Компјутер пред секое дете! - Што испадна на крајот?

Dr_ViRuS

DarkSide with green light
Член од
9 јануари 2006
Мислења
1.076
Поени од реакции
28
плус работат на Линукс
Majka ми е наставничка да Работи на Линукс не е пречи дури и е плесно
Татко ми е доктор да работи на Линукс не му пречи.

Значи и двајцата се водат како "jавана Администрација" , a знаат да работат на компјутер.

Ни една професорка по информатика која ми предаваше до средно и средно Образование незнаеше да работи на Линукс. :pos2:

Владата ти пружи да се образуваш за разликата од другата која склучи штетен договор со Мајкрософт во корист на Семос ( семос не е на Грујо)

Или ти како толку спосбоден дали би пресметал колку ќе чинат лиценците за да се Стави Виста на секоја машина.
Кога сме овде со мубетот каде се донацииите на Мајкрософт кој ни ги вети БУчко и Рада?

И така за по не информираните во образованието не цел да се нучат комерцијални пакети туку логиката на работа, а со Виста тоа не се учи.

Тоа тие како да учиш да собираш задачи на Касио калкулатор ,а со молив да не знаеш да собираш.

И сега најбитното колку е популизам државата да се развива технолошки тешко ни се пише Македонците ќе станат попаметни несопосбните политчари нема да се во мода:pos2:

П.С

Тие наставници зимат пари за да едуцираат деца, а ако тие не се едуцирани некој ги спречил во тоа .
Не сум крив јас што полвина од нив немат видено што прикажува мониторот на компјутерот а ми држат лекции за автоматизација на производството

Инстлациите во школите тревало некој до сега да ги направи ,зарем не?
 
Член од
31 јули 2007
Мислења
1.580
Поени од реакции
39
Еве ги магичните компјутери бе. Може не се приклучени во струја и немаат кабли и куќиште, ама бар ги има на секоја училишна маса. Битно имаат монитор и тастатура. Океј, сликава е премногу фејк, мора да признаете.


Ама бар нешто се случува. Знам дека доста училишта се навистина квалитетно опремени со компјутери и интернет. Порано беше катастрофа. Компјутери имаа само директорките и дебелите секретарки. Ние учевме програмирање во тетратки по кокци. Ако прават нешто, искрено, не ме интересира дали некој профитирал од тоа. Секој профитира. Битно е да направи нешто и за народот.
Разговарав со еден професор од Гимназијата каде што завршив ... компјутерите биле со супер конфигурација поврзани се на линукс и бунту оперативни системи при што од едно куќиште се задоволуваат потребите на 5-7 ученици т.е монитори... за тоа и не се гледаат куќиштата ... бев во Гимназијата во Кавадарци и ги видов овие „магични“ компјутери

Не е за типот на компјутер работата... Тој факинг нојферт кој го зборува АБЦ има издадено еден тон литература за човекомерните димензии - за секој архитект е бог и батина: сакаш училница да направиш - ова се димензиите на маси, столови итн итн... Нормално, релативни димензии но многу приближно точни.

Поентата е дека клупите се премали за компјутер и тастатура - шо ќе се прави за време на тест или писмена работа? Треба НОВА клупа (читај комотно: училница, школо или редукција на капацитетите) за да има компјутер за секое дете и за да го користи во интерес на личната надоградба.

Друго, нека има монитор голем и убав... помислил некој колку наставникот е способен за да води сметка што точно учениците ќе прават на час, како ќе ги користат компјутерите, дали нема да штетат на очите при постојана употреба, колку се практични при одржување на контролни тестови, дали ги исфрлаат книгите тотално од употреба?

Бидејќи ако е така, сакам компјутер и на факултет или подобро: сакам да полагам испити од дома.

Ајде.... ќе сака некој да одговори на некое прашање барем?
Моментално професорите одат на обука за користење на компјутерите, учениците ќе го имаат на мониторот само она што ќе им го дозволи професорот преку серверот во училницата, тестовите ќе се прават и ќе се одценуваат електронски .. имаш прашање и 3-4 можни солуции за одговор.. книгите сеуште не ги исфрлаат сепак требе да се направат и електронски книги и некои си терминал за поврзување на училишниот ком. со домашниот :) далеку сме уште од тоа...
 
Член од
25 јуни 2007
Мислења
13
Поени од реакции
0
Мислам дека главниот проблем не е тоа што треба да се работи на Линукс, иако представува проблем, сепак тој проблем е релативно лесно надминлив.Секако дека наједноставно би било владата да обезбедеше лиценци од Мајкрософт за оперативниот систем и секако за апликативниот софтвер кој се користи во наставата меѓутоа сигурно нивните пресметки ги натерале да се определат за Линукс.
Според мене има два тешко премостливи проблеми, а тоа се непостоење на дигитални наставни содржини и условите во кои се поставени компјутерите(стари клупи,многу продолжни и мрежни кабли , децата буквално треба да внимаваат да не прекинат некој од нив,голема веројатност да турнат и неколку монитори одеднаш).Како проблеми не ги споменав состојбата со инвентарот во нашите училишта,санитарните јазли,неплатените сметки за електрична енергија и сл.
На мислење сум дека идејата "Компјутер за секое дете" (не велам проект заради тоа што мислам дека тоа нее , оти ако тоа беше еден издржан проект сигурен сум дека ќе беше успешен) е добра меѓутоа треба да еволуира.
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.185
Поени од реакции
34.416
Разговарав со еден професор од Гимназијата каде што завршив ... компјутерите биле со супер конфигурација поврзани се на линукс и бунту оперативни системи при што од едно куќиште се задоволуваат потребите на 5-7 ученици т.е монитори... за тоа и не се гледаат куќиштата ... бев во Гимназијата во Кавадарци и ги видов овие „магични“ компјутери
Друже, јас на сликава гледам само монитори со заштитно најлонче (сите не користени, освен еден), тастатури и мауси. Можеби и така функционира (повеќе компјутери приклучени на едно куќиште), ама на сликава дефинитивно не е така. Ни мониторите не се вклучени... Може сега фунцкионираат, ама кога се местеле за слиаква дефинитивно не биле во функција.

Ајде, баш ќе тркнам до ЈБТ и ќе направам една репортажа деновиве :)
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Majka ми е наставничка да Работи на Линукс не е пречи дури и е плесно
Татко ми е доктор да работи на Линукс не му пречи.
Значи и двајцата се водат како "jавана Администрација" , a знаат да работат на компјутер.
Ни една професорка по информатика која ми предаваше до средно и средно Образование незнаеше да работи на Линукс. :pos2:
Владата ти пружи да се образуваш за разликата од другата која склучи штетен договор со Мајкрософт во корист на Семос ( семос не е на Грујо)
Или ти како толку спосбоден дали би пресметал колку ќе чинат лиценците за да се Стави Виста на секоја машина.
Кога сме овде со мубетот каде се донацииите на Мајкрософт кој ни ги вети БУчко и Рада?
И така за по не информираните во образованието не цел да се нучат комерцијални пакети туку логиката на работа, а со Виста тоа не се учи.
Тоа тие како да учиш да собираш задачи на Касио калкулатор ,а со молив да не знаеш да собираш.
И сега најбитното колку е популизам државата да се развива технолошки тешко ни се пише Македонците ќе станат попаметни несопосбните политчари нема да се во мода:pos2:

П.С

Тие наставници зимат пари за да едуцираат деца, а ако тие не се едуцирани некој ги спречил во тоа .
Не сум крив јас што полвина од нив немат видено што прикажува мониторот на компјутерот а ми држат лекции за автоматизација на производството
Инстлациите во школите тревало некој до сега да ги направи ,зарем не?
Куќата се прави од темел,а не од покрив бе,и најпростиот односно најнеукиот дедо тоа го знае.Не може да се стави комјутер во “гас место“.А оперативните системи и работата се комплетно друга работа за која решението се наоѓа покасно одкако ќе ставиме добри темели на куќата.Што се однесува до софтверот за кого Бранковиот Семос доби убави приноси пред некоја година без да го имплементира бесплатниот виндовс кој беше најавуваван за школите,можам да речам дека не е нерешлив проблем доколку се среди инфраструктурата и се создадат минимални услови за пуштање во употреба на 30тина компјутери во една училница,линуксот како алтернатива и не е толку лош особено што на запад се бара се повеќе и повеќе.:toe:

Мислам дека главниот проблем не е тоа што треба да се работи на Линукс, иако представува проблем, сепак тој проблем е релативно лесно надминлив.Секако дека наједноставно би било владата да обезбедеше лиценци од Мајкрософт за оперативниот систем и секако за апликативниот софтвер кој се користи во наставата меѓутоа сигурно нивните пресметки ги натерале да се определат за Линукс.
Според мене има два тешко премостливи проблеми, а тоа се непостоење на дигитални наставни содржини и условите во кои се поставени компјутерите(стари клупи,многу продолжни и мрежни кабли , децата буквално треба да внимаваат да не прекинат некој од нив,голема веројатност да турнат и неколку монитори одеднаш).Како проблеми не ги споменав состојбата со инвентарот во нашите училишта,санитарните јазли,неплатените сметки за електрична енергија и сл.
На мислење сум дека идејата "Компјутер за секое дете" (не велам проект заради тоа што мислам дека тоа нее , оти ако тоа беше еден издржан проект сигурен сум дека ќе беше успешен) е добра меѓутоа треба да еволуира.
Тешко се еволуира од промашена идеја на старт,би било лесно да е нешто ефтино,ама кога се работи за 30тина милиони евра тогаш требаше барем 1 милион да се даде за издржани проекти и консултација со вистински експерти по таа проблематика,а не некакви брачеди или другарчиња на Гвујо,кој мислат дека компјутерите растат на дрво во Кина,и Кинезите само ги берат па нам ни ги продаваат.

Друже, јас на сликава гледам само монитори со заштитно најлонче (сите не користени, освен еден), тастатури и мауси. Можеби и така функционира (повеќе компјутери приклучени на едно куќиште), ама на сликава дефинитивно не е така. Ни мониторите не се вклучени... Може сега фунцкионираат, ама кога се местеле за слиаква дефинитивно не биле во функција.
Ајде, баш ќе тркнам до ЈБТ и ќе направам една репортажа деновиве :)
Не може ни да бидат приклучени на инсталација од пред војната,постара од 60 години.Се плашам и да помислам на последиците доколку се вклучат мониторите да работат,со струја заебанција нема,посебно кога е сигурноста на нашите деца во прашање.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.287
Поени од реакции
18.111
Мислам дека главниот проблем не е тоа што треба да се работи на Линукс, иако представува проблем, сепак тој проблем е релативно лесно надминлив.Секако дека наједноставно би било владата да обезбедеше лиценци од Мајкрософт за оперативниот систем и секако за апликативниот софтвер кој се користи во наставата меѓутоа сигурно нивните пресметки ги натерале да се определат за Линукс.
Според мене има два тешко премостливи проблеми, а тоа се непостоење на дигитални наставни содржини и условите во кои се поставени компјутерите(стари клупи,многу продолжни и мрежни кабли , децата буквално треба да внимаваат да не прекинат некој од нив,голема веројатност да турнат и неколку монитори одеднаш).Како проблеми не ги споменав состојбата со инвентарот во нашите училишта,санитарните јазли,неплатените сметки за електрична енергија и сл.
На мислење сум дека идејата "Компјутер за секое дете" (не велам проект заради тоа што мислам дека тоа нее , оти ако тоа беше еден издржан проект сигурен сум дека ќе беше успешен) е добра меѓутоа треба да еволуира.
Линуксот не е пречка, туку баш напротив тој е предност, тие компјутери треба да имаат наставен софтвер, преку кој ќе се учи Математика, Физика, Англиски и др. Значи нема потреба од скапи лиценци за Windows, програмерите ќе си ја завршат работата како што ќе му кажат.

Не се наместени да се учи Internet Explorer, Word, Excel...

Разбираш?
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Osnovniot problem koj e i najtragicen (sto ne znaci deka e problem :) ) e NEVEROJATNIOT PACERAJ na Gwujovistive. Kako od prikaznata za mali dzokica se..:) Tocno e deka priuceni ,ama nedouceni (sto e gooolem grev i OPASNOST ) povrsno poveke za PR.....i kako na proizvodna lenta..... zapocnuvaat "proekti" koi poveke se nameneti za drpanje para, odkolku za ona za sto navodno se nameneti....
Vo mnogu me potsetuvaat na onie "proekti" za pravenje para vo knigite so naslovi KAKO DA SE ZBOGATIS , A DA NE SE UMORIS ili USPEH VO 10 LESNI CEKORA...prodavajki muda za bubrezi....
Ziveat lugeto vo nekoj rozov meur od sapunica poslan so crven tepuh.....se e "prikazna" koja kako nekoj Holivudski pisuvac na scenarija da ja smisluva.......a tie si igraat "biznismeni" kako da se vo nekoj film so Richard Gere i Julia Roberts....
No toa ti e toa......... iverkata ne pagja podaleku od drvoto ..treba da pominat decenii , pa nekoja partija da ne ja kopira tajfata na Branko i kumot mu...i nivnite kreacii... :)
 

Dr_ViRuS

DarkSide with green light
Член од
9 јануари 2006
Мислења
1.076
Поени од реакции
28
Куќата се прави од темел,а не од покрив бе,и најпростиот односно најнеукиот дедо тоа го знае.Не може да се стави комјутер во “гас место“.А оперативните системи и работата се комплетно друга работа за која решението се наоѓа покасно одкако ќе ставиме добри темели на куќата.Што се однесува до софтверот за кого Бранковиот Семос доби убави приноси пред некоја година без да го имплементира бесплатниот виндовс кој беше најавуваван за школите,можам да речам дека не е нерешлив проблем доколку се среди инфраструктурата и се создадат минимални услови за пуштање во употреба на 30тина компјутери во една училница,линуксот како алтернатива и не е толку лош особено што на запад се бара се повеќе и повеќе.:toe:



Тешко се еволуира од промашена идеја на старт,би било лесно да е нешто ефтино,ама кога се работи за 30тина милиони евра тогаш требаше барем 1 милион да се даде за издржани проекти и консултација со вистински експерти по таа проблематика,а не некакви брачеди или другарчиња на Гвујо,кој мислат дека компјутерите растат на дрво во Кина,и Кинезите само ги берат па нам ни ги продаваат.



Не може ни да бидат приклучени на инсталација од пред војната,постара од 60 години.Се плашам и да помислам на последиците доколку се вклучат мониторите да работат,со струја заебанција нема,посебно кога е сигурноста на нашите деца во прашање.

Значи кога кинезите донираа во име на Борис Трајсковски компјутери лично отворив два паќети со компјутери.


Во нив имаше се од windows(лиценциран) до глушец
Немаше само кабли за напојување.

Се чекаше една година за владата да купи кабли.

Дојдоа дечки од Скопје (позната Македонска фирма) .
За една недела го средија кабинетот иако беше постоечки и наменен за таа цел Инсталираа 10 хабови за 15 компјутери:uvo: и мрежата повотоно беше крш.

Имаше инсталирано Mandrake i WindowsXP ...
Mandrake беше забранет за употреба бидејки стручниот кадар во училиштето прв пат го гледаше.

Што сакав да кажам мојте родители не се чекале едукација од држвата и да се жалат дека незнанат да работат на компјутери што и носат.

Темелите некој ги удрила многу лошо до сега мора на се да се чека од државата ако можат докотор и биолог да нучат да работат на Линукс и компјутерот да го употревуват секој дневно нашите информатичари "експерти“ кој секој ден се жалат дека не биле убучени за тоа тогаш треба да и се преиспитат дипломите и институцијата која им ги издала


Единствен проблем како што го кажуваа наставниците по информатика тоа беше дека немат услови од платата што ја зимат што да направат попрво да ја подигат фамилијата или да инвестират во компјутер, но никој не остануваше после работно време да се едуцира ,но по некој период и тоа почна да се случува .
Професорите од средните училшта беа на едукација од УСАИД за да ги обучуваат колегите , но бидејки нивните колеги се сметат попаментни од малдите колеги информатичари требаше да ги молат за да одат на таа обука (секоја чест на исклучоците).

Но кога подетално ќе се разработи проблемот не се довива само политичка димензии се одкриват многу проблеми во Македонското образование.

Верувајте после овој проект се очекува оценување на трудот вложен од страна на наставниците .

И сеуште не ми е јасно зошто сите сте толку против технолошки развој на Македнонија.


П.С Гледам дека на кајгана има голем број експерти време е да направиме политичка партија :D
 
А

Ајсшутер

Гостин
Кај нас работат компјутерите се си е ок.

Само монитори со заштитно најлонче
Па секако дека има и кај нас стоат да не се гребат и слично
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
824
Поени од реакции
833
Значи кога кинезите донираа во име на Борис Трајсковски компјутери лично отворив два паќети со компјутери.


Во нив имаше се од windows(лиценциран) до глушец
Немаше само кабли за напојување.

Се чекаше една година за владата да купи кабли.

Дојдоа дечки од Скопје (позната Македонска фирма) .
За една недела го средија кабинетот иако беше постоечки и наменен за таа цел Инсталираа 10 хабови за 15 компјутери:uvo: и мрежата повотоно беше крш.

Имаше инсталирано Mandrake i WindowsXP ...
Mandrake беше забранет за употреба бидејки стручниот кадар во училиштето прв пат го гледаше.

Што сакав да кажам мојте родители не се чекале едукација од држвата и да се жалат дека незнанат да работат на компјутери што и носат.

Темелите некој ги удрила многу лошо до сега мора на се да се чека од државата ако можат докотор и биолог да нучат да работат на Линукс и компјутерот да го употревуват секој дневно нашите информатичари "експерти“ кој секој ден се жалат дека не биле убучени за тоа тогаш треба да и се преиспитат дипломите и институцијата која им ги издала


Единствен проблем како што го кажуваа наставниците по информатика тоа беше дека немат услови од платата што ја зимат што да направат попрво да ја подигат фамилијата или да инвестират во компјутер, но никој не остануваше после работно време да се едуцира ,но по некој период и тоа почна да се случува .
Професорите од средните училшта беа на едукација од УСАИД за да ги обучуваат колегите , но бидејки нивните колеги се сметат попаментни од малдите колеги информатичари требаше да ги молат за да одат на таа обука (секоја чест на исклучоците).

Но кога подетално ќе се разработи проблемот не се довива само политичка димензии се одкриват многу проблеми во Македонското образование.

Верувајте после овој проект се очекува оценување на трудот вложен од страна на наставниците .

И сеуште не ми е јасно зошто сите сте толку против технолошки развој на Македнонија.


П.С Гледам дека на кајгана има голем број експерти време е да направиме политичка партија :D
Проектот е-школо беше 100 пати подобро реализиран од овој што е денес.
Почна да се применува икт во наставите, во основните и средните училишта, дотогаш како што вели ацид се учеше на суво информатика, програмски јазици во тетратки без да го почуствуваш тоа на компјутер.
Се отвори и медиумска библиотека каде што секој ученик и професор имаше можност да научи нешто повеќе со компјутерите, да испечати нешто, да прегледа некои податоци на интернет и што ли уште не.

Денеска е сосем непотребно што ги гледаме овие компјутери

Бај д веј Сеуште стојат компјутерите од е-школото во кабинетот по информатика затоа што имаат лиценци на Windows и целата настава се изучува под windows оперативен систем, сите негови алатки, апликации и програми.

Значи сакам да кажам дека новите компјутери не влегуваат во кабинетите по информатика од едноставна причина што не ги бива, и се под убунту.
 
Член од
13 октомври 2007
Мислења
3.175
Поени од реакции
434
Мислиш трошат струја,значи работат?
Ти си сигурно уште на Commodore 64 ,ке пукнеш од мака ако некој ќари некоја банка на нешто.За маиците 3 дена болен легна дека луѓето ке земат некој денар.И немој да кажеш дека тие пари се од данокот на твојата флиперница за која никогаш „немаш ситно„ на сабајле во касата :wink:
 

_The Great_

Il Genio
Член од
18 јуни 2008
Мислења
5.955
Поени од реакции
3.318
Ова е перење на пари, многу јасно, а исто и обид за покачување на рејтингот на Груески.Иначе компјутерите се за џабе, само фаќаат место - ништо повеќе.
 

Madrid

Timeless
Член од
23 март 2008
Мислења
3.899
Поени од реакции
154
Друже, јас на сликава гледам само монитори со заштитно најлонче (сите не користени, освен еден), тастатури и мауси. Можеби и така функционира (повеќе компјутери приклучени на едно куќиште), ама на сликава дефинитивно не е така. Ни мониторите не се вклучени... Може сега фунцкионираат, ама кога се местеле за слиаква дефинитивно не биле во функција.

Ајде, баш ќе тркнам до ЈБТ и ќе направам една репортажа деновиве :)

Точно е тоа што го вели Пере, вистина е дека се поврзани по 6-7 компјутери меѓу себе, со еден “главен“ кај кого стои куќиштето и е задолжен за уклучување и исклучување на компјутерите, барем кај нас во Кавадарци се така.
Ние веќе ги уклучивме, требаше само напојувањето да ни го пуштат, каблите беа наместени уште на 1-ви Септемри.

Линуксот и не е така сложен за работа, јас (а и повеќето мои соученици) со 2 дена работа веќе добро го баратам, професорите ќе треба малку повеќе да се намачат, некои од нив прв пат фаќаат маус во рака.

Единствен проблем за мене лично е недостатокот на простор за работа, место има за една тетратка, ништо повеќе, овие клупи дефинитивно не се наменети за монитори и тастатури на нив.
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Ти си сигурно уште на Commodore 64 ,ке пукнеш од мака ако некој ќари некоја банка на нешто.За маиците 3 дена болен легна дека луѓето ке земат некој денар.И немој да кажеш дека тие пари се од данокот на твојата флиперница за која никогаш „немаш ситно„ на сабајле во касата :wink:
Лаптопче батка,се осовременив и јас,си идат во објектов и преку вајралес или виралес си крцкаме,си пијуцкаме сокче и кафе,си се дружиме,данок ич,невладина организација го напрајв клубов,ова милина да ти било,ич не давам ни на држава ни на инспектори кој немаат ни пристап во вака организирани клубови од невладиниот сектор,како не ми текна пред многу години,пара ќе направев.:vozbud:

Ова е перење на пари, многу јасно, а исто и обид за покачување на рејтингот на Груески.Иначе компјутерите се за џабе, само фаќаат место - ништо повеќе.
Како бе за џабе,не се за џабе 30 милиони евра се.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom