Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
2.110
Поени од реакции
13.117
Јужноафриканскиот сој.......си се прошетал во Хрватска и Словенија.
А кој вели дека можеби не пристигнал веќе и кај нас во Македонија......ако не, наскоро ќе не посети......очекувано е тоа.
Ќе бидеме побогати.....имаме Британски......па зошто да не и популарниот Јужноафрички.
......и што е најинтеренсно.......вакцините против тој СОЈ.......не е докажано дека се ефикасни.

Одиме понатака......ваков сој, таков сој......извираат како нафта среде море низ цел свет.....се почесто. Мајку му стара, цела година пандемијава го клекна светот на колена......ама не извираа никакви соеви......сега одеднаш за два месеци еден куп се створија.......интересно.
Излегоа вакцините, се створија и соевите......оваа вакцина била добра за тој сој, таа другата не чинела, па за две недели друга статија......абе и таа што не чинела, проработела против сојот......фармацевтска индустрија.....пуштена на турбо.

Него.......денеска 27.02........вакцините ќе да ги нема......ама, ниту ќе ги има......мислам кај нас во прашумата.


Друга работа.....еден познаник.....носот му течел два дена, грло го гребело.....качил еден ден температура 38......и се затрчал да се тестира......позитивен на ПЦР тестот. Четвртиот ден бутур не му е......вика ама лесен бил Ковидов. Викнал од Авицена домашна посета.....побарал крвна слика да му направат и да му земат крв за серолошки тест.........неверојатно.......негативен на IgM+IgA и секако на IgG........настинал пријателот, ПЦР-от кажал дека е позитивен и он верува дека прележал Ковид......ама го двоуми серолошкиот. Немал ни К од Ковид.....ама ај.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
9.224
Поени од реакции
14.887
Јужноафриканскиот сој.......си се прошетал во Хрватска и Словенија.
А кој вели дека можеби не пристигнал веќе и кај нас во Македонија......ако не, наскоро ќе не посети......очекувано е тоа.
Ќе бидеме побогати.....имаме Британски......па зошто да не и популарниот Јужноафрички.
......и што е најинтеренсно.......вакцините против тој СОЈ.......не е докажано дека се ефикасни.
Одиме понатака......ваков сој, таков сој......извираат како нафта среде море низ цел свет.....се почесто. Мајку му стара, цела година пандемијава го клекна светот на колена......ама не извираа никакви соеви......сега одеднаш за два месеци еден куп се створија.......интересно.
Излегоа вакцините, се створија и соевите......оваа вакцина била добра за тој сој, таа другата не чинела, па за две недели друга статија......абе и таа што не чинела, проработела против сојот......фармацевтска индустрија.....пуштена на турбо.
Него.......денеска 27.02........вакцините ќе да ги нема......ама, ниту ќе ги има......мислам кај нас во прашумата.
Друга работа.....еден познаник.....носот му течел два дена, грло го гребело.....качил еден ден температура 38......и се затрчал да се тестира......позитивен на ПЦР тестот. Четвртиот ден бутур не му е......вика ама лесен бил Ковидов. Викнал од Авицена домашна посета.....побарал крвна слика да му направат и да му земат крв за серолошки тест.........неверојатно.......негативен на IgM+IgA и секако на IgG........настинал пријателот, ПЦР-от кажал дека е позитивен и он верува дека прележал Ковид......ама го двоуми серолошкиот. Немал ни К од Ковид.....ама ај.
... да се само тие мутации, во САД имало нов „патриотски“ сој, во Грција се појавил „уганда сој“, со еден збор експанзија на мутации на коронавирусот низ светот, со што највероватно голем % од веќе применувани вакцини ќе бидат „гола вода“, па размислувајќи во тој правец не ме чуди зашто кај нас не се дојдени уште авансно уплатените вакцини, односно како се шушка дека авансот е повлечен назад од нашиве, што ми дава друг правец на размислување, дека се игра на карта на донација, дека многуте земји ќе сакаат да се „отарасат“ од веќе снабдените вакцини што не им се веќе корисни според овие мутации, па не е чудо истите да бидат донирани кај нас, а нашиве тоа и го очекуваат ем ќе излезат „победници“ пред народот, ем со бесплатни вакцини!
 
Член од
15 март 2010
Мислења
5.544
Поени од реакции
5.714
Незнам зошто мислите вакцините ќе го решат брзо проблемот.. еве тука во Италија од Декември се боцкаат.. 4милиони вакцинирани има веќе.. па сепак ситуацијата наводно се влошува бројките пак растат и се притегаат повторно рестрикциите/мерките .. ни се знае кој јаде ни кој пие ни кој плаќа.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
1.444
Поени од реакции
1.575
Откако излезе бројката за декември, имаш ли нешто да кажеш? Ама не со твојот стил на навреди при немање аргументи.
Твоите аргументи кои се .... Верувам дека причината според тебе е Ковид!!!
Сите претходни месеци се е во рамките на нормалата, за на крај на година да има ваква експлозија....
Бетмен бил низ Европа уште од средината на 2019, значи имало доволно време пуздер да стори, а не сторил.
Во првите месеци кај нас, иако никој не носеше маска, приморани беа да се гужваат, сеуште се дружеа, немало покољ, а нели се работело за висока смртност (иако Фаучи вика 0.2%).
Има уште многу нелогичности и логични работи, ама искрено, јас навивам за нови карантини, за нови полициски часови.
При толку достапни информации, луѓето сеуште да веруваат во вработените од системот, да не пробаат да мислат, тогаш заслужено е планетава да одмори од неколку милијарди. Така да, Филипче слободно клавај карантини и полициски часови, па да го срушиме новиов рекорд.

Јас ем неписмен, уште во април напишав дека смртноста втората половина ќе биде сигурно поголема, ( како последица од мерките) и дека ќе имаме, и трет бран, а вие продолжете со надеж, дека само што не сте ја израмниле кривата. :D

Машала, дури и ТрендС веќе почнува да покажува сомнежи. Ова со соевиве, некако му ја разбудија логиката, ама џабе е, рестартот е започнат, нема враќање, издржете уште малку и се враќаме во нормала. Е сеа што е нормала јебем ли га. :toe:

П.С. Мојот стил е сразмерно на соговорникот. Ако тој е фер и ја сум, ако пробува со манипулации, тогаш друг стил, затоа не биди плачко.
 
Член од
5 јуни 2012
Мислења
4.977
Поени од реакции
6.238
Незнам зошто мислите вакцините ќе го решат брзо проблемот.. еве тука во Италија од Декември се боцкаат.. 4милиони вакцинирани има веќе.. па сепак ситуацијата наводно се влошува бројките пак растат и се притегаат повторно рестрикциите/мерките .. ни се знае кој јаде ни кој пие ни кој плаќа.
Италија има 60 милиона популација. 4 милиони се многу мала бројка ваквинирани за да се јави било какво успорување на ширењето.
 
Член од
15 март 2010
Мислења
5.544
Поени од реакции
5.714
Италија има 60 милиона популација. 4 милиони се многу мала бројка ваквинирани за да се јави било какво успорување на ширењето.
Барем да стагнираше бе пичке му материне ... добро одевме цел Фебруар у надолна линија.. кога пред 2 дена пак нагорна линија.. па никој не му наоѓа ни логика ни бутур веќе на ова чудо.. ни си да веруваш ни си да не веруваш.. преку куров.
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
34.137
Поени од реакции
51.807
Најверојатно бројките рипаат кога новите мутации ќе достигнат одреден процент.


Туку, 8000-те вакцини што ни ги поклони Србија, се 8000 или у ствари 4000?
8000 луѓе ќе можат да се ревакцинираат, или 4к?
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
14.805
Поени од реакции
23.639
Би сакал да те отерам у три лепе затоа што си УЛТРА досаден со изразов, ама се плашам дека ќе одиш на карта „па зошто бе, соодветен си е изразот Бетмен, па од јадење љиљак се појави дрн-дрн“ а во суштина ти зборот го користиш во друг контекст.
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
2.110
Поени од реакции
13.117
Најверојатно бројките рипаат кога новите мутации ќе достигнат одреден процент.


Туку, 8000-те вакцини што ни ги поклони Србија, се 8000 или у ствари 4000?
8000 луѓе ќе можат да се ревакцинираат, или 4к?
8000 дози.....вакцина+ревакцина.....4000 луѓе
 
Член од
22 март 2019
Мислења
118
Поени од реакции
259
Џабе вакцини мислам ке бидат , вирусот е неколку чекори напред со мутациите.

Сите се вакцинират против оригиналот а најверојатно веќе никаде го нема.
 
Член од
15 март 2010
Мислења
5.544
Поени од реакции
5.714
Џабе вакцини мислам ке бидат , вирусот е неколку чекори напред со мутациите.

Сите се вакцинират против оригиналот а најверојатно веќе никаде го нема.
Нели Фајзер рекоа дека вакцината има иста ефикасност и против новите варијанти.... мене тоа и ме буни, зошто одеднаш никнаа соеви како што милуваат да ги наречат нашите медиуми, во момент на стагнација на паника...се зададе нов удар со страв... според мене вештачки... за да се одржува стравот кај населението.. има некаде некој докази за тие нови варијанти ? мутации ? Ако еве рекоа дека вакцината во оптек е еднакво ефикасна, чему цела фама ? освен ако не е само да се обнови стравот кај обичните смртници...да се менаџира и продолжи стравот.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
12.903
Поени од реакции
18.747
Нели Фајзер рекоа дека вакцината има иста ефикасност и против новите варијанти.... мене тоа и ме буни, зошто одеднаш никнаа соеви како што милуваат да ги наречат нашите медиуми, во момент на стагнација на паника...се зададе нов удар со страв... според мене вештачки... за да се одржува стравот кај населението.. има некаде некој докази за тие нови варијанти ? мутации ? Ако еве рекоа дека вакцината во оптек е еднакво ефикасна, чему цела фама ? освен ако не е само да се обнови стравот кај обичните смртници...да се менаџира и продолжи стравот.
Сите вируси мутираат. Ништо ново, ништо чудно, ништо неочекувано. Всушност, мутација е начинот на кој ќе заврши пандемијата, не вакцина.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
9.224
Поени од реакции
14.887
Па ти можеш remote ординација да си отвориш и преку мејл да си лечиш пациенти од цел свет. Со вака добри дијагностички способности има да се изназемаш пари.
... не можам да ти го одредам коментарот во која конотација го кажуваш, но како и да е, биди сигурен дека сум повеќе запозната и заинтересирана за состојбата на иреал, отколку неговиот „матичен лекар“, а како ли лечат денес матичните дали знаеш?
само еден момент да кажам, да човекот цел ден неизмокрил, поради проблеми со простата и ништо да не превземат и да го вратат дома, наместо да му постават катетер да ја извадат цела урина, од две здравствени институции го вратиле дома као нема ништо јави се друг ден, што можело да му ги сјебат бубрезите, да настане општо труење на телото, а јас уште да влезам со глава во мониторот вознемирена терајќи го во ЛП да оди обавезно кај било кој уролог да му се постави катетер да измокри поради животно загрозувачка состојба, така да не гледам простор за потсмев,
...способностите некогаш не се наплатуваат со пари, ако си вистински човек!
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
1.444
Поени од реакции
1.575
Би сакал да те отерам у три лепе затоа што си УЛТРА досаден со изразов, ама се плашам дека ќе одиш на карта „па зошто бе, соодветен си е изразот Бетмен, па од јадење љиљак се појави дрн-дрн“ а во суштина ти зборот го користиш во друг контекст.
Ама не се плаши, зашто си толку плашливо дете.... слободно отерај ме кај сакаш, фактите нели се тие што ги кажувате, од љиљак на човек, ништо не се знае за него, те го има, те го нема, итн итн.

не е тоа досаден, туку патетичен
Затоа ти и трендС сте фраеричиња, интересни со спамање за шЌиптарите, горди и храбри христијани, кои најголемите празници си ги откажавте, а и годинава најверојатно ќе си ги откажете. :D

Ајде не се замарајте со мене, небитен сум ја, следи најавениот трет бран, поплачете уште малку од политичарите, после седете послушно затворени во становите, па после :popce:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom