Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
25 февруари 2020
Мислења
196
Поени од реакции
174
80% Имале лоши ефекти после примањето на вакцината...

 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
abe se e ova planirano so vie znaes li koi pari se vrtat u pozadina bacinja ne bidete ludi malce otvorete ocite ve dupat u zdrav mozok ajt poz :tapp:
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
Ако се стварно само 10% а не се но ајде, ќе може да објасниш зошто имаме 1300+ хоспитализирани?
Колку сме имале претходните години? Сигурно била некоја ептен мала бројка да беше поголема медиумите ќе известуваа на сите вести за тоа.
Така да останува тоа како "мистериозно" според твојата логика имаме толку голема бројка на хоспитализирани?
Дали грипот оваа сезона се појачил многу или како заболекарот луѓето од страв и паника се хосп.?
Не ми се верува дека за ова дискутирам со """докторка"""
Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
... тоа ,, не ти се верува,, ,,со кого дискутираш,, , а ова е форум нели, ќе ме замисли дали да ти одговорам, но ете ќе дадам шанса за добро дружење и споделување на мислење,
...што подразбираш под хоспитализирани? од каде инфо дека се толку ? и да се толку на колку вкупно население му доаѓа тоа? знаеш што значи ,,страв да се умре,, ? колку само политичари јавни личности се хоспитализирале ,,од страв,, а немале тешки симптоми ? дали истите кога биле со истите симптоми пред три години од различна вирусна инфекција иделе така да лежат во болница со испитување на д-димери, ртг на плуќа, сатурации?

... еве, образложи како се прифаќа новата мерка од комисија за заразни болести дека починатите од коронавирус, па и докажани постмортум СЕГА веќе не мора да се изолират во ќеса и да се заварат во лимен мртвачки сандак, туку нормално да се закопат како сите други починати според адетот на својата вероисповест? зашто одлучуваат така да се направи еден чекор назад во сомневањето дека нешто не е како треба? што со тие досега што им починале син, татко, мајка, брат и не можеле воопшто ниту да присуствуваат на погреб за последен пат, чест да им се даде поради забрана? сега што? нема вирус на гробишта или кое е објаснувањето не се умира од К19, па олабавиле?
Се обидов да прочитам. Кога некој не се согласува со мене би сакал да го прашам зошто и како, ама осум редови текст, ниту една точка, голема буква и нормално составена реченица, ќе го прескокнам ова.
Знам дека можеби и ќе ми речеш дека те заболе, ама има едно правило кое вели дека игнорантското однесување не носи ништо добро.
... немоќност на дебатирање се покажува со свртување на коментарот кон примена на граматиката и интерпукциски знаци на форумско виртуелно платно каде има слободен начин на изразување и пишување?
.... теми за кои се муабети, па е дозволено дури и спомнување на полов орган во рака како мушко херојство, ти најде да Не ми наоѓаш точки и голема буква? :LOL:.
... се множи бројот на вакви егземплари силни со граматички правила, ето видиш за разлика од тебе јас почитувам соговорник и никогаш не ме ,,заболува,, на таков начин,
Бијонс, премногу информации имаш за што, и во колкава мера се случува во јавните тоалети од двата пола. Загрижувачки е малку.

... не би рекла, денес се врши мониторинг на многу места каде човекот се движи во интерес на здравјето,
 
Последно уредено:
Член од
12 март 2009
Мислења
19.711
Поени од реакции
15.581
......Здравството треба да е солидарно, бесплатно, државно. Слично како армијата, полиција, ако беше порано здравството имаше мобилизациска резерва, не 1300 а десет илјади од горе да прими. Тогаш немаше да има потреба од карантин, маски....
Проблемот е што гледаш на бубиве преку нивната наметната призма. Убаво е да се сопреш, расониш, прочиташ некоја книшка и погледнеш на стварите од горе, не само за ковид а целата слика, кој, како, зашто ?
имавме такво, на многумина здравјето им се уништи, без обзир дали сакале да дадат пари за здравје, немало можност за приватно....а не беше никако ПРАВЕДНО, туку се зависеше од ВРСКИ и ПРИЈАТЕЛИ, а предност имаа пациенти од докторски фамилии и со партиски врски...
лошото е шти и се уште и во приватното здравство има врски и пријатели, посебно од позиција на власт
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.125
Поени од реакции
17.913
Мислам некој праша како немало детални податоци за смртност сега во време на компјутери.
@Бачето тоа што ти можеш само фејк податоци да пронајдеш на интернет не значи дека нема недела за недела.


Во моментов Словенциве водат во Европа по зголемена вкупна смртност.
 
Член од
1 февруари 2005
Мислења
1.277
Поени од реакции
1.755
Мислам некој праша како немало детални податоци за смртност сега во време на компјутери.
@Бачето тоа што ти можеш само фејк податоци да пронајдеш на интернет не значи дека нема недела за недела.


Во моментов Словенциве водат во Европа по зголемена вкупна смртност.
Фала,
Погледај ја убаво Шпанија, 4-та недела 2015, 05-2017, 02-2018 или Франција 05-2015, 02-2017, да не зборам за Португалија 03-2015,01-2017.
Иако статистиката е само за 5 години, колебање имал стално, а карантин, маски, принудна вакцина немало.
Не дај боже да дадат статистика за 50 години, уште поинтересни работи може да испаднат.
Интересно ми е зашто во Мај 2015 не ги воведоа истиве мерки, и тогаш сите сложно можеа да ја исправуваат кривата. ;)
Во тоталитарни системи можеш да најдеш поовод и аргументи за било што. Да речеме козите ја јадат кората на дрвата, дрвата се сушат, ќе останеме без шуми, мерката е убивање на сите кози.
 

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.733
Поени од реакции
7.545
80% Имале лоши ефекти после примањето на вакцината...

Од она што знаеме, несаканите ефекти се благи и неспецифични, истите се јавуваат и кај другите вакцини. Една од предностите што ќе ги имаме како земја од третиот свет е дека ваквините ќе стигнат 2 месеци покасно од остатокот од светот и ќе се има подобар увид во несаканите ефекти и заштитата која ја нудат. :)
 

Freddy Krueger

The Dream Master
Член од
18 март 2009
Мислења
2.236
Поени од реакции
2.028
Не бе, подобро е да не донесат вакцини воопшто...подобро да си цикулира вирусов, да си останеме дома затворени, да испоумреме од бедоштија..поинтересно кога има за што да се жалиш, и дежурен кривец во облик на невидливо чудовиште...нека си се врати светот во нормала, ние ќе си бараме тотален локдаун.
 
Последно уредено:
Член од
5 март 2018
Мислења
14.897
Поени од реакции
16.207
Не остана еден нормален во ситуацијата, пазете случка.
Оди другарче да се тестира, ред се чека за тест во Плодност, му се смачи на типот си заминал, му звонат по некој сат му викаат позитивен е резултатот :pos:
И овој прашалници целиот, кој резултат ? Не се тестирав јас :ROFLMAO::popce::pijanco:
Ова е втор случај шо слушам вака, и тоа од блиски луѓе кои ги познавам.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Не остана еден нормален во ситуацијата, пазете случка.
Оди другарче да се тестира, ред се чека за тест во Плодност, му се смачи на типот си заминал, му звонат по некој сат му викаат позитивен е резултатот :pos:
И овој прашалници целиот, кој резултат ? Не се тестирав јас :ROFLMAO::popce::pijanco:
Ова е втор случај шо слушам вака, и тоа од блиски луѓе кои ги познавам.
Даваат лажни податоци да не пукне брука или да не мора дома да седат...
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.405
Поени од реакции
29.797
Не ми се верува дека некој дава лажни податоци а истовремено ПЛАЌА ЗА ТЕСТ односно сака да знае дали е позитивен или негативен резултатот. Не ми држи вода тој муабет.
Повеќето сме биле да се тестираме приватно/државно....мислам општо на членови од форумов. Јас два пати до сега (негативен) сум тестиран и податоци ми се земаат од ЛК, телефонски број при закажување и потврда на истиот кога плаќам....односно кога ми ги земаат податоците од ЛК.
Нешто не ми штима во однос на тие на кои им јавуваат дека се позитивни, а не се тестирале. Сум ги слушал и јас тие муабети.....не од блиски (од познаници).....некако не ми држи вода сето тоа. Кај мене лично и мои блиски, немало такво нешто.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.711
Поени од реакции
15.581
Од она што знаеме, несаканите ефекти се благи и неспецифични, истите се јавуваат и кај другите вакцини. Една од предностите што ќе ги имаме како земја од третиот свет е дека ваквините ќе стигнат 2 месеци покасно од остатокот од светот и ќе се има подобар увид во несаканите ефекти и заштитата која ја нудат. :)
ЈОК...тие ќе направат вакцини нови без нуспојави, а лошите вакцини ( како и сите друго лоши производи) ќе ни ги начукаат нас, е сега некој од власта што ќе потпише да се земат вакцини со нуспојави ќе си го нафатира џебо:cool:....
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.275
^^и мене ми личи нелогично, али да не заборавиме каде живееме
 

Kajgana Shop

На врв Bottom