Колку реално има жители Македонија?

Член од
8 март 2012
Мислења
3.058
Поени од реакции
1.250
Според мене има над 2 а можеби и 2.5 милиони мислам за целокупното население во македонија не само македонци..
 
Член од
25 јули 2010
Мислења
7.382
Поени од реакции
2.398
Македончина сме околу милион и триста нешто +/- ....
А се вкупно мислам дека би биле околу 3-4 мил...
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.143
Поени од реакции
18.166
Ќе се укинувале паралелки во Охрид, а сите школи се ~ 35 души по клас.Кај мене во основно беа 27, во средно 40 :pos:
 
Член од
25 јануари 2012
Мислења
130
Поени од реакции
68
Според соседот во Македонија има 5 милиони жители.
 

methMKD

Евроскептик
Член од
18 јануари 2011
Мислења
1.826
Поени од реакции
723
Дуи 971 гласови во Штип 2011.

Повише од ВмроНП (928) , Достоинство (780) и Бошковски(707).

Сега за темата:


Во Велес во 2017/2018 ќе се затворат 3-4 паралелки во основно.

Виница 2

Битола 3-4

Охрид 2-3

Насекаде ќе има се помалку ученици.
Сигурно и тетово гледам добар замав на пад фатило а и Гостивар е бетер
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.174
Поени од реакции
4.132
РЕАЛНИ БРОЈКИ:
Македонија ~1,6 милиони жители
Македонци 1-1,1 милион
Албанци ~350 илјади
Други 100 и кусур илјади
Многу блиску до реалноста по многу показатели.Како прв показател по тоа што во Мк има 1,4 милиони лични карти.
--- надополнето: 22 март 2012 во 21:35 ---
Четврток, 09 Јуни 2011, 18:08

Опаѓа бројот на ученици во Струшко


Во струшките основни училишта бројот на запишани првачиња е се помал. Џеми Хајредини, раководител на Секторот за образование во општина Струга изјави дека тоа се должи зачестеното иселување на стружани во западноевропските земји и во Америка. Причина е и намалениот наталитет во струшкиот регион.

- Општо земено се намалува и вкупниот број на ученици кои не само што завршуваат основно образование во Струга, туку и кои се запишуваат во училиштата во нашата општина. Родителите ги отпишуваат децата од нашите училишта зашто заминуваат во странство. Ова негативно се одразува врз нашето школство и врз бројот на наставници во училиштата. Поради се помалиот број ученици, се намалуваат и паралелките, особено во основните училишта, а со тоа се укинуваат и некои од работние места. рече Хајредини.

Според проценките на Општина Струга, само во последниве три години бројот на ученици се намалил дури за 30 отсто - и кај македонската и кај албанската етничка заедница.
--- надополнето: 22 март 2012 во 21:42 ---
Број на ученици во основните редовни училишта (уч.год. 2009/2010) :208908

Број на ученици во средните редовни училишта (уч.год. 2009/2010) :94284

Број на лични карти 1,4 милиони.

Вкупно околу 1,7 милиони жители.
 
Член од
16 септември 2007
Мислења
1.486
Поени од реакции
338
Fakt e deka masovno se zaminuva vo stranstvo i se ostavaat kuci i stanovi prazni vo Mk i kaj albancite i kaj makedoncite...
Kaj nas nikogas nema da ima realen popis zosto na posledniot popis (neuspesen) Ali Ahmeti dava izjava ce gi popiseme site i onie sto se otselile vo stranstvo povece od edna godina ..Glupost pa tie tesko da se vratat i da ziveat tuka zosto da gi popisuvate odgovor e da se zgolemi vestacki brojot na albanskoto naselenie...
fakt e deka se zaminuva masovno na pecalba a vo drzavata ostanuva se povece staro naselenie
 

proud_89

Legenden sterben nie!
Член од
17 јануари 2011
Мислења
147
Поени од реакции
87
Како и да е, реално гледано за 10тина година во Македонија ќе има нешто повеќе од милион и некој 100 000 илјади. Никој бре не сака да живее во вукојебинава, колку и да се трудиш, колку и да се бориш за татковината, системот ти возвраќа со минус 2 удари. Од моја генерација(гледано на факултетско ниво) 50 проценти му ја викнаа странство и не се вратија. И така и треба. Ако системот не може да прифати 2 милиони жители на толкава мала територија и да им обезбеди минимални услови за живот на сите, нека ја киднат па после нека се чудат кај им замина младината. Државава стана за едни мајка а за други маќеа. Колку и да викаат дека се против предрасудите, тие ги ствараат. Еден пример на НЕРАМНОПРАВНОСТ во македонското општество. Како може при уписите на факултет(државен) да се вреднува националноста а потоа успехот!? Јас додека студирав, како македонец со висок просек од државна квота бев префрлен во приватна квота(ме известија после неколку месеци дека сум префрлен во приватна квота) поради тоа што на мое место морало да влезат личности од друга националност со под-просечен просек кои не се ни обидеа да завршат прва година. Па да му се плукнам и на државата и на системот, без разлика на која националност припаѓаме не може бре јас да иам 90 поени а некој да има 40 поени и да е пред мене на список само поради тоа што е друга националност. Ова никаде го нема во Европа. Прочитајте ја статијава од Венко Андоновски! Реална! http://novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=2112844369&id=13&prilog=0&setIzdanie=22494
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Како и да е, реално гледано за 10тина година во Македонија ќе има нешто повеќе од милион и некој 100 000 илјади. Никој бре не сака да живее во вукојебинава, колку и да се трудиш, колку и да се бориш за татковината, системот ти возвраќа со минус 2 удари. Од моја генерација(гледано на факултетско ниво) 50 проценти му ја викнаа странство и не се вратија. И така и треба. Ако системот не може да прифати 2 милиони жители на толкава мала територија и да им обезбеди минимални услови за живот на сите, нека ја киднат па после нека се чудат кај им замина младината. Државава стана за едни мајка а за други маќеа. Колку и да викаат дека се против предрасудите, тие ги ствараат. Еден пример на НЕРАМНОПРАВНОСТ во македонското општество. Како може при уписите на факултет(државен) да се вреднува националноста а потоа успехот!? Јас додека студирав, како македонец со висок просек од државна квота бев префрлен во приватна квота(ме известија после неколку месеци дека сум префрлен во приватна квота) поради тоа што на мое место морало да влезат личности од друга националност со под-просечен просек кои не се ни обидеа да завршат прва година. Па да му се плукнам и на државата и на системот, без разлика на која националност припаѓаме не може бре јас да иам 90 поени а некој да има 40 поени и да е пред мене на список само поради тоа што е друга националност. Ова никаде го нема во Европа. Прочитајте ја статијава од Венко Андоновски! Реална! http://novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=2112844369&id=13&prilog=0&setIzdanie=22494
Незнам што е толку чудно во тоа што од година во година се намалува бројот на првачињата во државава !
Како прво и прво самиот модерен начин на живот и размислувања си го направија своето, потоа еманципацијата исто така игра голема улога во тоа, но исто така и социо-економските НЕуслови играат есенцијална улога !
Половина од младите луѓе во државата иднината ја гледаат надвор од нашиве државни граници, а половината која ќе остане тука да живее, ќе прпелка и ќе животари некако до крајот на животот !
Се помалку првачиња, епа тие кои седат во собраниските и во владините фотељи нека прават тие деца, јас лично како млад човек не планирам во блиска, па и во подалечна иднина да се женам и да чувам дете/деца и не планирам да чепкам по контејнери за да ги прехранам моите жена и дете/деца !
Подобро да живеам и да си умрам сам, отколку да гледам како другите околу мене(семејството) се измачува и трпи за леб !
Накратко кажано на сите им е преку*чено од оваа вукојебина, половината млади веќе бегаат и ќе избегаат во странство, а другата половина која тука ќе остане да живее, ќе прпелка и ќе животари некако до крајот на животот !
 
B

Borg_Drone

Гостин
Нека поработат на ебената економија и нема да се иселуваат младите, а исто така и нема да биде разгорена толку омразата на етничко ниво.Кога ќе размислам, на нив многу им е гајле ова го пишуваат колку да се напише нешто......
На Македонија не и е потребна дијагноза; дијагнозата ја знаат веќе и бебињата кога ќе дојдат на свет во некоја македонска болница.На Македонија потребен и е лекот.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Нека поработат на ебената економија и нема да се иселуваат младите, а исто така и нема да биде разгорена толку омразата на етничко ниво.Кога ќе размислам, на нив многу им е гајле ова го пишуваат колку да се напише нешто......
На Македонија не и е потребна дијагноза; дијагнозата ја знаат веќе и бебињата кога ќе дојдат на свет во некоја македонска болница.На Македонија потребен и е лекот.
Лекот, додека да стигне лекот сите ќе отидеме курбан, вклучувајќи ја и самата држава !
Ако на државата не и е ич гајле за мене, зашто па на мене да ми биде гајле за државата т.е. ако на државата не и ич гајле за народот, зашто па на народот да му биде гајле за државата, тоа се тесно-поврзани работи(акција-реакција/фидбек) !
И онака ние како Македонци ќе станеме малцинство во оваа држава како што тргнало во блиска иднина, моментално сме скоро 50/50(фифти-фифти) пола Македонци, пола се останато, така да се отишло у курбан и да ти кажам право ич чур не ми куе !
 

Kajgana Shop

На врв Bottom