Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
31 март 2008
Мислења
2.239
Поени од реакции
1.011
Бројките се намалуваат на запад бидејќи има рестрикции.

Овде олабавуваат полека, во етапи, за да не го јадат пак немиен наеднаш, за да нема 3ти карантин оти после ептен ќе излезе народ да штрајкува. Вчера имаше огромен штрајк во Марсеј од страна на хотелиерската и ресторанската индустрија. Плукаат на големо по Кастекс и Макрон. Плукам и јас бидејќи не прават тоа што треба, иако не се толку очајни ко Филипче и остала багра.

Викаме и се надеваме богами дека ќе има колективен имунитет за некое време, рачунајќи ги сите позитивни случаеви заедно со тие кои не се тестирани. Проблемот јас лично го гледам во фактот дека не секој кој ја поминал болеста е имунизиран. А има богами и многу лажно позитивни меѓу официјалната статистика.

Се надевам од се срце дека ќе има имунитет, но овде се шушка на големо за 3ти можен бран...
Автоматски споено мислење:

Бројките се намалуваат на запад бидејќи има рестрикции.

Овде олабавуваат полека, во етапи, за да не го јадат пак немиен наеднаш, за да нема 3ти карантин оти после ептен ќе излезе народ да штрајкува. Вчера имаше огромен штрајк во Марсеј од страна на хотелиерската и ресторанската индустрија. Плукаат на големо по Кастекс и Макрон. Плукам и јас бидејќи не прават тоа што треба, иако не се толку очајни ко Филипче и остала багра.

Викаме и се надеваме богами дека ќе има колективен имунитет за некое време, рачунајќи ги сите позитивни случаеви заедно со тие кои не се тестирани. Проблемот јас лично го гледам во фактот дека не секој кој ја поминал болеста е имунизиран. А има богами и многу лажно позитивни меѓу официјалната статистика.

Се надевам од се срце дека ќе има имунитет, но овде се шушка на големо за 3ти можен бран...
 
Последно уредено:
Член од
17 август 2011
Мислења
5.237
Поени од реакции
7.861
Бројките се намалуваат на запад бидејќи има рестрикции.

Овде олабавуваат полека, во етапи, за да не го јадат пак немиен наеднаш, за да нема 3ти карантин оти после ептен ќе излезе народ да штрајкува. Вчера имаше огромен штрајк во Марсеј од страна на хотелиерската и ресторанската индустрија. Плукаат на големо по Кастекс и Макрон. Плукам и јас бидејќи не прават тоа што треба, иако не се толку очајни ко Филипче и остала багра.

Викаме и се надеваме богами дека ќе има колективен имунитет за некое време, рачунајќи ги сите позитивни случаеви заедно со тие кои не се тестирани. Проблемот јас лично го гледам во фактот дека не секој кој ја поминал болеста е имунизиран. А има богами и многу лажно позитивни меѓу официјалната статистика.

Се надевам од се срце дека ќе има имунитет, но овде се шушка на големо за 3ти можен бран...
Автоматски споено мислење:

Бројките се намалуваат на запад бидејќи има рестрикции.

Овде олабавуваат полека, во етапи, за да не го јадат пак немиен наеднаш, за да нема 3ти карантин оти после ептен ќе излезе народ да штрајкува. Вчера имаше огромен штрајк во Марсеј од страна на хотелиерската и ресторанската индустрија. Плукаат на големо по Кастекс и Макрон. Плукам и јас бидејќи не прават тоа што треба, иако не се толку очајни ко Филипче и остала багра.

Викаме и се надеваме богами дека ќе има колективен имунитет за некое време, рачунајќи ги сите позитивни случаеви заедно со тие кои не се тестирани. Проблемот јас лично го гледам во фактот дека не секој кој ја поминал болеста е имунизиран. А има богами и многу лажно позитивни меѓу официјалната статистика.

Се надевам од се срце дека ќе има имунитет, но овде се шушка на големо за 3ти можен бран...
Бројките се намалуваат и во земји без карантини по многу заболени, а се зголемуваат во земји со карантин. Така да таа логика не држи. Она што ме мисли е дали асимптоматските се отпорни, инаку 90 посто од прележаните имаат имунитет.
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
1.890
Поени од реакции
10.807
Прво "прележал Ковид", не оди некако. Прележани сипаници е во ред, сипаници се прележуваат.
Би рекол заразен, односно заболен од Ковид.
Колективен имунитет по природен пат (да се заразиш, да оздравиш и да си "трајно" имун на вирусот) не држи вода, докажано е. Антитела некој месец и толку.
Колективен имунитет, научно е докажано дека може да се постигне само на еден начин......со вакцинација.
Патем доста лица се заразиле по втор пат.
Асимптоматски случај (Штип)......прв пат асимптоматски позитивен, втор пат симптоматски позитивен.
....има многу случаи по интернет, втор пат заразени.....за жал и луѓе кои ги познавам (двајца до сега).
 
Последно уредено:
Член од
12 март 2009
Мислења
15.599
Поени од реакции
10.330
.. Она што ме мисли е дали асимптоматските се отпорни, инаку 90 посто од прележаните имаат имунитет.
мислам дека кај К19 нема класичен имунитет, туку кај некој луѓе вирусот не се шири поради некој други, непознати фактори ... прво кажуваа децата не фаќаат К19, сега испаднаа и некој возрасни...
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
9.155
Поени од реакции
9.076
Антитела некој месец и толку.
Колективен имунитет, научно е докажано дека може да се постигне само на еден начин......со вакцинација.
Тотално погрешно. Ако нема имунитет со прележување, нема да има ни со вакцинација.

И реално немам видено досега ниту една студија која што тврди дека нема подолгорочен имунитет. Т.е. има студии кои покажуваат дека има имунитет најмалце 6 месеци.

И бројките на успешност од прележување и со вакцина е 92-95%.

Со огледа човечкиот организам е имун на 3-4 корона вируси, кои предизвикуваат обични прелади, нема потреба да се сомневаме дека нема да биде имун и на Covid-19.
Автоматски споено мислење:

мислам дека кај К19 нема класичен имунитет, туку кај некој луѓе вирусот не се шири поради некој други, непознати фактори ... прво кажуваа децата не фаќаат К19, сега испаднаа и некој возрасни...
Во коефициентот x10 од официјална статистика влегуваат и тие со природен имунитет на корона. Има проценки дека дури до 20% од населението е природно имуно иако нема никакви активни антитела.
 
Последно уредено:
Член од
31 март 2008
Мислења
2.239
Поени од реакции
1.011
Прво "прележал Ковид", не оди некако. Прележани сипаници е во ред, сипаници се прележуваат.
Би рекол заразен, односно заболен од Ковид.
Колективен имунитет по природен пат (да се заразиш, да оздравиш и да си "трајно" имун на вирусот) не држи вода, докажано е. Антитела некој месец и толку.
Колективен имунитет, научно е докажано дека може да се постигне само на еден начин......со вакцинација.
Патем доста лица се заразиле по втор пат.
Асимптоматски случај (Штип)......прв пат асимптоматски позитивен, втор пат симптоматски позитивен.
....има многу случаи по интернет, втор пат заразени.....за жал и луѓе кои ги познавам (двајца до сега).
не ми се допаѓа ова упм.

може само да се надеваме дека вакцините ќе бидат без негативни ефекти.
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
1.890
Поени од реакции
10.807
Тотално погрешно. Ако нема имунитет со прележување, нема да има ни со вакцинација.

И реално немам видено досега ниту една студија која што тврди дека нема подолгорочен имунитет. Т.е. има студии кои покажуваат дека има имунитет најмалце 6 месеци.

И бројките на успешност од прележување и со вакцина е 92-95%.

Со огледа човечкиот организам е имун на 3-4 корона вируси, кои предизвикуваат обични прелади, нема потреба да се сомневаме дека нема да биде имун и на Covid-19.
Автоматски споено мислење:Во коефициентот x10 од официјална статистика влегуваат и тие со природен имунитет на корона. Има проценки дека дури до 20% од населението е имуно.
Природниот имунитет просечно е 5-7 месеци. Има ново истражување кое вели дури и 9 месеци, но ставовите на научниците постојано се менуваат.
Тоа е и таа работа што општо не става сите во мисла.....како ќе се одвива целата работа во иднина.
За имунитеот од вакцините ќе видиме на дело, рано е уште да зборуваме за нив. Дај боже да бидат безбедни, без нус појави.....оптимист сум дека ќе биде така.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
9.155
Поени од реакции
9.076
Имунитетот просечно е 5-7 месеци. Има ново истражување кое вели дури и 9 месеци, но ставовите на научниците постојано се менуваат.
Тоа е и таа работа што општо не става сите во мисла.....како ќе се одвива целата работа во иднина.
За имунитеот од вакцините ќе видиме на дело, рано е уште да зборуваме за нив. Дај боже да бидат безбедни, без нус појави.....оптимист сум дека ќе биде така.
Верзија на Шпанскиот грип секој неколку годни прележуваме, ама не убива сега луѓе како во 1918 година. Иако Инфлуенца вирусите се поинакви од Корона вирусите, сепак и едните и другите се вируси кои трајно ги имаме во популацијата.
 

Паланчански

ГрЕбач
Член од
12 јануари 2008
Мислења
3.505
Поени од реакции
6.291
Прво "прележал Ковид", не оди некако. Прележани сипаници е во ред, сипаници се прележуваат.
Би рекол заразен, односно заболен од Ковид.
Колективен имунитет по природен пат (да се заразиш, да оздравиш и да си "трајно" имун на вирусот) не држи вода, докажано е. Антитела некој месец и толку.
Колективен имунитет, научно е докажано дека може да се постигне само на еден начин......со вакцинација.
Патем доста лица се заразиле по втор пат.
Асимптоматски случај (Штип)......прв пат асимптоматски позитивен, втор пат симптоматски позитивен.
....има многу случаи по интернет, втор пат заразени.....за жал и луѓе кои ги познавам (двајца до сега).
Не тврдам дека не може човек да се зарази по втор пат, ама јас се сомневам во тестовите. Малку ли примери има каде за позитивни се прогласени лица кои воопшто не се тестирале. Моја претпоставка е дека првиот тест е лажно позитивен, па од таму произлегува дека се заразил по втор пат. А можеби и двата теста се лажно позитивни, па ќе има заразување и по трет пат. Особено кај нас, какво ни е здравството, ове е многу веројатно.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
9.155
Поени од реакции
9.076
Не тврдам дека не може човек да се зарази по втор пат, ама јас се сомневам во тестовите. Малку ли примери има каде за позитивни се прогласени лица кои воопшто не се тестирале. Моја претпоставка е дека првиот тест е лажно позитивен, па од таму произлегува дека се заразил по втор пат. А можеби и двата теста се лажно позитивни, па ќе има заразување и по трет пат. Особено кај нас, какво ни е здравството, ове е многу веројатно.
Абе @pixa чист пример, заболен во јули со млаки симптоми и потврден, сега имал повторно инфекција која практично не може ниту да се детектира. Само присуствотот на IgM антитела ја покажува инфекцијата.
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.050
Поени од реакции
15.487
Околу вакцините, градот Берлин со 3.7М жители очекува да добие околу 900К вакцини. По 2 вакцими на човек, што значи 450К ќе се вакцинираат или околу 12-13 посто. Ова би требало да биде за цела ЕУ. Е сега за нас веројатно дамбетер ќе биде процентот. А очекуваат да првата доза ја дадат во период од 40 дена.
 
Член од
31 март 2008
Мислења
2.239
Поени од реакции
1.011
Околу вакцините, градот Берлин со 3.7М жители очекува да добие околу 900К вакцини. По 2 вакцими на човек, што значи 450К ќе се вакцинираат или околу 12-13 посто. Ова би требало да биде за цела ЕУ. Е сега за нас веројатно дамбетер ќе биде процентот. А очекуваат да првата доза ја дадат во период од 40 дена.
Европската унија како целина од сите 20 и колку земји членки и да се, има потпишано договори за испорака на 2 милијарди дози. Ќе има за сите. Ова за Берлин е можеби само за првиот бран на вакцинација.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
5.237
Поени од реакции
7.861
Природниот имунитет просечно е 5-7 месеци. Има ново истражување кое вели дури и 9 месеци, но ставовите на научниците постојано се менуваат.
Тоа е и таа работа што општо не става сите во мисла.....како ќе се одвива целата работа во иднина.
За имунитеот од вакцините ќе видиме на дело, рано е уште да зборуваме за нив. Дај боже да бидат безбедни, без нус појави.....оптимист сум дека ќе биде така.
Доволно е да се види историски. До сега само за една болест се постигнало имунитет со вакцини. Такво нешто шанси нема да се случи со оваа болест. Колективен имунитет ко што го замислуваат исто ниту се случил нити ќе се случи. Меѓутоа веќе заразените ќе проаѓаат многу полесно, и ќе има многу помалце ново заболени. Така било со сите пандемии до сега, згаснала сами од себе. На крај ќе видите дека карантини и све тоа е со мерките е џабе.
Автоматски споено мислење:

Околу вакцините, градот Берлин со 3.7М жители очекува да добие околу 900К вакцини. По 2 вакцими на човек, што значи 450К ќе се вакцинираат или околу 12-13 посто. Ова би требало да биде за цела ЕУ. Е сега за нас веројатно дамбетер ќе биде процентот. А очекуваат да првата доза ја дадат во период од 40 дена.
40 дена за 13 посто е многу добра прогноза. Кај нас со 13 посто би се покриле сите што ќе сакаат воопшто :D
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.050
Поени од реакции
15.487
Доволно е да се види историски. До сега само за една болест се постигнало имунитет со вакцини. Такво нешто шанси нема да се случи со оваа болест. Колективен имунитет ко што го замислуваат исто ниту се случил нити ќе се случи. Меѓутоа веќе заразените ќе проаѓаат многу полесно, и ќе има многу помалце ново заболени. Така било со сите пандемии до сега, згаснала сами од себе. На крај ќе видите дека карантини и све тоа е со мерките е џабе.
Автоматски споено мислење:


40 дена за 13 посто е многу добра прогноза. Кај нас со 13 посто би се покриле сите што ќе сакаат воопшто :D
Знаејќи ги Германците ќе биде и побрзо. Ова им е почетен и попретпазлив план.
Автоматски споено мислење:

Европската унија како целина од сите 20 и колку земји членки и да се, има потпишано договори за испорака на 2 милијарди дози. Ќе има за сите. Ова за Берлин е можеби само за првиот бран на вакцинација.
Да де за првите дози станува збор. Инаку нив ппмалку од милијарда им треба за сите граѓани, така што ќе има нешто и за нас.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom