Колкава е вашата домашна библиотека?

Pravnice

The Don
Член од
15 ноември 2007
Мислења
2.462
Поени од реакции
1.433
Сигурно над 100 книги, не вклучувајќи стручна литература за факултет.
Имам солидна колекција на книгите на Фројд, посебна едиција со книгите на Теодор Драјзер, поголема колекција на Агата Кристи, 5-6 книги за светски заговори, колекција од Петре М Андреевски и позначителни колекција од моите омилени книги од македонски автори.
Поделено по жанрови, доминира психологија, право и крими романи.
Од стариот мои има една интересна колекција на Лајош Зилахи и Фиш ама никако да најдам слободно време да ги прочитам.
Мои омилени книги од библиотека се Колапси од Џеред Драјмонд, Американска Трагедија и Финансиер од Теодор Драјзер, 99 франци од Фредрик Бегбеде, Мартин Идн од Џек Лондон, Сексуална теорија од Фројд и Ханибал трилологијата-special edition in English:)
 

Факе

Highbury–the Home of Football
Член од
6 март 2010
Мислења
9.458
Поени од реакции
10.155
Многу немам,али можат да се најдат 50тина.Брат ми ептен чета :)
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.268
околу 1200-1500 книги, не знам точно , некои 500 се фино лепо ставени во полици а останати за кои немам место и не се читаат често по кутии, куфери и сандаци. Најстарата ми е мислем од 1875, имам доста од почеток на 20 век, од 20сетире, 30 сетите..... никогаш не сум жалел пари за добра книга, жал ми е само што немам место да ги сместам сите.
 
Член од
22 август 2011
Мислења
326
Поени од реакции
346
Мојата нажалост е скромна. Средствата толку ми дозволуваат, но сон ми е да имам една огромна библиотека со секакви книги во неа и да ми биде мое катче за читање.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
59
Поени од реакции
22
3-4 не сум сигурен, сеуште ги немам до избројано :)

EDIT:
5! Незнаејќи сум се надминал себеси!

И да, иако сум љубител на тврда копија, некако по слабо да најдам време за изнајмување/купување на некоја од нив. додека пак во средно, четирите години бев зачленат во жалната ни наша градска библиотека.

Моментално користам pdf формат книги (најчесто стручна литература).

Имам едно искрено прашање до мнозината од темава:
Зошто сите вие не си отворите по една библиотека? И онака просечен кајгана корисник има повеќе книги од колку главната библиотека во Охрид.
 
С

Сибињанин Јанко

Гостин
55 плус-минус некоја. Сите купени од мене. Толку ми се можностите, за една саглам книга од 500-600 денари треба да гладувам две недели на факултет. Во иднина планирам да си направам голема домашна библиотека, под услов да ми се сложат сите коцки во животов.
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Сега имаше попуст во Матица, си ја надополнив за уште 4 книги.
Бескрајна приказна (како дете многу ја сакав), Жената на патникот низ времето, една од Патриша Корнвел и Празникот на розите.
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
981
Поени од реакции
408
Некаде одколу 100 - 200 стручна литература, чиста теологија ;)
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.648
Поени од реакции
13.111
Исклучиво јас што сум купил? Cca, 100тина книги. Ако преброиме све некаде накај 1000ка. Некои наслови по два пати (оние мали детски лектири.
 

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.702
Поени од реакции
19.748
Мислам дека се над 500 книги, дел се дома другите се во подрум уредно спаковани, од томови како Ана Каренина, Злосторство и казна, дури и Мирјам ја ијам... Последните три колекции ми се многу драги, незнам последнава деценија ме влечат книгите на Роберт Ладлам, Џек Лондон и Ерик Ван Лус Бадер, ми фали уште по 2 книги за да ја финиширам нивната колекција, 90% веќе ми се исчитани, преферирам хрватски изданија, бидејќи имаат супер превод, од нашите преводи неможам да се пофалам ја вадат од контекст книгата, ах да и се што е поврзано со грофот Дракула ијам :)
 

nameleess

N/a
Член од
9 јануари 2010
Мислења
299
Поени од реакции
25
малку оскудно... со брат ми сме во фаза на купување комплети, до сега Долстоевски, Толстој, Гогољ, Хемингвеј, и по некоја од страна, да речеме грубо 50-60книги(не ги бројам стручните на мајка ми)
 
Член од
4 април 2006
Мислења
9.179
Поени од реакции
3.072
Јас после пајажината на климентина немам ништо прочитано ама мајка ми има над 500 книги
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
2.801
Поени од реакции
3.053
Книгите во последно време почнав да ги купувам, пред тоа од библиотека ги земав. Инаку без другите книги од моите, јас лично што сум ги купил имам 20 сетина, со голема амбиција и желба да си направам една голема домашна библиотека.
 
Член од
4 јануари 2015
Мислења
1.151
Поени од реакции
512
Многу голема над 500 книги
 

Kajgana Shop

На врв Bottom