Компјутер пред секое дете! - Што испадна на крајот?

Член од
1 јули 2008
Мислења
741
Поени од реакции
76
Ова е перење на пари, многу јасно, а исто и обид за покачување на рејтингот на Груески.Иначе компјутерите се за џабе, само фаќаат место - ништо повеќе.
Тотално се согласувам :helou:
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.495
Друже, јас на сликава гледам само монитори со заштитно најлонче (сите не користени, освен еден), тастатури и мауси. Можеби и така функционира (повеќе компјутери приклучени на едно куќиште), ама на сликава дефинитивно не е така. Ни мониторите не се вклучени... Може сега фунцкионираат, ама кога се местеле за слиаква дефинитивно не биле во функција.

Ајде, баш ќе тркнам до ЈБТ и ќе направам една репортажа деновиве :)
Работат компјутерите, само што не се користат во наставата, а некои професори што мрзат техника и се водат уште кон комунизмот и патронот Тито ги сметаат за ѓаволска направа и рекоа дека никогаш нема да предаваат преку ПЦ.
Што ќе одиш до ЈБТ, имаш тука некој што е таму по цел ден:wink:.
 

realen_07

Опозиционер
Член од
12 април 2008
Мислења
3.636
Поени од реакции
134
Работат компјутерите, само што не се користат во наставата, а некои професори што мрзат техника и се водат уште кон комунизмот и патронот Тито ги сметаат за ѓаволска направа и рекоа дека никогаш нема да предаваат преку ПЦ.
Што ќе одиш до ЈБТ, имаш тука некој што е таму по цел ден:wink:.
Па за тие лоши професори комунисти, што компјутерот го сметаат за ѓаволска направа, нели требало некој да организира обука, да ги обучи, за да ја истерат магијата од мониторот.

Или така само....
Еве компјутери, парите ние ги зедовме, а вие снаоѓајте се од тука натаму.
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Работат компјутерите, само што не се користат во наставата, а некои професори што мрзат техника и се водат уште кон комунизмот и патронот Тито ги сметаат за ѓаволска направа и рекоа дека никогаш нема да предаваат преку ПЦ.
Што ќе одиш до ЈБТ, имаш тука некој што е таму по цел ден:wink:.
Па добро сепак голем дел од професорите се 50+ години.
Инаку мене за ЈБТ ми кажаа дека си седат на интернет кога ги уклучуваат компјутерите.
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
545
Поени од реакции
110
ova da mu teknese na nekoj da go napravese pred 7 god. ke mu napravev spomenik ama sea koga so internet ti davaat gratis com, smesno e.........
 

Dr_ViRuS

DarkSide with green light
Член од
9 јануари 2006
Мислења
1.076
Поени од реакции
28
Проектот е-школо беше 100 пати подобро реализиран од овој што е денес.
Почна да се применува икт во наставите, во основните и средните училишта, дотогаш како што вели ацид се учеше на суво информатика, програмски јазици во тетратки без да го почуствуваш тоа на компјутер.
Се отвори и медиумска библиотека каде што секој ученик и професор имаше можност да научи нешто повеќе со компјутерите, да испечати нешто, да прегледа некои податоци на интернет и што ли уште не.

Денеска е сосем непотребно што ги гледаме овие компјутери

Бај д веј Сеуште стојат компјутерите од е-школото во кабинетот по информатика затоа што имаат лиценци на Windows и целата настава се изучува под windows оперативен систем, сите негови алатки, апликации и програми.

Значи сакам да кажам дека новите компјутери не влегуваат во кабинетите по информатика од едноставна причина што не ги бива, и се под убунту.

За перењто пари од проектот е-школо не ми збори и за другите проекти.
Попаметно би било да дадеш план како можат да се употребат компјутерите.

Завршив во 2005 средно од 1-4 год во училштето се сменија 586, п 1,п3, п4, Сите компјутери знам како дишеја .
Од толку спосбните е-школо проетки морам сам да умржшувам два кабинета со трет .

Од кои двата кабинета имаа заедно нешто повеќе од 20 хабови :pos2: и мрежата беше крш.(погоди зошто е така).
Вкави инсталации на мрежи досега немам сретнато никаде.
Единствениот кабинет кој имаше перфекна мрежа имаше само е свитч (тој што вистински имаше интернет)


А кога сме кај набавките дали може да ми кажеш Семос по која цена наплаќа на пример еден глушец кога клиент е Владата на СДСМ?

И развојот во моето училште има библиотека во неа има компјутер , а на компјутерот има програма за водење на библиотека.

Прогамата е празна ама затоа рекродот на солитер e LOL, btw има и делта форс :)
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
824
Поени од реакции
833
За перењто пари од проектот е-школо не ми збори и за другите проекти.
Попаметно би било да дадеш план како можат да се употребат компјутерите.

Завршив во 2005 средно од 1-4 год во училштето се сменија 586, п 1,п3, п4, Сите компјутери знам како дишеја .
Од толку спосбните е-школо проетки морам сам да умржшувам два кабинета со трет .

Од кои двата кабинета имаа заедно нешто повеќе од 20 хабови :pos2: и мрежата беше крш.(погоди зошто е така).
Вкави инсталации на мрежи досега немам сретнато никаде.
Единствениот кабинет кој имаше перфекна мрежа имаше само е свитч (тој што вистински имаше интернет)


А кога сме кај набавките дали може да ми кажеш Семос по која цена наплаќа на пример еден глушец кога клиент е Владата на СДСМ?

И развојот во моето училште има библиотека во неа има компјутер , а на компјутерот има програма за водење на библиотека.

Прогамата е празна ама затоа рекродот на солитер e LOL, btw има и делта форс :)
Како да не.. кај нас во кабинетите по информатика не се тргнати тие компјутери, ако беа тиња како што велиш ќе ги тргнеа одма, ќе ги поставеа "Новите СИЛНИ и бесни КОМПЈУТЕРИ" спремни за работа кои што мислам дека повеќе од 5 пати во годината нема да бидат вклучувани
Наведи еден пример зашто ќе користат компјутерите?
Кажи искрено колку ни беа потребни да ни висат на клупите, нема место кај да се пишва, да се стави книга или тетратка, а камо ли прибор....

Што ќе се случи со тие компјутери кога ќе почнат да се носат разни прибори ( математика, музика, ликовна уметност и така натаму)

Уште сеа им ја гледам иднината. шестари, боички и.т.н
како што нема место ќе има и многу трагедии :D

Е-школото кога ги донесе компјутерите организираше обука на професорите ако добро памтите.
Обуката беше успешно завршена (oснови на windows + internet) и 80% Од професорите добија сертификат за успешна обука.

Те молам не ми збори за реализација на проектите затоа што и во двата учествував и гледав како се изведоа проектите.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.495
Па за тие лоши професори комунисти, што компјутерот го сметаат за ѓаволска направа, нели требало некој да организира обука, да ги обучи, за да ја истерат магијата од мониторот.

Или така само....
Еве компјутери, парите ние ги зедовме, а вие снаоѓајте се од тука натаму.
Сфаќам дека треба да ги научи некој, ама тие рекоа дека не планираат да работат на компјутери и по обуката, па што сака нека е. :toe:

Па добро сепак голем дел од професорите се 50+ години.
Инаку мене за ЈБТ ми кажаа дека си седат на интернет кога ги уклучуваат компјутерите.
Инаку си седиме на интернет, да, но само на некои часови, кај професори кои не знаат да си го организираат часот. А проблемите во врска со наставата преку ПЦ не ја прават тие што се доцните 50-ти години, туку тие што се помлади(хинт: Ленка).
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Инаку си седиме на интернет, да, но само на некои часови, кај професори кои не знаат да си го организираат часот. А проблемите во врска со наставата преку ПЦ не ја прават тие што се доцните 50-ти години, туку тие што се помлади(хинт: Ленка).
Без разлика, Ленка конкретно е жена во години, која сигурно предава повеќе од 20 години и е навикната на еден начин на предавање и ова конкретно е едноставно нешто на кое не е навикната и нормално дека навиката која ја стекнала и начинот на кој што предавала 20 + години не може туку така да се смени.
 
Член од
26 јуни 2008
Мислења
30
Поени од реакции
5
Стварно овие од СДСМ претеруваат. Па, кажи дека ете ставија компјутери, туку и тоа им сметало еј.. ЗОШТО ставиле компјутери, пак, сега?
Сети се ти како си учел на хартии шугави, сега се е понапреднато. Нели сакавте Европа, СДСМ.. абе сум рекол, таа партија треба да се истреби и крај.
Ако некој направи нешто, ЗОШТО го направил тоа
Ако не го направи, види го, ништо не прави.
 

Славјански

Антички Словен
Член од
2 мај 2008
Мислења
5.644
Поени од реакции
1.346
Комуњарски начин на размислување.
Владата не е семоќна та да влезе во секое школо да го испита кадарот, да испита инсталации, да организира обувки за наставен кадар итн.
Што прават тогаш директорите на школо ?
Некое школо ќе го искористи тој потенцијал, некое ќе ги користат како машини за игра.
Повторно тоа е работа на школото.
Неможе се Владата да организира.

Ако имало криминал при набавка, се знае процедурата.
До сега нема ништо.
 
Член од
6 мај 2008
Мислења
320
Поени од реакции
9
Да бев јас ќе ставев еден ЛЦД проектор или екран на ѕидот и професорот што сакаше ќе можеше да објаснува на него, така ем сите ќе пратат ем ќе го постигнат ефектот на електронска едукација.
Со тоа ќе се обезбедеа повеќе пари да се средат училниците и ќе поминеше ем поефтино,побезбедно и попрактично за сите нас.
Tocno taka, jas od licno iskustvo mozam da kazam deka kompjuter pred sekoj ucenik mnogu dekoncentrira, iako kompjuteri imav na predmeti kako programiranje i slicno ne mozev da ja sledam nastavata ko so treba, najubavo e ako ima profesorot off kopce, da gi gasi site monitori koa ke go stisne, koe ke go upotrebi dodeka ja zadava zadacata, a posle pak da gi ukluci za da mozat ucenicite da ja resat zadacata.

A za predmeti kako makedonski, matematika, fizika, istorija, geografija i drugi zosto bi im trebale kompjuteri na site deca? Podobro e da ima 1 so proektor, pa site da gledaat na primer istoriski film po istorija ili nekoja reportaza od nekade po geografija ili slicno, vaka bespotrebno se potroseni parite.

Ne me sfakjajte pogresno jas sum za toa da naucat poveke lugje da rabotat na kompjuteri ama kaj sto moze da se primeni, na primer na muzicko neka ima del za elektronska muzika i neka komponiraat na nekoj software za praenje muzika, neka ima graficki dizajn kako predmet i slicni stvari za koi sto mora da se primenuvaat kompjuteri, a vaka ja da citam lektira na pc mesto u hard copy mi e nekako nepotrebno i bezveze.
 
Член од
6 февруари 2008
Мислења
1.272
Поени од реакции
229
Апсурдно е на прваче да му дадеш компјутер. Ајде од шесто па натака. Вака, фап бап отиде еден компјутер во неповрат. :pos2:

Реализација професионално кастастрофална.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom