Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
4 ноември 2017
Мислења
247
Поени од реакции
177
Самиот имунолошки систем го победува вирусот, нај просто да разбереш (оти малку се правеш глуп, а разбираш убаво) кога ќе се исечеш, тромбоцитите ја засируваат крвта и спречуваат штета на организамот,

Оние што умираат главно умираат поради пребурната реакција на сопствениот имунолошки систем.
Шшш никад не фатиле настинка овде експертиве и *докториве*
 
Член од
12 април 2020
Мислења
148
Поени од реакции
310
Сериозни прашања. Има ли по болнициве ЕЦМО? Се користи ли кај заболени? Какви се искуствата?
 
Член од
17 август 2011
Мислења
5.103
Поени од реакции
7.492
Денес читав и дека одобрувањето на астра зенека е доведено во прашање ради некои пропусти во тестирањето, може би ова што пишуваш е тоа... Во секој случај времето е кратко за да се развие и тестира вакцина како што треба, од друга страна ковидот енормно притиска во секој поглед па најверојатно ке ризикуваат и ке одобрат некоја вакцина па господ напомош.
Не си ми јасен, бараш карантин а од друга страна ти е страв од предвремена вакцина. Која би била поентата да го одолговлекуваме ова ако немаме вакцина во најава?
Инаку вакцината ќе ја пуштат во оптек на носилки ако треба, не дека ќе го спречи вирусот туку бидејки ќе го растерети здравствениот систем и ќе ги олабави луѓето да може да живеат. Тоа значи дека вирусот и понатака ќе си циркулира и ќе убива луѓе, само нема да бидат бранови како до сега.
 
Член од
4 ноември 2017
Мислења
247
Поени од реакции
177
@Dimitar171 а што ако не дај боже тргне по лошо а? Тогаш?
Од Астра зеника се испитвеле поголем број на млади само, а ризичната категорија кај спаѓа?
Тие требаа прво ризичната да им се дава па после на помладите да испитвет а не обратно..
Нема сигурност сега џабе.. Убо рече еден член погоре рано е уште...

П. С германски доктор предвидува набрзо можна пандемија слична на оваа.. И шо требит да прајме сега ние? Да се криеме само?

Уште доста информации не кажвет за вакциниве, денес 90 утре 70 после една недела 50 посто ќе испадни како што велет.. Си треба уште време за испитување
 
Член од
12 март 2009
Мислења
15.342
Поени од реакции
10.092
[QUOTE="nevermind364, post: 915..Нема сигурност сега џабе.. Убо рече еден член погоре рано е уште...
П. С германски доктор предвидува набрзо можна пандемија слична на оваа.. И шо требит да прајме сега ние? Да се криеме само?

Уште доста информации не кажвет за вакциниве, денес 90 утре 70 после една недела 50 посто ќе испадни како што велет.. Си треба уште време за испитување,ќ
[/QUOTE]
убаво си кажа оваа на време...https://www.srbijadanas.com/vesti/region/vedrana-rudan-uzdrmala-ceo-region-zbog-korone-ko-prezivi-najbace-2020-03-27
 
Член од
17 август 2011
Мислења
5.103
Поени од реакции
7.492
@Dimitar171 а што ако не дај боже тргне по лошо а? Тогаш?
Од Астра зеника се испитвеле поголем број на млади само, а ризичната категорија кај спаѓа?
Тие требаа прво ризичната да им се дава па после на помладите да испитвет а не обратно..
Нема сигурност сега џабе.. Убо рече еден член погоре рано е уште...

П. С германски доктор предвидува набрзо можна пандемија слична на оваа.. И шо требит да прајме сега ние? Да се криеме само?
Не знам, изборот ти е вакцина со 0 проценти штетни ефекти на 40 000 луѓе која ќе ги заштити потенцијалнi 60-70 посто од луѓето. Другите шанси ги знаеш од вести :D Ја знам што би избрал. А инаку никој нема да се крие вечно, неаме бесконечно години за трошење.
Автоматски споено мислење:

Не беше овој одамна болен:D?
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
2.269
Поени од реакции
2.514
Не си ми јасен, бараш карантин а од друга страна ти е страв од предвремена вакцина. Која би била поентата да го одолговлекуваме ова ако немаме вакцина во најава?
Инаку вакцината ќе ја пуштат во оптек на носилки ако треба, не дека ќе го спречи вирусот туку бидејки ќе го растерети здравствениот систем и ќе ги олабави луѓето да може да живеат. Тоа значи дека вирусот и понатака ќе си циркулира и ќе убива луѓе, само нема да бидат бранови како до сега.
Не ми е страв од вакцина и би се вакцинирал без многу думање, секако ако вакцината биде истата со таа како во Германија, Данска, Финска.... ако биде нешто маде ин индија секако човек треба да се замисли. А карантини и други мерки секако дека требаат, немаме ние, како што немаат и сите други, здравствен систем кој може да издржи ваков атак, мора бројките да се стават под контрола, тргни застани се до вакцина па каква и да е, оти друго чаре нема... другата опција е тотален крах и општ хаос не само во здравството туку во секој сегмент на живеењето, па кој ке преживее ке раскажува.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
8.080
Поени од реакции
12.658
Сериозни прашања. Има ли по болнициве ЕЦМО? Се користи ли кај заболени? Какви се искуствата?
Клиничката болница „Аџибадем Систина“ е прва на Балканот што го примени ЕКМО апаратот за лекување на ковид пациент, без ЕКМО технологијата, пациентот немаше да преживее,

...,,Астрит е првиот пациент во Македонија кој е излекуван од Ковид-19 со примена на оваа технологија....за неговото здравје се погрижи искусен тим доктори од болницата „Аџибадем Систина“ – д-р Митко Караѓозов, шеф на тораковаскуларна хирургија, проф. Д-р Александар Николиќ, шеф на кардиохирургија, кардиохирургот д-р Владимир Емануиловиќ Белостоцки, д-р Димче Славески, шеф на кардиохируршка анестезија, д-р Никола Шиков, шеф на општа – интензивна нега, д-р Хараламбос Сидиропулос, специјалист по инфектологија и д-р Патриција Каламарас, инфектолог од ГОБ „8-ми Септември“....,,
 
Последно уредено:
Член од
9 декември 2014
Мислења
442
Поени од реакции
844
Сериозни прашања. Има ли по болнициве ЕЦМО? Се користи ли кај заболени? Какви се искуствата?
ECMO imame koristeno (kaj 3 pacienti), site umrea. Vzorecot e mnogu nizok za da predstavuva reprezent, no do sega ne dade rezultat.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
8.946
Поени од реакции
8.780
Денеска спрема македонскиот Шелдон Купер го достигнавме врвот.

Од утре бројките ќе паѓаат. Дејан тврди дека ќе оди споро јас викам дека сега бројот на заболени ќе паѓа експоненцијално, како што беше во Бергамо и Манаус.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
5.103
Поени од реакции
7.492
Денеска спрема македонскиот Шелдон Купер го достигнавме врвот.

Од утре бројките ќе паѓаат. Дејан тврди дека ќе оди споро јас викам дека сега бројот на заболени ќе паѓа експоненцијално, како што беше во Бергамо и Манаус.
Еве ти е еден интересен случај. Официјално 10 посто од популацијата е позитивна, почнува да им се намалува Р факторот и бројот на новозаболени, примени во болница и тн. Се смета дека имаат 30% посто заболени. Проекцијата за x3 ја базираат на тоа дека имале висок процент позитивни тестови (18% е макс ко што гледам), ние имаме далеку повеќе. Значи кај нас можда е и x5
 
На врв Bottom