Колкава е вашата домашна библиотека?

Член од
12 декември 2010
Мислења
4.346
Поени од реакции
3.754
Е баш има поговорка, то ес повеќе како изрека дека единствен опростив грев е да украдеш книга :)
Нема поголем криминал кон книгата, од тоа да не ја споделиш (вратиш). Ако треба кеш да се даде како казна, остави ги книгите пред врата или во сандаче и оди си. Ама голем грев е да ги задржиш дома за себе. Голем грев... :star:
 
Член од
27 февруари 2011
Мислења
297
Поени од реакции
227
Па, бидејќи сестра ми заврши книжевност, (таа е главниот виновник што ме навлече на читање воопшто) имаме доста книги. Не знам точен број, ама кога се омажи ни ја „ограби“ нашата домашна библиотека, сега се на се, кај нас има околу 500 книги, ако броиме и стручна и се. Инаку повеќето се постари, или пак енциклопедии, или пак лектири, ама сега јас годишно ја подновувам, околу 10-15 наслови, претежно белетристика и економски наслови, како што ми е насоката на факултет.
 
Член од
13 август 2010
Мислења
956
Поени од реакции
1.099
Скромна имам околу стотина книги. Претежно земам книги од библиотека, читам и враќам. Сакам да ја подновам со некој наслов, обично сакам да ги имам книгите кои ми оставиле впечаток. Околу 70 % е белетристика од тоа што имам. Инаку правам колекција од руски класици.
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.131
Поени од реакции
18.127
Многу слаба ми е библиоттеката.Вчера се изначитав и завчера и денес нешто не ми е до читање.А иначе си читам редовно ,некогаш навечер во свечени прилики (обично во викенд,вторник за време на ЛШ,празници),а некогаш и ради разонода во работен ден .:toe:
 
Член од
5 февруари 2010
Мислења
290
Поени од реакции
58
Прескромна со само детски книги (кои сум ги читала во основно). Периодов откако почнав поинтензивно да читам, ги позајмував/м од библиотека и ги враќав/м. Но, планирам и сама на себе си ветувам дека од следниот период ќе почнам да си ги купувам омилените книги (и да не жалам пари за тоа) и на тој начин да си направам една своја домашна библиотека. :)
 
S

Shimamoto-San

Гостин
Скромно, се на се 200 од кои 100 и нешто книгички за кои јас самата сум двоела од џепарлак за да си ги дозволам and i'm proud of myself, а другите се колекции од Балзак, Достоевски и слични имиња што ми останале од баба ми и дедо ми. Ја зголемувам секогаш кога имам прилика и се надевам на една убава голема домашна библиотека еден ден :)
 
С

сашенко

Гостин
Не купувам, зимам од библиотека затоа....ама шеесетина има сигурно и тоа дали 20 од нив се нешто што вреди да се седне да се чита...
 
P

Peaceful Anger

Гостин
Триесетина GB у ибукс и аудиобукс ... иам и некои стотина физички книги шо се шуткаат по плакари од татко ми
 
T

Torchyrus

Гостин
Околу 100 тина сите купувани од мајка ми од тие 100 имам прочитано само преку сила 7-8 , книгите што сакам да ги читам ,а ги немам дома ги земам од библиотека , иначе и јас и татко ми си имаме наша библиотека строго полна со билтени од Спортска кладлиница :pos2:
 

коментатор

Пингвин
Член од
25 февруари 2010
Мислења
3.546
Поени од реакции
9.457
Околу 100 тина сите купувани од мајка ми од тие 100 имам прочитано само преку сила 7-8 , книгите што сакам да ги читам ,а ги немам дома ги земам од библиотека , иначе и јас и татко ми си имаме наша библиотека строго полна со билтени од Спортска кладлиница :pos2:
Слично и кај мене. Околу 100 книги, сите на мајка ми. Некои и се подарени, купени или како награда добиени од времето кога била ученичка,учества по натпревари и слично. Јас имав удел од две книги таму. Првиот и вториот дел од Хари Потер, но првиот го загубив некаде така да имам само една моја книга. А за билтени имам еден вагон, и цело време заборавам да ги исфрлам. Добар дел од тие книги ги имав како лектири во средно.
 
Член од
13 септември 2009
Мислења
287
Поени од реакции
110
Имаме баш библиотека со над 400 книги буквално од секаков жанр. Штета што немам време сите до една да ги прочитам. Затоа татко ми има :)
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.645
Поени од реакции
13.100
Имам 30тина книги во домашна библиотека. Идам по овој принцип, зашто да купувам книга кога можам да ја земам од библиотека, и така и така не би се нафатила една иста книга да читам по втор пат...Од друга страна, за книги што ми се чинат интересни а што се нови и што ги нема у библиотека, би дала пари.
Касно ми текна за оваа животна лекција ама па затоа па коа внучињата кога ќе почнат да чепкаат ќе почнат да ме сметаат за лигуш.
Како и да е, сеа се` почесто зимам од библиотека, но еве рецимо за добар квалитетен наслов би си одделил средства за да го поседувам. (Нормално и со солиден превод и обработка) Некогаш дури и се трудам ако прво го имам читано преводот, да го најдам во оригинална верзија (Англиска/америчка книжевнсот.
 
Член од
25 септември 2011
Мислења
6.448
Поени од реакции
18.281
Некаде околу 50 но секој месец се множат еден ден сакам да имам нешто слично на ова
 

Kajgana Shop

На врв Bottom