Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.739
Поени од реакции
7.552
Страна отворена со очигледна намена
PNAS first published December 3, 2020; Чудна коинциденција
Објава напишана од чуден профил на луѓе
Timo Mitze,Reinhold Kosfeld, Johannes Rode, and Klaus Wälde
Timo Mitze
Department of Business and Economics, University of Southern Denmark, 5230 Odense, Denmark;
Reinhold Kosfeld
Institute of Economics, Universität Kassel, 34127 Kassel, Germany;
Johannes Rode
Department of Law and Economics, Technische Universität Darmstadt, 64289 Darmstadt, Germany;
Klaus Wälde
Gutenberg School of Management and Economics, Johannes-Gutenberg-Universität Mainz, D-55131 Mainz, Germany;
IZA Institute of Labor Economics, D-53113 Bonn, Germany
PNAS дефинитивно е страна отворена за очигленда намера. Официјален журнал е на Националната Академија на Науките на САД. Академијата е формирана во средината на 1800-те. PNAS се печати од 1915. Има импакт фактор над 9 и еден од најцитираните журнали од областа наука.

Бујрум, објави нешто во него. :icon_lol:
 
Член од
13 август 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
2.036
Баче па сигурно до сега имаш примено едно десетина вакцини.Па шо е сега проблемов со вакцинава против К19?Можиш ли да ни објасниш?
Споредба на стари и докажани вакцини со сегашниве вакцини за грип и сега оваа е навистина под ниво. Вакцинацијата со тие вакцини не џабе има календар кога и како се примаат, не е тоа плукни-залепи ко сега што некој сака да направи.
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.970
Поени од реакции
35.616
Затоа што анти-ваксерите се луѓе со низок коефициент на интелегенција и поради нив нема да се елиминираат некои опасни болести кои ќе демнат врз нормалниот и паметен народ со нарушено здравје или помладата популација како бебињата или децата на кои уште не им дошло време да ја примат вакцината.

Плус немаат никакви манири пошто имаат понизок степен на интелегенција и често ркаат по улици, ти го нарушуваат приватниот простор, кашлаат без да ја покријат устата итн итн...
Помири се, нема вакцинација за сите. Прогнозите се само 1.5 милијарда вакцинирани во наредната декада, доброволни. Чир ќе ти излези на желудникот со муабетот за вакцини. За едно се шприцаш, друго ќе закачиш.

Вакви хипохондрици како тебе уживаат во моменталната ситуација на светот отиден во курац, 100 % влажниш и на самата помисла за ескалација на состојбата и сите да сме со твоја дијагноза.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.637
Поени од реакции
34.832
Значи и ти не миеш раце пред јадење? :icon_lol:
... јас? ...офф од кога стапи „пандемијава во сила“ ниту доручек/кафе сум се напила на работа, ниту бурек сум јадела, ниту посета во кафич, ресторан, пицерија - ништо, до сега издржав да бидам „чиста“ па сега понатаму -здравје,
...инаку околу миењето на раце, на три локации за време од 15 минути (Сити Мол, Рамстор, Веро Центар Мол) во женски тоалет апсолутно ниедна персона не ги измила рацете пред да го користи тоалетот, сите од врата директно во тоалет, па после миење на раце, толку неправилно... со нечисти ем контаминирани раце се иде директно во тоалетот се брише интимата со хартија што може да дојде до грешен контакт на тие нечисти раце и после пред излегување се мијат рацете??? ниедена особа не знае зарем дека рацете се мијат пред да се влезе во тоалет?
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.846
Поени од реакции
7.655
Ако 30 починати дневно и 38-39% новозаразени е "ситуација под контрола", како ли е ситуација без контрола.
Очигледно одат да го искористат максимално здравствениот капацитет до крај, односно до последен болнички кревет. Со ова темпо можеби имаат одлучено дека се скоро на граница и дека ја имаат контролата.
Затоа и ја држат старата Систина на готовс („правните пречки“) па доколку има потреба ќе ја активираат.
За починатите ќе кажат во Словенија умираат по 50, во Хрватска 60, па совеста ќе биде мирна.

Ионака народот и бизнисите не сакаат карантини, шест месеци се бараше да се крени совеста кај народот, наместо да се крева, таа се повеќе исчезнува. Кога сакаме таков однос, одиме јако до крај...
 
B

Beginner

Гостин
... може е едно питанце? дали има некој грипозен деновиве или сезонскиот грип не е уште дојден го чека Дедо Мраз прво? :X3:
... јас? ...офф од кога стапи „пандемијава во сила“ ниту доручек/кафе сум се напила на работа, ниту бурек сум јадела, ниту посета во кафич, ресторан, пицерија - ништо, до сега издржав да бидам „чиста“ па сега понатаму -здравје,
...инаку околу миењето на раце, на три локации за време од 15 минути (Сити Мол, Рамстор, Веро Центар Мол) во женски тоалет апсолутно ниедна персона не ги измила рацете пред да го користи тоалетот, сите од врата директно во тоалет, па после миење на раце, толку неправилно... со нечисти ем контаминирани раце се иде директно во тоалетот се брише интимата со хартија што може да дојде до грешен контакт на тие нечисти раце и после пред излегување се мијат рацете??? ниедена особа не знае зарем дека рацете се мијат пред да се влезе во тоалет?
Зошто толку пазење за обично грипЧе?
Сега ќе се вадиш дека не си го напишала тоа не, не ич само индиректно го мислиш тоа.
 
Член од
17 јануари 2019
Мислења
3.313
Поени од реакции
7.448
Помири се, нема вакцинација за сите. Прогнозите се само 1.5 милијарда вакцинирани во наредната декада, доброволни. Чир ќе ти излези на желудникот со муабетот за вакцини. За едно се шприцаш, друго ќе закачиш.

Вакви хипохондрици како тебе уживаат во моменталната ситуација на светот отиден во курац, 100 % влажниш и на самата помисла за ескалација на состојбата и сите да сме со твоја дијагноза.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.637
Поени од реакции
34.832
Зошто толку пазење за обично грипЧе?
Сега ќе се вадиш дека не си го напишала тоа не, не ич само индиректно го мислиш тоа.
... ако ме следиш, а не ме следиш, ќе забележеше дека сум на средината на размислувањето околу пандемијава, не сум во ниедна крајност, што би рекла, според мое мислење во моментов имаме едно 40% заболени од сезонски грип, едно 50 % заболени од други вируси најчесто застапени од групата на коронавируси што ги имаме секоја година во овој период и останатото 10% новиот многу лош и вирулентен вирус од група на коронавируси кој е одговорен за болеста КОВИД19,
 
Член од
1 февруари 2005
Мислења
1.277
Поени од реакции
1.755
Сега го гледам, овие рамноземјашите што се и за ковид вакцина, за резил се. Малку се избрука Неделковски, дел од тезите се у реду, секој нормален учен, особено од технички науки знае дека физиката е една од нај примитивните науки, кај да погледнеш, дупка, нелогичност, догма. Зашто е тоа така, кога забегала на криво, незнам но е факт. Друго е тоа што конспиролозите претеруваат, земјата била рамна, треба да се вакцинираме за Ковид, никој не е толку глупав да им поверува.
 
B

Beginner

Гостин
... ако ме следиш, а не ме следиш, ќе забележеше дека сум на средината на размислувањето околу пандемијава, не сум во ниедна крајност, што би рекла, според мое мислење во моментов имаме едно 40% заболени од сезонски грип, едно 50 % заболени од други вируси најчесто застапени од групата на коронавируси што ги имаме секоја година во овој период и останатото 10% новиот многу лош и вирулентен вирус од група на коронавируси кој е одговорен за болеста КОВИД19,
Ако се стварно само 10% а не се но ајде, ќе може да објасниш зошто имаме 1300+ хоспитализирани?
Колку сме имале претходните години? Сигурно била некоја ептен мала бројка да беше поголема медиумите ќе известуваа на сите вести за тоа.
Така да останува тоа како "мистериозно" според твојата логика имаме толку голема бројка на хоспитализирани?
Дали грипот оваа сезона се појачил многу или како заболекарот луѓето од страв и паника се хосп.?
Не ми се верува дека за ова дискутирам со """докторка"""

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
 
Член од
28 јануари 2020
Мислења
16
Поени од реакции
20
Мое последно ебано мислење за
Курто ковињонава измислена 2019та, промовирана 2020
Ако не се ѓубриња тие шо ја измислија пропагандава, срањево, перење на мозочињата на дел од народот, 2022ра треба да е чиста, крај со маски и рестрикции, ебате рестрикциите, сеуште илјадници авиони летаат, само измисленодонијава ја одминуат изглеа
Пишал некој погоре 1.5 миљарда вакцини.
Баче, и тоа е премногу. која гадна раја живее у муслиманскион свет од мароко до пакистан, у афричкине држави, па и воопшто у источнава европа почнувајќи од заеводонијава и вакцини за вие земји ?
И после Венко ке кажуе треба 1.2 милиона. Друже, ојте напрајте попис, па после ќе праиме муабет колку вакцини.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.637
Поени од реакции
34.832
Очигледно одат да го искористат максимално здравствениот капацитет до крај, односно до последен болнички кревет. Со ова темпо можеби имаат одлучено, наместо да се крева, таа се повеќе исчезнува. Кога сакаме таков однос, одиме јако до крај...
... не се сложувам со објаснувањето ,, максимално здравствен капацитет,, т.е ,,последен болнички кревет,, ....тотално погрешно толкување, болнички кревети има колку сакаш најмалку се ,,последни,,.... пациенти кои се примаат во болница се со средно тешки до тешки симптоми со многу ниски сатурации и нивната потреба за кислород бара болнички кревет до кој има приклучоци за централен систем за довод на кислород и други попратни работи што другите болнички кревети ги нема, како да речам се има потреба од болнички кревет за интензивна нега, ОБ ,,8 Септември,, како екс воена болница ги има сите овие услови на секој болнички кревет за разлика од другите болници и клиники,
...пак ќе речам да бев јас ,,Влада,, за овие 9 месеци ќе изградев изолирано некаде клинички центар цакум пакум специјализиран само за К19, ќе го решев проблемот ослободувајќи ги другите болници за другите хронични болести и луѓето да можат да продолжат со нормално лечење, а не вака ,,прохујало са вихором ,, другата дијагностика,
 
Член од
1 февруари 2005
Мислења
1.277
Поени од реакции
1.755
Ако се стварно само 10% а не се но ајде, ќе може да објасниш зошто имаме 1300+ хоспитализирани?
Колку сме имале претходните години? Сигурно била некоја ептен мала бројка да беше поголема медиумите ќе известуваа на сите вести за тоа.
Така да останува тоа како "мистериозно" според твојата логика имаме толку голема бројка на хоспитализирани?
Дали грипот оваа сезона се појачил многу или како заболекарот луѓето од страв и паника се хосп.?
Не ми се верува дека за ова дискутирам со """докторка"""

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
Стварно, згрозен сум од bijons такви гадни теми почна да развива, клозети, бришење вагини со гспапир, таа и оној Бачето треба да се банират од темава. :lolzz:
За Ковид, има некаков ковид, за потежок, може да е малку, но тоа не е поентата.
Од една страна тестираш и произведуваш вируси и вакцини, од друга ти диктираат да го разрушиш здравството, сите тие оптимизирања за последниве 30 години се диктираа од истиот центар.
Здравството треба да е солидарно, бесплатно, државно. Слично како армијата, полиција, ако беше порано здравството имаше мобилизациска резерва, не 1300 а десет илјади од горе да прими. Тогаш немаше да има потреба од карантин, маски....
Проблемот е што гледаш на бубиве преку нивната наметната призма. Убаво е да се сопреш, расониш, прочиташ некоја книшка и погледнеш на стварите од горе, не само за ковид а целата слика, кој, како, зашто ?
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.846
Поени од реакции
7.655
... не се сложувам со објаснувањето ,, максимално здравствен капацитет,, т.е ,,последен болнички кревет,, ....тотално погрешно толкување, болнички кревети има колку сакаш најмалку се ,,последни,,.... пациенти кои се примаат во болница се со средно тешки до тешки симптоми со многу ниски сатурации и нивната потреба за кислород бара болнички кревет до кој има приклучоци за централен систем за довод на кислород и други попратни работи што другите болнички кревети ги нема, како да речам се има потреба од болнички кревет за интензивна нега, ОБ ,,8 Септември,, како екс воена болница ги има сите овие услови на секој болнички кревет за разлика од другите болници и клиники,
...пак ќе речам да бев јас ,,Влада,, за овие 9 месеци ќе изградев изолирано некаде клинички центар цакум пакум специјализиран само за К19, ќе го решев проблемот ослободувајќи ги другите болници за другите хронични болести и луѓето да можат да продолжат со нормално лечење, а не вака ,,прохујало са вихором ,, другата дијагностика,
Се обидов да прочитам. Кога некој не се согласува со мене би сакал да го прашам зошто и како, ама осум редови текст, ниту една точка, голема буква и нормално составена реченица, ќе го прескокнам ова.
Знам дека можеби и ќе ми речеш дека те заболе, ама има едно правило кое вели дека игнорантското однесување не носи ништо добро.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom