема брутални кредити од страна на банките како би се прехранил, сево ова последица од овие непрактични полициски часови. Да не заборавиме дека прошлата година кога беа тие купи домашно картички, одредени банки беа креатори на најголемите кластери, но никој не се осуди ниту да ги казни, ниту да ги затвори.

На ВЛТ машините можеш да седиш бидејќи седиш сам, не ти седи другарот или другарката во крило додека ги удираш дугмињата.
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
34.747
Поени од реакции
52.926
Spored mene...najzagrozeni se kasierite po marketi...no za niv nikoj ne se sekira...ni pak se zalaga
Ke si gi menuvaat bidejki imame višok na rabotna sila.....
Мислам дека ни приближно колку оние сиротици по конфекциине.
Автоматски споено мислење:

Бразилскиот се рашири низ цела Јужна. Викаат 2-3 пати позаразен. Скоро сите држави имаат случаи од него. Не знам каква статистика вади у споредба со британскиов, али Јужна Америка моментално има висока инциденца, оноа - број на новозаболени на 100.000 у две недели.
Ме интересира што ќе се дешава у Чиле, кој што има високи проценти на вакцинирање и за светско ниво. Како вакциниве ќе се покажат таму у судир со бразилскиот сој.
 
Последно уредено:
Член од
5 март 2018
Мислења
10.494
Поени од реакции
10.118
Банките мора да функционираат поради тоа што народот е приморан да зема брутални кредити од страна на банките како би се прехранил, сево ова последица од овие непрактични полициски часови. Да не заборавиме дека прошлата година кога беа тие купи домашно картички, одредени банки беа креатори на најголемите кластери, но никој не се осуди ниту да ги казни, ниту да ги затвори.

На ВЛТ машините можеш да седиш бидејќи седиш сам, не ти седи другарот или другарката во крило додека ги удираш дугмињата.
Па и на маса можат да напрат да седи по еден дури пиши ливче, не е тоа поентата.
Во едно казино колку машини има ? Над 50 души сигурно се внатре ама не смеат да гибнат таму оти најповеќе пари од таму трга државата.
 
Член од
28 јуни 2018
Мислења
125
Поени од реакции
102
Еве ти кажав, доколку нема кафич или кафана, да поткаснам или да се напијам кафе, ќе нема ни да прошетам низ чаршија да разгледам нешто по бутик да купам алишта, да влезам на друго место да видам за санитарија итн. Еве ќе ти снимам деновите Прилеп што значи то да бидат затворени угостителите и да видиш колку луѓе ќе движат низ плоштад.
Epa toa e celta na merkite... Da sprecat "да разгледам нешто по бутик да купам алишта"
 

joli1

contrarian
Член од
3 јули 2019
Мислења
213
Поени од реакции
853
Па и на маса можат да напрат да седи по еден дури пиши ливче, не е тоа поентата.
Во едно казино колку машини има ? Над 50 души сигурно се внатре ама не смеат да гибнат таму оти најповеќе пари од таму трга државата.
Се гледа дека не си запознаен/а со тоа како функционираат апаратите од кога почна короната.

Од двете страни на секој апарат има стакло, а апаратите измеѓу што се се гасат се со цел за да се направи дистанца. Има и повеќе од препорачаната дистанца од апарат до апарат.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
10.494
Поени од реакции
10.118
Се гледа дека не си запознаен/а со тоа како функционираат апаратите од кога почна короната.

Од двете страни на секој апарат има стакло, а апаратите измеѓу што се се гасат се со цел за да се направи дистанца. Има и повеќе од препорачаната дистанца од апарат до апарат.
Сум и повеќе од информирана како работат на тие места. Тоа со стаклата е мачкање на очи, и ги нема во сите казина. Кога еднаш ќе донесат некоја мерка нека ја спроведат како шо треба а не за едни важи законот за едни не. Еднаш затворени ќе бидат па после отворени, шалтер систем драпај си јајцата. Две недели можеа да се стрпат и тие затворени да бидат, вака не е фер и коректно едни према други.
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
721
Поени од реакции
2.355
Мислам дека ни приближно колку оние сиротици по конфекциине.
Автоматски споено мислење:

Бразилскиот се рашири низ цела Јужна. Викаат 2-3 пати позаразен. Скоро сите држави имаат случаи од него. Не знам каква статистика вади у споредба со британскиов, али Јужна Америка моментално има висока инциденца, оноа - број на новозаболени на 100.000 у две недели.
Ме интересира што ќе се дешава у Чиле, кој што има високи проценти на вакцинирање и за светско ниво. Како вакциниве ќе се покажат таму у судир со бразилскиот сој.
Има и голем број случаи на реинфекција заради бразилскиов. За Чиле ќе видиме како ќе се покаже Синовак вакцината која што "ќе" пристигне и кај нас. Во вакцинацијата досега имаат искористено 1.1 милион дози на фајзер и 10 милиони дози Синовак.
 
Член од
28 јуни 2018
Мислења
125
Поени од реакции
102
Се гледа дека не си запознаен/а со тоа како функционираат апаратите од кога почна короната.

Од двете страни на секој апарат има стакло, а апаратите измеѓу што се се гасат се со цел за да се направи дистанца. Има и повеќе од препорачаната дистанца од апарат до апарат.
Според тебе испаѓа дека треба сите бизниси, па и болници да дојдат да научат од коцкарници и кладилници како треба да се применуваат мерки за заштита од Ковид... WOW уреду е хахахах

Според мене треба кључ за се освен продавници, некои банки, аптеки и бензински едно месец дена. Деливери би оставил да работат, ама ризик е зашто вработените тешко веројатно маски дека носат, дури и кога праат храна. Со неразбран народ нема како на друг начин...

Казина и кладилници фала богу дека треба да се затворат, срамота е што и се дискутира на таа тема кога имаме толку лоша состојба
 
Член од
17 август 2011
Мислења
5.836
Поени од реакции
8.886
Има и голем број случаи на реинфекција заради бразилскиов. За Чиле ќе видиме како ќе се покаже Синовак вакцината која што "ќе" пристигне и кај нас. Во вакцинацијата досега имаат искористено 1.1 милион дози на фајзер и 10 милиони дози Синовак.
Смртните случаи им се исти, иако бројот на заразени им е неколку пати зголемен. Според мене не небитно е како ќе се покаже Чиле. Побитно е дали Сад ќе ја среди ситуацијата во свој двор, за потоа да може да ги оправа останатите.
Останативе земји или не се способни или не се замараат да помагаат надвор од своите граници.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom