Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
7 септември 2016
Мислења
19.630
Поени од реакции
34.814
имам бајаги висок црп, а и димерите се качени, пијам сега Харето 10мг... дишам добро, сатурација добра, ама запнале да одам на инфектолог... а утре всушност пак иде 20 дена изолација, веројатно треба да се јавувам на 92
...токму тоа ти го кажувам и јас дека немаш САРС-КоВ-2, сега ќе ти речам дополнително дека немаш ниту вирусна инфекција, ти имаш можеби некое воспаление како последица од бактериска инфекција, зашто?
...секогаш да знаеш дека високите вредности на ЦРП се токму како маркер за бактериски инфекции, а вирусните инфекции сосема малку ги покачува, па дури некаде и воопшто, па затоа ЦРП ќе ни ја направи таа разлика, дополнително покачен ЦРП имаш од другиот коморбидитет (простата) што го имаш,
 
Последно уредено:
Член од
12 март 2009
Мислења
19.813
Поени од реакции
15.735
...токму тоа ти го кажувам и јас дека немаш САРС-КоВ-2, сега ќе ти речам дополнително дека немаш ниту вирусна инфекција, ти имаш можеби некое воспаление како последица од бактериска инфекција, зашто?
...секогаш да знаеш дека високите вредности на СРП се токму како маркер за бактериски инфекции, а вирусните инфекции сосема малку ги покачува, па дури некаде и воопшто, па затоа СРП ќе ни ја направи таа разлика, дополнително покачен ЦРП имаш од другиот коморбидитет (простата) што го имаш,
не.... ова дојде одеднаш, прво керката крена температура на 6... јас на 7 бев добар, бев на гробишта.... на 8ми купував подароци за роденден на внукот.... ќерката отиде да се тестира на 8ми поручек и и најдоа к19... јас пиев ерметин на 9 и 12, а на ќерката и дадоа кортико бидејќи крена висока т-ра....
високо црп може да е и од мојот слаб имунитет, немам зрели т-клетки....
утре ќе видам со инфектолог, ќе го прашам ако знае што се т-клетки и тимус..
Но има и Друго, еве сега по 15-16 дена како да се повтара циклусот со мрсулите, ова ме потсеќа на вирозата 2017 кога бев болен цело лето ( кажуваа стомачен вирус, едно детенце во Охрид почина, министерот даде оставка, не кажаа каква вироза)...
ама сега е друго светски бренд к19, си има шеми, ај да видам уре што ќе ми кажат...
како и да е има многу народ залегнат, не е шала....
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.630
Поени од реакции
34.814
не.... ова дојде одеднаш, прво керката крена температура на 6... јас на 7 бев добар, бев на гробишта.... на 8ми купував подароци за роденден на внукот.... ќерката отиде да се тестира на 8ми поручек и и најдоа к19... јас пиев ерметин на 9 и 12, а на ќерката и дадоа кортико бидејќи крена висока т-ра....
високо црп може да е и од мојот слаб имунитет, немам зрели т-клетки....
утре ќе видам со инфектолог, ќе го прашам ако знае што се т-клетки и тимус..
Но има и Друго, еве сега по 15-16 дена како да се повтара циклусот со мрсулите, ова ме потсеќа на вирозата 2017 кога бев болен цело лето ( кажуваа стомачен вирус, едно детенце во Охрид почина, министерот даде оставка, не кажаа каква вироза)...
ама сега е друго светски бренд к19, си има шеми, ај да видам уре што ќе ми кажат...
како и да е има многу народ залегнат, не е шала....
... пак ќе кажам, знам тоа све што напиша и тогаш ти реков и сега ќе ти речам, дека го немаш ти коронавирусот, зашто со твојата здравствена состојба и проблеми со имунитетот не ќе беше вака,
се повикуваш на инфекција во семејството, па и твојот ЦРП и Д-Димери , па тестот и готово имаш Сарс-КоВ-2, е не така , ти не знаеш самиот како се чувствуваш на тие години кога си настинат, треба да ,,ти кажат,, , прашај го инфектологот кога ЦРП е 50 до 200 пати висок дали тоа е вирусна инфекција па да биде ,,тоа што ти кажуваат,,?

ЦРП како маркер со високи вредности секогаш е репер за бактериска инфекција и токму затоа правиме лабораториска анализа да ја оделиме од вирусна инфекција, а и димерите не се покачени поради ,,коронавирусот,, , има причина кај тебе, ама не е од тоа, ивермектинот џабе си го пиел, треба антибиотик по антибиограм, па ќе видеше можеби која бактерија ти го направи воспалението, ама ОК , сега кај инфектолог кога е све испозаразен медицински персонал, тек сега може да ти се измешат работите, ама ти си знаеш,
 
Последно уредено:
Член од
16 мај 2010
Мислења
6.138
Поени од реакции
5.257
Во рамки на територијава до сега поминавме со релативно благи, па скоро и никакви мерки. Што се однесува пак до слободата на движење низ светот, дека ни била нарушена, нам за тоа никој не не праша, немаме никакво влијание, тие забрани се внатрешни политики на сојузи и суверени држави кои што самостојно бираат на кого ќе му ги отворат границите а на кого ќе одлучат да му наметнат регулативи за влез и престој.
Можеби и можеше да не не шибнат во последното ниво на пирамидата рамо до рамо со држави кои што постојат само на хартија (африканските). Да не пукна у пролет ко што пукна, и држеа строго за сите ќе бевме 2,3 ниво у пирамидата и со помалце рестрикции. Ма да од тогаш се се направи каша попара Словенија беше репер за сите па сеа го јадат повише од нас. Не можеш ред да му фатиш.

Ама одговорот ми беше насочен спрема тоа што прашањето беше поставено како само до дискотеки да ни е на сите. Некој е асоцијален (ова не го мислам како лош епитет) и ситуацијата му е супер му одговара зашто таква му е природата, ама добар дел од нас се спротивно на тоа и веќе не е ни забавно со глупостите реално.

Тек да не фаќам муабет со микро, малите па и средните приватни бизниси. Најверојатно ќе сум принуден мајка ми да ја испратам у предвремена пензија или да се сконцентрира на друг дел од компанијата бидејќи фризерскиот салон што она го држеше цела година јаде минуси или оперира на позитивна 0 а изгледите за закрепнување не се најдобри. Баш читав денес годишен извештај од Френклин-Темпелтон мораа да ликвидираат 3 милијарди долари ради пандемијата ... страшен економски удар е ова.

Смешно е кога ќе помислиш дека ебола, свински грип и слични ствари пројдоа со смешка рестрикции а со ова веќе година дена ништо ново нема, иста прича ни верглаат низ вести. Овие нашиве па фала Богу не се способни ни вакцини да набават за да се олабавиме.

Иако и вакцините пак се скроз глупост, значи од како ќе ја примиш пак можеш да се заразиш или да пренесеш само ќе имаш ти нешто поблаги симптоми?!?! Па за кој к.р ковид пасошот и негативни тестови, забрани за глобално движење се потребни ако и со и без вакцина можеш да заразиш луѓе. Луд јебе збуњеног.
 
D

Deleted member 12196

Гостин
За 2020 бројот на вкупно починати, колкав е повеќе од 22.000 ли е .... Ако си напишал претходно, не сум видел. Тоа дали мене ми иде во прилог или не, е тотално небитно, бидејќи немам никакво влијание во носење на одлуки :D
Добро, знам дека со годините фаќа склероза, ама дека и ќе се глупира човек не сум знаел.
@Bafra
Откако излезе бројката за декември, имаш ли нешто да кажеш? Ама не со твојот стил на навреди при немање аргументи.
Автоматски споено мислење:

Оваа бројот на умрени, заболени и сл. се коси со секоја можна равенка од 100 непознати,
над 90% сум сигурен дека го штимале бројот за изборите.
Можеби штелуваат, ама не мора да значи. Изборите одамна поминаа. По твоја логика сега треба да го смалат бројот заради пописот, ама ете не е така.

Големиот бран на заразени почна кон крајот на септември. Логично е дека после еден месец ќе се зголеми бројот на починати. За жал овој тренд ќе продолжи уште. Многумина го прележаа, ама со тешки последици. Првата посериозна болест ќе ги победи.
 
Последно уредено од модератор:

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.739
Поени од реакции
7.552
Скоро 2 750 повеќе починати од 2019та. Ова е дефинитивно криено ем заради изборите ем со цел да се истурка пописот.
Не е баш лесно да одложиш известување(од овој тип), мада ако се договориле со некој од ДЗС да ги чува во фиока - знаеш како оди работата тука. Проблемот е што пописот допрва следи, со нов бран пред нас, неимунизирана популација и вакви податоци достапни, треба да си вон секаква памет да пуштиш некој шо се "шетка" кај тебе дома.
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.886
Поени од реакции
14.377
...токму тоа ти го кажувам и јас дека немаш САРС-КоВ-2, сега ќе ти речам дополнително дека немаш ниту вирусна инфекција, ти имаш можеби некое воспаление како последица од бактериска инфекција, зашто?
...секогаш да знаеш дека високите вредности на ЦРП се токму како маркер за бактериски инфекции, а вирусните инфекции сосема малку ги покачува, па дури некаде и воопшто, па затоа ЦРП ќе ни ја направи таа разлика, дополнително покачен ЦРП имаш од другиот коморбидитет (простата) што го имаш,
Па ти можеш remote ординација да си отвориш и преку мејл да си лечиш пациенти од цел свет. Со вака добри дијагностички способности има да се изназемаш пари.
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
Не е баш лесно да одложиш известување(од овој тип), мада ако се договориле со некој од ДЗС да ги чува во фиока - знаеш како оди работата тука. Проблемот е што пописот допрва следи, со нов бран пред нас, неимунизирана популација и вакви податоци достапни, треба да си вон секаква памет да пуштиш некој шо се "шетка" кај тебе дома.
Па незнам дали е одолжување или ноември и декември е било катастрофа ама заради одредени работи ова се преќутало. Друга работа е што незнам колку е точно , но слушнав дека добар дел од албанците престанале да одат да се тестираат и да одат во болница туку си земале и боци со кислород за дома. Видоа од јуни/јули од прва рака ситуацијата. Како и да е бројките се ептен покачени и не соодвестуваат со бројот на починати од корона. Дали тоа и што сите други лекувања се запоставени па влијае на ова ама па преголеми се бројките за да тоа е причината.

Али со овие бројки може само на 5 метра растојание во двор да прават попис ако не нема потреба да попишуваат.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Дечки до кај е работава со вакцините ? Еве почеток март фати, вакцини само оние кои ни ги даде Србија ....
Знаеш ли како се вика македонска вакцина на грчки? Неа Донесеа
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.297
Поени од реакции
78.968
секој 20-ти жител се има заразено, според официјалната статистика
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Дечки до кај е работава со вакцините ? Еве почеток март фати, вакцини само оние кои ни ги даде Србија ....
Ќе пристигнат НАСКОРО. Кинеската вакцина ќе доцни, ама еве, во преговори сме за руската. Кај и да е...
 

Лаик

Романтичар
Член од
4 август 2018
Мислења
1.428
Поени од реакции
3.134
Ако треба да се умира нека се умира,што е проблемот?!
Боље да умрам од цовид(без вакцини/жигови etc.) него од гомна јадење(инструираност/манипулација/лична добивка/уцена) и со усмрдена душа да го напуштам овој свет...
 
Член од
22 февруари 2021
Мислења
46
Поени од реакции
26
Пролонгирано е за некој ден. Евентуално месец. Бирократија, документи... знаете како е... Па некој отишол на одмор, нема кој да потпише... Па викенд фатило... Ама ќе биде.. Имајте разбирање, нема потреба од брзање.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom