Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
32.859
Поени од реакции
48.740
Овој не требал така директно да им каже - еве го решението, без пари.
Требало да се договори со некој на раководна функција, тоа да иде преку легален тендер и не мора баш да кошта 20 денари, можеле барем 20 евра да напраат едно да биде.
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
11.634
Поени од реакции
17.275
Мислев овие Лади веќе години не се користат:eek:
iskrseno-ambulantno-vozilo-vevcani.jpg
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
1.703
Поени од реакции
9.218
Слушајќи го Филипче.......се чуствувам како да живеам во Германија.
Сегашните "мерки" давале резултат......бравоооооо Филипче, 8-ми сме во ЕУ по смртност! Секако дека мерките имаат ефект, секако дека одлично се менаџира здравството, бројќите опаѓаат, системот мој термин функционира!....се вршат прегледи, за сите!......абе цветаме во секој поглед. Се е под контрола народе.....има кревет за секој!
Секоја чест Филипче!.....се појави на прес и ни раскажува поезија.....да не прави будали во здрав мозок.....немам коментар. Филипче е месајата, спасителот на Македонскиот народ! Споменик за Филипче! .....на плоштад.
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
32.859
Поени од реакции
48.740
Слушајќи го Филипче.......се чуствувам како да живеам во Германија.
Сегашните "мерки" давале резултат......бравоооооо Филипче, 8-ми сме во ЕУ по смртност! Секако дека мерките имаат ефект, секако дека одлично се менаџира здравството, бројќите опаѓаат, системот мој термин функционира!....се вршат прегледи, за сите!......абе цветаме во секој поглед. Се е под контрола народе.....има кревет за секој!
Секоја чест Филипче!.....се појави на прес и ни раскажува поезија.....да не прави будали во здрав мозок.....немам коментар. Филипче е месајата, спасителот на Македонскиот народ! Споменик за Филипче! .....на плоштад.
Исклучувајќи земји како Андора и Сан Марино (бидејќи во контекстов се нерелвантни), сме пети во Европа, не осми.
 

JB00F

DDoS
Член од
21 јануари 2014
Мислења
2.990
Поени од реакции
2.017
Слушајќи го Филипче.......се чуствувам како да живеам во Германија.
Сегашните "мерки" давале резултат......бравоооооо Филипче, 8-ми сме во ЕУ по смртност! Секако дека мерките имаат ефект, секако дека одлично се менаџира здравството, бројќите опаѓаат, системот мој термин функционира!....се вршат прегледи, за сите!......абе цветаме во секој поглед. Се е под контрола народе.....има кревет за секој!
Секоја чест Филипче!.....се појави на прес и ни раскажува поезија.....да не прави будали во здрав мозок.....немам коментар. Филипче е месајата, спасителот на Македонскиот народ! Споменик за Филипче! .....на плоштад.
Сите мислеа ќе заострува мерки, он случаите се намалуваат :pos:
 
Член од
4 ноември 2017
Мислења
251
Поени од реакции
179
Слушајќи го Филипче.......се чуствувам како да живеам во Германија.
Сегашните "мерки" давале резултат......бравоооооо Филипче, 8-ми сме во ЕУ по смртност! Секако дека мерките имаат ефект, секако дека одлично се менаџира здравството, бројќите опаѓаат, системот мој термин функционира!....се вршат прегледи, за сите!......абе цветаме во секој поглед. Се е под контрола народе.....има кревет за секој!
Секоја чест Филипче!.....се појави на прес и ни раскажува поезија.....да не прави будали во здрав мозок.....немам коментар. Филипче е месајата, спасителот на Македонскиот народ! Споменик за Филипче! .....на плоштад.

Абе уште не свативте дека ако во Европа се стабилизират морат и кај нас вештачки да се стабилизират без оглед на сегашнава ситуација
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
1.703
Поени од реакции
9.218
Абе уште не свативте дека ако во Европа се стабилизират морат и кај нас вештачки да се стабилизират без оглед на сегашнава ситуација
Ако 40,5% позитивни од тестирани и 30 починати е стабилизирано за тебе.....океј тогаш.
 

Hurin

Pokerface bastard
Член од
3 јуни 2009
Мислења
8.048
Поени од реакции
13.360
Со ова темпо на заразување, има ли шанси на лето да сме раат?
колку е возможно колективен имунитет до тогаш?
во Прилеп на пример мислам дека стигнавме до 3000 официјално заболени.
Неофицијално можно е да е и дупло или тро дупло.
Град со 70к жители до водици ќе има 20 % заразени. Особено ако нема рестрикции во движењето.
 
Член од
4 ноември 2017
Мислења
251
Поени од реакции
179
Ако 40,5% позитивни од тестирани и 30 починати е стабилизирано за тебе.....океј тогаш.
Абе ти знајш да читаш убо што напишав или требит со запирки по секој збор да ти пишам за да разбереш?
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
8.963
Поени од реакции
8.805
Со ова темпо на заразување, има ли шанси на лето да сме раат?
колку е возможно колективен имунитет до тогаш?
во Прилеп на пример мислам дека стигнавме до 3000 официјално заболени.
Неофицијално можно е да е и дупло или тро дупло.
Град со 70к жители до водици ќе има 20 % заразени. Особено ако нема рестрикции во движењето.
До Нова Година ќе имаме имунитет.
После ќе си тера со ниски бројки од по 150 дневно и мали кластери овде онде, затоа што не сите градови ќе имаат колективен имунитет.

На пример Штип веќе има колективен имунтет. Скопје, Прилеп веќе го имаат бројот на заболени за колективен, треба само да се расчистат сега заболените. Охрид, Куманово се приближуваат.

Битола, Тетово, Струмица сеуште немаат доволна бројка и таму ќе има кластери.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
5.118
Поени од реакции
7.556
Со ова темпо на заразување, има ли шанси на лето да сме раат?
колку е возможно колективен имунитет до тогаш?
во Прилеп на пример мислам дека стигнавме до 3000 официјално заболени.
Неофицијално можно е да е и дупло или тро дупло.
Град со 70к жители до водици ќе има 20 % заразени. Особено ако нема рестрикции во движењето.
Бројките ќе почнат да се намалуваат, веќе се гледа во некој земји. Ама нема да исчезне. Веројатно ќе го прележат сите зашто имунитетот што ќе го стекнеш по прележување ќе ти помогне полесно да се справиш пак ако го фатиш, ама нема да те спречи да го шириш. Со вакцина или без мислам после зимава полека ќе си се стабилизираат работите, нормално за тие што нема да скинат конци :)
 
Член од
5 јуни 2012
Мислења
4.820
Поени од реакции
5.967
До Нова Година ќе имаме имунитет.
После ќе си тера со ниски бројки од по 150 дневно и мали кластери овде онде, затоа што не сите градови ќе имаат колективен имунитет.

На пример Штип веќе има колективен имунтет. Скопје, Прилеп веќе го имаат бројот на заболени за колективен, треба само да се расчистат сега заболените. Охрид, Куманово се приближуваат.

Битола, Тетово, Струмица сеуште немаат доволна бројка и таму ќе има кластери.
Да видиме дали ќе има (скоро) асимптотски пад на новозаболени во Штип, Скопје и Прилеп.
Автоматски споено мислење:

Со ова темпо на заразување, има ли шанси на лето да сме раат?
колку е возможно колективен имунитет до тогаш?
во Прилеп на пример мислам дека стигнавме до 3000 официјално заболени.
Неофицијално можно е да е и дупло или тро дупло.
Град со 70к жители до водици ќе има 20 % заразени. Особено ако нема рестрикции во движењето.
Зависи од динамиката на новозаболени. Нема поента да си играме весела математика.
 
На врв Bottom