Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
31 март 2008
Мислења
2.238
Поени од реакции
1.010
Не тврдам дека не може човек да се зарази по втор пат, ама јас се сомневам во тестовите. Малку ли примери има каде за позитивни се прогласени лица кои воопшто не се тестирале. Моја претпоставка е дека првиот тест е лажно позитивен, па од таму произлегува дека се заразил по втор пат. А можеби и двата теста се лажно позитивни, па ќе има заразување и по трет пат. Особено кај нас, какво ни е здравството, ове е многу веројатно.
Во УК 1300 луѓе дремеле дома во карантин бидејќи им рекле дека се позитивни, по грешка :facepalm:
 
Член од
5 јуни 2012
Мислења
4.848
Поени од реакции
6.009
Доволно е да се види историски. До сега само за една болест се постигнало имунитет со вакцини. Такво нешто шанси нема да се случи со оваа болест. Колективен имунитет ко што го замислуваат исто ниту се случил нити ќе се случи. Меѓутоа веќе заразените ќе проаѓаат многу полесно, и ќе има многу помалце ново заболени. Така било со сите пандемии до сега, згаснала сами од себе. На крај ќе видите дека карантини и све тоа е со мерките е џабе.
Автоматски споено мислење:


40 дена за 13 посто е многу добра прогноза. Кај нас со 13 посто би се покриле сите што ќе сакаат воопшто :D
Да не помеша нешто? :cautious:
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
1.859
Поени од реакции
10.545
Вакцина пријатели, само вакцина.....тука го гледам спасот од ова ѓубре. Убаво би било преку низа грешки во мутација да се самоуништи.....но за жал тука е, никако да згреши.
Голем прашалник е кога вакцината ќе биде достапна за сите, кај нас во вукојебинава. Да се молиме и да се надеваме дека ќе биде што поскоро. До тогаш Господ!
 
Член од
17 август 2011
Мислења
5.212
Поени од реакции
7.804
Абе @pixa чист пример, заболен во јули со млаки симптоми и потврден, сега имал повторно инфекција која практично не може ниту да се детектира. Само присуствотот на IgM антитела ја покажува инфекцијата.
Она што ме буни е дали асимптоматските случаи имаат имунитет.

Да не помеша нешто? :cautious:
Мислам дека до сега само smalpox е истребен вирус со вакцинација. Поправи ме ако сум грешка. Другите се намалени, но не исчезнати. За истото било потребни години вакцинација.
Автоматски споено мислење:

Вакцина пријатели, само вакцина.....тука го гледам спасот од ова ѓубре. Убаво би било преку низа грешки во мутација да се самоуништи.....но за жал тука е, никако да згреши.
Голем прашалник е кога вакцината ќе биде достапна за сите, кај нас во вукојебинава. Да се молиме и да се надеваме дека ќе биде што поскоро. До тогаш Господ!
Нема да се самоуништи тоа сигурно :D Ама кога ќе се заболат поголем број на луѓе ќе се намалат бројките доволно. Истото ќе биде и со вакцина, зависи кое ќе стигне побрзо.
 
Член од
30 август 2019
Мислења
25
Поени од реакции
34
Zdravo! Pred 3 dena imav blizok kontakt so zarazen. Dali ima sansa jas da ne sum zarazen?
 
Член од
31 март 2008
Мислења
2.238
Поени од реакции
1.010
Забележувам нешто чудно уште одамна на страната на worldometers во врска со оздравените дневно.

Повеќе илјади луѓе се сметаат за оздравени дневно во земјите како Индија, Иран, Турција, Германија, Италија, Мексико.... а имаат далеку помалку активни случаи од Франција. Како е ова можно???
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
9.094
Поени од реакции
8.963
Она што ме буни е дали асимптоматските случаи имаат имунитет.
И јас би сакал тоа да го знам :)

Само вака, во врска со ова асимптоматските, има две категории, едната е луѓе кои се само носители на вирусот, не се заболени, ниту заболуваат. Мислам дека и 60% од децата спаѓаат во оваа категорија.

Но, има асимптоматски кои реално се болни, ама без симптоми, тоа е тој период од 2-3 дена кога многу заразуваат, ама тие ништо не чувствуваат. Потоа ќе се развие болеста и веќе кај секој различно ќе биде и тие ќе имаат антитела.

Е за тие првите, за возрасните, ме интересира дали се природно имуни, и дали развиват антитела.
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
536
Поени од реакции
271
И јас би сакал тоа да го знам :)

Само вака, во врска со ова асимптоматските, има две категории, едната е луѓе кои се само носители на вирусот, не се заболени, ниту заболуваат. Мислам дека и 60% од децата спаѓаат во оваа категорија.

Но, има асимптоматски кои реално се болни, ама без симптоми, тоа е тој период од 2-3 дена кога многу заразуваат, ама тие ништо не чувствуваат. Потоа ќе се развие болеста и веќе кај секој различно ќе биде и тие ќе имаат антитела.

Е за тие првите, за возрасните, ме интересира дали се природно имуни, и дали развиват антитела.
Вторите (болдираното) не се асипмтоматски, туку се нарекуваат пресимптоматски случаи, колку што сум запознаен.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
8.509
Поени од реакции
13.606
Zdravo! Pred 3 dena imav blizok kontakt so zarazen. Dali ima sansa jas da ne sum zarazen?
...зависи што подразбираш под „близок контакт“ и колку временски си бил во контакт и дали воопшто некој носел маска при тој контакт, ако си бил кратко без многу блискост, па и со маска има шанса да не си заразен!
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
8.509
Поени од реакции
13.606
Природниот имунитет просечно е 5-7 месеци. Има ново истражување кое вели дури и 9 месеци, но ставовите на научниците постојано се менуваат.
Тоа е и таа работа што општо не става сите во мисла.....како ќе се одвива целата работа во иднина.
За имунитеот од вакцините ќе видиме на дело, рано е уште да зборуваме за нив. Дај боже да бидат безбедни, без нус појави.....оптимист сум дека ќе биде така.
... ако просек е 4 месеци имунитетот тоа значи 3 пати мора во текот на календарска година да се прими вакцина, затоа што коронавирусот како видовме не е сезонски вирус туку го има нон стоп во текот на цела година, дали би се нафатиле за таква „заштита“ со некоја вакцина која уште е дај не дај во примена и тоа три пати во годината? мене ме плаши самата помисла и дополнително за која метода на делување на вакцината ќе решат други во наше име да примиме? затоа што во светот има вакцини кои имаат различен начин на пристап на инактивирање на коронавирусот или на уништување!
... јас би работела повеќе на природниот имунитет искрено речено додека не се стабилизира топло ладно размислување и на СЗО и на сите светски експерти!
 
Член од
30 август 2019
Мислења
25
Поени од реакции
34
...зависи што подразбираш под „близок контакт“ и колку временски си бил во контакт и дали воопшто некој носел маска при тој контакт, ако си бил кратко без многу блискост, па и со маска има шанса да не си заразен!
Znacit da se sprema za virusot, bev bez maska na pola metro okolu 10 minuti. Jbg 3 pat oda vo izolacija, edinstveno da se cuvas e da se zatvoris doma dur ne zavrsit virusov. Stravov i stresot da ne me fatit virusov me utepa vo psihata. Daj boze da nema nisto!
 

Mr.Deni

Животна грешка си ми ти...
Член од
4 мај 2007
Мислења
3.285
Поени од реакции
2.264
Znacit da se sprema za virusot, bev bez maska na pola metro okolu 10 minuti. Jbg 3 pat oda vo izolacija, edinstveno da se cuvas e da se zatvoris doma dur ne zavrsit virusov. Stravov i stresot da ne me fatit virusov me utepa vo psihata. Daj boze da nema nisto!
Џабе,скоро невозможно е да се чуваш цело време како треба ако идеш на работа па уште ако и имаш контакти со луѓе во затворен простор.Грешки се обавезни.Ден денес не и текнува на жена ми каде го фати вирусот.Работи во образование и правец школо дома али може некоја од колешките имала а била без симптоми како што е жената.Освен мирис и вкус ништо друго не ја фати али мене ме легна неколку дена со температура.А вика дека сите контакти и во школо биле со маски.Е сега прашањето е колку и маските во тие случаи се ефикасни а знаеме дека ако не е Н95 другиве мање више знаеме колку се добри.Така да молам Бога за себе и за другите што полесно да го поминат сите зошто друго чаре моментално не гледам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom